از دست رفتن حد آستانه تحمل زمین‌شناسی در جاده چالوس/وجود ۴۰۰ نقطه بحرانی رانش در مازندران

  • 📰 isna_farsi
  • ⏱ Reading Time:
  • 56 sec. here
  • 2 min. at publisher
  • 📊 Quality Score:
  • News: 26%
  • Publisher: 63%

ایران سرفصلها اخبار

ایران آخرین اخبار,ایران سرفصلها

یک محقق حوزه بحران‌ها و مخاطرات محیطی: *جاده چالوس آستانه حد تحمل زمین شناسی خود را از دست داده است *همه اتفاقات رانش زمین در جاده چالوس به احداث سد 'سیاه‌بیشه' بر می‌گردد *امکان گسترده شدن ترک‌ها در جاده چالوس وجود دارد *لازم است این جاده بسته باشد

محمدرضا محبوب‌فر، عضو انجمن آمایش سرزمینی و عضو انجمن مخاطرات محیطی و توسعه پایدار ایران در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان اینکه پوسته زمین از لایه‌های رسوبی متراکم و حتی غیر متراکم تشکیل می‌شود، گفت: زیر این لایه‌ها از نظر تکتونیکی سطوح شیب‌داری وجود دارد و اگر این سطوح شیب‌دار به هر دلیلی ناپایدار شوند، لایه‌های رسوبی زیر سطوح شیب‌دار به حرکت درمی‌آیند و به این پدیده رانش زمین گفته می‌شود.

وی علت رانش زمین در کشور را دخالت‌های بیش از حد انسانی در مناطق کوهپایه‌ای، جلگه‌ای و آبرفتی و هر منطقه شیب‌داری دانست که جنس خاک دامنه‌های آن از نظر زمین شناسی مستعد رانش و لغزش زمین هستند و ادامه داد: دخالت انسانی بیشتر در زمینه‌های تغییر کاربری اراضی، تخریب جنگل‌ها، ساخت و ساز غیر اصولی،‌ احداث سدها در نقاط مختلف این سه استان‌ و همچنین اقدامات افراطی راه سازی و جاده سازی است.

این محقق حوزه بحران‌ها و مخاطرات محیطی با بیان اینکه سد سیاه بیشه در واقع دو سد است، اظهار کرد: زمانی که جاده چالوس از یک طرف در مجاورت این دو سد قرار گرفته و نیروگاه‌های متعدد برقابی در کنار این دو سد ساخته می‌شود و از طرف دیگر در طول روز نزدیک به حدود ۴۰ هزار خودرو از این جاده عبور می‌کنند، باید حق بدهیم که این جاده آستانه حد تحمل زمین شناسی خود را از دست داده است و دچار رانش بی‌سابقه‌ای شود، به طوری که مجبور به مسدود کردن آن شوند.

محبوب‌فر خاطر نشان کرد: ما تعطیلات نوروزی را در پیش داریم، قطعا می‌تواند برای کشور مشکل ساز شود و لازم است این جاده بسته باشد و یا از جاده‌های جایگزین استفاده شود؛ چرا که امکان ایجاد فروچاله‌ها و گسترده شدن ترک‌ها در جاده وجود دارد و ممکن است به تلفات انسانی بینجامد.

 

از نظر شما متشکرم. نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.
این خبر را خلاصه کرده ایم تا بتوانید سریع آن را بخوانید. اگر به خبر علاقه مند هستید، می توانید متن کامل را اینجا بخوانید. ادامه مطلب:

 /  🏆 2. in İR

ایران آخرین اخبار, ایران سرفصلها

Similar News:همچنین می توانید اخبار مشابهی را که از منابع خبری دیگر جمع آوری کرده ایم، بخوانید.

جاده چالوس به دلیل رانش بی‌سابقه بسته شدجاده چالوس ساعاتی پیش به دلیل رانش بی سابقه زمین تا اطلاع ثانوی بسته شده است و مشخص نیست چه زمانی این جاده بازگشایی خواهد شد.
منبع: isna_farsi - 🏆 2. / 63 ادامه مطلب »

انتقاد امیر عبداللهیان از طرح موضوعات جدید از سوی آمریکا در جریان مذاکرات وین«شیخ محمد بن عبدالرحمن آل ثانی» معاون نخست‌وزیر و وزیر امور خارجه قطر، در تماس تلفنی با حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان، در مورد آخرین تحولات دوجانبه ، منطقه‌ای و بین‌المللی و مذاکرات وین به گفتگو و تبادل نظر پرداخت. آمریکایی ها فکر کردند با تحریم هایی که بر علیه روسیه راه انداخته اند چشم ایران ترسیده و میتوانند در وین ایرانی ها را تهدید کنن و ازشون امتیاز بگیرن. آقای باقری کنی هم درجا زد تو دهنشون ومیز گفتگوهارو برگردوند. حالا قطری ها رو فرستادن جلو بگن غلط کردن.
منبع: isna_farsi - 🏆 2. / 63 ادامه مطلب »

بازداشت چندین فعال مدنی در ایران در کمتر از دو روز | DW | 12.03.2022دو فعال کارگری که در مراسمی در کرج بازداشت شده بودند، برای اجرای احکام حبس خود روانه زندان شدند. در شهریار هم یک زندانی سیاسی پیشین بار دیگر بازداشت شد. از یزد نیز خبر می‌رسد که یک فعال حوزه زنان، دستگیر شده است.
منبع: dw_persian - 🏆 7. / 63 ادامه مطلب »

جاده چالوس در آستانه تعطیلات عید بسته شد
منبع: iranwire - 🏆 4. / 63 ادامه مطلب »

رانش گسترده زمین در محدوده سیاه بیشه/ جاده کرج - چالوس تا اطلاع ثانوی مسدود شد + تصویر- اخبار البرز - اخبار استانها تسنیم | Tasnimرانش گسترده زمین محور کرج‌ چالوس را مسدود کرد مدیرکل راهداری استان البرز: رانش زمین در محدوده استان البرز نیست و در حوزه استحفاظی استان مازندران است احتمالا دیواره ی سنگ چین حاشیه جاده عامل این رانش است. این دیواره با سد کردن مسیر آب، زمینه ساز نفوذ آب به زیرسازی جاده و رانش شده باید شکاف هایی برای جریان آب به پایین در این دیواره ایجاد شود و یا با عملیات راهداری، آب را در سمت دیگر جاده قبل از مهار کرد.
منبع: Tasnimnews_Fa - 🏆 14. / 51 ادامه مطلب »

بمباران مسجد سلطان سلیمان در ماریوپل از سوی روسیهبمباران مسجد سلطان سلیمان در ماریوپل از سوی روسیه *وزارت امور خارجه اوکراین می‌گوید نیروهای روسیه مسجدی در شهر بندری ماریوپل در جنوب اوکراین را هدف قرار داده‌اند *بیش از ۸۰ بزرگسال و کودک از جمله شهروندان ترکیه در این مسجد پناه گرفته‌ بودند چطور خدا جلیو‌بمبهای این کافرها رو‌نگرفته؟ مشهد و زده مسجد که چیزی نیست
منبع: isna_farsi - 🏆 2. / 63 ادامه مطلب »