اسماعیل خویی, شعر, ادبیات ایران

اسماعیل خویی, شعر

اسماعیل خویی، شاعر سرشناس ایران درگذشت | DW | 25.05.2021

اسماعیل خویی، شاعر و نویسنده نامدار ایران در تبعید درگذشت. خویی به علت بیماری در بیمارستان بستری بود. او یکی از منتقدان جدی جمهوری اسلامی بود و به همین دلیل چندی پس از انقلاب ۵۷ ایران را ترک کرد و ساکن لندن شد.

25/05/2021 12:06:00 ب.ظ

اسماعیل خویی ، شاعر و نویسنده نامدار ایران در تبعید درگذشت. خویی به علت بیماری در بیمارستان بستری بود. او یکی از منتقدان جدی جمهوری اسلامی بود و به همین دلیل چندی پس از انقلاب ۵۷ ایران را ترک کرد و ساکن لندن شد.

اسماعیل خویی ، شاعر و نویسنده نامدار ایران در تبعید درگذشت. خویی به علت بیماری در بیمارستان بستری بود. او یکی از منتقدان جدی جمهوری اسلامی بود و به همین دلیل چندی پس از انقلاب ۵۷ ایران را ترک کرد و ساکن لندن شد.

خانواده اسماعیل خویی دلیل مرگ او را"ذات‌الریه شدید" اعلام کرده‌اند. خویی در روز جمعه (۲۱ مه) به بیمارستان منتقل شده بود. متاسفانه نارسایی ریه‌، قلب و کلیه سرانجام به حدی بود که امکان مداوا فراهم نبود.اسماعیل خویی، شاعر، نویسنده و مترجم معاصر، در سال  ۱۳۱۷ در شهر مشهد چشم به جهان گشود. او از ۱۹ سالگی و پس از گذراندن دوران ابتدایی و متوسطه به تهران رفت و سرانجام راهی بریتانیا شد.

پایگاه اطلاع‌رسانی دولت ـ پاد توضیحات دفتر رییس‌جمهوری در پی برخی شایعات درباره دیدار اخیر هیات دولت با رهبر معظم انقلاب یک نماینده مجلس: اشاره خامنه‌ای باعث شد طرح صیانت از فضای مجازی جدی شود

خویی از دانشگاه لندن دکترای فلسفه گرفت. او از بنیان‌گذاران کانون نویسندگان ایران بود. وی  تا پایان عمر در لندن اقامت داشت.از اسماعیل خویی تا کنون ده‌ها دفتر شعر در ایران و دیگر کشورها به چاپ رسیده است. او کتاب شعری نیز به زبان انگلیسی دارد. ترجمه‌ اشعار او در دیگر زبان‌ها نیز موجود است.

شعری  از اسماعیل خویی:بار دگر به سوی کجاو پس چرامن باز در میان شماتنها می‌مانممی‌دانم کبوتری هم اگر باشمجز مشتی بال و نفس نیستمو کیست از شما که نداندمن کبوتری هم اگر باشمهرگز آموخته‌ی قفس نمی‌شومو هیچ‌گاه خانگی هیچ کسآزادم آزادم آزادآزادی مثل هوای بامدادی خوب است headtopics.com

ادامه مطلب: DW فارسی »

ادامه درخشش پاکدامن با صعود به یک چهارم نهایی/ عابدینی و رهبری حذف شدند

علی پاکدامن به مرحله یک چهارم نهایی المپیک توکیو صعود کرد اما عابدینی و رهبری حذف شدند.

ولی به کوری شما جمهوری اسلامی هست. تو هم می پوسی dw. عن به روح چپولش چریک فدایی بود حرومزاده روحشون شاد و یادشون گرامی خطای ۵۷چه تاوان سنگینی داشت برنده کسی شد که اصلا دغدغه دنیای مردم را نداشت اصلا نمی دانست اقتصاد چیه محیط زیست چیه ازادی ودموکراسی چیه حقوق بشر چیه ایران ووطن چیه یه چپ و توده ای دیگه رفت

روحش شاد شعرهای قشنگی داشت.