از شهریه اجباری مدارس دولتی تا اردوی اروپا در مدارس آقازاده‌ها

23/09/2019 11:53:00 ق.ظ

معلمان

ماهرخ غلامحسین‌پورMahrokhbanoo بمناسبت شروع سال تحصیلی نگاهی داشته به شرایط ثبت نام و وضعیت اسفبار مدارس دولتی واز آنسو مدارس لاکچری که ویژه آقازاده هاست وبا شهریه‌های نجومی تورهای اروپا وکلاس‌های زومبا ویوگا و روباتیک برگزار می‌کنند. اخبار_ایران معلمان

مرد که در حاشیه بازار چینی فروشان صالح آباد بساط دستفروشی دارد سعی می‌کند زن پشت میز را قانع کند برای همین هم اصرار می‌کند: «به جده سادات ندارم. این نصف حقوق یک ماه من و شش سر عائله است.»مدیر جواب می‌دهد به مدارس دیگر سر بزنید. شاید جا داشته باشند.

تهدید کرد«فرید مرزبان» وکیل دادگستری و مشاور حقوقی یک سامانه خدمات مشاوره تلفنی رایگان است. او می‌گوید این روزها عمده سوالاتی که مطرح می‌شود در مورد موضوع شهریه مدارس است.« زری» سال گذشته شرایط درآمد شوهرش بهتر از امروز بود. او برای ثبت نام دخترش به مدرسه دخترانه «سپاه اسلام» در محله نازی آباد ۵۰۰ هزار تومان کمک کرد. امسال با تغییر محل زندگی‌‌ به مدرسه دیگری مراجعه کرده و مدیر مدرسه برای ثبت نام دخترش از او دو برابر این مبلغ تحت عنوان مشارکت داوطلبانه و کمک به مدرسه درخواست کرده.

ادامه مطلب:
ایران وایر »

شرق

🔺در نشست اساتید دانشگاه تهران چه گذشت؟ 🔹محمدجواد ظریف، علی مطهری، ابراهیم متقی، حدادعادل، محمود نیلی احمدآبادی، تقی آزاد ارمکی، صادق زیباکلام و پیروز حناچی در این نشست سخنرانی کردند. @sharghdaily sharghdaily.com ادامه مطلب >>

بعد از سال‌ها تلفات، راهور می‌خواهد از شماره‌گذاری پراید جلوگیری کندکواکبیان: *بعد از سال‌ها تلفات، راهور می‌خواهد از شماره‌گذاری پراید جلوگیری کند *چرا زودتر به این موضوع فکر نشد؟ *محصولات باید در همه موارد تست شوند *برای دو خودروسازی بزرگ کشور فکری شود و هرچه سریعتر به بخش خصوصی واگذار شوند هرچه زودتر مثل هپکو واگذار شود .

تظاهرات مصر؛ حمایت احزاب مخالف از جمله اخوان‌المسلمین از معترضیندر پی تظاهرات خیابانی در مصر علیه عبدالفتاح سیسی رئیس‌جمهور این کشور، چندین حزب و گروه سیاسی مصری -از جمله گروه اخوان المسلمین- در روز شنبه از معترضین حمایت کردند. همزمان سازمان دیده‌بان حقوق بشر نیز از حکومت مصر خواست تا از سرکوب اعتراض‌ها و تکرار 'خشونت‌های پیشین' خودداری کند.

بیش از ۱۲ میلیون نفر در یمن از کمک های برنامه جهانی غذا برخوردار شدند🔺بیش از ۱۲ میلیون نفر در یمن از کمک های برنامه جهانی غذا برخوردار شدند ⚡️نهاد برنامه جهانی غذا، زیر مجموعه سازمان ملل متحد، می‌گوید در ماه اوت ۱۲ میلیون و ۴۰۰ هزار نفر در یمن کمک های غذایی این نهاد را دریافت کرده‌اند. اگه حوثی های تحت حمایت سپاه بذارن از یکطرف غذا برای یک وعده و از طرفی دیگر قتل عامشان میکنند.

درگذشت گونتر کونرت، از نویسندگان آلمانی مهم دوره پس از جنگ | DW | 22.09.2019گونتر کونرت، یکی از مهم‌ترین نویسندگان آلمانی دوره پس از جنگ جهانی دوم درگذشت. آخرین کتاب کونرت فوریه گذشته در آلمان چاپ شد. کونرت این کتاب را ۴۵ سال در صندوقچه‌ای نگاه داشته بود. روحش شاد ویادش گرامی باد 😥😥😥😥😥

عکس روز: پاییز، اول مهر، شروع مدارس | DW | 23.09.2019پاییز، اول مهر، شروع مدارس اول مهر هم‌زمان با آغاز فصل پاییز سال تحصیلی جدید در ایران آغاز می‌شود. 'کلاس‌ اولی‌ها' نقش اصلی جشن‌های این روز در ایران هستند. عکس‌های روز دویچه وله در این لینک:

آتش سوزی ساختمان بازار متشکل ارزی عمدی نبود/ هیچ اسنادی از بین نرفتعضو هیات مدیره بازار متشکل ارزی اظهار داشت: این آتش سوزی در بخش و اتاق حسابداری رخ داده است و خوشبختانه نه اسناد و نه کامپیوتری از بین نرفته است.

آموزش و پرورش کماکان گرفتن شهریه از سوی مدارس دولتی را تکذیب می‌کند.به گزارش ایسنا، مصطفی کواکبیان امروز (شنبه) در مراسم رونمایی از کامیونت و مینی‌بوس شیلر شرکت بهمن‌دیزل، اظهار کرد: حقیقتا بخش خصوصی بسیار سالم‌تر از بخش دولتی ماست.Image caption معترضین تلاش کردند تا وارد میدان تحریر قاهره شوند در پی اعتراض‌های خیابانی شماری از مخالفان در شهرهای مختلف مصر علیه عبدالفتاح سیسی، رئیس‌جمهور این کشور، چندین حزب و گروه سیاسی مصری - از جمله گروه اخوان المسلمین - در روز شنبه از اعتراض‌ها حمایت کردند.شهریور ۳۰, ۱۳۹۸ وزیر دفاع ایالات متحده: به دستور پرزیدنت ترامپ، آمریکا به عربستان سعودی تعداد معدودی نیرو اعزام می‌کند مارک اسپر وزیر دفاع ایالات متحده اعلام کرد، به دستور پرزیدنت ترامپ، آمریکا تعداد معدودی نیروی نظامی به عربستان سعودی اعزام می‌کند.

پدر و مادرها اما حرف دیگری می زنند. آنها می‌گویند اگر پول خواسته شده را نپردازند از ثبت نام دانش آموز به بهانه تکمیل ظرفیت امتناع می‌کنند. امروز رانت خواریهای دولتی و بی توجهی ما مجلسی ها باعث شده که صنعت ما دچار مشکل شود. در سوی دیگر اما مدارس لاکچری با شهریه‌های نجومی تورهای اروپا و کلاس‌های زومبا ویوگا و روباتیک برگزار می‌کنند. اعتراض‌های مصر در شامگاه روز جمعه در هشت شهر این کشور رخ داد. مدارسی که گفته می‌شود اغلب ان‌ها متعلق به آقازاده‌ها یعنی فرزندان مسوولان نظام است. باید دولت توجه و مجلس نظارت را بیشتر کند.  *** مسوول ثبت نام یکی از مدارس دولتی منطقه بیست تهران پوشه زرد رنگ محتوای مدارک را می‌گیرد و روی یک تکه کاغذ کوچک می‌نویسد ۹۸۰ هزار تومان. در کنار وزیر دفاع، رئیس ستاد مشترک ارتش نیز حضور داشت.

مرد که در حاشیه بازار چینی فروشان صالح آباد بساط دستفروشی دارد سعی می‌کند زن پشت میز را قانع کند برای همین هم اصرار می‌کند: «به جده سادات ندارم. چرا زودتر به این موضوع فکر نشد؟ محصولات باید در همه موارد تست شوند. تظاهرات علیه عبدالفتاح سیسی در چندین شهر مصر در میان بیانیه‌هایی که روز شنبه درباره این اعتراض‌ها منتشر شد، یکی از مهمترین واکنش‌ها متعلق به گروه اخوان‌المسلمین بود که از زمان کودتای آقای سیسی در سال ۲۰۱۳ تا امروز به شکل سخت‌گیرانه‌ای سرکوب شده است. این نصف حقوق یک ماه من و شش سر عائله است.» معاون مدرسه که دلش با دیدن اشک‌های مرد سوخته، به در نیمه باز اتاق مدیر اشاره می‌کند. همچنین در این مراسم محمدعلی وکیلی - عضو هیئت رییسه مجلس شورای اسلامی - اظهار کرد: تقارن رونمایی این خودرو با هفته دفاع مقدس را به فال نیک می‌گیریم. مدیر مدرسه کل مشاجره را شنیده و قبل از ورود مرد در آستانه در اتاقش ظاهر شده. در جریان کودتای سال ۲۰۱۳، محمد مرسی، رئیس‌جمهور مصر که به شکل دموکراتیک به این مقام رسیده بود از قدرت خلع و زندانی شد. پرونده زرد مدارک را می‌گیرد طرف مرد و می‌گوید متاسفانه ظرفیت مدرسه پر شده. چندی پیش آنچه که در بازدید از یک شرکت خودروسازی داشتیم متوجه شدیم به دلیل دولتی اداره شدن، بسیار گران اداره می‌شود و چون شعار رضایت مشتری وجود ندارد، انحراف گفتمان به وضوح دیده می‌شود اما بخش‌های خصوصی نشان داده‌اند که اقتصادی اداره می‌شوند. همانطوری که گفته شد در صورت نیاز، ما گزینه‌های نظامی زیادی داریم.

همکارم نمی‌دانست. الان متوجه شدم دیگر جا نداریم. هر تصمیمی که در مسیر ناامن کردن سیاستگذاری داخلی باشد، این تصمیم در مسیر خاص دشمنان است، لذا چنانچه بخش‌های صنعت و اقتصادی ما همچون بخش خصوصی می‌خواهند که در کشور عزت داشته و موتور محرکه اقتصاد باشد، بایستی در همه صنعت ما منزلت و قرب خود را حفظ و حس امنیت سرمایه‌گذاری را برگردانند. پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود. مرد می‌گوید: یعنی دخترم را خانه نشین کنم. مدیر جواب می‌دهد به مدارس دیگر سر بزنید. این عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی با اشاره به جلسه اخیر خود با وزیر اقتصاد، گفت: مهمترین اقدام در جهت مبارزه با فساد باید هوشمندسازی اقتصاد ایران در فضای کسب و کار، در گمرکات و مجوزسازی‌ها و. شاید جا داشته باشند. در بیانیه حزب سوسیال دموکرات مصر، حکومت سیسی به"فساد، قتل و شکنجه" متهم شده است. وی در این توئیت افزود که با وجود همه درخواست‌ها برای کاهش تنش، ایران حالا یک حمله بی‌سابقه را علیه عرضه انرژی جهان انجام داده است و هیچ نشانه‌ای وجود ندارد که حملات از سوی یمن باشد.

آموزش و پرورش کماکان گرفتن شهریه از سوی مدارس دولتی را تکذیب می‌کند.. پدر و مادرها اما حرف دیگری می زنند. آنها می‌گویند اگر پول خواسته شده را نپردازند از ثبت نام دانش آموز به بهانه تکمیل ظرفیت امتناع می‌کنند. تشکیل دولت الکترونیک باید در اولویت اقتصادی کشور قرار گیرد. حق نشر عکس Getty Images Image caption عبدالفتاح سیسی، سال ۲۰۱۳ بعد از چند روز اعتراض‌ خیابانی علیه محمد مرسی، دست به کودتا زد. سال گذشته موضوع دریافت شهریه‌های اجباری از سوی مدارس دولتی به حدی گسترده شد که دامنه آن تا احتمال استیضاح وزیر آموزش و پرورش هم پیش رفت و نماینده مردم شاهین شهر اصفهان تهدید کرد که اگر وزیر آموزش و پرورش به بحث دریافت شهریه‌های اجباری رسیدگی نکند موضوع استیضاح را مطرح خواهند کرد. اما علیرغم دم خروسی که از قبای مدارس دولتی بیرون زده، باز هم آموزش و پرورش حاضر به پذیرش این حقیقت نیست. ذره‌بین گذاشتن بر فعالیت درستکاران، امنیت سرمایه‌گذاری را از بین می‌برد. همچنین دولت پرزیدنت ترامپ در راستای سیاست فشار حداکثری، تحریم‌های بیشتری علیه ایران اعمال کرده است.

«فرید مرزبان» وکیل دادگستری و مشاور حقوقی یک سامانه خدمات مشاوره تلفنی رایگان است. در مقابل برخی از هواداران رئیس‌جمهوری مصر نیز با انتشار توئیت‌هایی سعی کردند تا از"دستاوردهای" او بنویسند. او می‌گوید این روزها عمده سوالاتی که مطرح می‌شود در مورد موضوع شهریه مدارس است. قوانین و مقررات ما باید براساس و در مسیر ایجاد امنیت در ایجاد شغل باشد. «آموزش و پرورش به صراحت و بی‌پرده پوشی از والدین درخواست پول می‌کند اما هرگز رسما مسوولیت این درخواست‌ها را نمی‌پذیرد برای اینکه این کار خلاف قانون است و مسوولیت قانونی دارد. با این همه عملا از اصل سی‌‌ام قانون اساسی با این محتوا که دولت، متولی اصلی آموزش و پرورش رایگان برای همه آحاد ملت است چیز زیادی نمانده. مجموعه رویکردها باید براساس ایجاد امنیت برای کارآفرینان باشد. به رغم واکنش‌های گسترده داخلی، اعتراض‌های مصر واکنش چندانی در عرصه بین‌المللی برنینگیخت و به جز سازمان دیده‌بان حقوق بشر، تنها حکومت امارات درباره این اعتراض‌ها موضع‌گیری کرد.» او می گوید در جریان پرونده یک مدرسه دولتی در غرب تهران است که بیش از چهارصد خانواده به آموزش و پرورش اطلاع دادند این مدرسه آنها را تحت فشار گذاشته، اما علیرغم اعتراض گسترده، مدرسه بازخواست نشده. برخی از این شروط شامل توقف حمایت از تروریسم و خودداری از اقدامات مخرب در منطقه نظیر حمایت از حزب الله لبنان و دخالت در کشورهای منطقه است.

می شود فهمید که این دریافت‌ها نمی‌تواند بی‌اذن و چراغ سبز آموزش و پرورش انجام شده باشد، حتی اگر به اسم مشارکت‌های مردمی ربطش بدهند. « زری» سال گذشته شرایط درآمد شوهرش بهتر از امروز بود. حق نشر عکس Getty Images Image caption عبدالفتاح سیسی در حال حاضر برای شرکت در نشست مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک به سر می‌برد اعتراض‌ها چگونه آغاز شدند؟ اعتراض‌های روز شنبه که ظاهرا به شکل ناگهانی در شهرهای مختلف مصر رخ دادند، نتیجه افشاگری‌ها و دعوت چهره‌ای است به نام"محمد علی" که از او به عنوان بازیگر و تاجر نام برده می‌شود. او برای ثبت نام دخترش به مدرسه دخترانه «سپاه اسلام» در محله نازی آباد ۵۰۰ هزار تومان کمک کرد. امسال با تغییر محل زندگی‌‌ به مدرسه دیگری مراجعه کرده و مدیر مدرسه برای ثبت نام دخترش از او دو برابر این مبلغ تحت عنوان مشارکت داوطلبانه و کمک به مدرسه درخواست کرده. «به مدیر مدرسه گفتم وسعم نمی‌رسد گفت جا نداریم بچه را بردار و ببر. آقای علی در ویدئوهایی که در فیس‌بوک منتشر کرد علیه حکومت سیسی"افشاگری" کرد و اتهامات بسیاری را به زبان آورد.

به آموزش و پرورش منطقه رفتم. فکر کردم حالا اسم مدرسه را می‌پرسند و تلفن می‌زنند و پیگیری می‌کنند اما همان جا آقای کارمندی داشت با تلفن حرف می‌زد و به کسی آن طرف خط تلفن گفت این مدرسه امروز چندین مورد شکایت داشته و کاری هم از دست ما برنمی آید. مدرسه مجبور است مخارجش را در بیاورد. او به شکل مستقیم محمد علی را به دروغگویی و"زدن افترا" متهم کرد. دیگر نایستادم نوبتم بشود و از اداره آموزش و پرورش آمدم بیرون. رفتم به مدرسه دیگری که چند کیلومتر از خانه‌‌ام دور است.

آنجا هم گفتند اول برو واریز کن. این دعوت به برپایی اعتراض‌های گسترده منجر شد. گفتم من نمی‌توانم و اگر اسم دخترم را ننویسید مجبورم او را توی خانه نگه دارم. خانم دلش سوخت. گفت لااقل دویست هزار تومان واریز کن که خرج آب و برق بچه‌‌ات توی کلاس دربیاید. حالا دخترم باید چند کیلومتر آن ورتر از خانه با اتوبوس برود و بیاید.

هزار خطر توی این مسیر طولانی وجود دارد اما چاره نیست.» یک کاربر فضای توییتر به نام فرج قادری  در صفحه توییترش نوشته برای ثبت نام دخترش در دبیرستان شهدای اقتدار ناچار شده 960 هزار تومان شهریه واریز کند. اما روزهای سخت دیگری هم هست. روزهای توزیع کارنامه‌ها در انتهای هر ترم. آنجا که در برخی مداس می‌گذارند جلوی والدین و اگر وجه مورد نظرشان را پرداخت نکنی از کارنامه خبری نیست.

یک بام و دو هوای وزارت آموزش و پرورش  «مدیران مدارس دولتی بی تقصیرند.» این را مدیر سابق چندین و چند مدرسه دولتی می گوید. او الان مدیر یک دبیرستان غیر انتفاعی دخترانه در عظیمیه کرج است اما سی سال سابقه مدیریت درمدارس دولتی  رادارد. او از اجبارهای پیش روی مدیران مدارس دولتی می گوید. به گفته خانم «مریم.

ن» مدیران این مدارس بیچاره‌ترین عناصر سیستم آموزشی در ایران هستند چون بین دو سنگ وزارتخانه‌ای که حداقل‌های مدرسه را تامین نمی‌کند و خانواده شاگردان درمانده‌اند. «متاسفانه وزارت آموزش و پرورش از خودش سلب مسولیت می‌کند و مدام تاکید می‌کند که گرفتن شهریه اجباری نیست تا توپ فشار را بیندازد داخل زمین مدیر. مدیر هم نمی‌تواند روشنگری کند چون شغلش به مخاطره می‌افتد. در دوره مدیریتم در مدرسه دولتی ماهانه بین یک میلیون تا یک میلیون هشتصد پول آب و برق برایمان می‌آمد و این در حالی بود که اداره آموزش و پرورش ۲۸۰ هزار تومان کمک هزینه پرداخت قبوض می‌داد هم برای برق هم برای آب و هم سایر قبض‌های مرتبط با انرژی. با این اوضاع به نظرتان چاره‌‌ای به جز مشارکت والدین وجود دارد؟» او ادامه می دهد : «همان روزها به ما بخشنامه می‌دادند که اجباری برای پرداخت پول از سوی والدین وجود ندارد و ما حق نداریم هیچ والدی را تحت فشار بگذاریم اما از آن طرف می‌گفتند خودتان از طریق مشارکت مردمی درآمدزایی کنید چون ما در بحث مخارج مدرسه مداخله و کمکی نمی‌توانیم بکنیم.

» او خاطره تلخی از روزهای پایانی خدمتش در مدرسه دولتی دارد: «دو ماه مانده به پایان سال لوله‌های توالت مدرسه که فرسوده بودند فرو ریخت. آب بالا آمد و وضعیت بسیار بدی ایجاد شد. بوی بد همه جا را گرفته بود و ما ناچار بودیم برای بالا نیامدن آب و فضولات انسانی، آب مدرسه را قطع کنیم، بچه‌ها آب هم نداشتند. نامه زدیم گفتند خودتان از محل بودجه خودتان تعمیر کنید. چه طور و از کجا؟ بودجه ما به جز مشارکت والدین از کجا می‌آید؟» او در طول دوران خدمتش شاهد بوده که این قبیل فشارها در مناطق محروم عامل ترک تحصیل دانش آموزان، خصوصا دختران دانش آموز شده است.

مدارس رویایی و اردوی سفر به اروپا با اینکه هر ساله رئیس سازمان مدارس غیر دولتی  شهریه مصوب مدارس غیر انتفاعی را اعلام می کند و این شهریه ها از سقف ۱۵میلیون تجاوز نمی کنند اما این ظاهر ماجراست. خانم «مریم. ن» مدیر یک دبیرستان غیرانتفاعی دخترانه در کرج می‌گوید با خانواده‌هایی مرتبط است که برای سال گذشته فرزندشان تا صد و پنجاه میلیون تومان به این مدارس پرداخت کرده اند. او می‌گوید برای دریافت یک وام معمولی تعمیر محل، بیش از دو سال است تلاش می‌کند اما مسوولان این گونه مدارس خاص از بهترین امکانات دولتی و حمایت‌های بی‌انتها برخوردارند: «این مدارس عمدتا توسط مسوولان نظام، فرزندان یا همسران آنها اداره می‌شوند و هر دانش آموزی را هم نمی‌پذیرند بلکه محل تحصیل وابستگان نظام یا همان به اصطلاح آقازاده‌ها هستند.» از او در مورد نام برخی از این مدارس می‌پرسم «یک سر بزنید سعادت آباد مدرسه مهر هشتم، سراغ مدرسه فرزند آقای قالیباف را بگیرید.

الان دیگر تاسیس مدرسه غیر انتفاعی تبدیل به یک شغل کاملا اختصاصی شده که در انحصار آقازاده‌ها، مراجع تقلید یا سرداران سپاه یا وزراست. اگر می‌بینید در حاشیه آنها یک گوشه‌هایی به امثال من که سالها سابقه مدیریت داشته‌‌ام مجوز داده‌‌اند برای این است که به خوبی می‌دانند ما زمینه رشد نداریم و به عنوان مدارس جزء و خرده پا همان جای روز اول متوقف می‌مانیم. وگرنه امثال ما کجا مثلا مدرسه «امام صادق» کجا که متعلق به آقای « مهدوی کنی» است. این مدرسه‌ها ظاهرا پانزده تا ۳۰ میلیون شهریه می‌گیرند اما در عمل هر دانش آموز تا ۱۵۰ میلیون هم در طول سال هزینه می‌کند.» او سخنانش را ارجاع می‌دهد به گزارش مفصلی که سال ۱۳۹۷ روزنامه فرهیختگان به قلم «ابوالقاسم رحمانی» در مورد لیست مدارس غیر انتفاعی مسوولان حکومتی منتشر شد.

مدارسی که با کمک‌های بادآورده و سوبسید‌های بی‌پایان دولتی تبدیل به کارتل‌های بزرگ آموزشی شده‌‌اند همچون مدرسه‌های فرهنگ متعلق به حداد عادل و همسرش، مدرسه روشنگر وابسته به محسن هاشمی، مدارس علوی، روزبه، نیکان و احسان که منتسب به علی اصغر کرباسیان و انجمن حجتیه است، مدرسه حنان متعلق به محمدخاتمی و بسیاری از این قبیل مدارس که با وعده تربیت نیروهای خدوم به نظام مورد عنایت هستند و نه شفافیت مالی دارند و نه خودشان را در موضع پاسخگویی می‌بینند. به گفته خانم «مریم.ن» مدارس متعلق به مسوولان رده بالای جامعه در نوع خودشان برند‌های غیر قابل دستیابی محسوب می‌شوند که ورود افراد عادی جامعه حتی فرزندان افراد متمول که سفارش شده نیستند به آنجا دشوار است و حکم نوعی بنگاه‌های آقتصادی سودآور را دارند. سال گذشته زمانی که روزنامه فرهیختگان لیست این مدارس را منتشر کرد با موجی از تشویق و ترغیب افکار عمومی مواجه شد اما در متن همین مقاله هم اسامی مدارسی وجود دارند که نگارنده مقاله از ذکر نام صاحبان آن خودداری می‌کند و صرفا می‌نویسد متعلق به یکی از علمای مشهور یا یکی از رجال سیاسی معروف و این طور به نظر می‌رسد که پشت نام این مدارس افرادی با سطح بالایی از قدرت و نفوذ سیاسی قرار دارند که ذکر نامشان می‌تواند برای این روزنامه مشکل ساز شود. دانش آموزان این مدارس در کلاس‌های شنا، یوگا، کامپیوتر، چرتکه، روباتیک، روابط بین الملل و همچنین زومبا، آشپزی و بسیاری هنرهای دیگر شرکت می‌کنند .

از امروز که  کودکان محروم سیستان و بلوچستان زیر سقف آسمان آبی و در شرایطی کاملا غیر انسانی و غیر استاندارد بدون وسایل گرمایش و سرمایش مناسب به مدرسه‌های خشتی در آستانه فروپاشی قدم می‌گذارند و کودکان روستای «انجو»ی چهارمحال و بختیاری با بستن طناب پوسیده دور کمرشان با استفاده از یک وسیله ناامین به نام «جره» خطر مرگ را به جان می خرند تا به کلاس های خشتی آن سوی رودخانه برسند، فرزندان مسوولان ، آقازاده ها و وابستگان و نواده‌هایشان در مدارس غیر انتفاعی لاکچری فرهنگ و حنان و امام صادق و روشنگر و علوی به فکر کپی مدارک سفرشان برای رفتن به اردوهای مسافرتی کشورهای اروپایی همچون پاریس و آلمانند. .