اریک زمور؛ کاندیدای مشهور به یهودستیزی در فرانسه و محبوب اسرائیلی‌های فرانسوی‌تبار

16/11/1400 01:01 ب.ظ

اریک زمور؛ کاندیدای مشهور به یهودستیزی در فرانسه و محبوب اسرائیلی‌های فرانسوی‌تبار جزئیات بیشتر🔽

اریک زمور از سال‌ها پیش به‌عنوان یک چهره جنجالی متمایل به «یهودستیزی» در فرانسه شناخته می‌شود. کاندیدای یهودی انتخابات ریاست جمهوری، مارشال پتن، رئیس جمهوری ویشی را ناجی یهودیان در دوران اشغال می‌داند و طرفدار جرم‌زدایی از انکار هولوکاست است. پدر و مادر اریک زمور از مهاجران یهودی الجزایر هستند و او هم یکی از همین اقلیت سفاراد (یهودیان غیر اروپایی و غیر اشکناز) است. شاید همین تبار و اصل و نصب است که زدن اتهام آنتی‌سمیت (یهودی‌ستیز) را به وی دشوار می‌کند.

اما رویکردهای وی، به‌ویژه درباره ضرورت مقابله با اسلام و فرهنگ مهاجران مسلمان، محبوبیت او را حتی در میان برخی گروه‌های یهوی فرانسه هم تقویت کرده است. در سال‌های گذشته حملات یهودستیزانه فرانسه، نه از جانب راست‌های افراطی بلکه از سوی اسلام‌گرایان رادیکال انجام شده است: خاطره کشتار سوپر مارکت «هیپر کشر» و قتل کودکان و والدین یهودی جلوی مدرسه‌ای در تولوز از سوی محمد مراح، همچنان در خاطره جمعی فرانسوی‌ها زنده است.

تاثیر قتل های شهر تولوز بر انتخابات ریاست جمهوری فرانسه برونو پاراتوش، شهروند اسرائیلی-فرانسوی که از ۴۰ سال پیش ساکن ارض موعود شده به خبرگزای فرانسه می‌گوید: «یک روز هم نیست که اخبار فرانسه را دنبال نکنم. می‌دانیم چه‌ خبر است. یهودی‌ستیزی، حملات تروریستی، محله‌هایی که شبیه باب الواد (منطقه‌ای در پایتخت الجزایر) هستند.» پاراتوش که در اسرائیل پرستاری می‌کند مانند زمور منتقد «مهاجرت گسترده» مسلمانان است و می‌گوید از «احساسات برانگیخته» آن‌ها نسبت به یهودیان آگاه است: «دور و بر من اریک زمور یک سوپراستار است.»

ادامه مطلب:
euronews_pe »

وا... مازوخیسم دارن اسرائیلی‌های فرانسوی‌تبار مگه؟ یکی ازشون متنفره اونا عاشقشن؟

سفر وزیر دفاع اسرائیل به بحرین در بحبوحه تشدید تنش‌ها در خلیجدر سایه تشدید تنش‌ها در منطقه خلیج پس از حملات موشکی شبه‌نظامیان حوثی به امارات متحده عربی، وزیر دفاع اسرائیل روز چهارشنبه به بحرین سفر کرد.به گزارش به خلیج عربی؟ خلیج_فارس خلیج_فارس خلیج_فارس خلیج_فارس خلیج_فارس

کشف ذخایر گازی جدید در امارات؛ ابوظبی به دنبال قطع وابستگی به قطر استامارات متحده عربی روز پنجشنبه از کشف ذخایر گاز بر پایه صدور نخستین حق امتیاز اکتشاف فراساحلی خود خبر داد که احتمالا می‌تواند در خودکفایی این کشور در زمینه تولید و مصرف گاز کمک کند.

کرونا در ایران؛ ۷۷ شهر در وضعیت قرمز و آماده‌باش در همه مراکز درمانیهمزمان با افزایش بیش از ۶۰ درصدی آمار بستری کرونا طی یک هفته در ایران، وزارت بهداشت از آماده‌باش همه مراکز درمانی کشور برای مقابله با موج ششم این بیماری خبر داد. کـــــــــــــــــــوسکشهای خدا کیری پرچم🇹🇷🇹🇷 کثافت کوسکون نامو جندتونو روی تاریخ ایران می اندازید ولی ار چین لجن خوار واکسن نمیگیرید کرونارو ریشه کن کنید دنیارا گاییده خود کوسکششون یک مبتلا نداره ریـــــــــــــــــــــــدم 💩💩💩تو قـــــرانتون

افزایش ۴۹ درصدی نرخ تورم در ترکیه در ماه ژانویه | DW | 03.02.2022اداره ملی آمار ترکیه اعلام کرد، نرخ تورم در ترکیه در ژانویه سال جاری نسبت به مدت مشابه در سال قبل ۴۸.۷ درصد افزایش یافته است. وقتشه ترکا بیان ایران خونه بخرن اقامت دائم بگیرن

سازمان حقوق بشر ایران: تنها در ژانویه ۲۰۲۲ دست‌کم ۴۶ تن در ایران اعدام شدنداین آمار در حالی اعلام می‌شود که در مدت مشابه سال ۲۰۲۱ تعداد ۲۷ اعدام، سال ۲۰۲۰ تعداد ۳۳ اعدام و در سال ۲۰۱۹ تعداد ۳۶ اعدام در زندان‌های جمهوری اسلامی ایران به ثبت رسیده بود. خلایق هرچه لایق فجـــر اسارت برازادی توحش برتمدن کثافت برپاکی تحجربردانش تن فروشی برپاک دامنی دزدی پاکدستی سیاهی برسپیدی دروغ برراستی جدایی بریکدلی ویرانی برابادانی تخریب برسازندگی نسل کشی برانسان دوستی بیناموسی برناموس پرستی وطن فروشی بروطن پرستی اسلام برانسانیت مبارک باد

شمار مهاجرین جان‌باخته از سرما در مرز یونان با ترکیه به 19 تن رسیدنیروهای امداد و نجات ترکیه اجساد 19 مهاجر غیرقانونی که در پی رانده شدن توسط نظامیان یونانی به مناطق مرزی بر اثر سرما جان باخته‌اند را پیدا کردند. - خبرگزاری آناتولی

با این حال بسیاری از اسرائیلی‌تبار برای رای دادن به او مصمم هستند.

پدر و مادر اریک زمور از مهاجران یهودی الجزایر هستند و او هم یکی از همین اقلیت سفاراد (یهودیان غیر اروپایی و غیر اشکناز) است. شاید همین تبار و اصل و نصب است که زدن اتهام آنتی‌سمیت (یهودی‌ستیز) را به وی دشوار می‌کند. اما رویکردهای وی، به‌ویژه درباره ضرورت مقابله با اسلام و فرهنگ مهاجران مسلمان، محبوبیت او را حتی در میان برخی گروه‌های یهوی فرانسه هم تقویت کرده است. در سال‌های گذشته حملات یهودستیزانه فرانسه، نه از جانب راست‌های افراطی بلکه از سوی اسلام‌گرایان رادیکال انجام شده است: خاطره کشتار سوپر مارکت «هیپر کشر» و قتل کودکان و والدین یهودی جلوی مدرسه‌ای در تولوز از سوی محمد مراح، همچنان در خاطره جمعی فرانسوی‌ها زنده است.

تاثیر قتل های شهر تولوز بر انتخابات ریاست جمهوری فرانسه

برونو پاراتوش، شهروند اسرائیلی-فرانسوی که از ۴۰ سال پیش ساکن ارض موعود شده به خبرگزای فرانسه می‌گوید: «یک روز هم نیست که اخبار فرانسه را دنبال نکنم. می‌دانیم چه‌ خبر است. یهودی‌ستیزی، حملات تروریستی، محله‌هایی که شبیه باب الواد (منطقه‌ای در پایتخت الجزایر) هستند.» پاراتوش که در اسرائیل پرستاری می‌کند مانند زمور منتقد «مهاجرت گسترده» مسلمانان است و می‌گوید از «احساسات برانگیخته» آن‌ها نسبت به یهودیان آگاه است: «دور و بر من اریک زمور یک سوپراستار است.»

گای میمون، یک شهروند اسرائیلی-فرانسوی دیگر می‌گوید اریک زمور تنها کسی است که «حقیقت را می‌گوید» و نام حزبش، «فتح دوباره/ تسخیر از نو» فوق‌العاده است. نام حزب زمور، یادآور پیروزی سپاهیان مسیحی در اسپانیا و فتح دوباره اندولس از سوی صلیبیون است.

حدود ۷۵ هزار فرانسوی در اسرائیل می‌توانند در انتخابات ریاست جمهوری آوریل و مه شرکت کنند. در سال ۲۰۱۷، فرانسوا فی‌یون، کاندیدای راست میانه بیشترین رای را در اسرائیل کسب کرد.

براساس نتایج آخرین نظرسنجی‌ها ۱۲ تا ۱۴ درصد شهروندان فرانسوی قصد دارند به اریک زمور رای دهند. سرژ سیکسیک، یکی از اعضای حزب زمور می‌گوید او «سیاستمداری است که سیاست کلاسیک را به چالش کشیده است. سیاست سنتی نمی‌تواند به چالش‌های کشوری پاسخ دهد که حدود سی سال است با مشکل هویتی دست و پنجه نرم می‌کند.»

سرژ سیکسیک می‌گوید «صحبت‌های اریک زمور هیچ ربطی به نژادپرستی و به طریق اولی به یهودستیزی ندارد.» این در حالی است که بخش بزرگی از یهودیان فرانسه دست‌کم با نگرانی اخبار کارزار کاندیدای نوظهور راست افراطی را دنبال می‌کنند. حدود دو هفته پیش حیم کورسیا، یکی از خاخام‌های بزرگ فرانسه در یک برنامه رادیویی گفت: «اریک زمور قطعا یک یهود ستیز و مشخصا یک نژادپرست است.»

اریک زمور با دفاع از مارشال پتن در مقام ناجی یهودیان، دست منتقدان را باز گذاشته است. رئیس جمهوری ویشی که صرفا به خاطر سن بالا و خدمات ارزنده در دوران جنگ بزرگ پس از پایان اشغال فرانسه در ۱۹۴۵ اعدام نشد، احتمالا شاخص‌ترین چهره یهودی‌ستیزی مدرن در این کشور و عامل اصلی بازداشت، اخراج و قتل عام شهروندان یهودی فرانسه در جریان جنگ جهانی دوم است.