وین, آژانس بین المللی انرژی اتمی, ایران, خروج آمریکا از برجام, برجام, اروپا

وین, آژانس بین المللی انرژی اتمی

از تروئیکای اروپایی تا حسن روحانی، آخرین های حفظ برجام تا مکانیسم ماشه

از تروئیکای اروپایی تا حسن روحانی، آخرین ها از لزوم حفظ برجام تا مکانیسم ماشه

16/09/2020 07:05:00 ب.ظ

از تروئیکای اروپا یی تا حسن روحانی، آخرین ها از لزوم حفظ برجام تا مکانیسم ماشه

تروئیکا در حالی روز چهارشنبه بیانیه‌ای دو پهلو را در خصوص اهمیت برجام و نیز عدم پایبندی تهران به تعهداتش در شورای حکام منتشر کرد که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ابتدای ماه جاری میلادی اعلام کرد که ذخیره اورانیوم غنی‌شده ایران به ۱۰ برابر حد مجاز تعیین شده در توافق بین‌المللی سال ۲۰۱۵ رسیده است.

کشورهای اروپایی باقی مانده برجام روز سه شنبه با انتشار بیانیه‌ای مشترک ضمن تاکید بر لزوم حفظ توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ نسبت به کاهش تعهدات برجامی ایران و نقش آن در متزلزل شدن سیستم منع اشاعه سلاح‌های اتمی هشدار دادند.سه کشور بریتانیا، آلمان و فرانسه در این بیانیه مشترک که در پایان نشست فصلی شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی منتشر شد بار دیگر لزوم یافتن راه حلی دیپلماتیک برای حفظ و تداوم برجام را یادآور شدند.

انجام نخستین عملیات اطفای حریق از سوی نیروهای مسلح ایران در ترکیه شهادت سرباز دهه هشتادی با ضربات چاقوی یک شرور + عکس- اخبار پلیس - اخبار اجتماعی تسنیم | Tasnim سرکوب تجمعات اعتراضی در تهران؛ شعار «مرگ بر دیکتاتور» در حمایت از خوزستان

در این بیانیه همچنین با اشاره به گام‌های پیشین ایران در کاستن از تعهدات برجامی تاکید شده: «روند نظام‌مند و سازمان‌یافته عدم پایبندی ایران به تعهدات در چارچوب توافق هسته‌ای وین به شکلی جدی سبب تضعیف مزایای این توافقنامه در کمک به عدم اشاعه تسلیحات هسته‌ای شده است.»

در بیانیه تروئیکای اروپا علاوه بر این نسبت به ادامه یافتن عملیات تحقیقاتی برای توسعه سانتریفیوژهای پیشرفته، بالابودن میزان ذخایر اورانیوم غنی‌شده و تلاش برای تولید و نصب سانتریفیوژهای مکمل ابراز نگرانی شده است.کشورهای اروپایی و آژانس بین المللی انرژی اتمی پیش‌تر از مقامات ایران خواسته‌اند به موضع قبلی خود پیش از مراحل پنج‌گانه کاهش تعهدات برجامی بازگردد تا ضمن کمک به بالابردن پتانسیل موجود برای بی اثر کردن تلاش‌های مخرب ایالات متحده در شورای امنیت، امکان اجرایی کردن مفاد توافقنامه هسته‌ای نیز فراهم شود. headtopics.com

ایالات متحده آمریکا، عضو خارج شده از برجام پس از تلاشی بی‌ثمر برای تمدید تحریم‌ تسلیحاتی ایران، این بار مکانیسم ماشه، ساز و کار پیش بینی شده در قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت را برای بازگرداندن تحریم‌های سازمان ملل بر ضد ایران فعال کرده است. ادامه مطلب: euronews فارسی »

پایگاه اطلاع‌رسانی دولت ـ پاد

نظر هواداران ترامپ و بایدن در مورد بازگشت آمریکا به برجام و جنگ با ایران چیست؟تازه‌ترین بررسی بنیاد گروه اوراسیا نشان می‌دهد، در حالی که ۶۳.۷ درصد حامیان جو بایدن موافق بازگشت این کشور به برجام هستند تنها ۲۸ درصد طرفداران دونالد ترامپ موافق این اقدام ایالات متحده هستند.

تا ساعاتی دیگر؛ مراسم امضای توافق‌های تاریخی صلح خاورمیانه در کاخ سفید به میزبانی پرزیدنت ترامپصدای آمریکا یک سازمان بین المللی خبری و رسانه ای است که از خاورمیانه تا شرق آسیا و اروپا را تحت پوشش قرار داده است.

شمار مبتلایان به کرونا در افغانستان به 38 هزار و 815 نفر رسیدوزارت بهداشت عمومی افغانستان از افزایش آمار مبتلایان کرونا در این کشور به 38 هزار و 815 نفر خبر داد. - خبرگزاری آناتولی

شمار مبتلایان به کرونا در تاجیکستان به 9129 نفر رسید

انفجار بمب در بازاری در ولایت تخار افغانستان 2 کشته به جا گذاشت

شمار مبتلایان به کرونا در افغانستان به 38 هزار و 855 نفر رسیدوزارت بهداشت عمومی افغانستان از افزایش آمار مبتلایان کرونا در این کشور به 38 هزار و 855 نفر خبر داد. - خبرگزاری آناتولی