از تروئیکای اروپایی تا حسن روحانی، آخرین های حفظ برجام تا مکانیسم ماشه

16/09/2020 07:05:00 ب.ظ

از تروئیکای اروپایی تا حسن روحانی، آخرین ها از لزوم حفظ برجام تا مکانیسم ماشه

وین, آژانس بین المللی انرژی اتمی

از تروئیکای اروپا یی تا حسن روحانی، آخرین ها از لزوم حفظ برجام تا مکانیسم ماشه

تروئیکا در حالی روز چهارشنبه بیانیه‌ای دو پهلو را در خصوص اهمیت برجام و نیز عدم پایبندی تهران به تعهداتش در شورای حکام منتشر کرد که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ابتدای ماه جاری میلادی اعلام کرد که ذخیره اورانیوم غنی‌شده ایران به ۱۰ برابر حد مجاز تعیین شده در توافق بین‌المللی سال ۲۰۱۵ رسیده است.

کشورهای اروپایی باقی مانده برجام روز سه شنبه با انتشار بیانیه‌ای مشترک ضمن تاکید بر لزوم حفظ توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ نسبت به کاهش تعهدات برجامی ایران و نقش آن در متزلزل شدن سیستم منع اشاعه سلاح‌های اتمی هشدار دادند.سه کشور بریتانیا، آلمان و فرانسه در این بیانیه مشترک که در پایان نشست فصلی شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی منتشر شد بار دیگر لزوم یافتن راه حلی دیپلماتیک برای حفظ و تداوم برجام را یادآور شدند.

در این بیانیه همچنین با اشاره به گام‌های پیشین ایران در کاستن از تعهدات برجامی تاکید شده: «روند نظام‌مند و سازمان‌یافته عدم پایبندی ایران به تعهدات در چارچوب توافق هسته‌ای وین به شکلی جدی سبب تضعیف مزایای این توافقنامه در کمک به عدم اشاعه تسلیحات هسته‌ای شده است.»

ادامه مطلب:
euronews فارسی »

شرق

🔺در نشست اساتید دانشگاه تهران چه گذشت؟ 🔹محمدجواد ظریف، علی مطهری، ابراهیم متقی، حدادعادل، محمود نیلی احمدآبادی، تقی آزاد ارمکی، صادق زیباکلام و پیروز حناچی در این نشست سخنرانی کردند. @sharghdaily sharghdaily.com ادامه مطلب >>

نظر هواداران ترامپ و بایدن در مورد بازگشت آمریکا به برجام و جنگ با ایران چیست؟تازه‌ترین بررسی بنیاد گروه اوراسیا نشان می‌دهد، در حالی که ۶۳.۷ درصد حامیان جو بایدن موافق بازگشت این کشور به برجام هستند تنها ۲۸ درصد طرفداران دونالد ترامپ موافق این اقدام ایالات متحده هستند.

تا ساعاتی دیگر؛ مراسم امضای توافق‌های تاریخی صلح خاورمیانه در کاخ سفید به میزبانی پرزیدنت ترامپصدای آمریکا یک سازمان بین المللی خبری و رسانه ای است که از خاورمیانه تا شرق آسیا و اروپا را تحت پوشش قرار داده است.

شمار مبتلایان به کرونا در افغانستان به 38 هزار و 815 نفر رسیدوزارت بهداشت عمومی افغانستان از افزایش آمار مبتلایان کرونا در این کشور به 38 هزار و 815 نفر خبر داد. - خبرگزاری آناتولی

شمار مبتلایان به کرونا در تاجیکستان به 9129 نفر رسید

انفجار بمب در بازاری در ولایت تخار افغانستان 2 کشته به جا گذاشت

شمار مبتلایان به کرونا در افغانستان به 38 هزار و 855 نفر رسیدوزارت بهداشت عمومی افغانستان از افزایش آمار مبتلایان کرونا در این کشور به 38 هزار و 855 نفر خبر داد. - خبرگزاری آناتولی

Aa کشورهای اروپایی باقی مانده برجام روز سه شنبه با انتشار بیانیه‌ای مشترک ضمن تاکید بر لزوم حفظ توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ نسبت به کاهش تعهدات برجامی ایران و نقش آن در متزلزل شدن سیستم منع اشاعه سلاح‌های اتمی هشدار دادند.بنیاد گروه اوراسیا(Eurasia Group Foundation) که به مطالعه تاثیرات متقابل سیاست و اقتصاد بر یکدیگر و ارزیابی ریسک سیاسی در حوزه کسب و کار مشغول است، در تازه‌ترین گزارش خود به بررسی دیدگاه رای دهندگان آمریکایی در مورد سیاست خارجی این کشور پرداخته است.توافق‌های تاریخی صلح میان اسرائیل، امارات متحده عربی، و بحرین تا ساعاتی دیگر با حضور رهبران و هیات‌های عالی‌رتبه این کشورها در کاخ سفید و به میزبانی دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، امضا می‌شود.وزارت بهداشت عمومی افغانستان از افزایش آمار مبتلایان کرونا در این کشور به 38 هزار و 815 نفر خبر داد.

سه کشور بریتانیا، آلمان و فرانسه در این بیانیه مشترک که در پایان نشست فصلی شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی منتشر شد بار دیگر لزوم یافتن راه حلی دیپلماتیک برای حفظ و تداوم برجام را یادآور شدند. در این بیانیه همچنین با اشاره به گام‌های پیشین ایران در کاستن از تعهدات برجامی تاکید شده: «روند نظام‌مند و سازمان‌یافته عدم پایبندی ایران به تعهدات در چارچوب توافق هسته‌ای وین به شکلی جدی سبب تضعیف مزایای این توافقنامه در کمک به عدم اشاعه تسلیحات هسته‌ای شده است. بر همین اساس، ۶۵.» در بیانیه تروئیکای اروپا علاوه بر این نسبت به ادامه یافتن عملیات تحقیقاتی برای توسعه سانتریفیوژهای پیشرفته، بالابودن میزان ذخایر اورانیوم غنی‌شده و تلاش برای تولید و نصب سانتریفیوژهای مکمل ابراز نگرانی شده است. پرزیدنت ترامپ در آن توئیت گفت: «یک دستاورد تاریخی دیگر امروز حاصل شد! اسرائیل و پادشاهی بحرین، دو دوست بزرگ ما، بر سر [امضاء] یک توافق صلح با هم موافقت کرده‌آند. کشورهای اروپایی و آژانس بین المللی انرژی اتمی پیش‌تر از مقامات ایران خواسته‌اند به موضع قبلی خود پیش از مراحل پنج‌گانه کاهش تعهدات برجامی بازگردد تا ضمن کمک به بالابردن پتانسیل موجود برای بی اثر کردن تلاش‌های مخرب ایالات متحده در شورای امنیت، امکان اجرایی کردن مفاد توافقنامه هسته‌ای نیز فراهم شود. بیشترین موافقان بازگشت آمریکا به برجام در میان حامیان جو بایدن مشاهده می‌شود. ایالات متحده آمریکا، عضو خارج شده از برجام پس از تلاشی بی‌ثمر برای تمدید تحریم‌ تسلیحاتی ایران، این بار مکانیسم ماشه، ساز و کار پیش بینی شده در قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت را برای بازگرداندن تحریم‌های سازمان ملل بر ضد ایران فعال کرده است. همچنین یک بیمار مبتلا به کرونا در یک روز گذشته فوت کرده و به این ترتیب شمار قربانیان این بیماری به 1 هزار و 426 نفر رسیده است.

ایران نیز پیش‌تر بارها طرف‌های اروپایی را به انفعال در برابر واشنگتن و برنداشتن گام‌های عملی برای محقق نشدن مزایای تجاری برجام پس از خروج ایالات متحده از این توافق بین المللی متهم کرده و ضمن تهدید به خروج از آن، در چهار مرحله گام‌هایی برای کاهش تعهدات در این راستا برداشته است.۷ درصد حامیان او موافق بازگشت این کشور به برجام هستند تنها ۲۸ درصد طرفداران دونالد ترامپ موافق این اقدام ایالات متحده هستند. میچ مکانل، رهبر اکثریت جمهوریخواه سنای آمریکا، دوشنبه شب در بیانیه‌ای درباره پیمان‌های صلح اسرائيل با دو کشور امارات و بحرین نوشت: «برخلاف روحانیون ایران یا تروریست های القاعده، همه کسانی که در اصل در قرن بیست و یکم زندگی می کنند، این پیشرفت عمده را جشن گرفته اند. .