از عروسک‌های چادری تا اپلیکیشن شهید ذوالفقاری؛ دومین جشنواره آتش به اختیار

22/01/2020 08:43:00 ب.ظ

آتش_به_اختیار

رئیس سازمان بسیج شهرداری تهران از آغاز فراخوان دومین جشنواره آتش_به_اختیار به منظور شناسایی فعالان علمی و سیاسی و فرهنگی و اجتماعی و اقتصادی خبر داد. جزئیات بیشتر را در ایران وایر بخوانید. اخبار_ایران شهروندخبرنگاری

رییس سازمان بسیج شهرداری تهران هفته گذشته از آغاز فراخوان دومین جشنواره «آتش به اختیار» خبر داد و گفت: «دومین جشنواره آتش به اختیار به منظور شناسایی فعالان علمی و سیاسی و فرهنگی و اجتماعی و اقتصادی آغاز به کار کرد.»اولین دوره این جشنواره در بهمن سال ۱۳۹۷ توسط معاونت فرهنگی سازمان بسیج شهرداری تهران برگزار شد؛ یک سال پس از به کار بردن واژه آتش به اختیار از سوی «علی خامنه‌ای»، رهبر جمهوری اسلامی.

آیت‌الله خامنه‌‌ای رمضان سال ۱۳۹۶ در دیدار با دانشجویان، از «ولنگاری فرهنگی» انتقاد کرد و این واژه را برای مبارزه با به اصطلاح خودش، «محصولات فرهنگی مضر» به کار برد: «من به همهٔ آن هسته‌های فکری و عملیِ جهادی، فکری، فرهنگی در سرتاسر کشور مرتبا می‌گویم هرکدام کار کنید؛ مستقل و به‌قول میدان جنگ، آتش‌ به ‌اختیار.»

ادامه مطلب:
ایران وایر »

پوتین: مردم در مناطق دونتسک، لوهانسک، خرسون و زاپروژیا یک انتخاب روشن انجام دادند- اخبار اروپا - اخبار بین الملل تسنیم | Tasnim

اخبار ایران و جهان را در خبرگزاری تسنیم بخوانید ادامه مطلب >>

از بزرگنمایی تا کتمان واقعیت؛ رسانه‌های ایران چرا مذمت شدند؟حمله موشکی به پایگاه عین‌الاسد و ساقط شدن هواپیمای اوکراینی، با فاصله زمانی اندک رخ داد، در مواجهه با اولی اکثر رسانه‌های ایران دچار بزرگنمایی و در گزارش دومی دچار کتمان واقعیت شدند؛ علل چنین عملکردی، موضوع گفت‌وگوی یورونیوز با محمد مهاجری سردبیر خبرآنلاین و علی میرفتاح، سردبیر روزنامه اعتماد است. روزنامه‌ها و خبرگزاری‌های داخل بدون استثنا در رکاب خامنه‌ای_جنایتکار و پروپگاندا رژیم اشغالگر اسلامی هستند؛ همین‌ها بودند که تروریستی همچون قاسم_سیلمانی را از درجه کودک‌کشی به سردار ملی ارتقاء دادند. شرم بر تک تک شما...! مرگ_بر_کلیت_و_تمامیت_جمهوری_اسلامی نیست شما خیلی راست میگین...خودتونو چی فرض کردین؟ دانای کل؟ هر رسانه ای خطا و اشتباه ممکنه بکنه... نه مثل شما شب و روز اخبار تحریف شده به خورد مخاطب بدین.

مالیات بر سفرهای خارجی؛ از تناقض‌گویی تا تکذیب معاون مالیاتی | DW | 22.01.2020معاون درآمدهای مالیاتی ایران اخذ مالیات جدید برای سفرهای خارجی را تکذیب کرد و گفت که این مالیات چیزی جز همان عوارض خروج از کشور نیست. برخی نمایندگان گفتند دولت برای تامین بودجه راهی جز افزایش مالیات ندارد. Lamentablemente que le queda Irán hacer lo que hacen todos los países subir los impuestos lo que llaman paquetazo Shop cacerolazos o lo que sea o sacar un préstamo del Banco Mundial y no subir los impuestos el petróleo y las cosas estarían baratas como siempre گوه كمتر بخورن هزينه ها كم ميشه . خرج گوه خوريشون خيلي زياده واکنش جمعی به ظلم --- عقب نشینی ظالم بیتفاوت_نباشیم

مالیات خروج از کشور پیش از این هم دریافت می‌شدیک نماینده: مالیات خروج از کشور پیش از این هم دریافت می‌شد الیاس حضرتی: مالیات خروج از کشور پیش از این با عنوان عوارض خروج از کشور از مسافران دریافت می‌شد و چیز تازه‌ای نیست. اون اسم که بهتر بود احمقها راه میرین میزنین تو سر خودتون دردسر تولید میکنید اخه چقدرخرید پس چرا مطرحش کردند. چندبار باید مالیات بدیم؟

درخواست مجدد قهرمانان کشتی از فرمانداری تهران برای جلوگیری از تغییر نام خیابان تختیتعدادی از قهرمانان کشتی از فرمانداری تهران درخواست کردند که پیگیر تصمیم شورای شهر تهران مبنی بر تغییر نام خیابان تختی شود و از این اقدام جلوگیری کند. ای شلوغها در این شلوغی شما هم ماهی خود را میگیرید ,/تختی قهرمان ملی/, چه کسی عوض میکند/. شورای شهر? اقای نجفی? وزیر روحانی?

وزرای خارجه آمریکا و بولیوی پس از بیش از یک دهه با هم دیدار کردند🔺وزرای خارجه آمریکا و بولیوی پس از بیش از یک دهه با هم دیدار کردند ⚡️مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا که برای شرکت در کنفرانس ضدتروریسم وزیران خارجه کشورهای نیمکره غربی به کلمبیا سفر کرده است، با وزیر خارجه بولیوی دیدار کرد. استثمار بولیوی طرح جدید استعمارگر

واقعیت‌هایی از داخل ایران| ۸۰ درصد سیل‌زدگان سیستان‌وبلوچستان محروم از آب سالمشیر برای سلامتی مفید نیست 😊 تازه همون مقدار کمش هم نمی‌دونیم پالم داره افلاتوکسین داره تب مالت داره ترا ریخته است، چیه؟ داشتم به ذهنیت اون دختر فکر میکردم که با صورتک مقوایی با پوشش آزاد و لب خندون دور گردنش و چهره واقعی و سرخورده و افسرده خودش چه حرفها واسه گفتن داره.

شهروند خبرنگار رییس سازمان بسیج شهرداری تهران هفته گذشته از آغاز فراخوان دومین جشنواره «آتش به اختیار» خبر داد و گفت: «دومین جشنواره آتش به اختیار به منظور شناسایی فعالان علمی و سیاسی و فرهنگی و اجتماعی و اقتصادی آغاز به کار کرد.Aa ساعت یک و بیست دقیقه بامداد چهارشنبه هجدهم دی ماه ۱۳۹۸، حمله موشکی ایران به پایگاه عین‌الاسد، بزرگترین مقر نظامیان آمریکا در عراق، آغاز شد.مصوبه کمیسیون تلفیق مجلس ایران برای اخذ"مالیات بر سفرهای خارجی"، صدای خیلی‌ها را درآورده است.الیاس حضرتی در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به مصوبه روز گذشته مجلس در لایحه مالیات بر ارزش افزوده مبنی بر اخذ مالیات خروج مسافران ایرانی از مرزهای هوایی، دریایی و زمینی گفت: این همان عوارض خروج از کشور است که پیش از این هم از مسافران دریافت می‌شد و چیز تازه‌ای نیست.

» اولین دوره این جشنواره در بهمن سال ۱۳۹۷ توسط معاونت فرهنگی سازمان بسیج شهرداری تهران برگزار شد؛ یک سال پس از به کار بردن واژه آتش به اختیار از سوی «علی خامنه‌ای»، رهبر جمهوری اسلامی. آیت‌الله خامنه‌‌ای رمضان سال ۱۳۹۶ در دیدار با دانشجویان، از «ولنگاری فرهنگی» انتقاد کرد و این واژه را برای مبارزه با به اصطلاح خودش، «محصولات فرهنگی مضر» به کار برد: «من به همهٔ آن هسته‌های فکری و عملیِ جهادی، فکری، فرهنگی در سرتاسر کشور مرتبا می‌گویم هرکدام کار کنید؛ مستقل و به‌قول میدان جنگ، آتش‌ به ‌اختیار. بعضی از این رسانه‌ها حتی از کشته شدن صدها سرباز آمریکایی خبر دادند.» بعد از صحبت‌های رهبر جمهوری اسلامی بود که اختیارات گسترده‌تری به بسیج محلات داده شد و حضور این نهاد حکومتی را در سطح شهر پررنگ‌تر کرد. نمایندگان مجلس روز سه‌شنبه اول بهمن (۲۱ ژانویه ۲۰۲۰)، ماده ۳۳ لایحه مالیات بر ارزش افزوده را تصویب کردند. اتفاقاتی از جنس گشت‌های خیابانی، تجسس ماشین‌های جوانان، تذکر در مورد رعایت حجاب به بانوان و حتی حضور پررنگ بسیجی‌ها در سرکوب اعتراضات گسترده مردمی با در دست گرفتن اسلحه از دی ۱۳۹۶ تا کنون با همین عبارت توجیه شده‌اند. دقیقا چهار ساعت بعد از آغاز حمله موشکی ایران به عین‌الاسد، یعنی در ساعت شش و نوزده دقیقه، پدافند هوایی سپاه پاسداران به «اشتباه» هواپیمای مسافربری اوکراین را در آسمان تهران هدف قرار داد و در اثر این شلیک اشتباه، ۱۷۶ سرنشین این پرواز کشته شدند. یک استاد علوم سیاسی «دانشگاه تهران» در این زمینه می‌گوید: «همهٔ صحبت‌های آیت‌الله خامنه‌‌ای در رمضان سال ۱۳۹۶ زیر مجموعه این جمله قرار می‌گیرند.

حتی برای بسیجیان، بودجه جداگانه آتش به اختیار در نظر گرفته شد که مستقیما از بیت رهبری تامین می‌شود. حتی در بعد از ظهر چهارشنبه، هجدهم دی ماه، زمانی که شایعه سقوط هواپیمای مسافربری در اثر شلیک موشک، در فضای مجازی منتشر شده بود، رسانه‌های داخل ایران علاقه‌ای به جدی گرفتن این احتمال نشان ندادند. جدیدترین خبر را محمد مسیحی، معاون درآمدهای مالیاتی سازمان امور مالیاتی کشور اعلام کرد و ضمن تکذیب مالیات جدید برای خروج از کشور، گفت که این مالیات چیزی جز همان عوارض خروج از کشور نیست. خلاصهٔ این حرف‌ها این است که برای بقای حکومت، با هر چیز و هرکس در بیفتید و آن را از بین ببرید، ما هزینه‌‌اش را پرداخت می‌کنیم.» واژهٔ آتش به اختیار از همان سال ۱۳۹۶ سر زبان‌ها افتاد. روزنامه‌های ایران نیز روز پنج‌شنبه به کلی خالی از کنکاشی در این خصوص بودند. موافقان از این که اختیارات وِیژه‌ای دریافت می‌کردند، ذوق‌زده بودند و مخالفان استفاده از این واژه و این توضیح را توجیهی برای تجسس بیشتر نیروهای بسیج و انقلاب در زندگی مردم می‌دانستند. دولت در لایحه بودجه سال ۹۹ اعلام کرده هر مسافر ایرانی باید برای اولین سفر خارجی خود ۲۶۴ هزار تومان، سفر دوم ۳۹۶ هزار تومان و برای سفرهای سوم و بیشتر ۵۲۸ هزار تومان عوارض خروج از کشور پرداخت کند که این رقم ۱۰۰ درصد نسبت به سفر اول، افزایش نشان می‌دهد. حالا دومین بار است که نمایشگاهی با این مضمون برگزار می‌شود؛ نمایشگاهی ابتدایی که بی‌شباهت به جشنواره‌های دانش‌آموزی نیست. بعضی از رسانه‌ها حتی از «تلاش شرکت بوئینگ برای جلوگیری از سقوط سهام و سرپوشی بر روی مشکلات فنی هواپیمای خود» یاد کردند و سقوط هواپیمای اوکراینی با شلیک پدافند ایرانی را به کلی غیر علمی و ناممکن دانستند.

در صفحهٔ اول سایت جشنواره، سرودی با عنوان «آتش به اختیار» نوشته شده است. دو فایل صوتی در پایین صفحه قرار دارند که یکی سرود کامل اجرا شده همراه با موسیقی است و دیگری اجرای بی‌کلام این سرود است. اغراق شتابزده در خبررسانی راجع به حمله موشکی ایران به عین‌الاسد و سکوت در قبال علت سقوط هواپیمای مسافربری، و بویژه انکار احتمال سقوط در اثر برخورد موشک خودی به هواپیما، موجی از انتقاد را نسبت به عملکرد رسانه‌ها و روزنامه‌نگاران ایرانی در فضای مجازی و در لایه‌های گوناگون جامعه ایران برانگیخت. تکذیب معاون امور مالیاتی در حالی است که شهاب‌الدین بی‌مقدار، نماینده تبریز در مجلس گفته اخذ مالیات برای مسافرت خارجی، با مبلغ عوارض خروج از کشور، تفاوت دارد. در همان جا از علاقه‌مندان خواسته شده است که به صورت تک نفری و یا گروه‌هایی تا حداکثر ۲۰ نفر، در مساجد، مدرسه‌ها و محله‌ها سرود آتش به اختیار را اجرا و برای دفتر جشنواره ارسال کنند. بند آخر سرود، عقاید تندروهای حکومتی را تکرار می‌کند: «در جنگ نرم دشمن نه سازشو نه تسلیم آتش به اختیاریم» در شرایط اجرای این سرود نوشته شده است که اجرای دختران در صورتی که زیر ۹ سال باشند، پذیرفته می‌شود. «اعتبار رسانه‌های ایران مخدوش شده است» محمد مهاجری، سردبیر خبرگزاری خبرآنلاین، درباره نحوه اطلاع‌رسانی رسانه‌های ایران در خصوص سقوط هواپیمای مسافربری اوکراین و تاثیر این امر بر اعتبار رسانه‌های داخل ایران می‌گوید: «پس از چنین حوادثی، در همه جای دنیا همیشه تحفظی در انتشار اخبار به وجود می‌آید؛ به گونه‌ای که اجازه انتشار اخبار دقیق داده نمی‌شود. در پایان هم آمده است که از برگزیدگان جشنواره تقدیر ویژه به عمل می‌آید. بی‌مقدار اذعان کرد که دولت برای تامین بودجه کشور،"راهی به جز توسل به اخذ مالیات" ندارد.

«احمدرضا» ۱۳ ساله است و در یکی از مدارس اسلامی منطقهٔ ۱۲ تهران درس می‌خواند.» محمد مهاجری، سردبیر خبرگزاری خبرآنلاین یورونیوز اگر افرادی منتقد لاپوشانی و پنهانکاری درباره واقعه سقوط هواپیما مسافربری هستند، به نظرم این پنهانکاری در حوزه نیروهای مسلح کاملاً قابل فهم، قابل توجیه و قابل قبول است آقای مهاجری ادامه داد:«سقوط هواپیمای مسافربری اوکراین در نزدیکی فرودگاه امام خمینی، حادثه‌ای بود که در اوج جنگ، یعنی ساعتی پس از حمله ایران به پایگاه نظامی آمریکا رخ داد. او دوستانش را در مدرسه ترغیب به شرکت در این جشنواره و خواندن سرود آتش به اختیار می‌کند. می‌گوید: «آقای حسینی، معلم تربیتی ما در مدرسه است و واحد بغل دستی آپارتمان ما زندگی می‌کند. در واقع رسانه‌های رسمی نباید انتظار می‌داشتند چنین اخباری خیلی شفاف در فضای سیاسی و رسانه‌ای کشور منتشر شود. او با"تکذیب پرداخت اضافی توسط مسافران" گفت که در بررسی مالیات بر ارزش افزوده، بخشی در خصوص مالیات خروج از کشور تصویب شد و قرار است‌ مسافران همان مالیات خروج از کشور را پرداخت کنند. او الان در دبیرخانه این جشنواره مسوولیتی دارد و به من گفته است که با دوستان مدرسه و یا با بچه‌های محله، سرود آتش به اختیار را هم‌خوانی کنید، اگر کارتان خوب و منظم باشد و مقام بیاورید، جایزه خوبی می‌گیرید.» «مجتبی سالک»، رییس سازمان بسیج شهرداری تهران گفته است این جشنواره که سال گذشته در حوزه فرهنگی و اجتماعی فعالیت خود را آغاز کرد، امسال بر اساس تاکید رهبر جمهوری اسلامی، در ابتدای سال، دامنه و محور جمع‌آوری آثار آتش به اختیار را به «اقتصاد مقاومتی»، «علمی و فن‌آوری»، «تولیدات فضای مجازی»، «معرفی حوادث سیاسی»، «تولیدات فرهنگی وهنری» و «فعالیت‌های اجتماعی و جهادی» گسترش داده است. نکته‌ای که الان مورد انتقاد برخی از شهروندان است، این است که چرا پس از گذشت یکی دو شبانه‌روز، خبررسانی درباره حادثه سقوط هواپیما با ارائه اطلاعات نادرست به مردم عجین شد.

آیت‌الله خامنه‌‌ای ۲۹ بهمن سال ۱۳۹۷ در دیدار با مردم آذربایجان، آتش به اختیار را این طور معنا کرد: «معنای آتش به اختیار که ما گفتیم، یعنی همهٔ جوان‌ها، همهٔ گروه‌های مومن در زمینه‌های مختلف هر کاری که برایشان میسر است و مطابق با قوانین کشور و مصلحت کشور است، باید انجام دهند و معطل کسی نباید بمانند. به گفته موسوی، مصوبه جدید همان"Departure Tax" است که کشورهای دیگر از آن استفاده می‌کنند.» این جمله در دیوار صفحهٔ اول سایت جشنواره آتش به اختیار نوشته شده است. یعنی رسانه‌ها نوشتند که این سقوط یک اتفاق معمولی بوده است. استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران در این زمینه می‌گوید: «رهبر جمهوری اسلامی ایران یکی از متبحرترین سیاست‌مداران دنیا در زمینهٔ حرف‌های دو پهلو است. آن‌چه از معنای آتش به اختیار در جمع مردم آذربایجان گفت، اولین معنای آن این است که عدهٔ زیادی از مردم قدرت درک صحبت‌های من را ندارند و جالب‌تر، معنی عبارت هم نسبت به سال گذشته برای مخالفان تعریف جدیدی پیدا کرد و آن‌ها را متهم به درک نکردن می‌کند، از سوی دیگر تایید حرف‌های سال گذشته برای موافقان است و آن‌ها را دلگرم می‌کند. گلایه مردم بیشتر از این جنبه ماجراست وگرنه به نظرم نیروهای مسلح می‌توانستند به راحتی می‌توانستند توضیح دهند که از ارائه هر گونه اطلاعات ریز در این زمینه معذوریم. رسانه‌های ایران تناقض گویی‌های مسئولان و نمایندگان را باعث شگفتی و"سردرگمی" مردم دانستند.» تحمیل عقاید حکومت و تندروهای حکومتی در دسته بندی‌های مختلفی که برای فعالیت‌های این جشنواره در نظر گرفته شده، مشهود است؛ مثلا در بخش تولید اسباب بازی، گروه فرهنگی، هنری «آیه» عروسک‌هایی تولید کرده است که به لحاظ قابلیت فنی، مهم‌ترین توانایی‌ آن‌ها، ایستادن و نشستن است.

این عروسک‌ها برای گروه‌های سنی مختلف در غالب دو جنسیت دختر و پسر طراحی شده‌اند که نام عروسک پسر «سلمان» است و عروسک‌های دختر، «ریحانه»، «محدثه» و «حسنا» نام دارند. الان آنچه مسلم است این است که رئیس جمهور، سازمان هواپیمایی کشوری، سخنگوی دولت و رسانه‌های متعلق یا نزدیک به دولت، همگی از یک حادثه عادی خبر می‌دادند و اگر امروز اعتبار رسانه‌های ما مخدوش شده، به دلیل خدشه‌ای است که به نحوه اطلاع‌رسانی وارد شده است. همه دختران یا چادر مشکی دارند یا چادر نماز و جا نماز؛ حتی عروسک‌هایی که برای گروه سنی زیر چهار سال تهیه و تولید شده‌اند. مسافران داخل کشور هم غافلگیر خواهند شد. اپلیکیشن‌هایی که برای این جشنواره ساخته شده‌اند هم نام‌های جالبی دارند؛ مثل اپلیکیشن «شهید ذوالفقاری» که در توضیح آن نوشته شده است: «در بردارنده زندگی‌نامه و خاطرات بسیجی مدافع حرم، طلبه شهید، محمدهادی ذوالفقاری است. هر بار که حادثه‌ای پیش می‌آید، بخصوص وقتی که حادثه‌ای در ابعاد ملی پیش می‌آید، ضعف و فتور رسانه‌ها آشکارتر می‌شود.» استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران در انتهای صحبت‌هایش می‌گوید: «آتش به اختیار واژهٔ مناسبی برای فعالیت‌های این جشنواره است چون در این جا هم از هر ابزاری استفاده می کنند تا روش فکری و اعتقادی و سبک زندگی تحمیلی را به نسل جدید القا کنند. آتش به اختیارند در تحمیل سبک زندگی. رسانه‌های نوپا، نظیر پایگاه‌های خبری فضای مجازی، یعنی همین کانال‌ها و شبکه‌هایی که در تلگرام یا توییتر یا اینستاگرام قابل دسترسی هستند، حوادث بزرگ را فرصتی می‌بینند برای مطرح کردن خودشان. تاریخ.

» مطالب مرتبط: .