اروپا هنوز در انتظار برق نیروگاه‌های خورشیدی عربستان و آفریقا | DW | 15.05.2022

25/02/1401 07:01 ب.ظ

نیروگاه‌های عظیم خورشیدی عربستان و آفریقا قرار است طبق پروژه دیزرتک، برق مورد نیاز اروپا را تامین کنند. نیروگاه‌ها ساخته می‌شوند اما از انتقال برق خورشیدی به اروپا خبری نیست. آیا این پروژه شکست خورده است؟

نیروگاه‌های عظیم خورشیدی عربستان و آفریقا قرار است طبق پروژه دیزرتک، برق مورد نیاز اروپا را تامین کنند. نیروگاه‌ها ساخته می‌شوند اما از انتقال برق خورشیدی به اروپا خبری نیست. آیا این پروژه شکست خورده است؟ نیروگاه خورشیدی سکاکه تنها یکی از چندین نیروگاهی است که وزیر انرژی عربستان با افتخار ساخت آن را اعلام کرده است. هفت نیروگاه دیگر که با انرژی‌های تجدیدپذیر کار می‌کنند به‌زودی در عربستان افتتاح خواهند شد.

ساخت این نیروگاه‌ها باید وابستگی عربستان سعودی به انرژی فسیلی را از میان ببرد. عربستان یکی از صادرکنندگان بزرگ نفتی جهان است و انرژی خورشیدی جایگزینی برای نفت خواهد بود. پاول فان زون، مدیر شرکت"دیزرت انرژی" که هدفش تولید برق پاک است می‌گوید پروژه‌های انرژی خورشیدی شکست نخورده‌اند بلکه در حال رشد و شکوفایی هستند و انرژی‌های تجدیدپذیر تامین‌کننده انرژی این منطقه در آینده خواهند بود.

اما در کشورهایی مانند مراکش و مصر این ایده که حوالی خانه‌‌هایتان نیروگاه عظیم خورشیدی بسازید، اما خودتان نتوانید از آن استفاده کنید با استقبال روبرو نشده است. چون قرار است که برق حاصل از این ابتکار راهی اروپا شود در حالی که در درون خود این دو کشور به دلیل کمبودها برق دائما قطع می‌شود. headtopics.

ادامه مطلب:
dw_persian »

ساخت اولین نیروگاه خورشیدی در فضا؛ برق آن چگونه به زمین منتقل می‌شود؟توقف کامل انتشار گاز کربن تا اواسط قرن کنونی، بخشی از تلاش‌های جهانی برای مهار تغییرات آب و هوایی است که دربارۀ آن در جریان نشست نوامبر گذشتۀ سازمان ملل به میزبانی گلاسکو موسوم به «کوپ۲۶» گفتگو شد. خبرهای کذب ودورغ برای فریب دادن اذعان مردم.

روسیه صادرات برق به فنلاند را یک‌شبه قطع کرد؛ گفت‌وگوی «صریح و مستقیم» با پوتینرئیس جمهوری فنلاند روز شنبه در گفت‌وگوی تلفنی با ولادیمیر پوتین، همتای روس خود، صریحا اعلام کرد که کشورش «در روزهای آینده برای ارائه درخواست عضویت در ناتو تصمیم‌گیری خواهد... پ ن پ مثل کشورهای اروپایی لاس بزنن و تحریم نکنن پدرسگ پوتین همه را رام خودش کرد

نماینده مجلس ایران: با 14 هزار مگاوات کمبود برق مواجه هستیمپرویز محمدنژاد، عضو کمیسیون انرژی مجلس ایران گفت این کشور در حوزه تامین برق با 14 هزار مگاوات کمبود تولید مواجه است که باعث قطع برق در تابستان خواهد شد. - خبرگزاری آناتولی

یکی از نگرانی های جدی ما تامین آب و برق در فصل تابستان استیک عضو کمیسیون انرژی مجلس: *یکی از نگرانی‌های جدی ما تامین آب و برق در تابستان است *در حوزه برق با رقمی حدود ۱۴ هزارمگاوات کمبود در تولید مواجه هستیم *این رقم خود را در خاموشی ها نشان خواهد داد *اکنون هم در حوزه آب میزان تولید ما کمتر از میزان مصرف است

رگبار و رعد و برق در نقاط مختلف کشور/احتمال توفان شن در شرقرئیس مرکز ملی پیش‌بینی وضع هوا: *طی امروز رگبار و رعد و برق در نقاط مختلف کشور پیش‌بینی می‌شود *از امروز تا دوشنبه در شرق و جنوب شرق کشور احتمال توفان شن انتظار می‌رود

خیزش گرد و خاک در برخی نقاط کشور/ رگبار و رعد و برق در نیمه شمالیخیزش گرد و خاک در برخی نقاط کشور رئیس مرکز ملی پیش‌بینی وضع هوا از وزش باد شدید و خیزش گرد و خاک، رگبار و رعد و برق در برخی استان‌ها خبر داد.