استقلال تاجیکستان: صوری یا واقعی؟‏ - BBC News فارسی

استقلال تاجیکستان: صوری یا واقعی؟

09/09/2020 07:42:00 ق.ظ

استقلال تاجیکستان: صوری یا واقعی؟

نهم سپتامبر ١٩٩١، درست ٢٩ سال پیش، دولت جمهوری تاجیکستان اعلامیه استقلال خود از اتحاد شوروی را امضا کرد. ‏

اما این فروپاشی اتفاق افتاد و رهبران وقت تاجیکستان به‌ناچار به مانند دیگر جمهوری‌های امپراتوریِ در حال زوال، اعلامیه استقلال را امضا کردند و رسماً مستقل شدند.‏آیا تاجیکستان واقعاً هم مستقل شد؟‏در چشم‌انداز بامدادی چهارشنبه ١٩ شهریور ١٣٩٩ (نهم سپتامبر ٢٠٢٠) داریوش رجبیان این پرسش را با اسفندیار آدینه، روزنامه‌نگار مقیم لندن در میان گذاشت.

وزارت اطلاعات: شبکه‌ای از عوامل موساد در غرب ایران دستگیر شدند | DW | 27.07.2021 دادستانی سوئد کیفرخواست حمید نوری، متهم کشتارهای ۶۷ را صادر کرد | DW | 27.07.2021 ادامه اعتراضات در ایران؛ تجمعات در اصفهان و ایوان غرب | DW | 28.07.2021 ادامه مطلب: BBC NEWS فارسی »

سیل کم‌سابقه در ژنگژو چین؛ در سه روز به اندازه یک سال باران بارید

وقوع سیل کم‌سابقه در شهر ژنگژو در استان هنان چین دستکم ۱۲ کشته برجا گذاشته است. ارتش برای کمک به ناحیه اعزام شده و نیروهای امدادرسان تا کنون ۲۰۰ هزار نفر را از شهر تخلیه کرده‌اند.

کمیته بین‌المللی المپیک: المپیک توکیو 'با کرونا یا بدون آن' برگزار خواهد شد - BBC News فارسینایب رئیس کمیته بین‌المللی المپیک گفته است که المپیک به تعویق افتاده توکیو 'با کرونا یا بدون آن' برگزار خواهد شد.

مذاکرات صلح افغانستان؛ مطالبات طالبان، مواضع دولت و انتظارات آمریکا - BBC News فارسیقرار است تا چند روز آینده مذاکرات مستقیم هیأت دولت افغانستان با گروه طالبان که به 'مذاکرات بین‌الافغانی' مسما شده است، آغاز شود. در این مطلب سکندر کرمانی، خبرنگار بی‌بی‌سی به مواردی اشاره می‌کند که ممکن است در این مذاکرات بین دو طرف از مباحث اصلی باشد.

ترقه‌بازی در یک پارتی علت آغاز یکی از بزرگترین آتش‌سوزی‌های کالیفرنیا بوده است - BBC News فارسیمقام‌های ایالت کالیفرنیا در غرب آمریکا می‌گویند ترقه‌بازی در یک پارتی علت شکل‌گیری یکی از چندین آتش‌سوزی است که جنگل‌ها و مراتع این ایالت را فراگرفته است. همزمان در جنوب کالیفرنیا چند رکورد جدید گرما ثبت شده که یکی از آنها در دره مرگ، گرمترین رکورد قابل اعتماد ثبت شده در تاریخ هواشناسی جهان گزارش شده است.

سالروز گرامیداشت احمدشاه مسعود؛ مسئولین خواستار آرامش مردم در برگزاری مراسم شدند - BBC News فارسیمراسم نوزدهمین سالگرد کشته شدن احمد شاه مسعود، از فرماندهان مجاهدین افغانستان در کابل برگزار شد. مسئولین از هواداران آقای مسعود خواستند که بمناست تجلیل از هفته شهید و گرامی داشت از مسعود باعث آزار و اذیت مردم نشوند. وزارت داخله/کشور افغانستان گفته که با اغتشاشگران برخورد جدی خواهد کرد.

شیوع کرونا در یمن زیر سایه سنگین جنگ - BBC News فارسییمن بین حوثی‌ها در شمال و دولت مستقر در جنوب، تقسیم شده است. حتی در دوران شیوع کرونا، جنگ بین دو طرف ادامه دارد.

مشکل آب آشامیدنی در مناطق دورافتاده ایران - BBC News فارسیمشکل کمبود آب در استان سیستان و بلوچستان مخصوصا در جنوب این استان چندی است توجه افکار عمومی را جلب کرده است.