استعفای نخست‌وزیر ایتالیا همزمان با شکاف در دولت ائتلافی

29/05/1398 07:39 ب.ظ

جوزپه_کونته،‌ نخست وزیر ایتالیا، روز سه‌شنبه ۲۹ مردادماه همزمان با افزایش شکاف در دولت ائتلافی و ضمن حمله به وزیرکشور از سمت خود استعفا کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، نخست‌وزیر ایتالیا همزمان با ارایه استعفای خود، متئو سالوینی، وزیرکشور دولتش، را به قهقرا کشاندن ائتلاف سیاسی حاکم و به خطر انداختن اقتصاد کشور به خاطر منافع شخصی و سیاسی متهم کرد.

کونته از ماه ژوئن سال گذشته میلادی در این جایگاه قرار گرفته بود. او، پس از فراخوان پارلمان از تعطیلات تابستانی برای تصمیم‌گیری در مورد آینده دولتِ تقریبا یك‌ساله خود، به سخنرانی در مقابل نمایندگان پرداخت و سالوینی، رییس حزب دست راستی لیگ را متهم كرد كه به دنبال سرمایه‌گذاری بر روی افزایش محبوبیت خود است.

كونته به مجلس سنا گفت: «(سالوینی) نشان داده است كه منافع شخصی خود و حزب خود را دنبال می‌كند.» به گفته او،‌ تصمیمات وزیرکشور خطرات جدی برای ایتالیا به همراه دارد. کونته اقدامات سالوینی را بی‌مبالاتی جدی توصیف کرد و آن‌ها را بی‌احترامی به پارلمان دانست. نخست‌وزیر ایتالیا گفت که سالوینی می‌تواند کشور را به بلاتکلیفی سیاسی و بی‌ثباتی مالی سوق دهد. headtopics.com

انتظار می‌رود كونته كه متعلق به هیچ‌کدام از دو حزب ائتلاف حاکم نیست، استعفای خود را امروز تحویل دهد تا رییس دولت بتواند با آغاز رایزنی‌های رسمی با احزاب، تشکیل ائتلاف جدید را بررسی کند.

ادامه مطلب:
IranIntl »

بحران سیاسی در ایتالیا؛ نخست‌وزیر استعفا می‌کندجوزپه کونته، نخست وزیر ایتالیا، پس از حمله‌ای شدید به ماتئو سالوینی، وزیر کشور، به سنای ایتالیا گفت که استعفا خواهد کرد. آقای کونته گفت ماتئو سالوینی 'با بی‌مسئولیتی' و برای 'منافع شخصی و حزبی' یک بحران سیاسی تازه در ایتالیا ایجاد کرده است.

نخست وزیر ایتالیا اعلام کرد که از سمت خود استعفا می دهدنخست وزیر ایتالیا اعلام کرد که از سمت خود استعفا می دهد

احتمال استعفای کونته؛ دولت ایتالیا در آستانه سقوط قرار گرفتیکی از احتمال‌های دیگری که برای روز سه‌شنبه پیش‌بینی می‌شود آن است که مجلس سنای ایتالیا به دولت رأی عدم اعتماد بدهد.

محسنی اژه‌ای:‌ چرا باید معادن را افرادی خاص داشته باشند؟معاون اول قوه قضائیه: چرا کاری کردند که ارز کشور در اختیار افرادی خاص باشد؟ چرا باید معادن را افرادی خاص داشته باشند؟ چرا باید فقط افرادی خاص بتوانند از امکانات عمومی و بیت المال کشور استفاده کنند؟

واکنش ربیعی به حادثه تروریستی کابلسخنگوی دولت با انتشار یادداشتی در کانال شخصی خود در تلگرام به حادثه تروریستی اخیر در کابل واکنش نشان داد.

دیدار نخست‌وزیر عراق با وزیر دفاع آلمان در بغدادنخست وزیر عراق امروز با وزیر دفاع آلمان در بغداد دیدار و گفتگو کرد. - خبرگزاری آناتولی

جوزپه کونته،‌ نخست وزیر ایتالیا، روز سه‌شنبه ۲۹ مردادماه همزمان با افزایش شکاف در دولت ائتلافی و ضمن حمله به وزیرکشور از سمت خود استعفا کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، نخست‌وزیر ایتالیا همزمان با ارایه استعفای خود، متئو سالوینی، وزیرکشور دولتش، را به قهقرا کشاندن ائتلاف سیاسی حاکم و به خطر انداختن اقتصاد کشور به خاطر منافع شخصی و سیاسی متهم کرد.

کونته از ماه ژوئن سال گذشته میلادی در این جایگاه قرار گرفته بود.

او، پس از فراخوان پارلمان از تعطیلات تابستانی برای تصمیم‌گیری در مورد آینده دولتِ تقریبا یك‌ساله خود، به سخنرانی در مقابل نمایندگان پرداخت و سالوینی، رییس حزب دست راستی لیگ را متهم كرد كه به دنبال سرمایه‌گذاری بر روی افزایش محبوبیت خود است.

كونته به مجلس سنا گفت: «(سالوینی) نشان داده است كه منافع شخصی خود و حزب خود را دنبال می‌كند.»

به گفته او،‌ تصمیمات وزیرکشور خطرات جدی برای ایتالیا به همراه دارد.

کونته اقدامات سالوینی را بی‌مبالاتی جدی توصیف کرد و آن‌ها را بی‌احترامی به پارلمان دانست. نخست‌وزیر ایتالیا گفت که سالوینی می‌تواند کشور را به بلاتکلیفی سیاسی و بی‌ثباتی مالی سوق دهد.

انتظار می‌رود كونته كه متعلق به هیچ‌کدام از دو حزب ائتلاف حاکم نیست، استعفای خود را امروز تحویل دهد تا رییس دولت بتواند با آغاز رایزنی‌های رسمی با احزاب، تشکیل ائتلاف جدید را بررسی کند.

در صورت عدم موفقیت، سرجیو ماتارلا، رییس‌جمهوری ایتالیا، پارلمان این کشور را منحل می‌کند.

سخنرانی امروز کونته در حالی انجام شد كه سالوینی درست در كنار او نشسته بود. وزیر کشور در بعضی مواقع با تكان دادن سر، گرد کردن چشمانش یا زل زدن به سناتورهای حزب لیگ، واکنش نشان می‌داد.

سالوینی در هفته‌های گذشته با اشاره به شکاف در ائتلاف حاکم، دولت را قادر به ادامه کار ندانسته بود. پس از آن،‌ نخست‌وزیر در دو هفته اخیر انتقادات شدیدی را نسبت به اقدامات و مواضع وزیرکشور مطرح كرد.

سالوینی خواستار انتخابات زودهنگام، سه سال و نیم زودتر از زمان برنامه‌ریزی شده است. او اطمینان دارد محبوبیت روزافزونش او را به قدرت و عنوان نخست‌وزیری خواهد رساند و جنبش مخالف پنج ستاره را به جبهه مخالف سوق خواهد داد.

در هنگام سخنرانی امروز کونته،‌ در طرف دیگر نخست‌وزیر، لوئیجی دی‌مایو، رییس جنبش پنج‌ستاره نشسته بود. سالوینی در ۱۲ روز گذشته این جنبش را با عنوان «مانع‌تراش» مورد انتقاد قرار داده بود.