استاندار: هورالعظیم خشک شود ریزگردها مردم را بیچاره می‌کنند | DW | 04.07.2021

04/07/2021 09:28:00 ب.ظ

تنها یک پنجم هورالعظیم آب دارد و یک روزنامه محلی وضع را 'هولوکاست آبی' خوانده است. استاندار خوزستان می‌گوید تالاب به ۲۰۰میلیون مترمکعب آب دیگر نیاز دارد و از اهالی منطقه خواسته که برای نجات هور از خشکی، شلتوک‌کاری نکنند.

تالاب هورالعظیم

تنها یک پنجم هورالعظیم آب دارد و یک روزنامه محلی وضع را 'هولوکاست آبی' خوانده است. استاندار خوزستان می‌گوید تالاب به ۲۰۰ میلیون مترمکعب آب دیگر نیاز دارد و از اهالی منطقه خواسته که برای نجات هور از خشکی، شلتوک‌کاری نکنند.

تنها یک پنجم هورالعظیم آب دارد و یک روزنامه محلی وضع را 'هولوکاست آبی' خوانده است. استاندار خوزستان می‌گوید تالاب به ۲۰۰میلیون مترمکعب آب دیگر نیاز دارد و از اهالی منطقه خواسته که برای نجات هور از خشکی، شلتوک‌کاری نکنند.

استاندار خوزستان در حاشیه جلسه ستاد تنظیم بازار این استان، مردم را به پرهیز از شلتوک‌کاری در اطراف تالاب هورالعظیم فراخواند. قاسم سلیمانی دشتکی با اذعان به مشکلات حوضه آبریز کرخه و کاهش ارتفاع آب در دو حوضچه تالاب هورالعظیم گفت: «قرار بود حدود ۲۵۰ میلیون مترمکعب آب از بستر رودخانه تا پایان شهریورماه وارد هورالعظیم شود اما تاکنون حدود ۵۰ میلیون مترمکعب وارد شده است و باید ۲۰۰ میلیون مترمکعب دیگر آب وارد شود.»

او در عین حال تلف شدن انبوه ماهیان تالاب را ناشی از افزایش جمعیت آبزیان در وضعیت ترسالی دو سال گذشته دانسته است: «این گسترش جمعیت در سمت عراق، باعث کمبود اکسیژن محلول در تالاب به ویژه در گرمای تابستان و رشد میکرومغذی‌ها و جلبک‌ها در تالاب شده و کاهش منابع آبی در مقایسه با سال‌های تر مرگ و میر ماهیان در هورالعظیم در سمت عراق را افزایش داده است.»

ادامه مطلب:
DW فارسی »

روز ۱۸ اعتراضات ایران؛ تشکر قالیباف و رئيسی از خامنه‌ای همزمان با ادامه تجمعات اعتراضی

ابراهیم رئیسی و محمدباقر قالیباف صبح روز سه‌شنبه در صحبت‌های خود در مجلس شورای اسلامی از علی خامنه‌ای تشکر کردند و مواضع رهبر جمهوری اسلامی را هوشمندانه خواندند ادامه مطلب >>

ملا آنوسی های جاسوس آلمان و همکاران،اب را نفروشند به دوبی و کشور‌های دیگر،به چلتوک کاری ؟؟؟؟؟کاری نداشته باشند لعنت به باعث بانیش تو ونکوور فقط در عرض سه روز دویست و پنجاه نفر از گرما مردن، اونوقت بی بی سی جون(دویچه وله) برای انتشار خبر، عکس چند تا داف رو گذاشته که دادن لب دریا آب به بدن میزنن! اونوقت در مورد گرمای ایران عکس گاوهای تلف شده رو میزاره و صبح تا شب آه و ناله میکنه 🙃 رسانه بیطرف 🤪

یا رب! به فریاد رس.

خنثی‌کردن یک حمله با 10 موشک نوع «گراد» برای هدف قرار دادن فرودگاه بغدادفرماندهی عملیات بغداد شامگاه جمعه، از خنثی‌کردن یک حمله با 10 موشک نوع «گراد» برای هدف قرار دادن فرودگاه بین المللی بغداد خبر داد.به گزارش خبرگزاری عراق، عین همون موشکهایی‌ست که به کمپ لیبرتی در عراق هر روز شلیک می‌کردند

یک موسسه بین‌المللی مشاوره امنیت درباره «فرونشست تهران» هشدار داد🔺یک موسسه بین‌المللی مشاوره امنیت درباره «فرونشست تهران» هشدار داد ▪️یک موسسه تحقیقاتی بین‌المللی فرونشست زمین در تهران که در برخی نقاط به سالانه ۲۵ سانتیمتر می‌رسد را یک «بمب ساعتی خاموش» توصیف کرده که جمعیت ۱۳ میلیونی پایتخت ایران را تهدید می‌کند

رهگیری و انهدام یک پرتابه شبه نظامیان حوثی به سوی خاک سعودیائتلاف عربی حامی دولت قانونی یمن، بامداد شنبه، از رهگیری و انهدام یک پرتابه که توسط شبه نظامیان حوثی به سوی خاک سعودی خبر داد.ائتلاف در بیانیه‌ای گفت:

پورشه ۴۳ هزار خودروی برقی تایکان را به تعمیرگاه فراخواند | DW | 02.07.2021شرکت خودروسازی آلمانی پورشه به دلیل خطای نرم‌افزاری ۴۳ هزار خودرو برقی مدل تایکان را در سراسر جهان فراخواند. تایکان نخستین خوروی برقی پورشه است که به عنوان بهترین خودرو سوپر اسپرت سال ۲۰۲۰ انتخاب شده بود.

صعود اسپانیا به نیمه‌نهایی با پیروزی بر سوئیس در ضربات پنالتی | DW | 02.07.2021تیم ملی اسپانیا در دور یک‌چهارم نهایی جام ملت‌های اروپا در دیداری تنگاتنگ سوئیس را در ضربات پنالتی شکست داد و به نیمه‌نهایی رفت.

استاندار سیستان و بلوچستان از مردم عذرخواهی کرداستاندار سیستان و بلوچستان با صدور پیامی از ملت ایران بویژه مردم استان و خبرنگاران عذرخواهی کرد و گفت: اتفاقی که در حاشیه مصاحبه معاون وزیر بهداشت رخ داد و از طریق فضای مجازی منتشر شد، پیش‌آمدی ناخواسته در شرایطی سخت و آشفته از وضعیت سلامت مردم عزیز، رخ داد. اقای استاندار این افراد کم جنبه و از خود متشکر که امثال اینان کشور را رو نابودی بردن دور کن البته تمام عناصر این حکومت مثل حیوان هستن حسین_خیری نه_به_جمهوری_اسلامی به صدا و سیما و شخص خبرنگار توهین کرد! اون وقت صرفا از مردم عذرخواهی می کنه؟! اينا همشون ي مشت بي ناموس عرب زاده هستن ملت دارن پرپر ميشن اين بي ناموس عرب زاده فكر اين بود كه چرا تلوزيون نشونش نداده زن و دختر جنده اش ببينن ذوق كنن اخوند يعني بلا يعني مكافات يعني ذلالت بدبختي

محیط زیست استاندار: هورالعظیم خشک شود ریزگردها مردم را بیچاره می‌کنند تنها یک پنجم هورالعظیم آب دارد و یک روزنامه محلی وضع را"هولوکاست آبی" خوانده است.02 ژوئیهٔ ,2021: 10:01 شب GST آخرین به روزرسانی: 02 ژوئیهٔ ,2021: 11:02 شب GST آدرس کپی شد فرماندهی عملیات بغداد شامگاه جمعه، از خنثی‌کردن یک حمله با 10 موشک نوع «گراد» برای هدف قرار دادن فرودگاه بین المللی بغداد خبر داد.July 2, 2021 فرونشست زمین یکی از معضلات اساسی محیط زیستی در ایران است و در چند کلان‌شهر، به‌ویژه تهران، در حال روی دادن است.03 ژوئیهٔ ,2021: 02:33 صبح GST آخرین به روزرسانی: 03 ژوئیهٔ ,2021: 03:00 صبح GST آدرس کپی شد ائتلاف عربی حامی دولت قانونی یمن، بامداد شنبه، از رهگیری و انهدام یک پرتابه که توسط شبه نظامیان حوثی به سوی خاک سعودی خبر داد.

استاندار خوزستان می‌گوید تالاب به ۲۰۰میلیون مترمکعب آب دیگر نیاز دارد و از اهالی منطقه خواسته که برای نجات هور از خشکی، شلتوک‌کاری نکنند. استاندار خوزستان در حاشیه جلسه ستاد تنظیم بازار این استان، مردم را به پرهیز از شلتوک‌کاری در اطراف تالاب هورالعظیم فراخواند. Advertisement عملیات علیه عاملان حمله به تاسیسات برق هم‌زمان، در یک موضوع امنیتی مرتبط، فرماندهی عملیات مشترک ، روز جمعه از آغاز اقداماتی ویژه برای مقابله با موج هدف قرار دادن تاسیسات برق خبر داد. قاسم سلیمانی دشتکی با اذعان به مشکلات حوضه آبریز کرخه و کاهش ارتفاع آب در دو حوضچه تالاب هورالعظیم گفت: «قرار بود حدود ۲۵۰ میلیون مترمکعب آب از بستر رودخانه تا پایان شهریورماه وارد هورالعظیم شود اما تاکنون حدود ۵۰ میلیون مترمکعب وارد شده است و باید ۲۰۰ میلیون مترمکعب دیگر آب وارد شود.» او مناطق جنوب و جنوب غربی تهران را از «مهمترین نواحی فرونشستی کشور» دانسته و گفته‌بود که «از جنوب غرب تهران ناحیه‌ای به طول ۸۰ کیلومتر به سمت دشت شهریار و از دشت شهریار تا اشتهارد دچار فرونشست‌های عجیبی در سال‌های اخیر شده است.» خبرگزاری ایسنا از قول دشتکی نوشت: «اگر هورالعظیم به کویر تبدیل شود، مشکل ریزگردها در خوزستان مردم را بیچاره می‌کند و سلامت مردم را به خطر می‌اندازد. او افزود:"نیروهای امنیتی با به کار گیری پهپادها، امکانات نیروی هوایی و هواپیماهای ارتش عراق پس از شناسایی عاملان حمله به تاسیسات و مناطقی که هدف قرار گرفتند اقدامات خود را آغاز خواهند کرد. از مردم تقاضا دارم امسال از شلتوک‌کاری دست بکشند و اگر از این کار دست برندارند قطعا با توجه به شرایط آبی، به آن‌ها خسارت وارد می‌شود. قبل از آن، دوشنبه سامانه‌های هوایی سعودی طی 48 ساعت، شش پهپاد و چهار موشک بالستیک شبه‌نظامیان حوثی که به‌سوی مناطق غیرنظامی جنوب این کشور شلیک شده بودند را رهگیری و منهدم کرد.

» یک روزنامه محلی خوزستان به نام"خوزی‌ها"، سوختن تالاب و مرگ جانداران و گیاهان را به"هولوکاست آبی" تشبیه کرده است. گفتنی است در پی حملات مکرر اخیر به تاسیسات برق در مناطق مختلف عراق توسط گروه‌های تروریستی، مصطفی الکاظمی، نخست وزیر عراق، در اقدامی فوری مدیرکل برق در منطقه فرات مرکزی را برکنار کرد و دستور اجری تحقیقات از مسئولان دیگری را به دلیل سهل انگاری پس از قطع مکرر برق، صادر کرد. خبرهای دیگر . در این میان قاسم تقی‌زاده خامسی، معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا گفته که مشکل"بزرگ‌نمایی" شده و اکثر تصاویر منتشره در شبکه‌های اجتماعی از هورالعظیم را فتوشاپ یا قدیمی دانسته است. او در عین حال تلف شدن انبوه ماهیان تالاب را ناشی از افزایش جمعیت آبزیان در وضعیت ترسالی دو سال گذشته دانسته است: «این گسترش جمعیت در سمت عراق، باعث کمبود اکسیژن محلول در تالاب به ویژه در گرمای تابستان و رشد میکرومغذی‌ها و جلبک‌ها در تالاب شده و کاهش منابع آبی در مقایسه با سال‌های تر مرگ و میر ماهیان در هورالعظیم در سمت عراق را افزایش داده است. نخست وزیر عراق تأکید کرد که"دولت فعلی به مرحله خوبی در تولید برق رسیده اما در تعدادی از استان‌ها بارها و بارها تاسیسات برق مورد هدف قرار گرفته و بر رنج مردم این مناطق افزوده است.» خامسی با اذعان به کاهش منابع آبی موجود، اضافه کرده که سد کرخه باید هم منابع آبی پایین دست حوضه آبریز را تامین کند و هم آب شرب و کشاورزی را: «بر همین اساس باید در سال جاری مصرف را کمتر کنیم..» در این میان، قاسم ساعدی، نماینده دشت آزادگان در مجلس گفته که تالاب علاوه بر خشکی، بحران ناشی از ریختن پساپ‌های صنعتی سایت‌های حفاری را نیز تجربه می‌کند. شبکه اصلی برق در عراق با معضل اساسی روبرو است و شهروندان روزانه برای ساعت‌ها با قطعی برق در طول سال مواجه می‌شوند، اما در ماه‌های تابستان با توجه به عدم توانایی استفاده از کولرهای گازی مشکل دوچندان می‌شود.

ساعدی با اشاره به خوابیدن معاش دامداران منطقه، نسبت به آثار سوء ادامه وضع هشدار داده است: «این تالاب خشک شود، آثار و تبعات سوء آن دامن استان‌های همجوار را هم خواهد گرفت و این طور نخواهد بود که فقط مردم خوزستان و دشت آزادگان متضرر شوند.» ناقوس مرگ هورالعظیم؛ تالابی که مرداب شد زیست‌گاهی به وسعت ۱۲۰ هزار هکتار و سرشار از منابع جانوری و گیاهی در مرز ایران و عراق رو به موت است. مسئولان محلی"تروریست‌ها" را متهم به حمله به تاسیسات برق می‌کنند. صدها هزار ماهی و ده‌ها گاومیش به خاطر کم ‌آبی، گرما و سوءمدیریت‌های اقلیمی در هورالعظیم تلف شده‌اند. ناقوس مرگ هورالعظیم؛ تالابی که مرداب شد سطح آب در ضلع شمالی تالاب در حوزه چذابه، به دلیل کاهش آورد رودخانه کرخه، شیب زمین و تبخیر شدید ناشی از گرمای منطقه، نصف شده است." در روزهای گذشته استانهای میسان و واسط ، شاهد اعتراضاتی مکرر در اعتراض به قطعی برق بودند که طی آن پنج تظاهرکننده و هفت تن از نیروهای امنیتی در استان واسط زخمی شدند. سازمان حفاظت محیط زیست خوزستان می‌گوید این وضعیت در تیر و مرداد طبیعی است.

ناقوس مرگ هورالعظیم؛ تالابی که مرداب شد مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان با تاکید بر کاهش بارندگی ‌و ادامه خشکسالی، از توافق با سازمان ‌آب و برق خوزستان برای رهاسازی موجی آب به تالاب خبر داده و گفته است: «آب موجود و قابل برنامه‌ریزی در مخزن دریاچه سد کرخه به عنوان تامین کننده آب تالاب هورالعظیم شرایط مناسبی ندارد..» ناقوس مرگ هورالعظیم؛ تالابی که مرداب شد سطح تالاب پوشیده از نی است و عمق آن در پاره‌ای نفاط به پنج متر می‌رسد. ذخایر آب تالاب از رود کرخه در ایران و رود دجله در عراق تأمین می‌‌شود. تالاب در سال‌های گذشته طعمه آتش‌سوزی‌های گسترده نیز بوده است. ناقوس مرگ هورالعظیم؛ تالابی که مرداب شد تالاب زیستگاه اصلی ماهی های بومی، گاومیش‌ها و محل امرار معاش روستاییان بسیاری است.

دو سال قبل رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست ایران اذعان کرد که فعالیت صنعت نفت از اوایل دهه ۱۳۹۰ از جمله طرح توسعه میدان نفتی آزادگان باعث شد که بخش‌هایی از تالاب به مرداب تبدیل شوند. ناقوس مرگ هورالعظیم؛ تالابی که مرداب شد گیاهان کف‌زی همچون نی، جگن، تره تیزک و گیاهان شناور مانند میمونی‌ها و نیلوفر آبی، نابود یا بیمار شده‌اند. گونه‌های گیاهی کنار تالاب مانند کاهوی وحشی یا سورمه صحرایی نیز پژمرده و بی‌رمق. ناقوس مرگ هورالعظیم؛ تالابی که مرداب شد تالاب هورالعظیم زیست‌گاه بیش از ۱۲ گونه ماهی است؛ از جمله حمری، آمور، برزم یا کپور نقره‌ای. حالا تنها فوجی از ماهی مرده در بستر خشکیده تالاب به چشم می‌خورد.

ناقوس مرگ هورالعظیم؛ تالابی که مرداب شد گاومیش از جمله پستانداران اهلی و کنارزی در تالاب است که اکثرا در نواحی ساحلی آن دیده می‌شود. گراز، سگ آبی یا خفاش از دیگران پستانداران موجود در هورالعظیم هستند. گاومیش‌ها از عطش و تشنگی مرده‌اند. ناقوس مرگ هورالعظیم؛ تالابی که مرداب شد تقریباً تمام روستاهای مجاور تالاب به‌ جز شهر رفیع، از بین رفته‌اند. با خشکی تالاب، طوفان‌های ریزگردی بیشتر شد.

پرندگان آب‌زی و کنار آب‌زی مثل غاز خاکستری، عروس غاز، اردک مرمری و چنگر از آن کوچیدند. ناقوس مرگ هورالعظیم؛ تالابی که مرداب شد روز شنبه ۱۲ تیر، گروهی از کنشگران و دوستداران محیط‌زیست در اعتراض به خشکی تالاب، مرگ آبزیان و کوچ پرندگان در برابر سازمان آب و برق خوزستان تجمع کردند. معاون مطالعات پایه و طرح های جامع منابع سازمان آب و برق استان، خشکی تالاب را ناشی از نقض ممنوعیت"کشت شلتوک" از سوی کشاورزان دانسته است. در همین زمینه: .