استولتنبرگ دبیر کل ناتو بین ترکیه و یونان میانجی‌گری می‌کند | DW | 04.09.2020

14/06/1399 01:37:00 ب.ظ

دبیرکل ناتو اعلام کرد ترکیه و یونان دو کشور عضو این پیمان تصمیم گرفتند برای ایجاد مکانیزم ‌پیش‌گیری از درگیری‌های نظامی در شرق مدیترانه تحت نظارت ناتو نشست فنی برگزار کنند. یونان این گفته دبیرکل ناتو را تکذیب کرد.

دبیرکل ناتو اعلام کرد ترکیه و یونان دو کشور عضو این پیمان تصمیم گرفتند برای ایجاد مکانیزم ‌پیش‌گیری از درگیری‌های نظامی در شرق مدیترانه تحت نظارت ناتو نشست فنی برگزار کنند. یونان این گفته دبیرکل ناتو را تکذیب کرد. ترکیه و یونان ادعای مالکیت بر سر منابع نفت و گاز شرق مدیترانه را دارند و در روزهای اخیر تا حد درگیری نظامی پیش رفتند. اتحادیه اروپا ضمن حمایت از یونان ترکیه را تهدید به تحریم کرده است.

فرانسه حتی در حمایت از یونان به منطقه مورد مناقشه در شرق مدیترانه ناو جنگی فرستاد.

ناتو اما برخلاف فرانسه موضع دیگری اتخاذ کرده و بین دو کشور عضو میانجی‌گری را آغاز کرده است. استولتنبرگ دبیر کل ناتو در این راستا گفته است:"ناتو مهم‌ترین بستر مشاوره برای موضوعات تاثیرگذار بر امنیت مشترک است".

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید وزارت خارجه ترکیه با صدور بیانیه‌ای ضمن استقبال از"ابتکار عمل" ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو اعلام کرد که در انتظار حمایت یونان است. در بخشی از این بیانیه آمده است: «انتظار داریم یونان از این ابتکار عمل دبیرکل ناتو حمایت کند. بار دیگر تاکید می‌شود که ترکیه آماده مذاکرات بی‌قید و شرط برای حل مشکلات با یونان در چارچوب حقوق بین‌الملل، دستیابی به راه‌حل پایدار عادلانه و برحق است.» headtopics.com

خبرگزاری فرانسه اما ضمن اشاره به دشوار بودن مذاکراه استولتنبرگ با یونان و ترکیه گزارش داده است که یونان ادعای میانجی‌گری دبیرکل ناتو پیرامون مذاکرات فنی بر سر مناقشه شرق مدیترانه را"منطبق بر واقعیت" ندانسته و آن را تکذیب کرده است.

ادامه مطلب:
DW فارسی »
Loading news...
Failed to load news.

جشن پیروزی اردوغان در آذربایجان

پیروزی رجب طیب اردوغان در انتخابات ریاست جمهوری ترکیه در آذربایجان با شور و شوق جشن گرفته شد. - Anadolu Ajansı ادامه مطلب >>

ترکیه: منتظر حمایت یونان از ابتکار عمل دبیرکل ناتو هستیمترکیه: منتظر حمایت یونان از ابتکار عمل دبیرکل ناتو هستیم

ناتو: ترکیه و یونان تصمیم بر برگزاری مذاکرات فنی گرفتندناتو: ترکیه و یونان تصمیم بر برگزاری مذاکرات فنی گرفتند

چاووش‌اوغلو: یونان بار دیگر نشان داد که طرفدار مذاکره نیستچاووش‌اوغلو: یونان بار دیگر نشان داد که طرفدار مذاکره نیست

اولین مورد ابتلا به کرونا در بزرگترین اردوگاه پناهجویان یوناناین اردوگاه تنها ظرفیت پذیرش ۲ هزار و ۸۰۰ نفر را دارد در حالی که در حال حاضر نزدیک به ۱۳ هزار نفر در آن زندگی می‌کنند.

ناتو: ترکیه و یونان تصمیم بر برگزاری مذاکرات فنی گرفتندناتو: ترکیه و یونان تصمیم بر برگزاری مذاکرات فنی گرفتند

ترکیه: منتظر حمایت یونان از ابتکار عمل دبیرکل ناتو هستیمترکیه: منتظر حمایت یونان از ابتکار عمل دبیرکل ناتو هستیم