از سرگیری روابط عربستان و تایلند ۳۰ سال پس از پرونده دزدی جواهرات سلطنتی

  • 📰 euronews_pe
  • ⏱ Reading Time:
  • 56 sec. here
  • 2 min. at publisher
  • 📊 Quality Score:
  • News: 26%
  • Publisher: 59%

ایران سرفصلها اخبار

ایران آخرین اخبار,ایران سرفصلها

از سرگیری روابط عربستان و تایلند ۳۰ سال پس از پرونده دزدی جواهرات سلطنتی جزئیات بیشتر🔽

تنش بین دو کشور در سال ۱۹۸۹ و زمانی آغاز شد که یک تایلندی شاغل در کاخ یک شاهزاده سعودی، سنگ های قیمتی به ارزش میلیون‌ها دلار را به سرقت برد. در میان این جواهرات یک الماس آبی ۵۰ قیراطی بسیار کمیاب نیز وجود داشت، از آن پس رسانه‌ها برای پرونده روابط عربستان و تایلند نام «پرونده الماس آبی» را برگزیدند.

کریانکرای تچامونگ، کارگر تایلندی نزدیک به ۹۱ کیلو جواهرات و سنگ‌های قیمتی از قصر امیر فیصل بن فهد، پسر پادشاه وقت عربستان سعودی، دزدید. ارزش این جواهرات بیش از ۲۰ میلیون دلار تخمین زده شد. پس از ربودن این جواهرات بود که روابط دو کشور به سردی گرایید.دولت تایلند در تلاش برای بهبود روابط با عربستان، به پلیس خود دستور داد تا به این پرونده رسیدگی کند.

عربستان برای سال‌ها پلیس تایلند را به بی توجهی به تحقیق در مورد سرقت جواهرات متهم می‌کرد و معتقد بود که افسران تایلند در این دزدی دست داشتند. سارق جواهرات که پیش از دستگیری بیشتر جواهرات را فروخته بود، پنج سال حکم حبس گرفت و در سال ۲۰۱۶ به کسوت یه راهب بودایی درآمد.در سال ۱۹۹۰ دولت عربستان سعودی یک بازرگان را به تایلند فرستاد تا در این مورد تحقیق کند او اما ناپدید شد. چند روز پیش از ناپدید شدن او،‌ سه دیپلمات سعودی در بانکوک به ضرب گلوله کشته شده بودند.

عربستان نیاز به هشت میلیون کارگر ماهر دارد و دولت تایلند امیدوار است تا بتواند بخشی از این نیاز را برآورده کند.در بیانیه‌ای که پس از دیدار دو طرف منتشر شد، آمده است: «این پیشرفت تاریخی نتیجه تلاش‌های طولانی مدت در سطوح مختلف برای بازگرداندن اعتماد متقابل و روابط دوستانه است.

 

از نظر شما متشکرم. نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.
این خبر را خلاصه کرده ایم تا بتوانید سریع آن را بخوانید. اگر به خبر علاقه مند هستید، می توانید متن کامل را اینجا بخوانید. ادامه مطلب:

 /  🏆 8. in İR

ایران آخرین اخبار, ایران سرفصلها

Similar News:همچنین می توانید اخبار مشابهی را که از منابع خبری دیگر جمع آوری کرده ایم، بخوانید.

حوثی‌‌ها شماری از شبه‌نظامیان خود را به‌‌دلیل عقب‌نشینی از جبهه‌های جنگ اعدام کردندوزارت دفاع یمن فاش کرد که به اطلاعات تکان‌دهنده‌ای درباره اعدام شماری از جنگجویان حوثی که از جبهه‌های جنگ عقب‌نشینی کرده یا از مبارزه با نیروهای دولت
منبع: AlArabiya_Fa - 🏆 12. / 51 ادامه مطلب »

ناپدید شدن امین‌ برزگر، از دوستان نوید افکاری از ۶ ماه پیش
منبع: iranwire - 🏆 4. / 63 ادامه مطلب »

تحکیم روابط با کشورهای قاره آفریقا با جدیت و قوت بیشتری پیگیری خواهد شد/ جمهوری اسلامی ایران از استقلال و پیشرفت مردم آفریقا حمایت می‌کندرئیس جمهور با بیان اینکه برقراری و تحکیم روابط با کشورهای قاره آفریقا از اولویت‌های سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران است، ‌اظهارداشت: در دوره جدید، روند توسعه همه‌جانبه سطح همکاری با کشورهای آفریقایی در حوزه‌های مختلف اقتصادی، تجاری و سیاسی با قوت و جدیت بیشتری پیگیری خواهد شد. مردم افریقا مردمی خونگرم هستند
منبع: PadDolat - 🏆 18. / 51 ادامه مطلب »

سعد حریری: «نفوذ ایران» هرگونه فرصت مثبت را از لبنان سلب کرده است؛ از صحنه سیاست کنار می‌روم🔺سعد حریری: «نفوذ ایران» هرگونه فرصت مثبت را از لبنان سلب کرده است؛ از صحنه سیاست کنار می‌روم ▪️سعد الحریری، رهبر مسلمانان سنی لبنان، روز دوشنبه گفت که از عرصه سیاست کناره می‌‌گیرد و در انتخابات پارلمانی شرکت نمی‌کند. ⬇️ بیشتر بخوانید: 💃💃👽💃💃بزن اهنگ دریا دریا رو آخه مگه بودی چه. غلطی کردی برو تا دوباره عربستان چوب تو ی استینت کنه خریری برده آل سعودشرم ندارد فی الواقع،حریری نگران نفوذ ایران نیست،نگران کوتاه شدن دست دلبرش (عربستان سعودی متجاوز به مظلومان یمن) از لبنان است! همان دلبری که در یک از سفرهای سعد به آنجا او را محبوس و به گروگان گرفت!
منبع: VOA Farsi صدای آمریکا - 🏆 17. / 51 ادامه مطلب »

بریتانیا ادعای یک نماینده مسلمان مبنی بر «حذف از کابینه به دلایل مذهبی» را بررسی می‌کند🔺بریتانیا ادعای یک نماینده مسلمان مبنی بر «حذف از کابینه به دلایل مذهبی» را بررسی می‌کند ▪️بوریس جانسون دستور داد تا ادعاهای یک قانون‌گذار محافظه‌کار در مورد اخراجش از پست وزارتی‌ به دلایل مختلف، از جمله مسلمان بودن، بررسی شود. ⬇️ بیشتر بخوانید: پس اون آزادی مذهبه چی میشه یا اون برای دیگرانه اینم تازه خوبه چادری نبود وگرنه خدا میدونه چکارش میکردن بی بی سی فقط نسخه پیچ کشورهای دیگست وبیچاره کننده کشورهای دیگه شما ها اروپائیان وامریکابیها از اسم اسلام هراس دارید اسلام دین خوبی است شما در موردش درست تحقیق نکردید This is human right
منبع: VOA Farsi صدای آمریکا - 🏆 17. / 51 ادامه مطلب »

پنتاگون: شماری از نیروهای نظامی آمریکا در حالت آماده‌باش «برای اعزام احتمالی» قرار گرفته‌اند🔺 پنتاگون : شماری از نیروهای نظامی آمریکا در حالت آماده‌باش «برای اعزام احتمالی» قرار گرفته‌اند ▪ جان کربی گفت که معنای این آماده‌باش این است که در صورت فعال شدن نیروهای واکنش سریع ناتو این نیروها بتوانند به سرعت اعزام شوند. ⬇ بیشتر بخوانید: همیشه آرزوی صلح برای همه دنیا را دارم ولی اگر روسیه وارد جنگ با اوکراین شود و ناتو واقعا حمایت کند این جنگ باعث میشود روسیه ملعون فکرش از چاپیدن ایران کم شود و حتما برجام به نتیجه میرسد مقصر همه کارشکنی در برجام روس و چین هستند و مسئولین پنهان کاری میکنند خواهیم دید. اگر پوتین راه اَستالین را برود ب پُشتوانه سلاح اتمی آمریکا دو عمل پیش روی خود دارد یک: نَظاره گر قُدرت نمایی روسیه باشد و تَجاوز گری دیکتاتور آن مملکت در اَحیای اَقتدار شوروی سابق دو: وارد مَیدان شُده و با قُدرت از مُتحدین خود حَمایت کُند و با بلوک شَرق برخورد شما عددی نیستید که جلوی روسیه را بگیرید...بایدن این را خوب فهمیده و حتی بزرگترین ژنرالهای شما متوجه پتانسیل روسیه هستند...
منبع: VOA Farsi صدای آمریکا - 🏆 17. / 51 ادامه مطلب »