از توضیح‌المسائل خمینی تا تفریح‌المسائل خرسندی | DW | 21.02.2021

03/12/1399 03:02 ب.ظ

'تفریح‌المسائل' هادی خرسندی کتابی است که در برابر 'توضیح‌المسائل' آیت‌الله خمینی به طنز نوشته شده است. اسد سیف، نویسنده و منتقد ادبی، نگاهی انداخته است به این آخرین اثر طنزپرداز معاصر.

'تفریح‌المسائل' هادی خرسندی کتابی است که در برابر 'توضیح‌المسائل' آیت‌الله خمینی به طنز نوشته شده است. اسد سیف، نویسنده و منتقد ادبی، نگاهی انداخته است به این آخرین اثر طنزپرداز معاصر. در مذهب شیعه مرجع تقلید را جایگاهی ویژه است.

این شخص از نظر فقهی به مقامی دست یافته که با انتشار"توضیح‌المسائل" و یا"استفتائات" مجتهدی"جامع‌الشرایط" می‌شود و شیعیان در غیبت امام زمان، در احکام شرعی به وی رجوع کرده، از او اطاعت می‌کنند.

از زمان صفویه با پیدایی شهرها روحانیت نیز متمرکزتر شد. به نظر می‌رسد که درجات روحانیت از همین زمان، از طلبه تا آیت‌الله، طبقه‌بندی شده باشد. و در این میان آیت‌الله کسی است که در مقام روحانیت، نشان از خدا دارد. از میرزای قمی (۱۲۰۰-۱۲۶۶ قمری) به عنوان نخستین مرجع تقلید نام می‌برند. نخستین فتوا نیز در"جنبش تنباکو" از سوی میرزای شیرازی صادر شد. آیت‌الله بروجردی در این میان نقش بزرگی در به سامان درآوردن روحانیت داشت. نخستین"توضیح‌المسائل" نیز به سال ۱۳۳۵ توسط علامه کرباسچیان منتشر شد که در واقع مجموعه‌ای از فتواهای آیت‌الله بروجردی بود.

هنوز چند طنز بیشتر از او در کیهان و اطلاعات منتشر نشده بود که شعار"هادی خرسندی اعدام باید گردد" حزب‌الله در برابر دفتر روزنامه کیهان شنیده شد.

ادامه مطلب:
dw_persian »