از پخش اعترافات اجباری تا برگزاری دادگاه متهمان اعتراضات نیشکر هفت‌تپه

08/09/2019 06:42:00 ب.ظ

طراحی_سوخته, کارگران

مستند طراحی_سوخته ،بازی باخت باخت جمهوری اسلامی در زمین کارگران هفت‌تپه بود.اعترافاتی که نزد افکار عمومی مثل بومرنگ عمل کرد. حالا برای بازداشت شدگان ‌هفت‌تپه ۱۱۰ سال حبس صادر شده است. بررسی ابعاد حقوقی این حکم در گزارشی از javadroshana اخبار_ایران

بازداشت شدگان که در طول ماههای گذشته بارها دست به اعتصاب غذا برای تعیین تکلیف خود زده بودند، مصائب فراوانی را متحمل شدند. بازداشت اول همراه با خشونت و ضرب و شتم «اسماعیل بخشی» نماینده کارگران هفت تپه و «سپیده قلیان» فعال مدنی در شوش به گرفتن اعترافات تلویزیونی اجباری انجامید.

»، بازی باخت باخت جمهوری اسلامی در زمین کارگران نیشکر هفت تپه دانست. اعترافاتی که صدا و سیمای جمهوری اسلامی با افتخار و آب و تاب فراوان پخش کرد، اما در نزد افکار عمومی همچون بومرنگ عمل کرد و به جای تائید وابستگی معترضان به بیگانگان بر حقانیت اعتراض کارگران مهر تائید زد.  

ادامه مطلب:
ایران وایر »

‎BBC NEWS فارسی‎ on Instagram‎: '‌‌ این ویدیو از اعتراضات امشب ۴ مهر از منطقه نارمک تهران به دست بی‌بی‌سی رسیده است. معترضان در منطقه نارمک تهران شعار «مرگ بر دیکتاتور» سر می‌دهند.'‎

‎BBC NEWS فارسی‎ shared a post on Instagram: '‎‌‌ این ویدیو از اعتراضات امشب ۴ مهر از منطقه نارمک تهران به دست بی‌بی‌سی رسیده است. معترضان در منطقه نارمک تهران شعار «مرگ بر دیکتاتور» سر می‌دهند.‎'. Follow their account to see 66534 posts. ادامه مطلب >>

تلاش بازجویان برای گرفتن اعترافات اجباری از زهرا محمدی، معلم زبان و ادبیات کردی

شکایت همزمان نماینده مجلس فومن از 10 خبرنگار/ افتخاری: از هیچ خبرنگاری شکایت نکردم ؛ از قوه قضائیه بپرسید/ یکی از خبرنگاران: برای پاسخگویی به شکایت افتخاری به دادسرا رفتمدر اقدامی عجیب رخ داد؛ شکایت همزمان نماینده مجلس فومن از 10 خبرنگار/ افتخاری: از هیچ خبرنگاری شکایت نکردم ؛ از قوه قضائیه بپرسید/ یکی از خبرنگاران: برای پاسخگویی به شکایت افتخاری به دادسرا رفتم

پارسایی: سهم ایران از فرش دستباف دنیا از 80 به 15 درصد کاهش یافته استنماینده شیراز: *سهم ایران از فرش دستباف دنیا از ۸۰ به ۱۵ درصد کاهش یافته است *آمارهایی که در زمینه فرش دستباف وجود دارد بسیار تاسف برانگیز است *برخی از تجار برای اینکه بازار فرش را از دست ندهند نقشه‌های فرش ایرانی را به پاکستان، هندوستان و چین داده‌اند

نگرانی آلمان از افزایش ورود پناهجویان از ترکیه به یونان | DW | 07.09.2019پس از مدتی که ورود پناهجویان به جزایر یونان کاهش یافته بود این روند دوباره رو به افزایش است. روزنامه آلمانی 'هندلز بلات' می‌گوید هر روز صدها پناهجو از ترکیه و با قایق خود را از مسیر دریای اژه به یکی از جزایر یونان می‌رسانند.

آمریکا: کره شمالی قبل از آنکه دیر شود مذاکرات هسته‌ای را از سر بگیردآمریکا در هشداری به کره شمالی: قبل از آنکه دیر شود مذاکرات کن! آمریکا به کره شمالی هشدار داد، بیش از این و تا قبل از آنکه خیلی دیر شود جلوی از سرگیری مذاکرات خلع سلاح هسته‌ای را نگیرد.

وزیر دفاع آمریکا: از تصمیم ایران برای استفاده از سانتریفیوژهای جدید تعجب نکردم🔺وزیر دفاع آمریکا: از تصمیم ایران برای استفاده از سانتریفیوژهای جدید تعجب نکردم ⚡️وزیر دفاع ایالات متحده گفت از تصمیم ایران در استفاده از سانتریفیوژهای جدید برای افزایش ذخیره اورانیوم غنی‌سازی شده خود و نقض دوباره توافق هسته‌ای تعجب نکرده است.

ماجرای کارگران شرکت «کشت و صنعت نیشکر هفت تپه» که طی دوسال گذشته بارها برای حقوق معوقه خود دست به اعتراض مدنی در محل کارخانه و سپس شهر شوش در استان خوزستان زده بودند، وارد مرحله تازه‌ای شده است.«۲ ماه است که ما هیچ خبری از زهرا نداریم؛ در این دو ماه خانواده ما نتوانسته است هیچ تماسی یا ملاقاتی با زهرا داشته باشد و اصلا نمی‌دانیم کجا نگهداری می‌شود، در چه شرایطی است و اصلا زنده است یا بلایی سرش آورده‌اند؟ بازجو به خواهر بزرگ‌ترم گفته است زهرا باید برگه‌ای را که می‌خواهیم امضا کند تا تعیین تکلیف شود.به گزارش خبرنگار ایلنا، صبح امروز- شنبه 16 شهریور ماه- حدود 10 نفر از خبرنگاران شهرستان فومن به اتهام نشر اکاذیب به صورت دسته جمعی به شعبه یکم بازپرسی دادگستری شهرستان فومن احضار شدند که پس از تفهیم اتهام متوجه شدند، نماینده فومن و شفت در مجلس شورای اسلامی از آنان شکایت کرده است.بهرام پارسایی در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به برگزاری نمایشگاه فرش دستباف در هفته گذشته اظهار کرد: آمارهایی که در زمینه فرش دستباف وجود دارد بسیار تاسف برانگیز است.

سرانجام پس از ماه‌ها بازداشت موقت، جابجایی و انتقال متهمان پرونده از شوش به اهواز و از اهواز به زندانهای اوین و قرچک ورامین در تهران روز ۱۶ شهریورماه جاری، قاضی مقیسه با صدور حکم غیرمنتظره‌ای دو تن از کارگران معترض این شرکت را به همراه پنج تن از اعضای تحریریه نشریه کارگری گام به ۱۱۰سال حبس تعزیری و ۷۴ ضربه شلاق محکوم کرد. بازداشت شدگان که در طول ماههای گذشته بارها دست به اعتصاب غذا برای تعیین تکلیف خود زده بودند، مصائب فراوانی را متحمل شدند.» این سخنان «کانی محمدی»، خواهر زهرا محمدی فعال فرهنگی و معلم زبان و ادبیات کُردی است که امروز شنبه، ۱۵ شهریور وارد ۱۰۹مین روز بازداشت موقت خود شد، بی‌آنکه تفهیم اتهام شده باشد و یا دلیلی برای بازداشت او به وکیل یا خانواده اعلام شده باشد. بازداشت اول همراه با خشونت و ضرب و شتم «اسماعیل بخشی» نماینده کارگران هفت تپه و «سپیده قلیان» فعال مدنی در شوش به گرفتن اعترافات تلویزیونی اجباری انجامید. از  همان جایی که این برگه‌ها صادر شده بپرسید. می‌توان پخش مستند « طراحی سوخته »، بازی باخت باخت جمهوری اسلامی در زمین کارگران نیشکر هفت تپه دانست. آن روز، ادریس و ریبوار منبری، نهار میهمان زهرا بودند. اعترافاتی که صدا و سیمای جمهوری اسلامی با افتخار و آب و تاب فراوان پخش کرد، اما در نزد افکار عمومی همچون بومرنگ عمل کرد و به جای تائید وابستگی معترضان به بیگانگان بر حقانیت اعتراض کارگران مهر تائید زد. ما همچنان می‌توانیم با افتخار سرمان را بالا بگیریم و فرش ایرانی را تولید ملی بنامیم، بر خلاف خودروی ایرانی که نه تنها افتخار آفرین نیست بلکه باعث سرافکندگی است.

   روز ۱۶ شهریورماه سال جاری قاضی مقیسه، با صدور حکمی «اسماعیل بخشی» را به ۱۴ سال حبس تعزیری و ۷۴ ضربه شلاق. دوست زهرا، از آن‌ها حکم ورود به منزل می‌خواهد، آن‌ها حکمی ارایه نمی‌دهند و وقتی او می‌خواهد مانع شود او را به کناری انداخته و با خشونت وارد منزل می‌شوند و زهرا را بازداشت می‌کنند و به همراه دو دوستش با خود می‌برند. این خبرنگار که نخواست نامش فاش شود ، افزود: صبح امروز- شنبه 14 شهریور ماه-به شعبه اول بازپرسی فومن رفتم که در  کمال تعجب 7 نفر دیگر از  همکاران خود را در آنجا دیدم. «محمد خنیفر» را به ۶ سال حبس تعزیری و اعضای نشریه کارگری گام به اسامی «امیر امیرقلی»، «امیرحسین محمدی فرد»، «ساناز الهیاری» و «عسل محمدی» و «سپیده قلیان» فعال مدنی هرکدام به ۱۸ سال حبس تعزیری محکوم کرده است. «موسی برزین خلیفه لو»، وکیل دادگستری و مشاور ایران‌وایر در خصوص مبنای صدور چنین احکامی در دادگاه‌های انقلاب برای فعالان صنفی حاضر در اعتصابات صنفی می‌گوید: «باید توجه شود در محاکمه‌هایی  پرونده‌های سیاسی و امنیتی در ایران، مسائل و  موازین حقوقی رعایت نمی‌شود. نه حکم ورود به منزل و نه حکم بازداشت به خواهرم و دو دوستش ارایه نداده بودند و چون لباس شخصی هم بوده‌اند اصلا معلوم نبوده از طرف چه نهاد امنیتی هستند. بنابراین نمی‌توان آن را در چارچوب حقوقی تحلیل کرد که مثلا کجای حکم صادرشده، اشتباه است و کجا درست است.. صدور چنین احکامی به‌طور کلی از بیخ و بن اشتباه است.» به گفته کانی محمدی خواهر زهرا، در ۸ روز اول بازداشت، پیگیری خانواده خانم محمدی برای اطلاع از سرنوشت و وضعیت او به‌جایی نمی‌رسد. همچنین برخی از تجار برای اینکه بازار فرش را از دست ندهند نقشه‌های فرش ایرانی را به پاکستان، هندوستان و چین داده‌اند که آنها اکنون به رقبای ما در جهان تبدیل شده‌اند.

ولی مبنایی که خود دادگاه انقلاب می‌آورد، این است که این افراد در تظاهراتی شرکت کردند که در رسانه‌های داخلی  و خارجی منعکس شده است، یا این تظاهرات غیرقانونی بوده.» این حقوق‌دان معتقد است اگر بخواهیم چنین مواردی استناد کنیم این استدلالات، بر اساس خود قوانین ایران مبنایی ندارد: «دلیل اولش این که در اصل ۲۷ قانون اساسی تظاهرات، تشکیل و عضویت در تشکل‌ها آزاد اعلام شده است. درحالی‌که زهرا محمدی در بازداشتگاه اداره اطلاعات سنندج در اعتراض به نگهداری در انفرادی، دست به اعتصاب غذا می‌زند: «بعدا فهمیدیم زهرا ۸ روز نخست بازداشت در انفرادی بازداشتگاه اطلاعات سنندج نگهداری شده است و در اعتراض به وضعیتش اعتصاب غذا کرده بود. این‌ها جزء حقوق ملت است. به‌طور کلی هر اعتراض مسالمت آمیزی نمی‌تواند جرم قلمداد شود.» سنندج، زندان زنان ندارد و برای همین بازداشتی‌های زن را در دوره بازداشت موقت و تا پیش از صدور حکم قطعی و فرستادن به زندان زنان در سایر شهرها، در مراکز اصلاح‌ و‌ تربیت (بازداشتگاه خاص افراد زیر سن قانونی) نگه می‌دارند. به همین دلیل صدور چنین احکامی مبنای حقوقی ندارد. از آقای مونسان هم انتظار داریم برنامه جدی برای نجات صنعت فرش از این وضع اسف بار ارائه کند.

» تضاد صدور این حکم با آنچه در کشت و صنعت هفت تپه پس از خصوصی سازی رخ داده، یکی از ابهامات بزرگ این پرونده و اعتراضات کارگران آن است. دست‌کم با دیدنش مطمئن می‌شدیم زنده است. اینکه چگونه یک کارگر که بدلیل اعتراض به عدم دریافت حقوق برای ماه‌های متوالی و حضور اعتراضی‌اش در خیابان‌ها برای رساندن صدایش به مقامات چنین حکم سنگینی همراه با شلاق می گیرد و از طرف دیگر علی‌رغم حضور پدر و برخی وابستگان «امید اسدبیگی» مدیرعامل این شرکت به‌دلیل فساد مالی و اخلال در بازار ارز مدت‎هاست در شرکت حضور ندارد. بنا بر آنچه منابع آگاه می‌گویند، اسدبیگی نه تنها بازداشت نشده و حکمی دریافت نکرده که حتا اقدامی برای خلع ید او از این شرکت هم انجام نشده است. در همان دوره انفرادی اولیه، اگر در اثر اعتصاب غذا و یا در جریان بازجویی‌ها بلایی بر سر زهرا می‌آمد، هیچ‌کسی پاسخگو نبود. صبح ۱۱ دی ۱۳۹۷ در جریان رسیدگی به پرونده دو تن از متهمان اخلال در بازار ارز در شعبه اول دادگاه ویژه رسیدگی به جرایم اقتصادی، نماینده دادستان ، «امید اسدبیگی» مدیرعامل نیشکر هفت تپه را به‌عنوان «متهم متواری» معرفی کرد و گفت: «اسدبیگی از متهمین تحت تعقیب دادسرا است که با تهیه پروفرم‌های جعلی به نام "قربان‌علی فرخزاد"، اقدام به ثبت سفارش برای خط تولید نوشابه‌های گازدار و ورق خام ام دی اف کرده و طبق وکالتی که از وی داشته، به تخصیص ارز دولتی و دریافت ارز از "بانک اقتصاد نوین" مبادرت ورزیده و در بازار آزاد فروخته و سهم قربان‌علی فرخزاد را پرداخت می‌کند.» موسی برزین در رابطه با «صدور احکام به مراتب کمتر و با تخفیف برای متهمان اختلاس و اخلال در نظام اقتصادی، بازار و ارز» و تناقض این احکام در محاکم قضایی به ایران وایر می‌گوید: «حکومت در اینگونه موارد سیاسی عمل می‌کند  نه حقوقی . نمی‌دانیم کجا نگهداری می‌شود، در چه شرایطی است و اصلا زنده است یا نه؟» با طولانی شدن زمان بی‌خبری از خانم محمدی، تلاش‌های خانواده‌ ایشان برای گرفتن خبری از وضعیت دخترشان شدت گرفت: «خواهر بزرگ‌ترم که سنندج است با تلاش زیاد توانسته بود با بازجوی زهرا چنددقیقه‌ای تلفنی صحبت کند.

بخاطر همین کارفرماها و اختلاس‌گران را دستگیر نکرده ولی کارگرانی که اعتراض کرده‌اند، را بازداشت می‌کند. به عبارتی این برخوردها در غالب یک سیاست جنایی نیست. پس از رضایت زهرا به امضای این نامه، تعیین تکلیف می‌شود. قوه قضاییه در این‌گونه مسائل متاسفانه ذیر نفوذ نیروهای امنیتی است. خودش هم امنیتی نگاه می‌کند. ما نگران هستیم که این صحبت‌ها به معنی تلاش بازجوها برای گرفتن اعتراف اجباری از زهرا باشد تا او را به جرم ناکرده متهم کنند و به او حکم بدهند. اگر خاطرتان باشد وقتی که آقای رئیسی وارد به کار شدند، در جلسه معارفه خودش گفت که اجرای عدالت فرع بر امنیت است.

غیر مستقیم این یعنی که در مسائل امنیتی، لازم نیست عدالت و انصاف هم اجرا شود. ما هنوز نمی‌دانیم که پرونده زهرا به کدام شعبه ارجاع شده است. این حرف یعنی اگر دغدغه‌های امنیتی خود حضرات برطرف شود، کافی است. چون فکر می‌کنند که اعتراض کارگران امنیتی است و اختلاس این آقایان زیاد ربطی به برهم زدن امنیت ندارد.» به گفته خانم کانی، زهرا به‌جز فعالیت فرهنگی یعنی آموزش زبان و ادبیات کُردی در موسسه نوژین هیچ فعالیت دیگری در سایر حوزه‌های مدنی نداشته است: «تنها فعالیت دیگر زهرا، به‌جز تدریس زبان کُردی، کمک به آسیب‌دیدگان سیل و زلزله در استان‌های کرمانشاه و لرستان بود. همین فکر باعث شده تا تسلط مقامات امنیتی مثل اطلاعات و سپاه بر پرونده‌های امنیتی زیاد شود. اتفاقی که خود آقای رئیسی هم این را تایید می‌کند.» زهرا محمدی، آن‌چنان‌که خواهرش کانی به ایران‌وایر می‌گوید کوچک‌ترین فرزند خانواده است: «زهرا که متولد شد، مادر ما فوت کرد و عملا همه ما کمابیش برای زهرا هم خواهر و برادر بوده‌ایم و هم مادر.

» مشاور حقوقی ایران وایر در پاسخ به این پرسش که کارگران و وکلای آنها چطور می توانند در دادگاه تجدید نظر اعتراض کنند می‌گوید:«روش اعتراض در قوانین مشخص شده است. چون به هر حال این احکام بدوی هستند، می‌توانند در چارچوب قوه قضائیه به دادگاه تجدید نظر اعتراض کنند.» زهرا محمدی، پیش‌تر هم چند بار به خاطر فعالیت‌های فرهنگی در چارچوب انجمن ادبی نوژین و تدریس زبان کردی در این انجمن، به اطلاعات احضار و بازجویی شده بود: «البته من نمی‌دانم از زهرا  خواسته بودند به تدریس زبان کردی پایان دهد یا نه.لایحه می‌نویسند و اعتراض هم داده می‌شود. اگرچه بر اساس حکم حکومتی جدیدی هم گفته شده که دیگر لازم نیست جلسات دادرسی برگزار شود.» به گفته کانی محمدی، خواهرش زهرا علاوه‌بر مشکل فقرآهن و کم‌خونی، از همان کودکی گرفتار بیماری تنبلی روده است و بیماری‌اش در سال‌های اخیر هم تشدید شده است. در دادگاه تجدید نظر هم به احتمال زیاد، دادگاه، بدون این‌که متهمان یا وکلا را دعوت کند خودش پرونده را نگاه کرده و رسیدگی می‌کند.

در این که چقدر نتیجه خواهد داشت هم باید بگویم تجربه نشان داده است که زیاد فرقی ندارد. در این مدت بازداشت، ضمن این‌که می‌دانیم رژیم غذایی او رعایت نشده است، مانع شده‌اند زهرا به داروهایش دسترسی داشته باشد، از تحویل گرفتن داروها خودداری کرده‌اند و تنها گفته‌اند حال زهرا خوب است و اگر نیاز به درمان داشته باشد، در درمانگاه زندان درمان خواهد شد. دادگاه تجدید نظر هم چنان دادگاه منصفی نیست. آقای رئیسی ظاهرا گفته‌اند باید بازنگری شود. همین‌که دو ماه است همه راه‌های ارتباطی او را با خانواده‌اش قطع کرده‌اند، خود بزرگ‌ترین شکنجه برای هر زندانی است. به نظرم این‌ها هم نمایشی است.» سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه به نقل از «فرزانه زیلابی» وکیل کارگران هفت تپه درباره صدور این احکام نوشته است: «صدور احکام سنگین کارگران و فعالان کارگری پرونده هفت تپه، پس از جوسازی‌های سیاسی و پیش‌داوری‌های مسئولان ارشد قوه قضائیه و برخی رسانه‌های مرتبط هم‌چون صدا و سیما، کیهان و فارس نیوز، دور از انتظار وکلای پرونده و کارگران و فعالان کارگری نبوده است.» مطالب مرتبط:.

به ویژه که گزارش ضابطان بر مبنای تئوری توطئه تنظیم یافته و تمام اعتصاب‌ها و تجمع‌های کامیون‌داران، فرهنگیان، بازاریان، دانشجویان و کارگران را منتسب به خارجی‌ها دانسته و از همان آغاز، در سراسر دادرسی، با این تصور که موکل، مجرم است نه متهم، رسیدگی در دادسرا و دادگاه صورت گرفته است.» این وکیل دادگستری در مورد عدم بی طرفی ماموران امنیتی به عنوان ضابط قضایی می‌گوید: «ایراد و تأکید ما در پرونده بر این بود  که در مورد اسماعیل  بخشی و سپیده قلیان، مأمورین امنیتی وزارت اطلاعات، ضابط بی طرف محسوب نمی‌شوند و ذی نفع هستند. از این رو تقاضای ارجاع به ضابطان بی طرف را داشتیم.» خانم زیلابی درخصوص برخی اتهامات منتسب به اسماعیل بخشی نیز دادگاه انقلاب را فاقد صلاحیت ذاتی برای رسیدگی دانسته واز عدم ابلاغ حکم به وکلا سخن گفت: «سرآسیمگی قاضی در صدور و ابلاغ رأی مشخص نیست. قاضی مقیسه، در واقع در یک رسیدگی ناتمام، بدون برگزاری جلسه دادگاه یکی از موکلانم، به صورت ناگهانی و شتابزده، اقدام به صدور رأی نموده و بدون حضور وکلا، به متهمان ابلاغ کرده.

این حکم تاکنون به وکلا ابلاغ نشده است.» پایه گذاری شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت‌تپه در ۶۰ سال پیش را شاید بتوان به‌عنوان بخشی از رویای شیرین توسعه همه‌جانبه در ایران نامید. ایران وایر پیشتر در گزارشی به چگونگی شکل گیری شرکت نیشکر هفت تپه و نقش موثر ابوالحسن ابتهاج نخستین رییس سازمان برنامه در ایران در تاسیس آن پرداخت. او از ابتدای شروع فعالیت‌های خود، به استان خوزستان نگاه ویژه‌ای داشت. کارخانه نیشکر هفت‌تپه در آذر ۱۳۴۰ آغاز به کار کرد؛ درست چند روزی پس از بازداشت و زندانی شدن ابوالحسن ابتهاج در ایران.

او معتقد بود‌ اتهامش «آبادانی‌ خوزستان» است. او در دادگاه خود گفته بود: «در مملکتی که دزد‌ها آزادانه راه می‌‏روند، من باید به زندان بروم. اتهام من آبادانی‌ خوزستان است.» شصت سال بعد کارگران این شرکت به سرنوشت او دچار شده‌اند. به تازگی در دو پرونده جداگانه، کارگران معترض هفت تپه، به دلیل «برگزاری تجمع» به حبس و شلاق محکوم شده‌اند.

سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه درباره صدور این احکام در کانال تلگرام خود نو‌شت: «ایجاد رعب و وحشت از طریق صدوراحکام حبس و شلاق، برای کارگری که نان شب ندارد، کارساز نیست. آنان که دستی بر آتش دارند بدانند، این شلاق‌ها بر تن رنجور همه کارگران فرود می آید.» مطالب مرتبط: .