از پناهجویی کوچک تا رئیس جمهوری مقتدر؛ وایرا ویکه‌-فریبرگا کیست؟

  • 📰 euronews_pe
  • ⏱ Reading Time:
  • 59 sec. here
  • 2 min. at publisher
  • 📊 Quality Score:
  • News: 27%
  • Publisher: 59%

ایران سرفصلها اخبار

ایران آخرین اخبار,ایران سرفصلها

از پناهجویی کوچک تا رئیس جمهوری مقتدر؛ وایرا ویکه-فریبرگا کیست؟

کشور لتونی در دوران جنگ جهانی دوم هم از سوی نازی‌ها و هم اتحاد جماهیر شوروی پیشین مورد حمله قرار گرفت. خانم ویکه‌-فریبرگا خاطرات آن دوران را به خوبی به خاطر دارد. از جمله سال ۱۹۴۴ میلادی؛ زمانی که ارتش سرخ روسیه بار دیگر به لتونی بازگشت. او مادرش را به یاد می‌آورد که در حالی که اشک می‎ریخت می‌گفت: «امروز روز بسیار تلخی برای لتونی است.»

وایرا خاطرۀ تلخ دیگری نیز از دوران زندگی در آلمان به یاد دارد؛ درباره زن جوان ۱۸ ساله‌ای که صاحب فرزندی شده بود اما حاضر نبود نوزادش را بپذیرد یا برای او نامی انتخاب کند و هیچ ارتباطی با نوزادش داشته باشد. زیرا این نوزاد، حاصل تجاوز گروهی از سربازان روس بود.وایرا در ۱۱ سالگی بار دیگر باید تن به مهاجرت می‌داد؛ این بار با کامیون به شهر کازابلانکا در مراکش رفت. او می‌گوید: «کازابلانکا پر از خارجی بود. از همه نوع ملیتی در آنجا دیده می‌شد.

خانم ویکه‌-فریبرگا می‌گوید که این شیوۀ ناعادلانه نگاه به زنان باعث شد که او در کار و تحصیل مصمم‌تر و موفق‌تر شود. به این ترتیب او مدت ۳۳ سال را در دانشگاه مونترال به تحصیل و سپس تدریس پرداخت؛ به پنج زبان مسلط شد و ۱۰ کتاب نوشت.وایرا ویکه‌-فریبرگا سرانجام در سال ۱۹۹۸ میلادی یعنی زمانی که ۶۰ سال داشت و به مقام استادی رسیده بود، تصمیم به بازنشستگی گرفت. اما در اتفاقی غیرمنتظره نخست‌وزیر لتونی به او تلفن زد و پیشنهاد داد که به کشور برگشته و ریاست موسسه‌ای جدید را قبول کند.

او ۸۵ درصد آرای ریخته شده به صندوق‌ها را از آن خود کرد و به اولین رئیس جمهور زن در لتونی و اولین رئیس دولت زن در یک کشور متعلق به بلوک شرق پیشین تبدیل شد. همچنین در دوران ریاست جمهوری او لتونی به عضویت ناتو و اتحادیه اروپا درآمد.

 

از نظر شما متشکرم. نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.
این خبر را خلاصه کرده ایم تا بتوانید سریع آن را بخوانید. اگر به خبر علاقه مند هستید، می توانید متن کامل را اینجا بخوانید. ادامه مطلب:

 /  🏆 8. in İR

ایران آخرین اخبار, ایران سرفصلها

Similar News:همچنین می توانید اخبار مشابهی را که از منابع خبری دیگر جمع آوری کرده ایم، بخوانید.

نگرانی از احتمال اعدام پزشک متهم به جاسوسی در ایران پس از انتقال به سلول انفرادیاحمدرضا جلالی، پزشک و استاد دانشگاه که به اتهام «جاسوسی» در ایران به اعدام محکوم شده، از روز دوشنبه علیرضانوریزاده و رضاپهلوی عوامل نظام جمهوری اسلامی ایران که ظاهراً ادا در میاورند و البته زیاده خواهی و طمع ذاتی خودشان راهم دارند در عین اینکه روی افکار عمومی کار می کنند و افکار عمومی را کاوش می کنند اگه این بنده خدا رو هم اعدامش کنن هیچ اتفاق خاصی نخواهد افتاد ، مث رامین حسین پناهی و ... . موافق اعدام هیچکسی نیستم، اما مطمئن باش بعد از اعدام (خدا نکند)، نه قراره با اره تکه تکه‌اش بکنند و نه قراره او را به صلیب بکشند. خاشقچی
منبع: AlArabiya_Fa - 🏆 12. / 51 ادامه مطلب »

بازداشت دختری که فیلم یک «آمر به معروف» را برای مسیح علی‌نژاد فرستاددختری که از یک روحانی به دلیل «امر به معروف و نهی از منکر» فیلم گرفته و برای مسیح_علی‌نژاد، فعال حقوق زنان، ارسال کرده بود از سوی نیروهای «پلیس امنیت و اطلاعات ناجا» بازداشت شد. متاسفانه برخی خواهران سرزمین من فریب ظاهر، زبان و تبلیغات گسترده این خانم ظاهرأ متمدن(که معلومه برای کدام سرویس کارمیکنه)رومیخورن ، وگرنه دلیلی نداره که از همدیگه فیلم وعکس بگیریم و بفرستیم که خانم مسیح مثلا خوشش بیاد و نشون بده، بدحجاب و باحجاب توخوشی و ناخوشی باهم هستیم اینم نتیجه پروژه های فریب خورده علینژاد...این دخترا باید طعمه بشند تا اون مو فرفری چکش رو نقد کنه...اونیکه فکر میکنه علینژاد دوست داره حجاب ازاد بشه یه احمقه چون علینژاد شغلش اینه اگه آزاد بشه بیکار میشه.. دیگه جایی بهش ۲۰۰ هزار دلار انعام نمیدن .. مصی علینژاد الان داره دلار بو میکنه و به ریش دختری که دستگیر شده میخنده AlinejadMasih نمیخوای اندازه یه توییت برای نوچه هات خرج کنی؟! اون ماندو ده سال حبس
منبع: IranIntl - 🏆 3. / 63 ادامه مطلب »

بریتانیا؛ گلف بازی در کلیسای شهر روچسترهدف از این ابتکار عمل که از سوی دو تن از کشیشان کلیسا برای مدت دو ماه به اجرا گذاشته شده و «عبادت و بازی» نام دارد، جذب جوانان به کلیسا است.
منبع: euronews_pe - 🏆 8. / 59 ادامه مطلب »

تصمیم‌گیری درباره خروج پادگان‌ها از محدوده شهررئیس شورای شهر تهران جزئیات جلسه هم‌اندیشی اعضای شورا با شهردار را اعلام کرد. بابا بذارید یه نوندونی ِ تپل درست کنیم که برای همه هم نون کنه هم آب ، بابای بیشرف و بی پدر مادرم همیشه میگفت: سفره هرچی بزرگتر ، نونخورش هم بیشتر ، خیِّر بازی و مدرسه سازی و اینا نون و آبی نداره
منبع: ilnanews - 🏆 10. / 53 ادامه مطلب »

اسماء الاسد : به طور کامل بر سرطان پیروز شدم- اخبار بین الملل - اخبار تسنیم - Tasnim«اسماء_الاسد همسر رئیس جمهوری سوریه: به‌طور کامل بر سرطان پیروز شدم» بله شهید حججی برا ایشون شهید شدن فقط متاسفانه باد میزد حجابش رفت پول که باشه ادم عزارییل هم شکست میده،فکر میکنید اینایی که از سرطان میمیرند بدنشون نمیکشه غلبه کنند؟نه اونا از بی پولی،گرونی دارو و نرسیدن دارو،تغذیه نامناسب و استرس ناشی از بدبختی و بی پولی می میرند
منبع: Tasnimnews_Fa - 🏆 14. / 51 ادامه مطلب »

دشمنان انقلاب آرزوی تغییر نظام را به گور خواهند بردرئیس سازمان عقیدتی سیاسی ارتش گفت: دشمنان انقلاب در پی خدشه‌دار کردن تمامیت ارضی ما بوده و هستند و از طریق زمین، دریا و هوا اقداماتی انجام می‌دهند ولی به خاطر حضور قدرتمندانه و هوشمندانه نیروی های مسلح تیرشان به سنگ خورده و تا آخر هم این طور خواهد بود و آرزوی تغییر نظام را به گور خواهند برد.
منبع: ilnanews - 🏆 10. / 53 ادامه مطلب »