استفاده از فناوری تشخیص چهره برای ردیابی خرس‌های گریزلی آمریکا وکانادا

18/09/1399 09:30:00 ب.ظ

استفاده از فناوری تشخیص چهره برای ردیابی خرس‌های گریزلی آمریکا وکانادا جزئیات بیشتر🔽

پژوهشگران در آمریکا نرم‌افزاری ساخته‌اند که به محققان زیست‌محیطی کمک می‌کند تا خرس‌های گریزلی را از روی صورت تشخیص دهند و ردیابی کنند. پژوهشگران در آمریکا نرم‌افزاری ساخته‌اند که به محققان زیست‌محیطی کمک می‌کند تا خرس‌های گریزلی را از روی چهره تشخیص دهند و ردیابی کنند.

این نرم‌افزار که «هویت خرس» (BearID) نام دارد در شرکتی در ایالت کالیفرنیای آمریکا ساخته شده و از فناوری هوش‌ مصنوعی برای شناسایی و نظارت بر رفتار خرس‌ها بهره می‌برد.

ملانی کلافمن، زیست‌شناس و متخصص گونه‌های خرس که ده سال است سرگرم تحقیق درباره این جانوران بوده می‌گوید فناوری تشخیص چهره هرچند در ابتدا برای شناسایی انسان ساخته شده است، با این حال می‌توان آن را برای حیوانات نیز به کار برد چرا که در مقایسه با روش‌های کنونی ردیابی حیوانات همچون اتصال قلاده به گردن یا پای آنان و یا سوراخ کردن گوش آن‌ها برای وصل ردیاب، روش جایگزینی اقتصادی‌تر و طولانی‌مدت‌تر و همچنین کمتر تهاجمی است (به خصوص برای حیواناتی وحشی چون خرس).

نصب ردیاب به دانشمندان این اجازه را می‌دهد که بتوانند رفتار گونه‌های وحش را در دراز مدت مطالعه کنند و تغییرات آنان را در فصول مختلف زیر نظر بگیرند. ردیابی حیوانات همچون خرس‌ها همچنین به کار حفاظت از آنان نیز می‌آید و برای مثال محیط‌زیست‌بانان می‌توانند متوجه شوند که کدام خرس به گوسفندان دامداران حمله کرده است یا کدام یک از سطل‌های زباله شهری تغذیه می‌کند.

ادامه مطلب:
euronews فارسی »
Loading news...
Failed to load news.

Anadolu Ajansı

Anadolu Ajansı ادامه مطلب >>