اسلوونی در پی احیای طرح گسترش اتحادیه اروپا به غرب بالکان است

15/04/1400 05:57:00 ب.ظ

اسلوونی در پی احیای طرح گسترش اتحادیه اروپا به غرب بالکان است جزئیات بیشتر🔽

شش کشور آلبانی، بوسنی و هرزگوین، کوزوو، صربستان،‌ مقدونیه شمالی و مونته‌نگرو در منطقه بالکان سودای پیوستن به اتحادیه اروپا دارند. یانز یانِشا سپس با لحنی هشدارگونه گفت: «اگر این کار را انجام دهیم، نشان خواهیم داد که ما یک بازیگر استراتژیک هستیم.

اگر از پس این کار برنیاییم، اگر یک گام به جلو در بالکان غربی برنداریم، در این صورت طرف‌های دیگری که منافع وارزش‌های متفاوتی از ما دارند در این راه گام برخواهند داشت.»

اشاره نخست وزیر اسلوونی هنگام طرح این هشدار بی شک به روسیه، چین و ترکیه بود که حضور سیاسی و اقتصادی پررنگی در غرب بالکان دارند. از سوی دیگر ارزولا فن در لاین، رئیس کمیسیون اروپا نیز که در این نشست حضور داشت با تایید سخنان نخست وزیر اسلوونی گفت: «من اطمینان دارم که اجلاس ماه اکتبر اتحادیه با سران کشورهای بالکان غربی پیام مهمی را به این کشورها منتقل خوهد کرد؛ پیامی با این مضمون که آنها شرکای استراتژیک اساسی برای اتحادیه اروپا هستند.»

خانم فن در لاین سپس تاکید کرد: «مسئله اعتبار در میان است زیرا اروپا،‌ وعده‌ای است که داده شده و باید به آن عمل شود.» پرتغال در زمان تصدی ریاست اتحادیه اروپا نتوانست پرونده گسترش به سمت بالکان غربی را به خوبی جلو ببرد. headtopics.com

هر عضویت جدید در اتحادیه اروپا مستلزم اتفاق آرا میان اعضا است؛ این فرایند قابلیت برگشت‌پذیری دارد و تحت شرایطی خاص انجام خواهد گرفت.

ادامه مطلب:
euronews فارسی »
Loading news...
Failed to load news.

شرکت آلمانی آبجویی ابداع کرد که در خانه و با ترکیب پودر و آب درست می‌شود

با نزدیک شدن فصل تابستان و گرمای هوا، بازار فروش آبجو بار دیگر رونق گرفته است. اکنون یک شرکت آلمانی می‌گوید با آبجوسازی در خانه می‌خواهد این صنعت را متحول کند. ادامه مطلب >>