استفاده مؤثر اپوزیسیون بلاروس از شبکه تلگرام برای سازماندهی خود | DW | 21.08.2020

21/08/2020 06:10:00 ب.ظ

اپوزیسیون بلاروس برای سازماندهی مبارزات علیه لوکاشنکو شبکه‌ای وسیع و پیچیده در فضای مجازی ایجاد کرده‌ تا امکان شناسایی منشا اخبار و تصاویر را از نهادهای امنیتی بلاروس و روسیه بگیرد. بیشترین استفاده از تلگرام است.

شبکه تلگرام, اپوزیسیون بلاروس

اپوزیسیون بلاروس برای سازماندهی مبارزات علیه لوکاشنکو شبکه‌ای وسیع و پیچیده در فضای مجازی ایجاد کرده‌ تا امکان شناسایی منشا اخبار و تصاویر را از نهادهای امنیتی بلاروس و روسیه بگیرد. بیشترین استفاده از تلگرام است.

اپوزیسیون بلاروس برای سازماندهی مبارزات علیه لوکاشنکو شبکه‌ای وسیع و پیچیده در فضای مجازی ایجاد کرده‌ تا امکان شناسایی منشا اخبار و تصاویر را از نهادهای امنیتی بلاروس و روسیه بگیرد. بیشترین استفاده از تلگرام است.

وبسایت بسیاری از رسانه‌ها، هم‌چنین شبکه‌های فیسبوک و توییتر نیز از دسترس خارج شده بودند و تلویزیون رسمی بلاروس درباره تظاهرات بر ضد تقلب انتخاباتی کاملا سکوت کرده بود.اپ روسی تلگرام به نام"NEXTA" بیشترین نقش را در انتشار اخبار مبارزات اپوزیسیون بلاروس برعهده دارد. نکستا به مهم‌ترین کانال خبررسانی مخالفان آلکساندر لوکاشنکو تبدیل شده است. چند بلاگر جوان در محلی مخفی در نزدیکی ورشو پایتخت لهستان این کانال را هدایت می‌کنند.

به کانال اینستاگرام دویچه وله فارسی بپیوندیداما نکستا که توسط استفان پوتیلو، یک دانشجوی ۲۲ ساله بلاروسی اداره می‌شود و دو میلیون و ۱۰۰ هزار فالوور دارد، تنها نوک کوه یخ است. امکانات مشابه در فضای مجازی وجود دارد که هر کدام بیش از ۲۰۰هزار حساب کاربری دارند و با نام‌های گوناگون در حال فعالیت‌اند؛"بلاروس شوکه شد"،"بلاورس حالا" و... و همه آنها نیز به شکلی مشابه کار می‌کنند. 

ادامه مطلب:
DW فارسی »

اعتراف صریح بازداشت‌شدگان اغتشاشات گیلان به آشوب و آسیب‌رسانی به اموال عمومی + فیلم- اخبار گیلان - اخبار استانها تسنیم | Tasnim

اخبار ایران و جهان را در خبرگزاری تسنیم بخوانید ادامه مطلب >>

بلاروس 'شورای هماهنگی اپوزیسیون' را دادگاهی می‌کند | DW | 20.08.2020دادستان کل بلاروس 'شورای هماهنگی اپوزیسیون' این کشور را به تلاش برای غصب قدرت و آسیب رساندن به امنیت ملی متهم کرده است. اعترضات مردمی پس از انتخابات مناقشه‌برانگیز ریاست‌جمهوری بلاروس هر روز گسترده‌تر می‌شود.

درخواست زالی از کنکوریها برای خودداری از مسافرت پس از اتمام آزمونفرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در تهران، از داوطلبان کنکور خواست که پس از اتمام آزمون از مسافرت به جهت رفع خستگی، خودداری کنند.

نامزد انتخاباتی مخالفان در بلاروس از اتحادیه اروپا می‌خواهد نتایج انتخابات را رد کندنامزد انتخاباتی مخالفان در بلاروس از اتحادیه اروپا می‌خواهد نتایج انتخابات را رد کند سیتوانا تیخانوسکایا، رهبر مخالفان در بلاروس، از اتحادیه اروپا خواسته است آن چه او «انتخابات تقلبی» هفته گذشته در کشورش خواند را به رسمیت نشناسد.

لوکاشنکو: از اپوزیسیون جدید به دادگاه شکایت می‌کنیم الکساندر لوکاشنکو روز گذشته تظاهرکنندگان را «بازیچهٔ غرب» خواند و گفت معترضان به انتخاب مجددِ خود را از خیابان‌های کشورش «جارو» خواهد کرد.

استفاده از صدای ضربان قلب در موسیقی ایرانی - BBC News فارسیشایان شکرآبی، آهنگساز و نوازنده پیانو عضو گروه موسیقی دال که پزشک هم هست از صدای ضربان قلب در عارضه‌های مختلف قلب، در تنظیم آهنگ‌های شناخته شده ایرانی استفاده کرده است.

گازرسانی به ۱۷ هزار روستا بدون استفاده از منابع دولتیتهران – ایرنا – تا سال ۹۲ در مجموع ۱۴هزار و ۴۱۹ روستا در کشور گازرسانی شده بود که این رقم با رشدی ۱۱۷ درصدی در پایان خرداد امسال به ۳۱ هزار و ۳۲۵ روستا رسید. نکته مهم اما آن است که برای گازرسانی ۱۷ هزار روستا در هفت سال گذشته،‌ از منابع دولتی استفاده نشده و تامین هزینه آن از محل صرفه‌جویی در مصرف سوخت بوده است.

در شب انتخابات بلاروس (یکشنبه ۱۹ مرداد) و چندین روز پس از آن اینترنت در بلاروس قطع شد و کاربران تنها به شکل محدود به آن دسترسی داشتند.جهان بلاروس"شورای هماهنگی اپوزیسیون" را دادگاهی می‌کند دادستان کل بلاروس"شورای هماهنگی اپوزیسیون" این کشور را به تلاش برای غصب قدرت و آسیب رساندن به امنیت ملی متهم کرده است.به گزارش ایسنا، دکتر علیرضا زالی با اشاره به روز ابتدایی برگزاری آزمون سراسری۹۹ در کشور اظهار کرد: امروز روز خوبی بود و نسبتا نشان داد که با هدایت برنامه‌های از قبل تهیه شده، همکاری بسیار خوب والدین و همراهان داوطلبان آزمون سراسری را داشتیم و طبیعتا انتظار می‌رود که در روزهای آتی که معمولا تراکم بیشتری از جمعیت در آزمون‌ها وجود دارد؛ پروتکل‌های بهداشتی رعایت بیشتری شود.بخش انگلیسی صدای آمریکا ـ سیتوانا تیخانوسکایا، رهبر مخالفان در بلاروس، از اتحادیه اروپا خواسته است آن چه او «انتخابات تقلبی» هفته گذشته در کشورش خواند را به رسمیت نشناسد.

برای بسیاری از شهروندان تنها امکان ارتباط با یکدیگر و جهان خارج کانال پیام‌رسانی تلگرام بود. زیرا اپ تلگرام راهی برای دور زدن فیتلرینگ دولت را یافته بود. دادستان کل بلاروس پنجشنبه ۲۰ اوت (۳۰ مرداد) رسماً از افتتاح پرونده‌ای علیه"شورای هماهنگی اپوزیسیون" این کشور خبر داد.  وبسایت بسیاری از رسانه‌ها، هم‌چنین شبکه‌های فیسبوک و توییتر نیز از دسترس خارج شده بودند و تلویزیون رسمی بلاروس درباره تظاهرات بر ضد تقلب انتخاباتی کاملا سکوت کرده بود. اپ روسی تلگرام به نام"NEXTA" بیشترین نقش را در انتشار اخبار مبارزات اپوزیسیون بلاروس برعهده دارد. پس از انتخابات مناقشه‌برانگیز ریاست جمهوری بلاروس در روز نهم ماه اوت، مخالفان شورایی برای هماهنگی فعالیت‌های خود با هدف"تغییر مسالمت‌آمیز قدرت" تأسیس کردند. نکستا به مهم‌ترین کانال خبررسانی مخالفان آلکساندر لوکاشنکو تبدیل شده است. لوکاشنکو ادعاهای تقلب در رای گیری را تکذیب کرده است.

چند بلاگر جوان در محلی مخفی در نزدیکی ورشو پایتخت لهستان این کانال را هدایت می‌کنند. دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید الکساندر لوكاشنكو، رئیس‌جمهور خودکامه بلاروس که تشکیل چنین شورایی را غیرقانونی اعلام كرده بود، تهدید كرد كه آن را منحل خواهد كرد. به کانال اینستاگرام دویچه وله فارسی بپیوندید اما نکستا که توسط استفان پوتیلو، یک دانشجوی ۲۲ ساله بلاروسی اداره می‌شود و دو میلیون و ۱۰۰ هزار فالوور دارد، تنها نوک کوه یخ است. امکانات مشابه در فضای مجازی وجود دارد که هر کدام بیش از ۲۰۰هزار حساب کاربری دارند و با نام‌های گوناگون در حال فعالیت‌اند؛"بلاروس شوکه شد"،"بلاورس حالا" و. سوتلانا تیخانوفسکایا نامزد انتخابات ریاست‌‌جمهوری و رقیب لوکاشنکو نتیجه انتخابات را نپذیرفته و خواستار برگزاری"انتخابات ریاست جمهوری عادلانه و دموکراتیک تحت نظارت نهادهای بین‌المللی" شده است... این اتحادیه خواستار گفتگوی دولت لوکاشنکو با منتقدان او شد. معترضان خواستار برگزاری دوباره انتخابات ریاست جمهوری در بلاروس هستند.

و همه آنها نیز به شکلی مشابه کار می‌کنند.  کاربران تصاویر و ویدیوهای تظاهرات را به این کانال‌های تلگرامی می‌فرستند. لوکاشنکو در واکنش به درخواست مخالفان برای گفتگو، به وزارت کشور دستور داده‌ به اعتراضات علیه او پایان دهد. هم‌زمان گروه‌های محلی لوگوی خود را روی این متریال می‌گذارند. متریال ارسال شده از سوی بلاگرها راستی‌آزمایی، حفظ و سپس به شبکه‌ها انتقال داده می‌شوند تا به این ترتیب نهادهای امنیتی بلاروس و روسیه نتوانند منشا اصلی را شناسایی کنند. همزمان مخالفان لوکاشنکو از برگزاری یک گردهم‌آیی بزرگ دیگر در روز یکشنبه در میدان مرکزی پایتخت این کشور خبر می‌دهند.  اتاق‌های فکر پشت این کانال گسترده خبررسانی، شبکه‌ای وسیع از اتاق‌های فکر با ده‌ها هزار کاربر قرار دارند که درباره استراتژی، سازماندهی تظاهرات و انتشار داده‌ها و امکانات کمک‌رسانی با یکدیگر هم‌فکری دارند.

جنبش، یک مرکز واحد برای رهبری ندارد و همین کار شناسایی و سرکوب را برای نهادهای امنیتی بسیار دشوار کرده است. به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید این گردهم‌آیی‌ها بزرگترین تجمعات اعتراضی تاریخ بلاروس هستند. سازماندهی از طریق تلگرام تنها انعکاسی از مبارزات خیابانی است و در این جا نیز هیچ گروه سیاسی دست بالا را ندارد.  فعالان جنبش هم‌چنین با استفاده از تلگرام از امنیت یکدیگر حفاظت می‌کنند. بزرگترین متحد لوکاشنکو، ولادمیر پوتین بر حمایت مسکو از رئیس‌جمهور بلاروس تأکید دارد. مثلا به محض ورود نیروهای پلیس به یک محله به منظور خانه‌گردی خبر آن را سریع روی شبکه‌ها مخابره می‌کنند تا امکان گریز برای کسانی که در خطر هستند فراهم باشد. حضور فعال دولت در شبکه‌های اجتماعی اما این فقط اپوزیسیون بلاروس نیست که خود را در فضای مجازی سازماندهی کرده است. در همین زمینه:.

آلکساندر لوکاشنکو، مستبد بلاروس نیز تلاش می‌کند حضوری فعال در شبکه‌های اجتماعی داشته باشد. به عبارتی شبکه‌های اجتماعی محل برخورد و کشاکش سخت میان نیروهای مخالف و موافق دولت است.  نهادهای امنیتی تصویر و اطلاعات شخصی افرادی را که در تظاهرات شرکت کرده‌اند در حساب‌های خود منتشر می‌کنند و از آنها به عنوان اغتشاش‌گر یا عوامل تحریک جمعی نام می‌برند. اپوزیسیون هم تلاش می‌کند تصویر و هویت ماموران سرویس‌ اطلاعاتی روسیه (کا گ ب) و نهادهای امنیتی بلاروس را در شبکه‌های اجتماعی افشا کند. هنوز اطلاعی در دست نیست که آیا انتشار این گونه اخبار از سوی دو طرف در فضای مجازی تا به حال به انتقام‌جویی در فضای واقعی منجر شده است یا خیر.

حساب تلگرامی ناموفق لوکاشنکو  در حالی که کاربران مخالف لوکاشنکو شبکه‌ای کاملا موفق دارند،  کانال تلگرامی لوکاشنکو بسیار ضعیف و کم عضو است. او یک روز پس از انتخابات کانال"ما پدر هستیم" را باز کرد. منظور از"پدر" نیز خود اوست. از روز پنجشنبه ۲۰ اوت شمار فالوورهای این حساب تنها به ۲۶۶۰ رسیده است. به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید اگرچه ادعا می‌شود که طرفداران لوکاشنکو عمدتا خارج از مینسک هستند، اما اعضای کانال‌های محلی او نیز به ندرت بیش از ۱۵۰ عضو دارند.

پرشمارترین کانال‌های طرفدار لوکاشنکو بین ۳۷ تا ۴۹ هزار فالوور دارند که مدام در حال تبلیغ علیه اپوزیسیون‌اند و آنها را"راستگرا"،"همجنسگرا"،"ثروتمند" و"بزهکار" قلمداد می‌کنند. کانال‌های تلگرامی رسانه‌های رسمی بلاروس حتا کم‌تر از کانال‌های تلگرامی طرفدار لوکاشنکو عضو دارند. کانال تلویزیونی ONT تنها ۴۸۰۰ فالوور و روزنامه"بلاورس امروز" ۳۳۰ حساب کاربری دارد. در همین زمینه: .