اروپایی‌ها برای فرار از ۳ چالش، دفاترشان در افغانستان را بازگشایی می‌کنند/ بروکسل نمی‌خواهد حاشیه‌نشین تحولات کابل باشد

  • 📰 ilnanews
  • ⏱ Reading Time:
  • 63 sec. here
  • 3 min. at publisher
  • 📊 Quality Score:
  • News: 28%
  • Publisher: 53%

ایران سرفصلها اخبار

ایران آخرین اخبار,ایران سرفصلها

مکی در گفت‌وگو با ایلنا: اروپایی‌ها برای فرار از ۳ چالش، دفاترشان در افغانستان را بازگشایی می‌کنند/ بروکسل نمی‌خواهد حاشیه‌نشین تحولات کابل باشد

«مرتضی مکی» کارشناس مسائل اروپا در تشریح دلایل بازگشایی احتمالی دفاتر دیپلماتیک اروپا در افغانستان در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا اظهار کرد: موضع اروپایی‌ها در مورد افغانستان به خصوص پس از لشکرکشی آمریکا به این کشور در سال ۲۰۰۱، به نوعی همسو با ایالات متحده است؛ چراکه یک اجماع کاملاً مشهود میان آمریکا و ناتو برای حمله به افغانستان وجود داشت و به همین دلیل معتقدم که اتحادیه اروپا هم دنباله‌روی سیاست واشنگتن در افغانستان است.

وی ادامه داد: اروپا همان زمان که آمریکایی‌ها از افغانستان خارج شدند اعتراض‌هایی را نسبت به این اقدام داشتند اما در مقابل شاهد بودیم که طالبان وارد کابل شد و حالا تمام کشور را در دست دارد. واقعیت این است که طالبان به دنبال کسب مشروعیت و مقبولیت است و اروپایی‌ها هم سعی می‌کنند تا سیاست‌های مختص به خود را در افغانستان در غیاب آمریکایی‌ها پیگیری کنند تا به حاشیه نروند. بر همین اساس شاهد آن هستیم که کشورهای اروپایی اخیراً خبر از افتتاح و به کارگیری مجدد دفاتر دیپلماتیک خود در کابل دادند.

این تحلیلگر مسائل سیاسی تصریح کرد: از منظر دیگر آنها معتقدند مشکلات اقتصادی در اسلام‌آباد و تهران نمی‌تواند جوابگوی جذب پناهجویان باشد و به همین دلیل آنها به دنبال جلوگیری از مهاجرت همانند سال ۲۰۱۵ میلادی هستند. مساله دیگر بحث قاچاق مواد مخدر از مبداء افغانستان به کشورهای اروپایی است. این کشورها معتقدند اگر چه طالبان می تواند با قاچاق مواد مخدر مقابله کند، اما هنوز این جریان آماده تقابل با چنین مساله‌ای را ندارد.

وی در پایان خاطرنشان کرد: بسیاری معتقدند که در همین راستا اروپایی‌ها می‌توانند جایگزین مناسبی برای آمریکایی‌ها در افغانستان باشند اما به نظرم این تحلیل غلط است. اروپایی‌ها صرفاً تلاش می‌کنند تا از طریق ایفای نقش اثرگذار در این کشور منافع خود را تامین کنند اما نمی‌توانند جایگزین خوبی به جای آمریکا در این کشور باشند.

 

از نظر شما متشکرم. نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.
این خبر را خلاصه کرده ایم تا بتوانید سریع آن را بخوانید. اگر به خبر علاقه مند هستید، می توانید متن کامل را اینجا بخوانید. ادامه مطلب:

 /  🏆 10. in İR

ایران آخرین اخبار, ایران سرفصلها

Similar News:همچنین می توانید اخبار مشابهی را که از منابع خبری دیگر جمع آوری کرده ایم، بخوانید.

دخترفروشی برای نجات از گرسنگی در افغانستان؛ خانواده‌ها: «چاره‌ای نداریم»خبرنگاران فرانس‌پرس در اردوگاه‌ها و روستاهایی که آوارگان را در خود جای داده‌اند با حدود پانزده نفر گفتگو کرده‌اند که همگی مجبور شده بودند دختران جوان خود را به مبالغی از ۵۰۰ تا ۴ هزار دلار بفروشند. متاسفم که این خبر رو برای دختران افغانستانی که از تبار ما هستند می‌شنوم!!! خدا لعنتشون کنه بانیان وعاملان وعمله هاشون که طالبان هستند رو!!! همین اتفاق 1991 - 92 توی آذربایجان که تازه استقلال یافته بود، انجام می‌شد !! اصلأ در تصورم نمی گنجد که چطور میشه فرزند رو فروخت! بعد فکر می کنم که در ایران خودمون در 150 سال پیش فرزندخوری هم بوده😞😞 فصل برداشت و ذخیره های غذایی تموم شده و أفغانستان_به_کمکهای_غذایی_نیاز_دارد Shit
منبع: euronews_pe - 🏆 8. / 59 ادامه مطلب »

نشست تهران برای افغانستان بدون نماینده طالبان؛ رئیسی در مراسم افتتاحیه حاضر نشدنشست وزرای خارجه ۶ کشور همسایه افغانستان به علاوه روسیه به شکل حضوری و مجازی صبح امروز چهارشنبه ۲۷ اکتبر (۵ آبان) در تهران و بدون حضور ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور ایران آغاز شد.
منبع: euronews_pe - 🏆 8. / 59 ادامه مطلب »

در نشست کشورهای همسایه افغانستان در تهران چه گذشت؟ | DW | 27.10.2021دومین نشست وزیران امور خارجه کشورهای همسایه افغانستان به همراه روسیه با موضوع محوری حل بحران آن کشور در تهران برگزار شد. دبیرکل سازمان ملل و وزیران امور خارجه چین و روسیه به شکل ویدیویی در این نشست شرکت کرده بودند.
منبع: dw_persian - 🏆 7. / 63 ادامه مطلب »

گزارش توییتری وزیر امور خارجه از نشست دوم همسایگان افغانستان در تهرانوزیر امور خارجه کشورمان با اشاره به برگزاری دومین نشست وزیران امور خارجه کشورهای همسایه افغانستان + روسیه در تهران گفت: پیام این کنفرانس روشن است؛ صلح تنها از دولت فراگیر و احترام به خواست مردم افغانستان برمی‌آید.
منبع: isna_farsi - 🏆 2. / 63 ادامه مطلب »

پاکستان: پول‌های افغانستان در خارج از این کشور باید آزاد شودپاکستان: پول‌های افغانستان در خارج از این کشور باید آزاد شود وزیر امور خارجه پاکستان خواستار آزادسازی دارایی‌های خارجی افغانستان شد.
منبع: aa_persian - 🏆 11. / 53 ادامه مطلب »

نشست همسایگان افغانستان در تهران بدون حضور طالبان | DW | 27.10.2021در دومین نشست تهران چهار کشور همسایه افغانستان شرکت دارند. طبق گفته مقامات ایرانی وزرای خارجه چین و روسیه نیز به‌ گونه مجازی شرکت می‌کنند. گروه طالبان در این نشست حضور ندارد. با حضور طالبان در افغانستان اقتصاد افغانستان از بین رفته است و فقر وبیکاری بیداد میکند ومردم افغانستان در شرایط بدی قرار دارند امیدوارم نشست تهران با حضور همسایگان افغانستان مرحمی باشد بر درد های بزرگ مردم افغانستان . طالبان را امریکا نگذاشت در اجلاس تهران شرکت نمایدواین اجلاس بنفع دولت و مردم افغانستان میباشد زیرا برای برون رفتن افغانستان از مشکلات موجود با تصمیم همسایگان افغانستان این نست کار ساز میباشد . در صورت که همسایگان افغانستان راه سر مایه گزاری در افغانستان را باز نماید .کسب وکار در افغانستان رونق گرفته مردم از فقر و تنگ دستی نجات پیدامیکند و نست امروز تهران برای اتخاذ تصمیم مشترک همسایگان افغانستان بر کمک و سرمایه گزاری در افغانستان میباشد .
منبع: dw_persian - 🏆 7. / 63 ادامه مطلب »