استان کرمان سالانه ۸ میلیارد دلار خاک از دست می دهد

  • 📰 isna_farsi
  • ⏱ Reading Time:
  • 45 sec. here
  • 2 min. at publisher
  • 📊 Quality Score:
  • News: 21%
  • Publisher: 63%

ایران سرفصلها اخبار

ایران آخرین اخبار,ایران سرفصلها

مدیرکل منابع طبیعی استان کرمان: کرمان سالانه ۸ میلیارد دلار خاک از دست می‌دهد این استان سالانه ۲۷۵ میلیون تن خاک در سال از دست می‌دهد فرسایش خاک در ایران ۴ برابر میانگین جهانی است بدلیل برداشت‌های بی رویه از آب‌های زیرزمینی باعث شده به آب‌های شور برسیم

مهدی رجبی زاده به تشریح اهمیت خاک در حیات بشری پرداخت و به ایسنا گفت: خاک بستر تولید و تهیه غذا در ابعاد مختلف تلقی می شود.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کرمان از اهمیت حفظ خاک سخن به میان آورد و اظهار کرد: در خصوص کمبود آب شاید بتوان از طرق مختلف راه حلی پیدا کرد اما راهکاری برای جبران تخریب خاک وجود ندارد زیرا بین ۴۰۰ تا ۷۰۰ سال زمان نیاز است که یک سانتیمترمکعب خاک از سنگ مادر تولید و قابل زراعت و کشاورزی شود. رجبی زاده با بیان اینکه فرسایش بادی به دلیل کاهش پوشش گیاهی رخ می دهد، عنوان کرد: کرمان یک استان کم بارش است بنابراین پوشش مرتعی ما ضعیف است و این موضوع زمینه فرسایش بادی و حتی آبی را فراهم می کند و مطالعات چهار ساله علمی روی رویدادهای طوفان های شرق استان نشان داد که میزان فرسایش سالانه خاک در مناطق شرقی و مناطق مشابه این منطقه حدود ۴۰ تن در هکتار است که این یک زنگ هشدار تلقی می شود.

وی خطر شور شدن خاک در ایران و جهان را مشهود دانست و اظهار کرد: اگر بتوانیم جلوی شور شدن خاک را بگیریم، باردهی خاک را تقویت کرده ایم و یکی از راهکارها آن اجرای طرح های آبخیزداری است.

 

از نظر شما متشکرم. نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.

nikahang خوب آدم خودش وقتی اینقدر مفلوکه، که هشت میلیارد دلار بالقوه رو از دست میده که دو میلیارد رو بالفعل کنه، میره این خاک رو به چهار میلیارد میفروشه امارات متحده که هم دو برابر سود کنه و هم امارات ازش نگهداری کنه، یا میره ملتمسانه دوست اسرائیل میشه که بیا وضعمون رو جمع کن

در کویر صنعت و کشاورزی معنی ندارد به طبیعت به زور ژن آریایی و زبان فارسی را نمیتوانید تحمیل کنید در کویر صنعت و کشاورزی معنی ندارد به طبیعت به زور ژن آریایی و زبان فارسی را نمیتوانید تحمیل کنید

این خبر را خلاصه کرده ایم تا بتوانید سریع آن را بخوانید. اگر به خبر علاقه مند هستید، می توانید متن کامل را اینجا بخوانید. ادامه مطلب:

 /  🏆 2. in İR

ایران آخرین اخبار, ایران سرفصلها

Similar News:همچنین می توانید اخبار مشابهی را که از منابع خبری دیگر جمع آوری کرده ایم، بخوانید.

ترک تحصیل ۱۷۰۰ نفر از دانش آموزان استان اصفهانترک تحصیل ۱۷۰۰ نفر از دانش آموزان استان اصفهان مدیرکل آموزش و پرورش استان اصفهان گفت: برابر آمار اسمی وزارت آموزش و پرورش حدود ۱۷۰۰ نفر از دانش آموزان استان به دلیل ویروس کرونا ترک تحصیل کردند.
منبع: isna_farsi - 🏆 2. / 63 ادامه مطلب »

استاندار یزد: برای «کمتر از ۲۴ ساعت» توان تأمین آب شرب ساکنان استان وجود داردجمعه گذشته هم‌زمان با سرکوب اعتراضات مردم اصفهان به بی‌آبی خبرگزاری مهر گزارش داد که گروهی از معترضان انتقال آب به یزد با دو لودر تأسیسات خط انتقال آب به استان را تخریب کردند و در مرکز این استان تقریبا در همه مناطق آب قطع شده و مرمت تأسیسات تخریب شده احتمالا ۴۸ ساعت طول می‌کشد. تاریخ اینطور یاد خواهد کرد: مردم اصفهان بهای زنده نگه داشتن زاینده رود را با «خون چشم» پرداخت کردند مگه از قدرت ریسک پذیری هم می شه آب دوشید؟ این اصفهانی ها دیگه شورشو در آوردن . مگه اینهمه صنعت تو اصفهان درست کردن و از نفت و گاز اهواز بهره میبرن اونها چیزی میگن که میرن آب یه شهرو با لودر قط میکنن . چقد بیشعورن .
منبع: VOA Farsi صدای آمریکا - 🏆 17. / 51 ادامه مطلب »

سقوط ارزش لیر ترکیه زندگی ساکنان استان ادلب سوریه را دشوارتر کرده استاستان ادلب، آخرین منطقه تحت کنترل شورشیان عمدتا اسلام‌گرا از تابستان ۲۰۲۰ لیر ترکیه را جایگزین لیر سوریه کرد.
منبع: euronews_pe - 🏆 8. / 59 ادامه مطلب »

اعتراض سراسری معلمان ایران برای «رفع تبعیض» و رسیدگی به مطالبات صنفی «در ۲۷ استان» برگزار شداعتراض_سراسری معلمان ایران برای «رفع تبعیض» و رسیدگی به مطالبات صنفی «در ۲۷ استان» برگزار شد شماری از معلمان با برگزاری تجمع‌های اعتراضی در شهرهای مختلف ایران، بار دیگر برای مطالبات صنفی اعتراض کردند و خواستار اجرای رتبه‌بندی معلمان شدند.
منبع: VOA Farsi صدای آمریکا - 🏆 17. / 51 ادامه مطلب »

ترک تحصیل ۱۷۰۰ نفر از دانش آموزان استان اصفهانترک تحصیل ۱۷۰۰ نفر از دانش آموزان استان اصفهان مدیرکل آموزش و پرورش استان اصفهان گفت: برابر آمار اسمی وزارت آموزش و پرورش حدود ۱۷۰۰ نفر از دانش آموزان استان به دلیل ویروس کرونا ترک تحصیل کردند.
منبع: isna_farsi - 🏆 2. / 63 ادامه مطلب »

عراق برای تعدادی از اعضای القاعده حکم اعدام صادر کردمنابع قضایی عراق، پنج‌شنبه، 2 دسامبر از صدور حکم اعدام برای تعدادی از اعضای شبکه القاعده که به اقدامات تروریستی متهم بودند، خبر دادند.دادگاه جنایی استان عراق کاری خوبی میکند که اعضای القایده را اعدام میکند
منبع: AlArabiya_Fa - 🏆 12. / 51 ادامه مطلب »