اسلحه خالی: تایید حکم اعدام یک محیط‌بان دیگر

  • 📰 iranwire
  • ⏱ Reading Time:
  • 60 sec. here
  • 2 min. at publisher
  • 📊 Quality Score:
  • News: 27%
  • Publisher: 63%

ایران سرفصلها اخبار

ایران آخرین اخبار,ایران سرفصلها

آیا برومند نجفی تنها محیط‌بانی است که با حکم اعدام مواجه شده است؟ «محسن ارسلان»، فعال محیط‌زیست: برومند نجفی اولین محیط‌بانی نیست که با خطر اعدام به دلیل انجام وظیفه و احتمالا دفاع از خود و مواجه است و آخرین هم نخواهد بود. اطلاع_رسانی

»، محیط‌بان منطقه حفاظت شده نشر که هر دو به خاطر شلیک منجر به مرگ شکارچیان غیرمجاز به اعدام محکوم شده بودند، در سال‌های گذشته رسانه‌ای شده است. وضعیت عمومی برای محیط‌‌بان‌ها به این‌گونه است که عملا با این‌که اجازه حمل سلاح دارند، فقط در شرایط بسیار خاصی، اجازه استفاده از آن را دارند. خلاهایی در ضوابط استفاده از سلاح توسط آن‌ها وجود دارد که هر از گاهی نتایجی این‌چنینی به بار می آورد. این خلاها برای ماموران پلیس و نیروهای مبارزه با مواد مخدر وجود ندارد.

با این‌که این موضوع کاملا عادی است، اما بنا به گفته رئیسی، «آن‌چه جای تعجب دارد، نوع برخورد دستگاه قضایی با این موضوع به‌مثابه قتل عمد است.»حسین رئیسی، حقوق‌دانی که بیش از بیست سال در ایران وکیل حقوق بشری بوده و از مخالفان حکم اعدام است، این برخورد دستگاه قضایی را ناشی از دو ایراد ساختاری در قوانین جمهوری اسلامی می‌داند.

این وکیل حقوق‌ بشر در ادامه به ناکافی بودن مجازات محتمل در صورت محاکمه محیط‌بان بر مبنای اتهام قتل شبه‌عمد نیز اشاره کرده و می‌گوید: «در ساختار قانون مجازات اسلامی، اگر بخواهیم اتفاقی که افتاده را مصداق قتل شبه‌عمدی در نظر بگیریم، مجازات به قدری ناچیز است که جبران‌کننده خسارتی که به قربانی و خانواده او وارد شده، نیست. بنابراین، ساختار نیاز به اصلاح دارد.

از رییس دادگستری استان سوال کردیم و ایشان گفت اگر حکم به محکومیت او صادر شده به دلیل این است که رعایت مقررات صورت نگرفته و قتل در محیطی شده که منطقه مسکونی بوده و حفاظت شده نبوده است و به افرادی تیراندازی شده که مسلح نبودند و حمله‌ای هم به ماموران نشده است؛ بنابراین دادگاه حکم به محکومیت محیط‌بان صادر کرده است.»به باور، «ایمان معماریان»، دامپزشک و فعال حیات‌ وحش نیز این حکم نادرست است؛ زیرا شرایط خاص استفاده از سلاح توسط محیط‌‌بان را نادیده می‌گیرد.

 

از نظر شما متشکرم. نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.
این خبر را خلاصه کرده ایم تا بتوانید سریع آن را بخوانید. اگر به خبر علاقه مند هستید، می توانید متن کامل را اینجا بخوانید. ادامه مطلب:

 /  🏆 4. in İR

ایران آخرین اخبار, ایران سرفصلها

Similar News:همچنین می توانید اخبار مشابهی را که از منابع خبری دیگر جمع آوری کرده ایم، بخوانید.

تایید حکم اعدام یک محیطبان کرمانشاهی توسط دیوان عالی کشور
منبع: iranwire - 🏆 4. / 63 ادامه مطلب »

محکومیت یک زندانی در مشهد به اعدام به اتهام تخریب ساختمان سازمان تعزیرات
منبع: iranwire - 🏆 4. / 63 ادامه مطلب »

تایید حکم اعدام یک محیطبان کرمانشاهی توسط دیوان عالی کشور
منبع: iranwire - 🏆 4. / 63 ادامه مطلب »

مقاومت زنان زندانی در برابر انتقال عالیه مطلب‌زاده به قرچک | DW | 10.01.2022ماموران زندان اوین یک روز پس از برگزاری مراسم یادبود بکتاش آبتین در بند زنان، قصد انتقال عالیه مطلب‌زاده به زندان قرچک را داشته‌اند که با ممانعت دیگر زندانیان روبرو شدند.
منبع: dw_persian - 🏆 7. / 63 ادامه مطلب »

رهبر سابق میانمار برای 4 سال دیگر به زندان محکوم شدآنگ سان سوچی، رهبر سابق میانمار که سال گدشته با کودتای نظامیان از قدرت برکنار شد، به چهار سال زندان دیگر محکوم شد.به گفته یک منبع آگاه، این محکومیت جدید،
منبع: AlArabiya_Fa - 🏆 12. / 51 ادامه مطلب »

محکومیت یک زندانی در مشهد به اعدام به اتهام تخریب ساختمان سازمان تعزیرات
منبع: iranwire - 🏆 4. / 63 ادامه مطلب »