اسرائیل به دنبال سوءاستفاده از شرایط منطقه است

02/02/1401 08:06 ب.ظ

🔻محمد هلسه، کارشناس فلسطینی ساکن قدس، در گفت‌وگو با اعتمادآنلاین: 🔹اسرائیل به دنبال سوءاستفاده از شرایط منطقه است 🔹اقدامات رژیم اسرائیل در مسجدالاقصی در چارچوب تلاش‌های مستمر راست‌گرایان برای اثبات ادعاهایشان انجام می‌شود

در همین راستا به سراغ محمد هلسه استاد دانشگاه و پژوهشگر فلسطینی امور اسرائیل ساکن بیت‌المقدس رفتیم و از او درباره دلایل افزایش جنایات رژیم صهیونیستی که گاه منجر به عبور این رژیم از خطوط قرمز هم شده است، پرسیدیم.او در پاسخ گفت: اقدامات رژیم اسرائیل در مسجدالاقصی در چارچوب تلاش‌های مستمر راست‌گرایان اسرائیل برای اثبات ادعاهای خود انجام می‌شود.

او در پاسخ گفت: اقدامات رژیم اسرائیل در مسجدالاقصی در چارچوب تلاش‌های مستمر راست‌گرایان اسرائیل برای اثبات ادعاهای خود انجام می‌شود. این استاد دانشگاه ادامه داد: آنها بعد از آنکه موفق شدند مسجدالاقصی را دستخوش تقسیم زمانی کنند، برنامه تقسیم مکانی آن را در دستور کار خود قرار داده‌اند، ما شاهد هستیم که صهیونیست‌ها با وقاحت مجوز ذبح قربانی در داخل مسجدالاقصی را صادر کردند، امری که در سال‌های گذشته سابقه نداشته است. این وقاحت و جرات بی‌سابقه‌ای را که صهیونیست‌ها به دست آورده‌اند می‌توان حاصل شرایط داخلی، منطقه‌ای و بین‌المللی دانست که راست‌گرایان اسرائیل به دنبال استفاده حداکثری از آن هستند.

هلسه افزود: همچنین راست‌گرایان صهیونیست با دستاویز قرار دادن عملیات فلسطینی که در عمق این رژیم به انجام رسیده، می‌کوشند تا حکومت اسرائیل را مجبور به پذیرش برنامه‌ها و خواسته‌ها و اجرای آن کنند. در این بین هرچند کابینه اسرائیل به شدت به اجرای چنین برنامه‌هایی تمایل دارد، اما در سایه شرایط داخلی و منطقه‌ای ظرفیت انجام و تحقق چنین کاری را در خود نمی‌بیند.

ادامه مطلب:
EtemadOnline »

مقامات اوکراینی از وجود بیش از 1000 جسد در بیمارستان‌های کی‌یف خبر دادندیک مقام اوکراینی فاش کرد که سردخانه‌های منطقه کی‌یف اکنون بیش از 1000 جسد غیرنظامیان را در خود جای داده‌اند.اوکراین، ارتش روسیه را متهم می‌کند که در جریان

محدودیت‌های کرونایی در بسیاری از کشورهای اروپایی رو به پایان استبسیاری از کشورهای اروپایی به دنبال کاهش موارد ابتلا به ویروس کرونا و افزایش میزان واکسیناسیون محدودیت‌‌های کرونایی را کاملا لغو کردند. - خبرگزاری آناتولی

بازدید بوریس جانسون از موزه گاندی در جریان سفر به هندنخست وزیر بریتانیا که روز پنج‌شنبه وارد هند شد، در کنار دیدارهای سیاسی خود به بازدید «سابارماتی آشرام» رفت؛ یکی از مکان‌های مقدس هندی‌ها که زمانی میزبان مهاتما گاندی، قهرمان استقلال این کشور بود. جزئیات بیشتر🔽 'قاتل به محل قتل برمی‌گردد.

سازمان جهانی بهداشت: بیش از یک میلیون کودک در آفریقا در برابر مالاریا واکسینه شدندسازمان جهانی بهداشت (WHO) از واکسیناسیون بیش از یک میلیون کودک در برابر مالاریا در قاره آفریقا خبر داد. - خبرگزاری آناتولی

سومین طوفان گرد و غبار در عراق در زمانی کمتر از دو هفتهاین حادثه بار دیگر باعث تعطیلی موقت فرودگاه‌های بین‌المللی در بغداد و نجف شد. جزئیات بیشتر🔽

استرداد متهم قاچاق تسلیحات به ایران از اسپانیا به آمریکامراد بوکئی شهروند ترکیه در سپتامبر پارسال با درخواست دادستانی آمریکا در فرودگاه بارسلونا بازداشت شده بود.

در همین راستا به سراغ محمد هلسه استاد دانشگاه و پژوهشگر فلسطینی امور اسرائیل ساکن بیت‌المقدس رفتیم و از او درباره دلایل افزایش جنایات رژیم صهیونیستی که گاه منجر به عبور این رژیم از خطوط قرمز هم شده است، پرسیدیم.

او در پاسخ گفت: اقدامات رژیم اسرائیل در مسجدالاقصی در چارچوب تلاش‌های مستمر راست‌گرایان اسرائیل برای اثبات ادعاهای خود انجام می‌شود.

این استاد دانشگاه ادامه داد: آنها بعد از آنکه موفق شدند مسجدالاقصی را دستخوش تقسیم زمانی کنند، برنامه تقسیم مکانی آن را در دستور کار خود قرار داده‌اند، ما شاهد هستیم که صهیونیست‌ها با وقاحت مجوز ذبح قربانی در داخل مسجدالاقصی را صادر کردند، امری که در سال‌های گذشته سابقه نداشته است. این وقاحت و جرات بی‌سابقه‌ای را که صهیونیست‌ها به دست آورده‌اند می‌توان حاصل شرایط داخلی، منطقه‌ای و بین‌المللی دانست که راست‌گرایان اسرائیل به دنبال استفاده حداکثری از آن هستند.

هلسه افزود: همچنین راست‌گرایان صهیونیست با دستاویز قرار دادن عملیات فلسطینی که در عمق این رژیم به انجام رسیده، می‌کوشند تا حکومت اسرائیل را مجبور به پذیرش برنامه‌ها و خواسته‌ها و اجرای آن کنند. در این بین هرچند کابینه اسرائیل به شدت به اجرای چنین برنامه‌هایی تمایل دارد، اما در سایه شرایط داخلی و منطقه‌ای ظرفیت انجام و تحقق چنین کاری را در خود نمی‌بیند.

او تاکید کرد:‌ از این رو آنچه کابینه رژیم صهیونیستی اکنون انجام می‌دهد چیزی شبیه به راه رفتن بر لبه تیغ است و تلاش می‌کند از خود چهره کابینه‌ای شکست‌ناپذیر در مقابل اراده مردم قدس را به راست‌گرایان و جامعه داخلی اسرائیل نشان دهد. همچنین در صدد است این پیام را هم به فلسطینیان به ویژه نیروهای مقاومت از جمله حماس برساند که در مقابل آنها کوتاه نخواهد آمد.

این کارشناس فلسطینی با اشاره به اینکه «این اتفاق تقریباً هرساله در ماه مبارک رمضان در مسجدالاقصی به وقوع می‌پیوندد» گفت: سال گذشته شاهد بودیم که چگونه راهپیمایی پرچم منجر به شدت گرفتن بحران شد، این روند نیز می‌تواند منجر به به‌حرکت در آمدن گوی آتشین و افزایش التهاب در داخل فلسطینی اشغالی شود.

به گفته او، در حال حاضر هر نوع احتمالی وجود دارد و دقیقاً مشخص نیست شرایط به کدام سمت‌وسو خواهد رفت.

او در پایان گفت: به هر شکل، به طور خلاصه باید بگویم شرایط فعلی به دلیل تمایل شدید راست‌گرایان صهیونیست به تحقق وقایع جدیدی در روی زمین به ویژه در مسجدالاقصی پیش می‌آید.