استانداردهای دوگانه ترامپ در مواجهه با چین و کره‌شمالی/ابعاد سوءاستفاده از جنگ تعرفه‌ها در شعارهای انتخابات ۲۰۲۰

28/08/2019 07:24:00 ق.ظ

مجلسی در گفت‌وگو با #ایلنا تشریح کرد: استانداردهای دوگانه ترامپ در مواجهه با چین و کره‌شمالی/ابعاد سوءاستفاده از جنگ تعرفه‌ها در شعارهای انتخابات ۲۰۲۰

ایلنا, چین

مجلسی در گفت‌وگو با ایلنا تشریح کرد: استانداردهای دوگانه ترامپ در مواجهه با چین و کره‌شمالی /ابعاد سوءاستفاده از جنگ تعرفه‌ها در شعارهای انتخابات ۲۰۲۰

تحلیلگر مسائل آمریکا گفت: رئیس‌جمهوری ایالات متحده با جست و خیز در ماهیت و اظهارات خود علیه چین و کره‌شمالی به دنبال گمراه کردن حریف و سنجش فضا برای چگونگی تامین منافعش است.

وی ادامه داد: این روند در مورد چین تا به آن حد که گفته می‌شود صادق نیست. واقعیت این است که نگرانی ترامپ در مورد پکن کاملاً واقعی است اما مابقی کشورها به دلیل ملاحظه‌های سیاسی و حقوقی قادر به بازگو کردن آن نیستند. رقابت دو غول اقتصادی دنیا، در جریان بوده و خواهد بود و طی این چند سال بارها به صراحت دیده‌ایم که کالاهای دو طرف از سوی یکدیگر با تعرفه‌های سنگین مواجه شده است. در این میان باید نکته کلیدی را مورد نظر قرار داد و آن این است که در گذشته اصل بر این بود که کالاهای غربی، جهان سوم را دگرگون می‌کرد اما به نظرم امروز این اصل صادق نیست. سال‌های قبل شاهد جهش اقتصادی و به موازات آن جهش سیاسی کشورهایی مانند تایوان، ژاپن، کره‌جنوبی و غیره بودیم اما هم‌اکنون شاهد آن هستیم که چین به عنوان «اژدهای سرخِ اقتصاد»، دوش به دوش آمریکا در حال پیشرفت است و حتی ذخایر ارزی آن، تنه به واشنگتن می‌زد.

ادامه مطلب:
خبرگزاری كار ایران (ایلنا) ILNA »

اختصاصی| بازدید میدانی وزیر کشور از مناطق آسیب‌دیده حوادث تروریستی زاهدان+ فیلم- اخبار سیستان و بلوچستان - اخبار استانها تسنیم | Tasnim

اخبار ایران و جهان را در خبرگزاری تسنیم بخوانید ادامه مطلب >>

تولید ٩٠ میلیون لیتر بنزین با بالاترین استاندارد در کشورمعاون وزیر نفت در امور پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی گفت: در ابتدای دولت تدبیر وامید میزان تولید بنزین یورو در کشور صفر بود، اما هم‌اکنون حدود ۹۰ میلیون لیتر از ۱۱۲ میلیون لیتر بنزین تولیدی با بالاترین استانداردهای زیست محیطی تولید می‌شود.

دیوان حقوق بشر اروپا روسیه را در قضیه مرگ ماگنیتسکی در زندان محکوم کرددیوان حقوق بشر اروپا روسیه را در قضیه مرگ سرگئی ماگنیتسکی در زندان به پرداخت ۳۴هزار یورو محکوم کرد

دبیر کمیته فیلترینگ: اقدامات ایران در سالم‌سازی فضای مجازی خاری در چشم دشمنان استدبیر کمیته فیلترینگ کشور با تاکید بر این موضوع که حتی در کشورهای خارجی برای استفاده کودکان از فضای مجازی محدودیت‌هایی اعمال می‌شود، گفت: ما درصدد محدودسازی فضای مجازی نیستیم و نمی‌خواهیم با اعمال محدودیت خاص به نفع جریان خاص یا گروه خاصی حرکت کنیم. از تمام فعالیت‌هایی که مانع تاثیر محتواهای نامناسب باشد، حمایت و با آنها برخورد نمی‌کنیم.

لبنان ضمن تلاش برای کاهش تنش با تل‌آویو از اسرائیل به شورای امنیت شکایت می‌کندجمال الجراح وزیر اطلاع‌رسانی لبنان، سه‌شنبه 27 اوت تاکید کرد کشورش درباره نقض حاکمیت خود از سوی

ظریف با همتای ژاپنی خود دیدار کردوزیر امور خارجه کشورمان در جریان سفر به سه کشور شرق آسیا، در ژاپن با همتای خود دیدار کرد.

مرگ پناهجویی که می‌خواست با شنا کردن به انگلیس برسد

«فریدون مجلسی» تحلیلگر مسائل آمریکا با اشاره به استانداردهای دوگانه رئیس‌جمهوری آمریکا در برابر چین و کره‌شمالی در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا اظهار کرد: عملکرد دولت ترامپ به خصوص در حوزه سیاست خارجی هر چه به سمت انتخابات پیش می‌رود ابعاد تازه‌ای از خود بروز و ظهور می‌دهد.به گزارش ایسنا، علیرضا صادق آبادی، امروز در چهارمین همایش مسئولیت اجتماعی صنعت نفت، اظهار کرد: این میزان تا ابتدای سال ۹۶ و به همت پالایشگاه اراک به میزان ۱۷ میلیون لیتر و پالایشگاه اصفهان به میزان ۱۱ میلیون لیتر به ۲۸ میلیون لیتر در روز رسید.Aa دیوان حقوق بشر اروپا روز سه‌شنبه ۲۷ اوت (پنج شهریور) دولت روسیه را در قضیه مرگ سرگئی ماگنیتسکی، وکیل و حقوقدان افشاگر در زندان محکوم کرد.به گزارش ایسنا، جواد جاویدنیا امروز (سه‌شنبه پنجم شهریورماه) در همایش ملی رسانه و سبک زندگی اسلامی ایرانی با محوریت استحکام خانواده که در سالن سوره حوزه هنری برگزار شد، با بیان اینکه امیدواریم این همایش برای اقداماتی که در سبک زندگی قرار است رخ بدهد همایش مفید و مثمرثمری باشد، اظهار کرد: اقداماتی که برای سالم‌سازی فضای مجازی در کشور صورت می‌گیرد خاری در چشم دشمنان است به همین دلیل است که کارگروه تعیین مصادیق و محتوای مجرمانه در لیست تحریم‌های آمریکا قرار گرفته است.

به عنوان مثال در مورد ایران یا در مورد کشورهایی مانند چین و کره‌شمالی ما شاهد آن هستیم که سناریوی تعلیق در دستور کار قرار می‌گیرد. تعلیق در اینجا به معنی بلاتکلیفی است که حتی می‌توان به جای آن از واژه سکون در راهبردها و عملکردها استفاده کرد؛ به گونه‌ای که رئیس‌جمهوری آمریکا تمام یا بخش اعظم بسیاری از پرونده‌های موجود در سیاست خارجی را یا شدت بخشیده (که در چارچوب نگاه تند محافظه‌کاران است) یا آن را به صورتی پیش می‌برد که خروجی‌اش نه تنها مشخص نیست بلکه راهبرد «انتظارِ فرسایشی» برای کشور حریف را به تصویر می‌کشد. صادق آبادی با بیان اینکه  میزان مصرف بنزین در سالهایی که بنزین با کیفیت پایین تولید و مصرف می‌شد، روزانه ۶۰ میلیون لیتر بود و روزهای زیادی به دلیل آلودگی، کشور تعطیل می‌شد، افزود: این در حالی است که هم اکنون روزانه ۱۰۰ میلیون لیتر بنزین مصرف می‌شود، اما حتی یک روز هم به علت آلودگی هوا ناشی کیفیت پایین بنزین، تعطیلی در کشور نداشته‌ایم. وی ادامه داد: این روند در مورد چین تا به آن حد که گفته می‌شود صادق نیست. او راز بزرگ‌ترین پرونده تخلف مالیاتی روسیه به ارزش ۵/۴ میلیارد روبل (معادل ۱۳۰ میلیون یورو) از سوی پلیس مالیاتی و شماری از مقام‌های عالی‌رتبه روسیه را بر ملا کرده بود. واقعیت این است که نگرانی ترامپ در مورد پکن کاملاً واقعی است اما مابقی کشورها به دلیل ملاحظه‌های سیاسی و حقوقی قادر به بازگو کردن آن نیستند. وی تاکید کرد: ضریب آمادگی شرکت ملی پخش در روزهای بحرانی سیل و زلزله که تعداد آنها در ۲ سال گذشته کم نبود، ۹۹. رقابت دو غول اقتصادی دنیا، در جریان بوده و خواهد بود و طی این چند سال بارها به صراحت دیده‌ایم که کالاهای دو طرف از سوی یکدیگر با تعرفه‌های سنگین مواجه شده است..

در این میان باید نکته کلیدی را مورد نظر قرار داد و آن این است که در گذشته اصل بر این بود که کالاهای غربی، جهان سوم را دگرگون می‌کرد اما به نظرم امروز این اصل صادق نیست. انتهای پیام. در رای دیوان، محکومیت این وکیل به اتهام تخلف مالیاتی، سه سال پس از مرگ وی، نشانه وخامت وضعیت دادرسی در روسیه توصیف شده است. سال‌های قبل شاهد جهش اقتصادی و به موازات آن جهش سیاسی کشورهایی مانند تایوان، ژاپن، کره‌جنوبی و غیره بودیم اما هم‌اکنون شاهد آن هستیم که چین به عنوان «اژدهای سرخِ اقتصاد»، دوش به دوش آمریکا در حال پیشرفت است و حتی ذخایر ارزی آن، تنه به واشنگتن می‌زد. این کارشناس مسائل سیاسی با بیان این‌که دو گانگی ترامپ در مورد چین نمی‌تواند بیش از حد مانع رشد و توسعه اقتصادی پکن شود، گفت: در کنار چین، شاهد خیزش اقتصادی هند هستیم و مطمئن باشید که در آینده نزدیک اقتصادهای نوظهور از این دست را شاهد خواهیم بود اما مساله اصلی این است که ترامپ در حال دومینوی قهر و آشتی در این موردِ خاص است. او در یک روز اعمال تعرفه‌های سنگین علیه چین را امضاء می‌کند و چند روز بعد طی اظهارات یا در اثناء دیدار با یکی از مقام‌های بین‌المللی اعلام می‌کند که روابط کشورش با چین بسیار عالی است. دومای روسیه هم در همان زمان با ممنوعیت فرزندخواندگی کودکان روس از سوی والدین آمریکایی، به این قانون مورد تایید باراک اوباما، رئیس جمهوری وقت ایالات متحده، پاسخ داد. این همان دوگانگی استانداردهای سیاسی ترامپ علیه کشورهای حریف است که همه را سردرگم می‌کند. حتی کشورهای غربی در رابطه با فضای مجازی برای کودکان محدودیت‌هایی را در نظر می‌گیرند.

من معتقدم که ترامپ بیش از این حد (حداقل در قبال چین) نمی‌تواند علیه پکن تعرفه‌ها عجیب و غریب وضع کند. مجلسی افزود: ترامپ به خوبی می‌داند که نه تنها اقتصاد چین بلکه وزن سیاسی این کشور همانند ایران یا ونزوئلا و حتی کشورهای اروپایی نیست. فکر و ذکر او اقتصاد و تجارت است و به نظرم کوتاه آمدن‌های او در مقاطع مختلف نشان از به بن‌بست رسیدن سیاست‌های کاخ‌سفید دارد. او با تمام قدرت با چین برخورد می‌کند اما در نهایت مجبور به تجدید نظر می‌شود. این روند، مشی کاسب‌کارانه او را به تصویر می‌کشد که قصد دارد با این سیاست سکته‌های اقتصادی و سیاسی ناهمگون را ایجاد کند و سپس به سایه برود و برای حرکت بعدی خود فکر کند. با برچسب‌های مختلف به قوه قضاییه زدن که آنها می‌خواهند آزادی را محدود کنند، کاری از پیش نمی‌رود.

این دوگانگی‌ها بارها از سوی منتقدان و حتی هم‌ حزبی‌های ترامپ مورد انتقاد قرار گرفته است اما او همچنان فکر می‌کند که با این راهبرد می‌تواند منافع خود را بیش از پیش تامین کند. این موضوع در مورد کره‌شمالی تا حدود زیادی متفاوت است. ترامپ و تیم او به دلیل عدم موفقیت در سیاست خارجی به دنبال آن هستند که پیونگ‌یانگ را کنترل کنند اما در مور چین بحث مهارِ اقتصادی و در نهایت نظامی مطرح است. وی در پایان خاطرنشان کرد: کره‌شمالی دارای بمب اتم و انواع و اقسام موشک‌های بالستیک و برد بلند است اما در شرایط کنونی (برخلاف گذشته) نمی‌بینیم که این کشور علناً کسی را تهدید کند و صرفاً بحث امنیت کره و تهدید شرکاء ترامپ در شبه جزیره کره مطرح است. ما در مدل تقابل آمریکا و کره‌شمالی (برخلاف پرونده چین) نمی‌بینیم که عنصر اقتصاد تا به این حد برجسته باشد؛ بلکه کره‌شمالی یک دستورالعمل ایدئولوژیک را در دستور کار دارد و ترامپ هم به دنبال عکس یادگاری و ثبت و ضبط کردن افتخار این پرونده به نام خود است.

حال سوال پیش می‌آید که آیا ترامپ به دنبال استفاده از استانداردهای دوگانه در مورد چین و کره‌شمالی در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ است؟ جواب این سوال تا حدودی در مورد چین صدق می‌کند؛ چراکه ترامپ با مطرح کردن بحث تعرفه‌ها به رای‌دهندگان خود القاء کرد که این کار می‌تواند باعث کاهش بیکاری و افزایش اشتغال شود و در نهایت توانست از این طریق آراء را به سمت خود متمایل کند. اما در مورد کره‌شمالی اینگونه نیست، بلکه ترامپ حتی قصد دارد هزینه اقتصادی پیونگ‌یانگ را به دوش کره‌جنوبی بیاندازد. .