اروپایی‌ها برای فرار از ۳ چالش، دفاترشان در افغانستان را بازگشایی می‌کنند/ بروکسل نمی‌خواهد حاشیه‌نشین تحولات کابل باشد

06/08/1400 03:09:00 ب.ظ

مکی در گفت‌وگو با ایلنا: اروپایی‌ها برای فرار از ۳ چالش، دفاترشان در افغانستان را بازگشایی می‌کنند/ بروکسل نمی‌خواهد حاشیه‌نشین تحولات کابل باشد

کارشناس مسائل اروپا گفت: اگرچه اروپایی‌ها در پرونده افغانستان دنباله‌روی آمریکا هستند ولی همچنان به دنبال کسب منافع خود به صورت انفرادی هستند. وی ادامه داد: اروپا همان زمان که آمریکایی‌ها از افغانستان خارج شدند اعتراض‌هایی را نسبت به این اقدام داشتند اما در مقابل شاهد بودیم که طالبان وارد کابل شد و حالا تمام کشور را در دست دارد.

واقعیت این است که طالبان به دنبال کسب مشروعیت و مقبولیت است و اروپایی‌ها هم سعی می‌کنند تا سیاست‌های مختص به خود را در افغانستان در غیاب آمریکایی‌ها پیگیری کنند تا به حاشیه نروند. بر همین اساس شاهد آن هستیم که کشورهای اروپایی اخیراً خبر از افتتاح و به کارگیری مجدد دفاتر دیپلماتیک خود در کابل دادند. این اقدام به نوعی نشان می‌دهد کشورهای عضو اتحادیه اروپا همچنان دغدغه‌های زیادی از ناحیه افغانستان حس می‌کنند و یکی از مشکلاتی که آنها را نگران کرده مساله مهاجرت است. اروپایی به خوبی می‌دانند که ایران و پاکستان دیگر ظرفیت پذیرش پناهجویان افغان را ندارند و به همین دلیل معتقدند که احتمالاً سیل پناهجویان به سمت ترکیه و اروپا روانه خواهد شد.

این تحلیلگر مسائل سیاسی تصریح کرد: از منظر دیگر آنها معتقدند مشکلات اقتصادی در اسلام‌آباد و تهران نمی‌تواند جوابگوی جذب پناهجویان باشد و به همین دلیل آنها به دنبال جلوگیری از مهاجرت همانند سال ۲۰۱۵ میلادی هستند. مساله دیگر بحث قاچاق مواد مخدر از مبداء افغانستان به کشورهای اروپایی است.

ادامه مطلب:
خبرگزاری كار ایران (ایلنا) ILNA »
Loading news...
Failed to load news.

جشن پیروزی اردوغان در آذربایجان

پیروزی رجب طیب اردوغان در انتخابات ریاست جمهوری ترکیه در آذربایجان با شور و شوق جشن گرفته شد. - Anadolu Ajansı ادامه مطلب >>

دخترفروشی برای نجات از گرسنگی در افغانستان؛ خانواده‌ها: «چاره‌ای نداریم»خبرنگاران فرانس‌پرس در اردوگاه‌ها و روستاهایی که آوارگان را در خود جای داده‌اند با حدود پانزده نفر گفتگو کرده‌اند که همگی مجبور شده بودند دختران جوان خود را به مبالغی از ۵۰۰ تا ۴ هزار دلار بفروشند. متاسفم که این خبر رو برای دختران افغانستانی که از تبار ما هستند می‌شنوم!!! خدا لعنتشون کنه بانیان وعاملان وعمله هاشون که طالبان هستند رو!!! همین اتفاق 1991 - 92 توی آذربایجان که تازه استقلال یافته بود، انجام می‌شد !! اصلأ در تصورم نمی گنجد که چطور میشه فرزند رو فروخت! بعد فکر می کنم که در ایران خودمون در 150 سال پیش فرزندخوری هم بوده😞😞 فصل برداشت و ذخیره های غذایی تموم شده و أفغانستان_به_کمکهای_غذایی_نیاز_دارد Shit

نشست تهران برای افغانستان بدون نماینده طالبان؛ رئیسی در مراسم افتتاحیه حاضر نشدنشست وزرای خارجه ۶ کشور همسایه افغانستان به علاوه روسیه به شکل حضوری و مجازی صبح امروز چهارشنبه ۲۷ اکتبر (۵ آبان) در تهران و بدون حضور ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور ایران آغاز شد.

در نشست کشورهای همسایه افغانستان در تهران چه گذشت؟ | DW | 27.10.2021دومین نشست وزیران امور خارجه کشورهای همسایه افغانستان به همراه روسیه با موضوع محوری حل بحران آن کشور در تهران برگزار شد. دبیرکل سازمان ملل و وزیران امور خارجه چین و روسیه به شکل ویدیویی در این نشست شرکت کرده بودند.

گزارش توییتری وزیر امور خارجه از نشست دوم همسایگان افغانستان در تهرانوزیر امور خارجه کشورمان با اشاره به برگزاری دومین نشست وزیران امور خارجه کشورهای همسایه افغانستان + روسیه در تهران گفت: پیام این کنفرانس روشن است؛ صلح تنها از دولت فراگیر و احترام به خواست مردم افغانستان برمی‌آید.

پاکستان: پول‌های افغانستان در خارج از این کشور باید آزاد شودپاکستان: پول‌های افغانستان در خارج از این کشور باید آزاد شود وزیر امور خارجه پاکستان خواستار آزادسازی دارایی‌های خارجی افغانستان شد.

نشست همسایگان افغانستان در تهران بدون حضور طالبان | DW | 27.10.2021در دومین نشست تهران چهار کشور همسایه افغانستان شرکت دارند. طبق گفته مقامات ایرانی وزرای خارجه چین و روسیه نیز به‌ گونه مجازی شرکت می‌کنند. گروه طالبان در این نشست حضور ندارد. با حضور طالبان در افغانستان اقتصاد افغانستان از بین رفته است و فقر وبیکاری بیداد میکند ومردم افغانستان در شرایط بدی قرار دارند امیدوارم نشست تهران با حضور همسایگان افغانستان مرحمی باشد بر درد های بزرگ مردم افغانستان . طالبان را امریکا نگذاشت در اجلاس تهران شرکت نمایدواین اجلاس بنفع دولت و مردم افغانستان میباشد زیرا برای برون رفتن افغانستان از مشکلات موجود با تصمیم همسایگان افغانستان این نست کار ساز میباشد . در صورت که همسایگان افغانستان راه سر مایه گزاری در افغانستان را باز نماید .کسب وکار در افغانستان رونق گرفته مردم از فقر و تنگ دستی نجات پیدامیکند و نست امروز تهران برای اتخاذ تصمیم مشترک همسایگان افغانستان بر کمک و سرمایه گزاری در افغانستان میباشد .