استقلال تاجیکستان: صوری یا واقعی؟‏ - BBC News فارسی

09/09/2020 07:42:00 ق.ظ

استقلال تاجیکستان: صوری یا واقعی؟

استقلال تاجیکستان: صوری یا واقعی؟

نهم سپتامبر ١٩٩١، درست ٢٩ سال پیش، دولت جمهوری تاجیکستان اعلامیه استقلال خود از اتحاد شوروی را امضا کرد. ‏

اما این فروپاشی اتفاق افتاد و رهبران وقت تاجیکستان به‌ناچار به مانند دیگر جمهوری‌های امپراتوریِ در حال زوال، اعلامیه استقلال را امضا کردند و رسماً مستقل شدند.‏آیا تاجیکستان واقعاً هم مستقل شد؟‏در چشم‌انداز بامدادی چهارشنبه ١٩ شهریور ١٣٩٩ (نهم سپتامبر ٢٠٢٠) داریوش رجبیان این پرسش را با اسفندیار آدینه، روزنامه‌نگار مقیم لندن در میان گذاشت.

ادامه مطلب:
BBC NEWS فارسی »

روز ۱۸ اعتراضات ایران؛ تشکر قالیباف و رئيسی از خامنه‌ای همزمان با ادامه تجمعات اعتراضی

ابراهیم رئیسی و محمدباقر قالیباف صبح روز سه‌شنبه در صحبت‌های خود در مجلس شورای اسلامی از علی خامنه‌ای تشکر کردند و مواضع رهبر جمهوری اسلامی را هوشمندانه خواندند ادامه مطلب >>

کمیته بین‌المللی المپیک: المپیک توکیو 'با کرونا یا بدون آن' برگزار خواهد شد - BBC News فارسینایب رئیس کمیته بین‌المللی المپیک گفته است که المپیک به تعویق افتاده توکیو 'با کرونا یا بدون آن' برگزار خواهد شد.

مذاکرات صلح افغانستان؛ مطالبات طالبان، مواضع دولت و انتظارات آمریکا - BBC News فارسیقرار است تا چند روز آینده مذاکرات مستقیم هیأت دولت افغانستان با گروه طالبان که به 'مذاکرات بین‌الافغانی' مسما شده است، آغاز شود. در این مطلب سکندر کرمانی، خبرنگار بی‌بی‌سی به مواردی اشاره می‌کند که ممکن است در این مذاکرات بین دو طرف از مباحث اصلی باشد.

ترقه‌بازی در یک پارتی علت آغاز یکی از بزرگترین آتش‌سوزی‌های کالیفرنیا بوده است - BBC News فارسیمقام‌های ایالت کالیفرنیا در غرب آمریکا می‌گویند ترقه‌بازی در یک پارتی علت شکل‌گیری یکی از چندین آتش‌سوزی است که جنگل‌ها و مراتع این ایالت را فراگرفته است. همزمان در جنوب کالیفرنیا چند رکورد جدید گرما ثبت شده که یکی از آنها در دره مرگ، گرمترین رکورد قابل اعتماد ثبت شده در تاریخ هواشناسی جهان گزارش شده است.

سالروز گرامیداشت احمدشاه مسعود؛ مسئولین خواستار آرامش مردم در برگزاری مراسم شدند - BBC News فارسیمراسم نوزدهمین سالگرد کشته شدن احمد شاه مسعود، از فرماندهان مجاهدین افغانستان در کابل برگزار شد. مسئولین از هواداران آقای مسعود خواستند که بمناست تجلیل از هفته شهید و گرامی داشت از مسعود باعث آزار و اذیت مردم نشوند. وزارت داخله/کشور افغانستان گفته که با اغتشاشگران برخورد جدی خواهد کرد.

شیوع کرونا در یمن زیر سایه سنگین جنگ - BBC News فارسییمن بین حوثی‌ها در شمال و دولت مستقر در جنوب، تقسیم شده است. حتی در دوران شیوع کرونا، جنگ بین دو طرف ادامه دارد.

مشکل آب آشامیدنی در مناطق دورافتاده ایران - BBC News فارسیمشکل کمبود آب در استان سیستان و بلوچستان مخصوصا در جنوب این استان چندی است توجه افکار عمومی را جلب کرده است.

در واقع، اعلامیه‌ای که متن آن را طاهر عبدالجبار، رهبر جنبش مردمی رستاخیز نوشته بود و چند ماه پیش از فروپاشی شوروی هم مورد استهزا و تمسخر واقع شده بود که خیال می‌کند اتحاد شوروی در صدد فروپاشی است.رئیس بازی‌های المپیک توکیو: تعویق مجدد در کار نیست پیش از این نیز کمیته بین‌المللی المپیک گفته بود که این مسابقات را بیش از این به تعویق نمی‌اندازد.توضیح تصویر، خلیلزاد و ملا برادر در روز امضای امضای موافقتنامه صلح آمریکا و طالبان قرار است تا چند روز آینده مذاکرات مستقیم هیأت دولت افغانستان با گروه طالبان که به "مذاکرات بین‌الافغانی" مسما شده است، آغاز شود.توضیح تصویر، هزاران جیب از جنگل‌های کالیفرنیا در جریان صدها آتش‌سوزی تابستان امسال سوختند مقام‌های ایالت کالیفرنیا در غرب آمریکا می‌گویند ترقه‌بازی در یک پارتی علت شکل‌گیری یکی از چندین آتش‌سوزی است که جنگل‌ها و مراتع این ایالت را فراگرفته و موجب ثبت چند رکورد جدید شده است.

‏ اما این فروپاشی اتفاق افتاد و رهبران وقت تاجیکستان به‌ناچار به مانند دیگر جمهوری‌های امپراتوریِ در حال زوال، اعلامیه استقلال را امضا کردند و رسماً مستقل شدند.‏ آیا تاجیکستان واقعاً هم مستقل شد؟‏ در چشم‌انداز بامدادی چهارشنبه ١٩ شهریور ١٣٩٩ (نهم سپتامبر ٢٠٢٠) داریوش رجبیان این پرسش را با اسفندیار آدینه، روزنامه‌نگار مقیم لندن در میان گذاشت. در ژوئیه توشیرو موتو، رئیس اجرایی المپیک توکیو گفته بود که این احتمال وجود دارد که مسابقات تنها برای تعداد "محدودی تماشاگر" برگزار شود و در عین حال گفت که نمی‌خواهند به گونه‌ای باشد که هیچ تماشاگری هم حضور نداشته باشد. چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی از ساعت ۷ تا ۹ بامداد هر روز بر روی این . مسئولان و همچنین مردم عادی در افغانستان امیدوارند که حد اقل روی یک آتش‌بس به عنوان یک اولویت بین دو طرف توافقی به دست بیاید اما به نظر می‌رسد طالبان مصممند تا زمان برآورده شدن خواسته‌های شان در میز مذاکره به جنگ ادامه دهند.