اروپا و ترکیه؛ بسیار دور چنین نزدیک - BBC News فارسی

  • 📰 bbcpersian
  • ⏱ Reading Time:
  • 49 sec. here
  • 2 min. at publisher
  • 📊 Quality Score:
  • News: 23%
  • Publisher: 51%

ایران سرفصلها اخبار

ایران آخرین اخبار,ایران سرفصلها

اروپا و ترکیه؛ بسیار دور چنین نزدیک

جمهوری ترکیه در یکصد سال اخیر برخوردی دوگانه با غرب داشته است. از سویی سعی کرده با نزدیکی به کشورهای اروپایی و استفاده از فناوری‌هایی غربی بر ضعف‌هایش غلبه کند اما از سویی دیگر با تجربه فرو‌پاشی امپراطوری عثمانی نگاهی حاوی دودلی و بدگمانی در رویارویی با همسایگان مسیحی اش داشته است. اعظم احمدی، تحلیلگر سیاسی در این زمینه مطلبی برای صفحه ناظران نوشته است.

با به قدرت رسیدن حزب عدالت و توسعه و بهبود اوضاع اقتصادی، این امر میسر شد و فعالیتهای منطقه ای و بین المللی ترکیه افزایش پیدا کرد. احمد داوداوغلو، نخست‌وزیر پیشین ترکیه، که بعنوان یکی از تئوریسین های سیاست خارجی حزب عدالت و توسعه، مدتی را هم سکان وزارت خارجه این کشور را برعهده داشت در کتاب عمق استراتژیک خود می گوید: "دیپلماسی خطی وجود ندارد، دیپلماسی سطحی وجود دارد و آن سطح هم، همه دنیا را دربرمیگیرد." و بدین شکل رفتار ترکیه در عرصه منطقه ایی و بین المللی را مشروع می داند.

امل آقچالی در مقاله‌ای تحت عنوان "کمالیستهای اوراسیاگرا: گفتمان ژئوپلتیکی نوظهوردرترکیه"؛ نقش مهاجرانی را که دراوایل شکل گیری جمهوریت به آناتولی آمدند را دربرساخته شدن این احساس محاصره شدگی، مورد تاکید قرار می دهد و معتقد است مهاجرانی که از بالکان، یونان، قفقاز به آناتولی کوچانده شده بودند ازجمله گروههای مهمی هستند که از ویژگیهای لائیک، یکدست و مرکزی بودن دولت حمایت کرده و بیش ازدیگران حامی سیاست های آنتی امپریالیستی و مستقل ترکیه به شمار می روند.

 

از نظر شما متشکرم. نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.
این خبر را خلاصه کرده ایم تا بتوانید سریع آن را بخوانید. اگر به خبر علاقه مند هستید، می توانید متن کامل را اینجا بخوانید. ادامه مطلب:

 /  🏆 15. in İR

ایران آخرین اخبار, ایران سرفصلها

Similar News:همچنین می توانید اخبار مشابهی را که از منابع خبری دیگر جمع آوری کرده ایم، بخوانید.

ماجراجویی در دبی؛ سواری با موج‌شکن کوسه‌ شکل در ساحل جمیراماجراجویی در دبی؛ سواری با موج‌شکن کوسه‌ شکل در ساحل جمیرا Adventures این گزارش را بخوانید و ببینید🔽
منبع: euronews_pe - 🏆 8. / 59 ادامه مطلب »

رابطه انتخابات آمریکا با مذاکرات طالبان با دولت افغانستان - BBC News فارسیزلمی خلیلزاد: با افتتاح مذاکرات بین الافغانی، آمریکا صرفا نقش حمایت کننده خواهد داشت و تمام روند مذاکرات توسط خود افغان‌ها اداره، رهبری، و مدیریت خواهد شد.
منبع: bbcpersian - 🏆 15. / 51 ادامه مطلب »

آمریکا می‌گوید کرملین با خطر از دست دادن دوستی مردم بلاروس روبرو استصدای آمریکا یک سازمان بین المللی خبری و رسانه ای است که از خاورمیانه تا شرق آسیا و اروپا را تحت پوشش قرار داده است.
منبع: VOA Farsi صدای آمریکا - 🏆 17. / 51 ادامه مطلب »

رونمایی از اعلان فیلمی با بازی محمدرضا فروتنرونمایی از اعلان فیلمی با بازی محمدرضا فروتن پوستر فیلم سینمایی «آقای سانسور» در آستانه اکران رونمایی شد محمدرضا_فروتن در «آقای سانسور» پس از سال‌ها در یک کمدی به ایفای نقش پرداخته است
منبع: isna_farsi - 🏆 2. / 63 ادامه مطلب »

درگیری پناهجویان با پلیس یونان با شعار «آزادی»آتش‌سوزی اردوگاه موریا مجددأ بحران پناهجویان در اروپا را پررنگ کرده است و سران اتحادیه اروپا از روز پنجشنبه تا کنون به دنبال راه‌کاری برای رسیدگی به پناهجویان اردوگاه موریا هستند.
منبع: euronews_pe - 🏆 8. / 59 ادامه مطلب »

افشای ابعاد جدیدی از روابط ابوظبی با تل‌آویو: از تیمداری تا همکاری امنیتی در ترور مبارزان فلسطینی- اخبار آسیای غربی - اخبار بین الملل تسنیم - Tasnimافشای ابعاد جدیدی از خیانت بزرگ امارات روز به روز ابعاد جدیدتری از همکاری امارات متحده عربی با رژیم صهیونیستی چه پیش از علنی شدن عادی سازی روابط و چه بعد از آن بر ملا می‌شود متن کامل را در لینک زیر بخوانید رسانه‌های عبری زبان رژیم صهیونیستی روز به روز بخش‌های جدیدی از پرونده همکاری امارات متحده عربی علیه مردم فلسطین و جهان اسلام و ضربه زدن به مسئله فلسطین را علنی و افشا می‌کنند
منبع: Tasnimnews_Fa - 🏆 14. / 51 ادامه مطلب »