اسرار یک مومیایی سلطنتی با استفاده از تکنیک تصویربرداری پزشکی فاش شد

07/10/1400 10:09 ب.ظ

اسرار یک مومیایی سلطنتی با استفاده از تکنیک تصویربرداری پزشکی فاش شد جزئیات بیشتر🔽

محققان مصری به لطف تصویربرداری پزشکی و بدون باز کردن نوارپیچی‌های پارچه‌ای موفق به کشف اسرار یک مومیایی سلطنتی شدند.این فرعون فرزند «اهمسه یکم»ِ بنیانگذار دودمان هشتم بود که پس از مرگ پدرش به مدت ۲۱ سال در حد فاصل سال‌های ۱۵۰۴ تا ۱۵۲۵ پیش از میلاد مسیح بر مصر حکومت کرد.

این فرعون فرزند «اهمسه یکم»ِ بنیانگذار دودمان هشتم بود که پس از مرگ پدرش به مدت ۲۱ سال در حد فاصل سال‌های ۱۵۰۴ تا ۱۵۲۵ پیش از میلاد مسیح بر مصر حکومت کرد. «آمنهوتپ یکم» بدین ترتیب نخستین عضو این دودمان است که با دستانی باز و کشیده مومیایی شده و همچنین آخرین فردی است که در زمان مومیایی شدن مغز از جمجمه‌اش خارج نشده است..

ادامه مطلب:
euronews_pe »

مبارکه ادمین محترم، مثل آدم خلاصه خبر رو بنویس. وقتی لینک به سایت میدی به جهت افزایش ترافیک اولاکه کسی باز نمیکنهدر ثانی از لایک همینجا هم محروم میشی. به همین لایکی که اینجا قراره بخوره قانع باش.

یک بیمارستان اسرائیل پیشتاز دور چهارم واکسیناسیون علیه کرونا | DW | 27.12.2021موج پاندمی در اسرائیل سیری پر نشیب و فراز را طی می‌کند. یک بیمارستان نزدیک تل‌آویو گام بلند بعدی را در مبارزه با همه‌گیری کرونا برداشته است. حدود ۶۰ درصد جمعیت کشور دو دوز واکسن کرونا و نیز دوز تقویتی را دریافت کرده‌اند.

ائتلاف عربی یک انبار اسلحه در صنعا را منهدم کردائتلاف عربی اعلام کرد که یک انبار اسلحه در صنعا پایتخت یمن را منهدم کرده است. - خبرگزاری آناتولی

یک مقام دولت ایران: شهلایی هویت مستعار حسن ایرلو نبودحسن کاظمی، نماینده ویژه دولت ایران در امور افغانستان، با رد گمانه‌زنی‌ها در خصوص یکی‌بودن حسن ایرلو، سفیر سابق ایران نزد حوثی‌های یمن و عبدالرضا شهلایی، از

اومیکرون باعث لغو بیش از هزار پرواز در آمریکا طی کمتر از یک روز شدآمارها حاکی است که خطوط هوایی تجاری ایالات متحده ۱۰۰۱ مورد پرواز داخلی و خارجی را تا اواسط بعدازظهر یکشنبه لغو کردند.

پنهان‌کاری بزرگ رئیسی در دیدار با خانواده یک شهید مسیحیاصلا این اخوند چه کاره ملت ایران است؟ اگر ااخوندهای مفتخور کله پوک دزد به این سرزمین حاکم نمیشدند این همه جوان قربانی نمیشدند . اسمشون میزارند شهید که کثافتکاری خودشون بپوشانند هموطنان بهایی ما نیز شهید دادند چرا انها را به رسمیت نمیشناسید؟ چرا از خانواده باز ماندگانشان دیدار نمیکنی اقای رییسی؟ رییسی_گه_خورد

رئيس‌ جمهور ونزوئلا برای ایجاد یک شبکه اقتصادی به تهران سفر می‌کندرئیس‌جمهور ونزوئلا گفته است با دولت ابراهیم رئیسی بر سر چند پروژه جدید توافق کرده و به دعوت همتای ایرانی خود به زودی راهی تهران می‌شود. نیکلاس مادورو روز دوشنبه ۶ دی‌ماه در... ۲۲ دی ماه در دادگاه انقلاب شاهین‌شهر اصفهان

محققان مصری به لطف تصویربرداری پزشکی و بدون باز کردن نوارپیچی‌های پارچه‌ای موفق به کشف اسرار یک مومیایی سلطنتی شدند.

یافته‌های این پژوهش کمک کرده که محققان اطلاعات بیشتری در باره تکنیک‌های جدید مومیایی‌سازی که ۱۵۰۰ سال پیش از میلاد مسیح در دوره «آمنهوتپ یکم»، دومین فرعون دودمان هجدهم مصر باستان آغاز شد، بدست آورند.

این فرعون فرزند «اهمسه یکم»ِ بنیانگذار دودمان هشتم بود که پس از مرگ پدرش به مدت ۲۱ سال در حد فاصل سال‌های ۱۵۰۴ تا ۱۵۲۵ پیش از میلاد مسیح بر مصر حکومت کرد.

دودمان هجدهم از جمله مشهورترین و مجلل‌ترین دودمان‌های مصر باستان است که مدت حکمرانی اعضای آن از سال ۱۵۴۹ پیش از میلاد تا ۱۲۹۲ تداوم داشت.

«آمنهوتپ یکم» بدین ترتیب نخستین عضو این دودمان است که با دستانی باز و کشیده مومیایی شده و همچنین آخرین فردی است که در زمان مومیایی شدن مغز از جمجمه‌اش خارج نشده است..

این مومیایی سال ۱۸۸۱ در «اقصر» کشف شد. نوارپیچی‌های مومیایی «آمنهوتپ یکم» بر خلاف دیگر مومیایی‌های سلطنتی هرگز تاکنون باز نشده بود تا به این شکل از ماسک ترحیم و گلدسته‌هایی که اطراف بدن وی را پوشانده شده بود محافظت شود.

استفاده از تکنیک تصویربرداری سی‌تی‌اسکن که در رادیولوژی پزشکی رایج است، بدون نیاز به باز کردن نوارپیچی‌های مومیایی ثابت کرده است که دومین فرعون دودمان هجدهم مصر که در طول سلطنت ۲۱ ساله خود چندین لشگرکشی را رهبری کرده بود در سن ۳۵ سالگی بدون جراحت یا رنج بردن از بیماری درگذشته است.

تحقیق یاد شده توسط سحر سلیم، استاد رادیولوژیِ دانشگاه قاهره و زهی هاواس، از چهره‌های سرشناس و گاهی بحث برانگیز مطالعات باستان‌شناسی مصر انجام شده است.

در جریان این تحقیق، مومیایی «آمنهوتپ یکم»، دومین فرعون دودمان هجدهم مصر تحت یک تکنیک تصویربرداری بسیار پیشرفته سه بعدی که نوعی سی تی اسکن با استفاده از ابزارهای کامپیوتری است مورد مطالعه قرار گرفته است.

به لطف همین تکنیک، آقای هاواس به همراه آلبرت زینک، متخصص آلمانی مومیایی‌ها در سال ۲۰۱۲ موفق به کشف حقیقت و اسرار یک جنایت ۳ هزار ساله در باره موضوعی باستانی موسوم به «توطئه حرمسرا» شده بودند.

آنها با استفاده از اشعه ایکس و تجزیه و تحلیل دی ان ای ثابت کردند که گلوی رامسس سوم در جریان این توطئه توسط یکی از همسران بریده شده که قصد داشت پسرش را به جای فرزند اول یکی از رقبایش بر تخت سلطنت بنشاند.

تیم تحقیقی که بدون باز کردن نوارپیچی‌های مومیایی بر بدن «آمنهوتپ یکم» از تکنیک سی ‌تی اسکن استفاده کردند موفق به جمع‌آوری اطلاعاتی جالب در باره ظاهر و جواهراتی شدند که به همراه دومین فرعون دودمان هجدهم مصر دفن شده بود.

بر پایه این اطلاعات «آمنهوتپ یکم» ۱۵۹ سانتی‌متر قد داشته و از دندان‌های سالمی نیز برخوردار بوده است. مومیایی این فرعون که به دلیل دست نخورده ماندن ماسک ترحیم و باندپیچی‌های دقیق و کامل توجه بسیاری از باستان‌شناسان مصری و علاقمندان تاریخ این کشور را به خود جلب کرده و هم‌ اکنون در یکی از موزه‌های مشهور شهر قاهره نگهداری می‌شود.