از دست رفتن حد آستانه تحمل زمین‌شناسی در جاده چالوس/وجود ۴۰۰ نقطه بحرانی رانش در مازندران

23/12/1400 08:44:00 ق.ظ

یک محقق حوزه بحران‌ها و مخاطرات محیطی: *جاده چالوس آستانه حد تحمل زمین شناسی خود را از دست داده است *همه اتفاقات رانش زمین در جاده چالوس به احداث سد 'سیاه‌بیشه' بر می‌گردد *امکان گسترده شدن ترک‌ها در جاده چالوس وجود دارد *لازم است این جاده بسته باشد

به اعتقاد کارشناسان حوزه بحران‌های طبیعی، رانش زمینی که در جاده چالوس از ۱۹ اسفند شاهد بودیم، رخدادی است که هشدارهای آن از سال ۹۶ داده شده است و بار ترافیکی ایجاد شده روی این جاده و قرار گرفتن آن در نزدیکی سد سیاه بیشه و نیروگاه‌های برقابی منجر به پدیده رانش زمین شد و با شرایط ایجاد شده و در صورت بی توجهی بیشتر در سال‌های آینده شاهد تشدید این پدیده‌ها به ویژه در ۳ استان شمالی کشور خواهیم بود. وی علل رخداد رانش زمین را منشا طبیعی و انسانی دانست و اظهار کرد: عوامل دخیل در این رخداد شامل...

وی علل رخداد رانش زمین را منشا طبیعی و انسانی دانست و اظهار کرد: عوامل دخیل در این رخداد شامل باران‌های سیل آسا و زلزله است، ولی دخالت‌های انسانی باعث رانش می‌شود که حتی موجب تغییر زمین شناختی منطقه و باعث ایجاد زمین لغزش خواهد شد.

محبوب‌فر با اشاره به رخدادهای این چنینی در کشور همانند رانش زمین در جاده چالوس، یادآور شد: دخالت‌های انسانی پر رنگ‌تر از عوامل طبیعی است و در حال حاضر ۳ استان"گیلان"،"مازندران" و"گلستان" رتبه اول کشور در رانش زمین هستند و بعد از این استان‌ها، استان"لرستان" و"خوزستان" قرار دارند که بیشتر از سایر استان‌های کشور در معرض رانش زمین قرار دارند.

وی علت رانش زمین در کشور را دخالت‌های بیش از حد انسانی در مناطق کوهپایه‌ای، جلگه‌ای و آبرفتی و هر منطقه شیب‌داری دانست که جنس خاک دامنه‌های آن از نظر زمین شناسی مستعد رانش و لغزش زمین هستند و ادامه داد: دخالت انسانی بیشتر در زمینه‌های تغییر کاربری اراضی، تخریب جنگل‌ها، ساخت و ساز غیر اصولی،‌ احداث سدها در نقاط مختلف این سه استان‌ و همچنین اقدامات افراطی راه سازی و جاده سازی است. headtopics.

ادامه مطلب:
خبرگزاری ایسنا »

euronews - اخبار بین المللی در مورد کره شمالی

کره شمالی | فهرست کلیه مقاله‌های منتشر شده نوسط یورونیوز در زمینه‌های بین‌االمللی، اقتصاد، سیاست، علم و شیوه زندگی ادامه مطلب >>

Loading news...
Failed to load news.

جاده چالوس به دلیل رانش بی‌سابقه بسته شدجاده چالوس ساعاتی پیش به دلیل رانش بی سابقه زمین تا اطلاع ثانوی بسته شده است و مشخص نیست چه زمانی این جاده بازگشایی خواهد شد.

انتقاد امیر عبداللهیان از طرح موضوعات جدید از سوی آمریکا در جریان مذاکرات وین«شیخ محمد بن عبدالرحمن آل ثانی» معاون نخست‌وزیر و وزیر امور خارجه قطر، در تماس تلفنی با حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان، در مورد آخرین تحولات دوجانبه ، منطقه‌ای و بین‌المللی و مذاکرات وین به گفتگو و تبادل نظر پرداخت. آمریکایی ها فکر کردند با تحریم هایی که بر علیه روسیه راه انداخته اند چشم ایران ترسیده و میتوانند در وین ایرانی ها را تهدید کنن و ازشون امتیاز بگیرن. آقای باقری کنی هم درجا زد تو دهنشون ومیز گفتگوهارو برگردوند. حالا قطری ها رو فرستادن جلو بگن غلط کردن.

بازداشت چندین فعال مدنی در ایران در کمتر از دو روز | DW | 12.03.2022دو فعال کارگری که در مراسمی در کرج بازداشت شده بودند، برای اجرای احکام حبس خود روانه زندان شدند. در شهریار هم یک زندانی سیاسی پیشین بار دیگر بازداشت شد. از یزد نیز خبر می‌رسد که یک فعال حوزه زنان، دستگیر شده است.

جاده چالوس در آستانه تعطیلات عید بسته شد

رانش گسترده زمین در محدوده سیاه بیشه/ جاده کرج - چالوس تا اطلاع ثانوی مسدود شد + تصویر- اخبار البرز - اخبار استانها تسنیم | Tasnimرانش گسترده زمین محور کرج‌ چالوس را مسدود کرد مدیرکل راهداری استان البرز: رانش زمین در محدوده استان البرز نیست و در حوزه استحفاظی استان مازندران است احتمالا دیواره ی سنگ چین حاشیه جاده عامل این رانش است. این دیواره با سد کردن مسیر آب، زمینه ساز نفوذ آب به زیرسازی جاده و رانش شده باید شکاف هایی برای جریان آب به پایین در این دیواره ایجاد شود و یا با عملیات راهداری، آب را در سمت دیگر جاده قبل از مهار کرد.

بمباران مسجد سلطان سلیمان در ماریوپل از سوی روسیهبمباران مسجد سلطان سلیمان در ماریوپل از سوی روسیه *وزارت امور خارجه اوکراین می‌گوید نیروهای روسیه مسجدی در شهر بندری ماریوپل در جنوب اوکراین را هدف قرار داده‌اند *بیش از ۸۰ بزرگسال و کودک از جمله شهروندان ترکیه در این مسجد پناه گرفته‌ بودند چطور خدا جلیو‌بمبهای این کافرها رو‌نگرفته؟ مشهد و زده مسجد که چیزی نیست