از قراردادهای سفید تا امضایِ برگه‌ی «من هیچ حقی» ندارم/ آیا مجازات۳ سال حبس برای کارفرمای خاطی اجرا می‌شود؟!

  • 📰 ilnanews
  • ⏱ Reading Time:
  • 75 sec. here
  • 3 min. at publisher
  • 📊 Quality Score:
  • News: 33%
  • Publisher: 53%

ایران سرفصلها اخبار

ایران آخرین اخبار,ایران سرفصلها

دردسرهای تسویه‌های سفید امضا برای کارگران؛ از قراردادهای سفید تا امضایِ برگه‌ی «من هیچ حقی» ندارم/ آیا مجازات۳ سال حبس برای کارفرمای خاطی اجرا می‌شود؟!

به گزارش خبرنگار ایلنا، چند ماه پیش که شروع به کار کرده، یک «تسویه حساب سفید امضا» به کارفرما داده؛ حالا که حقوق چند ماهش را نگرفته و مدت قراردادِ موقتش تمام شده، نمی‌تواند حتی معوقات مزدی خود را از کارفرمای بخش خصوصی بگیرد.

«تسویه‌های سفید امضا» پارادایم نسبتاً متاخری در عرصه روابط کار ایران در بخش خصوصی‌ست که به دنبال «قراردادهای سفید امضا» پا به عرصه گذاشته و تمام هویت شغلی کارگران و همه حق و حقوقِ قانونی آنها را زیرسوال برده است؛ اما «تسویه‌های سفید» که روز اول کار از کارگران برخی واحدهای خصوصی کوچک و متوسط گرفته می‌شود و کارفرما «بعداً» می‌تواند با طیب خاطر آنها را به نفع خود پرکند، هیچ‌گونه وجاهت قانونی ندارد.

در قانون مجازات اسلامی، از جمله مصادیق جرم خیانت در امانت، سوءاستفاده از سفیدامضاست و با انجام هر نوع رفتار خائنانه نسبت به سندی که به عنوان امانت نزد دیگری سپرده شده، جرم خیانت در امانت واقع می‌شود و به طور معمول، این خیانت از طرف کسی است که درعرف یا قانون، به عنوان امین شناخته می‌شود.«هر کس از سفیدمهر یا سفیدامضایی که به او سپرده شده است یا به هر طریق به دست‌ آورده، سوء‌استفاده کند، به یک تا سه سال حبس‌ محکوم خواهد شد.».

«در شکایات متعدد کارگران به دیوان عدالت اداری در خصوص تسویه حساب کارگران با کارفرما آمده است پس از خاتمه قرارداد کار میان کارگر و کارفرما، برخی کارگران به موجب سند عادی یا سند اقرارنامه تنظیمی در دفاتر اسناد رسمی اعلام می‌کنند با کارفرما تسویه حساب کرده‌اند و تمام حقوق و مزایای خود را دریافت نموده‌اند.

به گفته‌ی وطن‌خواه، در شرایط فعلی بازار کار، چون کارگران دست خالی هستند و هیچ پشتوانه‌ای ندارند، مجبورند هرچه جلویشان می‌گذارند امضا کنند، حتی چک به کارفرما بدهند؛ همه اینها برای این است که فقط بتوانند کار کنند حالا حقوق معوق شود یا نشود یا چه اتفاق بعدا می‌افتد؛ بماند.

 

از نظر شما متشکرم. نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.
این خبر را خلاصه کرده ایم تا بتوانید سریع آن را بخوانید. اگر به خبر علاقه مند هستید، می توانید متن کامل را اینجا بخوانید. ادامه مطلب:

 /  🏆 10. in İR

ایران آخرین اخبار, ایران سرفصلها

Similar News:همچنین می توانید اخبار مشابهی را که از منابع خبری دیگر جمع آوری کرده ایم، بخوانید.

دروازه دیپلماسی را نخواهیم بست/عده‌ای حنجره خود را به صدای دشمن عاریه می‌دهندروحانی در جلسه رای اعتماد به مونسان و حاجی‌میرزایی: *دروازه دیپلماسی را نخواهیم بست *عده‌ای حنجره خود را به صدای دشمن عاریه می‌دهند *شرایط ما دوگانگی نیست، نباید صدای دشمن را از حنجره ولو گروه مخالف دولت بشنویم
منبع: isna_farsi - 🏆 2. / 63 ادامه مطلب »

جهانگیری: عدم اطلاع رسانی به مردم می‌تواند امیدها را نسبت به کارآمدی نظام خدشه‌دار کندجهانگیری: برخی مواقع ممکن است جامعه به دلیل عدم اطلاع کافی، برداشت ناقصی نسبت به مسایل کشور پیدا کند عدم اطلاع رسانی به مردم می‌تواند امیدها را نسبت به کارآمدی نظام خدشه دار کند
منبع: isna_farsi - 🏆 2. / 63 ادامه مطلب »

میانمار اقلیت روهینگیا را به زور مجبور به پذیرش کارت شناسایی اتباع خارجی می‌کندمیانمار اقلیت روهینگیا را به زور مجبور به پذیرش کارت شناسایی اتباع خارجی می‌کند سازمان ملل متحد سال گذشته میلادی اعلام کرد که کارزار نظامی دولت میانمار علیه مردم روهینگیا با هدف «نسل کشی» صورت گرفت. دولت میانمار این اتهامات را رد کرده است.
منبع: VOA Farsi صدای آمریکا - 🏆 17. / 51 ادامه مطلب »

بوریس جانسون مخالفان را به برگزاری انتخابات زودهنگام تهدید کردمخالفان طرح برکسیت بوریس جانسون تلاش می‌کنند تا زمان خروج از اتحادیه اروپا را برای یافتن توافقی جدید با بروکسل به تعویق بیاندازند.
منبع: euronews_pe - 🏆 8. / 59 ادامه مطلب »

کلانتری: ما حق ورود به پرونده محیط زیستی‌ها را نداریم | DW | 02.09.2019عیسی کلانتری در باره نقش 'دستگاه اطلاعاتی موازی' در بازداشت فعالان زیست محیطی توضیح داده و گفته است که دستگاه قضا او را از دخالت در پرونده محیط‌زیستی‌ها منع کرده است. کلانتری با سیاست افزایش جمعیت کشور نیز مخالفت کرد.
منبع: dw_persian - 🏆 7. / 63 ادامه مطلب »

مذاکره دوجانبه با آمریکا مطرح نیست/عده‌ای حنجره خود را به صدای دشمن عاریه می‌دهندروحانی: *این مذاکرات نتیجه مطلوب را نداشت و گام دوم را برداشتیم چون به نتیجه ملموس نرسیدیم *اگر گام مهمی برندارند حتما ما در روزهای آینده گام سوم را برمی‌داریم *شاید حل مسئله مشکل‌تر شود *هنوز مذاکره می‌کنیم
منبع: isna_farsi - 🏆 2. / 63 ادامه مطلب »