از قرنطینه در اروپا تا تعطیلی دیرهنگام اماکن مذهبی در ایران

18/03/2020 10:07:00 ب.ظ

نگاهی به چگونگی واکنش کشورهای مختلف به شیوع #کووید_۱۹ یادداشتی از مهدیه پوریادگار، روزنامه‌نگار:

کووید_۱۹

نگاهی به چگونگی واکنش کشورهای مختلف به شیوع کووید_۱۹ یادداشتی از مهدیه پوریادگار، روزنامه‌نگار:

آمارهای سازمان بهداشت جهانی می‌گوید بیش از ۱۶۰ کشور با ویروس کرونا درگیرند، ویروسی که از شهری در جنوب شرقی چین منتشر شد تاکنون حدود ۲۰۰ هزار نفر را در

خاصیت ویروس‌ها پنهان‌کاری است، یعنی در لایه‌ای از پروتئین پنهان می‌شوند و وقتی وارد سلول‌های میزبان شوند، تکثیر و موجب بیماری می‌شوند. اما وقتی قرار باشد با ویروس‌ها مقابله شود، تنها راه آشکار‌سازی و شفافیت است. بر همین اساس هم دولت‌هایی که فعالیت‌هایشان بر مبنای شفافیت است بهتر می‌توانند با بحران‌هایی مانند شیوع بیماری کرونا مقابله کنند.

صدراعظم آلمان به‌تازگی اعلام کرده است احتمال ابتلای ۶۰ تا ۷۰ درصد مردم آلمان به کووید‌ـ‌۱۹ وجود دارد. آنگلا مرکل البته این را هم گفت که همه امکانات کشور برای مقابله با این ویروس به کار گرفته شده است. سران کشورهای فرانسه، بریتانیا، اسپانیا و ایتالیا هم واکنش‌های مشابهی داشتند. اما برای این‌که بدانیم چنین واکنش‌هایی تا چه حد می‌تواند نجات‌بخش باشد، نخست به نحوه برخورد چین به‌عنوان کشور منشا شیوع بیماری و سپس، ایران به‌عنوان یکی از کشورهای مبتلا و انتشار‌دهنده ویروس جدید کرونا می‌پردازیم.

ادامه مطلب:
ايران اينترنشنال »

اعتراض‌های گسترده و سرکوب شدید در ایران؛ شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان دعوت به اعتصاب کرد

صدا و سیمای جمهوری اسلامی می‌گوید در اعتراضات یک هفته گذشته تاکنون و بر اساس آمار غیررسمی دست‌کم ۴۱ نفر جان خود را از دست داده‌اند. ادامه مطلب >>

تظاهرات حامیان بولسونارو در سایه ترس از شیوع ویروس‌کرونا در برزیلهزاران نفردر برزیل با نادیده گرفتن دستورهای دولتی مبنی بر عدم حضور در تجمعات در پی شیوع ویروس کرونا در گردهمایی حمایت از ژئیر بولسونارو، رئیس جمهوری کشور شرکت کردند.

کرونا در ایران؛ از انکار گسترده تا گورهای دسته‌جمعی در قم

آمریکا در پی آزادی شهروندان خود در ایران در خلال شیوع کرونادولت آمریکا روز سه شنبه تحریم های تازه ای را از جمله بر پنج دانشمند علوم و فناوری هسته ای ایران اعمال کرده و همزمان خواستار آزادی شهروندان خود از زندان های این کشور شده است. حقوق زندانیان پدیده ای فرا مرزیست زندانیان تمام ملیتها در زندانهای ایران در معرض خطر ابتلا به کرونا هستند به_قوانین_حقوق_بشر_باید_با_چشمان_فرا_ملی_نظر_کرد در پی باج‌گیری. اونو شرمنده ولی دستمال توالت اگه خواستین در خدمتیم

وضعیت اتاق قرنطینه زئران عمره در ترکیهیکی از شهروندان ترکیه که پس از سفر عمره در راستای تدابیر بهداشتی در یکی از خوابگاه‌های دانشجویی در قرنطینه به سر‌ می‌برد، تصاویر و امکانات اتاق خود را در فضای مجازی به اشتراک گذاشت. - خبرگزاری آناتولی

اعلام قرنطینه ۱۵ روزه در فرانسهرئیس‌جمهوری فرانسه در پی شیوع کرونا ۱۵ روز قرنطینه اعلام کرد فرانسه تاکنون حدود پنج هزار و ۵۰۰ مورد ابتلا و بیش از ۱۳۰ مورد فوت ناشی از کرونا داشته است و مسئولین ما در طویله همه کشورها قرنطینه کردند دولت ایران میگه قرنطینه مال عصر حجره as_zabihpour تو گزارشش گفت فرانسه هم تو کرونا انتخابات برگزار کرد و منظورش این بود چرا به انتخابات مجلس ایران اشکال گرفتین... باید بگم خیلی فرقه مردمی اگاهانه با رعایت بهداشنچت و ماسک ودستکش بره رای بده.. با مردمی که مسولین تکذیب کنن با دروغ بگن خبری نیس نترسید برید توصف کرونا

قرنطینه‌ در کشورهای مختلف چطور است و تاوان شکستن آن چیست؟حالا هر ایتالیایی‌ فقط برای کار ضروری حق دارد پایش را از خانه بیرون بگذارد و اگر دلیل موجهی برای خروج‌ نداشته باشد ۲۰۶ یورو جریمه می‌شود.

سراسر جهان آلوده کرده است.همزمان و اگرچه شخص رئیس جمهور از هوادارانش خواسته بود تا از برگزاری تجمعات و تظاهرات پرهیزکنند اما وی روز یکشنبه به هواداران خود پیوست و با آنها همراه شد.است که رییس بخش آی‌سی‌یوی بیمارستان کامکار قم که برادرش آنجا بستری بوده در تاریخ ۲۵ بهمن به او گفته است که در یک ماه اخیر، یعنی از اواخر دی‌ماه، بیمارانی با همان علایم و تشابه کامل در سی‌تی‌اسکن ریه با برادر او در آی‌سی‌یو بستری شده و با هر سطح از درمان نهایتا فوت کرده‌اند.مایک پومپئو وزیر خارجه آمریکا در کنفرانسی خبری گفت اطلاعاتی آمریکا در اختیار دارد نشان می دهد که ایران درحال بررسی آزادی شهروندان آمریکایی است.

خاصیت ویروس‌ها پنهان‌کاری است، یعنی در لایه‌ای از پروتئین پنهان می‌شوند و وقتی وارد سلول‌های میزبان شوند، تکثیر و موجب بیماری می‌شوند. اما وقتی قرار باشد با ویروس‌ها مقابله شود، تنها راه آشکار‌سازی و شفافیت است. آمار رسمی دولت برزیل حاکیست تا پایان روز سه‌شنبه ۱۷ مارس/۲۷ اسفند، ۳۰۱ نفر در این کشور به ویروس کرونا مبتلا شده و تنها یک نفر جان باخته است. بر همین اساس هم دولت‌هایی که فعالیت‌هایشان بر مبنای شفافیت است بهتر می‌توانند با بحران‌هایی مانند شیوع بیماری کرونا مقابله کنند. این البته وظیفه وزارت بهداشت است با تغییر پروتکل و اطلاع‌رسانی به‌موقع مانع این فاجعه می‌شد. صدراعظم آلمان به‌تازگی اعلام کرده است احتمال ابتلای ۶۰ تا ۷۰ درصد مردم آلمان به کووید‌ـ‌۱۹ وجود دارد. آنگلا مرکل البته این را هم گفت که همه امکانات کشور برای مقابله با این ویروس به کار گرفته شده است. وزیر خارجه آمریکا همچنین خواستار توجه به"کارزار تحریف و غلط اندازی رژیم ایران" شد که برای"چند هفته درباره شیوع (کرونا) دروغ گفتند و تلاش کردند از مسئولیت شانه خالی کنند.

سران کشورهای فرانسه، بریتانیا، اسپانیا و ایتالیا هم واکنش‌های مشابهی داشتند. اما برای این‌که بدانیم چنین واکنش‌هایی تا چه حد می‌تواند نجات‌بخش باشد، نخست به نحوه برخورد چین به‌عنوان کشور منشا شیوع بیماری و سپس، ایران به‌عنوان یکی از کشورهای مبتلا و انتشار‌دهنده ویروس جدید کرونا می‌پردازیم. در اوایل ماه دسامبر سال ۲۰۱۹، وقتی مواردی از ابتلا به ویروس جدید کرونا در چین دیده شد، مقام‌های این کشور بلافاصله این مساله را سانسور کردند و به‌جای نگاه واقع‌بینانه به سرکوب کسانی پرداختند که از بروز یک فاجعه در آینده نزدیک خبر می‌دادند. آن‌ها پزشکان، پرستاران، روزنامه‌نگاران و فعالان اجتماعی بودند که از بروز فاجعه‌ای هولناک و ناشناخته در شهری ۱۱ میلیون نفری صحبت کرده یا نوشته بودند. بالاخره، پس از یک ماه از انتشار ویروس، شی جین‌پینگ، رییس‌جمهوری چین، ۲۰ ژانویه ۲۰۲۰ به شیوع کرونا اعتراف و دستور مقابله با آن را صادر کرد..

چند روزی طول نکشید که ووهان و چند شهر دیگر با بیش از ۶۰ میلیون نفر جمعیت قرنطینه شدند. در ادامه، دولت مرکزی همه امکانات کشور را برای کنترل ویروس به کار گرفت. همان روزها که چینی‌ها برای مقابله با کرونا بیمارستان مجهز بزرگی را در ده روز می‌ساختند، اگر خبر ورود کووید‌ـ‌۱۹ به ایران نیز به گوش می‌رسید و حتی گفته می‌شد برخی از هموطنان به آن مبتلا شده‌اند، قطعا به کنترل گسترش بیماری در کشور کمک می‌کرد. اما واکنش نظام جمهوری اسلامی به این خبر نیز مانند روزهای نخست در چین بود. اطلاعاتی که به‌تازگی منتشر شده است نشان می‌دهد مسئولان ایرانی از وجود کرونا مطلع بوده‌اند اما به دلایلی، پنهان‌کاری کرده‌اند. او همچنین هشدار داده بود که در صورت مرگ شهروندان زندانی آمریکایی در ایران، واشنگتن تهران را مقصر خواهد دانست و به آن پاسخی قاطعانه خواهد داد.

ایرج ملک‌زاده، معاون وزیر بهداشت ایران، در یکی از برنامه‌های صداوسیما درباره اطلاع‌رسانی در مورد شیوع کرونا گفته است: «فکر می‌کنم قدری تاخیر در اعلام داشتیم، به‌دلیل این‌که اطلاع نداشتیم و فکر نمی‌کردیم این [کرونا] باشد.» پیش از او، دکتر محمد مولایی نیز که برادرش در اثر ابتلا به کرونا در قم فوت کرد، در این‌باره افشاگری و اعلام کرد بیماران بسیاری در روزهای پیش از اعلام رسمی حکومت، در اثر ابتلا به کرونا جان باخته بودند. با این حال، درست در روزهایی که کرونا از شهر مذهبی قم در حال سرایت به سایر شهرهای ایران بود، جمهوری اسلامی برای برگزاری راهپیمایی ۲۲ بهمن و انتخابات دوم اسفند آماده می‌شد. از آن‌جا که منافع «نظام» در برگزاری این دو مراسم بود، بنابراین مسئولان جمهوری اسلامی دو رویکرد برای سرپوش گذاشتن بر خطر کرونا و بی‌اهمیت نشان دادنش اتخاذ کردند. نخست این‌که بار دیگر اعلام شد خبر انتشار ویروس خدعه «دشمن» و عوامل نفوذی‌اش است تا مانع از شرکت مردم در راهپیمایی و انتخابات شوند. غلامحسین اسماعیلی سخنگوی قوه قضائیه ایران روز سه شنبه گفت که"بیش از ۵۰ درصد از زندانیان امنیتی با بخشنامه رئیس این قوه نیز از مرخصی استفاده کردند".

البته باز هم مانند همیشه آیت‌الله خامنه‌ای سرمشق را ارائه کرد و دستگاه‌های تبلیغاتی رژیم و روحانی‌های صاحب منبر و تریبون ادامه داستان را سرودند. رویکرد دوم اما از زمانی اتخاذ شد که سران نظام روگردانی مردم از جمهوری اسلامی را در راهپیمایی ۲۲ بهمن و انتخابات دوم اسفند دیده بودند. کیانوش جهان‌پور، مدیر روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت، در ۳۰ بهمن به‌طور رسمی از مشاهده این بیماری در قم خبر داد. با این حال، به‌جای اتخاذ تمهیدات جدی بهداشتی که به قطع زنجیره انتشار بیماری منجر شود، مانند قرنطینه شهرها و نیز تامین اقلام و تجهیزات بهداشتی، توصیه‌هایی مطرح شدند که هیچ تاثیری در قطع زنجیره انتشار ویروس نداشت. آیت‌الله خامنه‌ای به مردم توصیه کرد دعای هفتم صحیفه سجادیه را بخوانند.

البته سایر مراجع تقلید دینی هم توصیه‌های مشابهی داشتند، مانند آیت‌الله مکارم شیرازی که به بیماران خواندن زیارت عاشورا و حدیث کسا را توصیه کرده بود. چنین توصیه‌هایی نه تنها در کاهش شیوع ویروس نقشی نداشتند، بلکه زمینه را برای ترویج عقاید خرافی مانند سوزاندن عنبر نسارا فراهم کرد. حالا کار به جایی رسیده است که آمار رسمی تعداد مبتلایان به کرونا در ایران به بیش از ۱۶ هزار نفر رسیده است و حدود ۱۰۰۰ نفر هم جان باخته‌اند. اما با وجود فرمان علی خامنه‌ای به رییس ستاد کل نیروهای مسلح برای تشکیل قرارگاه بهداشتی مقابله با کرونا که انتظار می‌رفت مقدمه‌ای باشد برای قرنطینه برخی شهرها، حسن روحانی اعلام کرد: «چیزی به نام قرنطینه نداریم، نه امروز و نه در ایام عید و همه در کسب‌و‌کار و فعالیت خود آزاد هستند.» این در حالی است که کشورهایی مانند ایتالیا و اسپانیا برای حفظ جان شهروندان خود و برای قطع زنجیره این ویروس خطرناک، در قرنطینه کامل رفته‌اند یا وضعیت فوق‌العاده اعلام کرده‌اند.

همچنین در برلین و بسیاری از شهرهای آلمان، رستوران‌ها، باشگاه‌های شبانه، کافه‌ها، کنسرت‌ها، مدرسه‌ها، دانشگاه‌ها و بسیاری از مراکز دیگر تعطیل شده‌اند. بر اساس آخرین آمارهای اعلام‌شده از سوی مقام‌های رسمی آلمان، تعداد مبتلایان به ویروس کرونا در این کشور، تا لحظه تنظیم این گزارش، ۷ هزار و ۵۸۶ نفر و تعداد جان‌باختگان ۱۷ نفر بوده است. نکته مهم این‌جاست که بسیاری از نمایشگاه‌ها و فعالیت‌های مهم تجاری که نه تنها در اقتصاد کشورهای میزبان بلکه در اقتصاد جهان هم تاثیر‌گذارند، با شیوع کرونا تعطیل شده‌اند، از جمله نمایشگاه خودرو سوییس که تنها به بخش نمایش آنلاین بسنده کرد و نمایشگاه کتاب لایپزیک آلمان که بعد از نمایشگاه فرانکفورت، با ۳۰۰ هزار بازدید‌کننده در سال، معروف‌ترین نمایشگاه بین‌المللی در این زمینه است. همچنین، یکی از بزرگ‌ترین رویدادهای گردشگری جهان موسوم به «ITB» که هر سال در شهر برلین و با حضور نمایندگان ۱۸۰ کشور و در ۱۰ هزار غرفه برگزار می‌شد، برای حفظ سلامتی شهروندان و شرکت‌کنندگان در این نمایشگاه، با توصیه مقام‌های بهداشتی آلمان برگزار نشد. این تمهیدات در حالی در کشورهای اروپایی برای جلوگیری از گسترش شیوع کرونا اندیشیده شده است که مقام‌های ایرانی با گذشت یک ماه از انتشار کووید‌ـ‌۱۹ و تحمیل هزینه‌های جانی و مالی قابل‌توجه به جامعه، سرانجام به تعطیلی اماکن پر‌رفت‌و‌آمد مانند اماکن مذهبی در مشهد، قم و شهرری رضایت دادند.

تعطیلی اماکن مذهبی هرچند با استناد به تصمیم‌ ستاد ملی مقابله با کرونا انجام شده است، قطعا با موافقت رهبر جمهوری اسلامی نیز بوده است، چرا که این درخواست یک بار دیگر هم در همان روزهای نخست فراگیری ویروس مطرح شد، اما تولیت‌های این اماکن آن را قاطعانه رد کردند. به هر حال، تعطیلی اماکن مذهبی با مخالفت ده‌ها نفر که خود را «فرزند انقلاب» می‌نامند مواجه شد. این افراد در حالی که در قم و مشهد شعارهای مذهبی می‌دادند، به سمت درهای حرم‌ امام رضا و حضرت معصومه یورش بردند و آن‌ها را شکستند. مقام‌های ایرانی می‌گویند تعدادی از آن‌ها را بازداشت کرده‌اند. اما وجود چنین افرادی در جامعه، که قدرت نیز دارند، نتیجه نگاه برگرفته از فقه شیعی مقام‌های مذهبی جمهوری اسلامی به پدیده‌های متفاوت است.

در چنین دیدگاهی، به‌جای مقابله با حمله ویروس، به مردم توصیه می‌شود دعا بخوانند و نذری بدهند. .