استخوان‌های تولید زیر روابط رانتی خُرد شده/ دولت‌ها باید تسهیل‌گر باشند نه استخوانِ لای زخم/ سلاطین اقتصادی معلول شرایط هستند نه علت

  • 📰 ilnanews
  • ⏱ Reading Time:
  • 80 sec. here
  • 3 min. at publisher
  • 📊 Quality Score:
  • News: 35%
  • Publisher: 53%

ایران سرفصلها اخبار

ایران آخرین اخبار,ایران سرفصلها

علیرضا حیدری تشریح کرد: استخوان‌های تولید زیر روابط رانتی خُرد شده/ دولت‌ها باید تسهیل‌گر باشند نه استخوانِ لای زخم/ سلاطین اقتصادی معلول شرایط هستند نه علت

به گزارش خبرنگار ایلنا، صاحبان اندیشه در حوزه حکمرانی معتقدند رشد پایدار و رفاه بدون آرامش سیاسی ممکن نمی‌شود. از این نگاه، می‌توان تلاطم‌هایی که در حوزه اقتصادی رخ داد‌ه‌اند و به بیکاری و فقر جمعیت گسترده‌ای منتهی شده‌اند را با رسیدن به نوعی آشتی سیاسی، و کارآمد کردن نهادهایی که تضمین دهنده ثبات هستند، کنار گذاشت.

پذیرش وضعیتی که در آن قرار داریم تا چه اندازه برای اجزای دولت ممکن است؟ این پرسش را از این جهت مطرح کردم که به نظر می‌‌رسد با برهم ریختن ساز و کارهای اقتصاد و تهاجم سیستماتیک نیروهای مخرب به بازوهای خود تنظیم‌گر آن، پذیرش وضعیت برای نیروهای تصمیم‌گیر بسیار سخت است. دولت‌ها برای جبران کسری بودجه روزی در حوزه‌ خودرو، روزی در حوزه مسکن، روزی در حوزه ارز، روزی در حوزه بورس، روزی در حوزه کالاهای مصرفی سرک می‌کشند و با دخل و تصرف و روانه کردن پول به سمت آنها، حباب ایجاد می‌کنند. آنها تلاش می‌کنند با ایجاد تقاضای کاذب، سرمایه‌های مردم را جذب کنند. طبیعی است که در چنین بازاری از ناحیه افرادی که خارج از دولت قرار دارند، سوداگری و سفته‌بازی، قدرت بی‌حد و حصری می‌یابد.

در کشورهایی که به رشد مثبت اقتصادی رسیده‌اند و سال‌های متمادی نرخ پایین بیکاری را تجربه می‌کنند، اینقدر حجم و سرعت عرضه کالاهای مصرفی بالاست که برخلاف ایران کالای مصرفی کالای سرمایه‌‌ای محسوب نمی‌شود. ما در مصرف دچار تحجر شده‌ایم؛ البته ویژگی جامعه‌ای که بازارهای رانتی دارد، همین است. این جامعه دچار رشد منفی اقتصادی و رکود متوالی می‌شود. استخوان‌های تولید زیر روابط رانتی خُرد شده است. موتور اقتصاد از حرکت ایستاده و تسمه پاره کرده است.

نیاز به چاره‌ی ملی داریم. باید حوزه سیاست‌گذاری مورد تجدید نظر کلی قرار گیرد تا زیرمجموعه‌‌ها از آن منتفع شوند. در غیر این صورت، وضعیت اقتصادی بدتر و بدتر می‌شود و نمی‌توانیم انتظار بهبود داشته باشیم. فساد متغیری وابسته به محیط است. اگر شرایط از بالا تغییر کند، چنین فسادهایی شکل نمی‌گیرند. ساختار اقتصادی ایران به ساختار سیاسی‌‌اش پیوند خورده است. تا در مورد ساختارهای سیاسی و اجتماعی بازنگری نکنیم و قوانین ناظر بر آنها را بهینه نکنیم، در بر همین پاشنه می‌چرخد.

 

از نظر شما متشکرم. نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.
این خبر را خلاصه کرده ایم تا بتوانید سریع آن را بخوانید. اگر به خبر علاقه مند هستید، می توانید متن کامل را اینجا بخوانید. ادامه مطلب:

 /  🏆 10. in İR

ایران آخرین اخبار, ایران سرفصلها

Similar News:همچنین می توانید اخبار مشابهی را که از منابع خبری دیگر جمع آوری کرده ایم، بخوانید.

اجازه بهره‌برداری انحصاری از یک وجب خاک ایران را به چین نمی‌دهیمظریف: اجازه بهره‌برداری انحصاری از یک وجب خاک ایران را به چین نمی‌دهیم محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه: ما نه یک متر زمین و نه حتی حق بهره برداری انحصاری از یک وجب خاک ایران را به چین و هیچ کشور دیگری نداده و نخواهیم داد. این مطلب را اینجا_بخوانیم👇
منبع: EtemadOnline - 🏆 9. / 59 ادامه مطلب »

شناور شدن خودروها در سیل کم‌سابقه در جزیره سیسیل ایتالیاآتش‌نشانی پالرمو احتمال می‌دهد که برخی از شهروندان در خودروهای خود گرفتار شده باشند.
منبع: euronews_pe - 🏆 8. / 59 ادامه مطلب »

برپایی تجمع اعتراضی در بهبهان به رغم جو شدید امنیتیتصاویر منتشر شده در شبکه های اجتماعی از تجمع اعتراضی در شهر بهبهان در استان خوزستان حکایت دارد. در این فیلم ها که گفته شده مربوط به شامگاه پنج شنبه ۲۶ تیر است، صدای معترضان شنیده می شود که شعارهایی مانند 'نه غزه نه لبنان، جانم فدای ایران' و 'ایرانی می میرد، ذلت نمی پذیرد' سر داده اند.
منبع: bbcpersian - 🏆 15. / 51 ادامه مطلب »

امیدواری وکلای سه معترض به نقض احکام اعدام آنها به خاطر نواقص پرونده | DW | 16.07.2020وکلای سه تن از معترضین آبان‌ماه که محکوم به اعدام شده‌اند، با مطالعه پرونده متوجه نواقصی شده‌اند که هرکدام از آنها برای نقض حکم کافی است؛ 'نه وکیلی در کار بوده، نه حمله با سلاح گرم رخ داده و نه آتش‌زدن بانک مستند است'.
منبع: dw_persian - 🏆 7. / 63 ادامه مطلب »

سخنگوی وزارت ‌خارجه‌: ‌افزایش مراودات اقتصادی ‌‌را برای از بین بردن تاثیرات تحریم‌ها دنبال می‌کنیم / سفرای ایران "سفیر اقتصادی" شده‌اند- اخبار استانها - اخبار تسنیم - Tasnimگروه استان‌ها ـ سخنگوی وزارت امور خارجه با بیان اینکه ‌افزایش مراودات اقتصادی ‌‌را برای از بین بردن تاثیرات تحریم‌ها دنبال می‌کنیم، گفت: سفرای جمهوری اسلامی ایران در کشورهای مختلف 'سفیر اقتصادی' شده‌اند. سخنگوی وزارت خارجه:کشور، اقتصاد بدون نفت را تجربه می‌کند که افزایش همکاری‌های اقتصادی با کشور‌های همسایه و مشارکت بخش خصوصی برای کاهش فشار‌های اقتصادی از اهمیت خاصی برخوردار است
منبع: Tasnimnews_Fa - 🏆 14. / 51 ادامه مطلب »

کرونا و جهان: یادبود قربانیان در اسپانیا؛ تاثیر اقتصادی آن در بریتانیا - BBC News فارسیآغاز موج تازه کرونا در برخی کشورهای جهان هشدار دهنده شده و باعث شده تا مقررات قرنطینه دوباره در این کشورها برقرار شود.
منبع: bbcpersian - 🏆 15. / 51 ادامه مطلب »