جان بولتون, دونالد ترامپ و برجام, فشار حداکثری بر ایران, دولت حسن روحانی

جان بولتون, دونالد ترامپ و برجام

استقبال مقامات ارشد دولت روحانی از برکناری بولتون | DW | 11.09.2019

خبرگزاری دولتی ایرنا و شماری از شخصیت‌های ارشد دولت برکناری بولتون را نشانه شکست سیاست جنگ‌طلبی ارزیابی کرده‌اند. سخنگوی دولت بولتون را 'بزرگترین حامی جنگ' و رئیس دفتر روحانی او را 'دشمن دیپلماسی' خوانده‌اند.

11.9.2019

خبرگزاری دولتی ایرنا و شماری از شخصیت‌های ارشد دولت برکناری بولتون را نشانه شکست سیاست جنگ‌طلبی ارزیابی کرده‌اند. سخنگوی دولت بولتون را 'بزرگترین حامی جنگ' و رئیس دفتر روحانی او را 'دشمن دیپلماسی' خوانده‌اند.

خبرگزاری دولتی ایرنا و شماری از شخصیت‌های ارشد دولت برکناری بولتون را نشانه شکست سیاست جنگ‌طلبی ارزیابی کرده‌اند. سخنگوی دولت بولتون را 'بزرگترین حامی جنگ' و رئیس دفتر روحانی او را 'دشمن دیپلماسی' خوانده‌اند.

محمود واعظی، رئیس دفتر حسن روحانی برکناری مشاور امنیت ملی کاخ سفید را نشانه"شکست کامل" سیاست‌های"یک جانبه‌گرایانه، جنگ‌طلبانه، مداخله‌جویانه و بی‌ثبات کننده" او در دوران همکاری‌اش با دولت دونالد ترامپ عنوان کرد.

رئیس دفتر رئیس دولت دوازدهم افزود: «حالا مردی که تهدید به جنگ می‌کرد و وعده می‌داد که ایران تا چند ماه دیگر فرو خواهد ریخت، در گوشه انزوا ناظر سیاست‌های ورشکسته خویش است.»

ربیعی در پیامی نوشته است: «همانطور که همه ایران‌ستیزان، یکا یک صحنه را ترک کردند، با اخراج بزرگترین حامی جنگ و تروریسم اقتصادی، کاخ سفید با مانع کمتری برای درک واقعیت‌های ایران روبه رو خواهد بود.»

او سه‌شنبه شب در حساب کاربری خود در شبکه اجتماعی توئیتر نوشت: «شک نکنید که ما توان مدیریت رفتار ایالات متحده آمریکا نسبت به ایران را داریم و هرگز عقب نخواهیم نشست. حصر ایران شکسته‌ خواهد شد.»

به گزارش خبرگزاری ایسنا، ظریف که در میان مقامات ارشد ایران بیشتری موضع‌گیری علیه جان بولتون را داشته از اظهار نظر درباره کنار گذاشتن او خودداری کرده و در پاسخ یک خبرنگار آمریکایی درباره این موضوع گفته است: « ما درباره امور داخلی ایالات متحده اظهارنظری نمی‌کنیم.»

تاکید بسیاری از مقامات ارشد جمهوری اسلامی، به خصوص محمد جواد ظریف بر نقش جان بولتون در سیاست‌"فشار حداکثری" دولت ترامپ بر ایران، که بسیاری از رسانه‌های خارجی از جمله نیویورک تایمز نیز تکرار کرده‌اند، این احتمال را به میان آورده که با رفتن او مواضع واشنگتن نسبت به تهران تعدیل یابد.

محمود واعظی درباره این گمانه‌زنی گفت: «دولت جدید آمریکا فکر می‌کرد می‌تواند همه چیز را به عقب برگرداند و با یک سیاست جنگ‌طلبانه و رادیکال به اهدافش برسد و به همین جهت بولتون را به عنوان دبیر شورای امنیت ملی انتخاب کرده بود. اما بعد از یک دوره نه چندان طولانی مجبور به اخراج او شد و این نشان می‌دهد که حتی دولت تندرو آمریکا هم به این نتیجه رسیده که دوران جنگ‌طلبی و رویکردهای تهدید به سر آمده و اگر قرار است با دنیا تعامل کند راهش منطق است.»

دونالد ترامپ فعلا چارلی کوپرمن، معاون بولتون را به عنوان جانشین موقت او معرفی کرده و گفته تا هفته آینده مشاور امنیت ملی جدید کاخ سفید را معرفی خواهد کرد.

رهبر جمهوری اسلامی، علی خامنه‌ای بارها هر گونه مذاکره با آمریکا را رد کرده و گفت‌وگوی مستقیم با دولت ترامپ را"سم مضاعف" خوانده است. جلیلوند می‌گوید گمان نمی‌کند چنین اتفاقی رخ دهد مگر اینکه خامنه‌ای مجوز آن را صادر کند.

بنابر گزارش‌ها وزیر خزانه‌داری آمریکا، استیون منوچین نیز در این نشست تصریح کرد که دونالد ترامپ و همکاران ارشدش در مورد ادامه سیاست فشار حداکثری بر جمهوری اسلامی"همسویی کامل" دارند.

او اعتقاد دارد که"چه بولتون باشد چه نباشد" ایالات متحده جمهوری اسلامی را تهدیدکننده منافع منطقه‌ای خود می‌داند و بودن و یا نبودن او در سیاست آمریکا تغییری ایجاد نمی‌کند.

ادامه مطلب: DW فارسی

پرزیدنت ترامپ «جان بولتون» مشاور امنیت ملی کاخ سفید را از کار برکنار کرددونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا با انتشار پیامی در توئیتر اعلام کرد جان بولتون مشاور امنیت ملی کاخ سفید را از کار برکنار کرده است.\r\n پرزیدنت ترامپ گفت شب گذشته از جان بولتون خواست تا نامه استعفای خود

دونالد ترامپ جان بولتون را بر‌کنار کرددونالد ترامپ جان بولتون را بر‌کنار کرد

ترامپ، بولتون را اخراج کردتهران- ایرنا- رئیس جمهوری آمریکا اعلام کرد که جان بولتون مشاور امنیت ملی خود را اخراج کرده است. - ترامپ: دیشب به بولتون اطلاع دادم که دیگر در کاخ سفید به خدماتش نیازی نیست. من و دیگران در دولت به شدت با پیشنهادهای او مخالف بودیم. - جان_بولتون: دیشب استعفای خود را مطرح کردم و رییس جمهوری گفت «فردا در موردش صحبت می‌کنیم.»

ترامپ، جان بولتون را برکنار کرد

دونالد ترامپ جان بولتون را برکنار کرددونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا، روز سه‌شنبه 10 سپتامبر 2019، جان بولتون مشاور امنیت

کاریکاتور/ جان بولتون با طناب پوسیده منافقین هم نتوانست خودش را حفظ کند«کاریکاتور/ جان بولتون با طناب پوسیده منافقین هم نتوانست خودش را حفظ کند» اخراج_بولتون

نوشتن نظر

Thank you for your comment.
Please try again later.

آخرین اخبار

اخبار

11 سپتامبر 2019, چهارشنبه اخبار

اخبار قبلی

قیمت طلا، سکه و ارز در روز چهارشنبه

اخبار بعدی

دادگاهی در اسکاتلند تعطیلی پارلمان بریتانیا را غیر قانونی دانست | DW | 11.09.2019
اخبار قبلی اخبار بعدی