استفاده از محصولات پلاستیکی برای زنان خطرناک‌تر از مردان است | DW | 18.07.2019

27/04/1398 06:15 ب.ظ

بسیاری تولیدات در زندگی روزمره آغشته به موادی هستند که برای سلامتی زیانبارند. از جمله آنها محصولات پلاستیکی هستند. ظروف پلاستیکی می‌توانند بر هورمون‌های زنانه، به ویژه در دوران بارداری، تاثیر منفی بگذارند.

بسیاری تولیدات در زندگی روزمره آغشته به موادی هستند که برای سلامتی زیانبارند. از جمله آنها محصولات پلاستیکی هستند. ظروف پلاستیکی می‌توانند بر هورمون‌های زنانه، به ویژه در دوران بارداری، تاثیر منفی بگذارند. در صورت ورود مواد شیمیایی به سیستم اندوکرین بدن "endokrine Disruptoren" (دستگاه درون‌ریز بدن، شامل غدد یا بافت‌هایی که ترشحات تحریک‌کننده غدد یا بافت‌های دیگر را به خون وارد می‌کنند)، به بدن زن باردار این خطر وجود دارد که تمام هورمون‌هایی...

در صورت ورود مواد شیمیایی به سیستم اندوکرین بدن "endokrine Disruptoren" (دستگاه درون‌ریز بدن، شامل غدد یا بافت‌هایی که ترشحات تحریک‌کننده غدد یا بافت‌های دیگر را به خون وارد می‌کنند)، به بدن زن باردار این خطر وجود دارد که تمام هورمون‌هایی که در پروسه رشد جنین نقش ایفا می‌کنند، تحت تاثیر قرار گیرند. پیامد چنین تاثیری می‌تواند به ناقص شدن اندام جنین یا بیماری‌های دیگری منجر شود که بعدها بروز می‌کنند.

استفاده از نوار بهداشتی و تامپن می‌تواند برای سلامت زنان زیانبار باشد سازمان بهداشت جهانی بر این باور است که "ED" از جمله عوامل ابتلا به سرطان‌هایی است که با تغییرات هورمونی مربوط می‌شوند، از جمله سرطان پستان و پروستات.

ادامه مطلب:
dw_persian »

هفت روش ساده برای جلوگیری از ریزش مو برای زنان و مردانریزش بیش از اندازه مو مشکلی شایع است که می‌تواند هم مردان و هم زنان را در هر سنی تحت تاثیر قرار دهد.

پشت‌پرده تلاش ولیعهد سعودی برای مذاکره با انصارالله/ سناریوی جایگزین امارات پس از خروج از یمناخبار و داده ها به خوبی نشان می دهد که ریاض و ابوظبی در مورد یمن با یکدیگر اختلاف دارند اما اختلاف در امارات باعث شد تا آنها به این نتیجه برسند که ادامه حملات پهپادی و موشکی انصارالله می‌تواند هزینه‌های اقتصادی جبران‌ناپذیری به اقتصاد امارات تحمیل کنند.

استفاده از نایلون مشکی برای خروج کالا از مرز آستارا ممنوع شد

دعوت از کارگران برای حضور همه‌جانبه در انتخابات شورایاری‌هادبیرکل خانه کارگر از تمامی کارگران خواست با حضور در انتخابات شورایاری‌ها پیام کارگران که مشارکت همه‌جانبه است را منتقل کنند.

قدردانی حماس از ترکیه برای درمان مجروحین فلسطینی در استانبولخالد مشعل، رئیس سابق دفتر سیاسی جنبش مقاومت اسلامی فلسطین (حماس) از ترکیه برای خدمات درمانی که در اختیار مجروحین فلسطینی قرار داده است قدرانی کرد. - خبرگزاری آناتولی

انصارالله: ادعای ترامپ علیه ایران برای باج‌گیری از سعودی است- اخبار بین الملل - اخبار تسنیم - Tasnim«سخنگوی جنبش انصارالله یمن ادعاهای رئیس‌جمهوری آمریکا درباره حضور ایران در یمن را خلاف واقعیت دانسته و تأکید کرده است چنین ادعاهایی صرفا برای باج‌گیری از عربستان سعودی مطرح می‌شود»

پژوهشگران موسسه هاینریش بل و سازمان جهانی بهداشت دریافته‌ا‌ند که زنان نه تنها بیشتر از مردان با محصولات پلاستیکی سرکار دارند، بلکه بیشتر از مردان نیز در معرض خطرات ناشی از تماس با مواد پلاستیکی هستند و بدن‌شان نسبت به آن حساس‌تر واکنش نشان می‌دهد.میزان چربی بدن زنان بالاتر از مردان است و به همین دلیل نیز مواد شیمیایی حلال در چربی ساده‌تر وارد بافت‌های سلولی بدن‌ زنان می‌شود. به خصوص مواد شیمیایی که تاثیراتی مشابه بر هورمون‌ها دارند. این مواد endokrine Disruptoren (ED) وقتی وارد بدن زن می‌شوند می‌توانند سیستم هورمونی بدن او را تحت تاثیر قرار دهند و به ویژه برای زنان باردار و جنین خطرناک‌ هستند.

در صورت ورود مواد شیمیایی به سیستم اندوکرین بدن "endokrine Disruptoren" (دستگاه درون‌ریز بدن، شامل غدد یا بافت‌هایی که ترشحات تحریک‌کننده غدد یا بافت‌های دیگر را به خون وارد می‌کنند)، به بدن زن باردار این خطر وجود دارد که تمام هورمون‌هایی که در پروسه رشد جنین نقش ایفا می‌کنند، تحت تاثیر قرار گیرند. پیامد چنین تاثیری می‌تواند به ناقص شدن اندام جنین یا بیماری‌های دیگری منجر شود که بعدها بروز می‌کنند.

استفاده از نوار بهداشتی و تامپن می‌تواند برای سلامت زنان زیانبار باشد

سازمان بهداشت جهانی بر این باور است که "ED" از جمله عوامل ابتلا به سرطان‌هایی است که با تغییرات هورمونی مربوط می‌شوند، از جمله سرطان پستان و پروستات.

محققان می‌گویند موادی که در تولید نوار بهداشتی و تامپن نیز به کار گرفته می‌شوند برای سلامتی زیانبار هستند. با این حال یک زن در طول عمر خود به طور متوسط ۱۲ هزارعدد از این محصولات را استفاده می‌کند. میزان پلاستیک موجود در هر تامپون شش درصد است و ۹۰ درصد مواد پلاستیکی که در نوار بهداشتی استفاده می‌شوند از نفت خام تهیه شده‌است.این مواد شیمیایی و ذرات ریز پلاستیک (میکروپلاستیک‌ها) در بسیاری محصولات دیگر هم هستند که عمدتا مورد استفاده زنان قرار می‌گیرند، از جمله در لوازم آرایشی و مواد شوینده. ذرات ریز پلاستیکی می‌تواند از طریق جفت به جنین برسند. کارشناسان توصیه می‌کنند تا جایی که ممکن است از محصولاتی که یک بار مصرف هستند پرهیز شود و از فنجان‌های مخصوص برای دوره عادت ماهانه استفاده شود.