ارمنستان ممنوعیت واردات کالا از ترکیه را لغو کرد

10/10/1400 04:06 ب.ظ

ارمنستان ممنوعیت واردات کالا از ترکیه را لغو کرد جزئیات بیشتر🔽

در حالی که ایروان و آنکارا برای از برقراری روابط دیپلماتیک آماده می‌شوند، ارمنستان پس از لغو ممنوعیت واردات کالا از ترکیه، قرار است مجوز پرواز مستقیم ایروان-استانبول را هم صادر کند. قرار است نمایندگان دو کشور ماه آینده در مسکو با یکدیگر دیدار کنند. مقام‌های رسمی آنکارا و ایروان هم در هفته‌های اخیر از امکان پیشرفت برای برقراری مناسبات صحبت کرده اند.

مرز میان ارمنستان و ترکیه از سی‌ سال پیش و در پی فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی بسته شد.

وزیر اقتصاد ارمنستان با انتشار بیانیه‌ای در صفحه فیسبوک خود اعلام کرد ممنوعیت ورود کالاهای ترکیه به ارمنستان که سال گذشته و در پی جنگ ناگونو قره‌باغ وضع شده بود، به‌دلیل پیامدهای تورم‌زای آن، لغو شده است.

در همین بیانیه آمده است انتظار می‌رود ترکیه هم به زودی در اقدامی متقابل تحریم ورود کالا از ارمنستان را لغو کند. همزمان قرار است پرواز مستقیم خطوط هوایی ارزان‌قیمت فلیون ارمنستان و پگاسوس ترکیه میان ایروان و استانبول از سر گرفته شود. headtopics.com

نخستین مذاکره مستقیم میان نمایندگان ترکیه و ارمنستان از سال ۲۰۰۹ مولود چاووش اوغلو، وزیر امور خارجه دولت اردوغان روز پنجشنبه به شبکه ۲۴‌تی‌وی ترکیه گفت: «ما می‌فهمیم که روسیه مایل به میزبانی نخستین دور مذاکرات میان نمایندگان دو کشور است. ارمنستان هم خواسته بود تا نخستین دیدار در مسکو برگزار شود. اگر باید در کشور ثالث دیدار کرد، مهم نیست این کشور روسیه باشد یا جای دیگر.

ادامه مطلب:
euronews_pe »

تنها 17 درصد از جرائم ناشی از نفرت علیه مسلمانان ثبت می‌شودتنها 17 درصد از جرائم ناشی از نفرت علیه مسلمانان ثبت می‌شود در گزارش «اسلام‌هراسی اروپا در سال 2020» تاکید شد که تنها 17 درصد از جرائم ناشی از نفرت علیه مسلمانان ثبت و مستند شده است.

وزیر بهداشت ترکیه از امکان تزریق واکسن «تُرکوواک» از فردا در کلیه بیمارستان‌ شهرها خبر داد🛑 وزیر بهداشت ترکیه از امکان تزریق واکسن «تُرکوواک» از فردا در کلیه بیمارستان‌ شهرها خبر داد

واردات آب؛ از مترمکعبی ۷۰ هزار تومانِ تاجیکستان تا افغانستانِ ناامن/ بحران آب، با استقراض از بانک مرکزی حل نمی‌شوددبیر کل فدراسیون صنعت آب گفت: آب را نمی‌توان چاپ و تکثیر کرد و این ماده حیاتی که ماهیت اجتماعی دارد را فقط و فقط با روش‌های تجربه‌شده و موفق کشورهای پیشرفته می‌توان مدیریت کرد.

تعطیلی ۷۰ درصد از مراکز اسقاط خودرو/ حدود ۳ میلیون خودروی فرسوده داریم/ مجبور به واردات ضایعات آهن هستیمرییس انجمن مراکز اسقاط و بازیافت خودرو اظهار داشت:‌ یعنی با اسقاط نشدن خودرو، 10 درصد از آهن فرسوده‌ای که حتما باید در کوره‌های ذوب آهن باشند در داخل کشور تامین نشده و مجبور به واردات هستند.

اشرف غنی، رئیس‌جمهوری سابق افغانستان: راهی جز فرار از کابل نداشتمغنی می‌گوید یکی از مشاورانش به او فقط چند دقیقه فرصت داد تا در مورد خروج از کابل تصمیم‌گیری کند. او در عین حال اتهام خارج کردن میلیون‌ها دلار پول نقد از افغانستان را تکذیب کرد.

طالبان چگونه پس از 20 سال بر افغانستان مسلط شد؟نقطه اوج حمله نظامی طالبان تنها چند روز پس از خروج نظامیان ایالات متحده از افغانستان در ماه مه آغاز و در 15 اوت 2021 منجر به ورود این گروه به کابل پایتخت افغانستان شد. - خبرگزاری آناتولی

در حالی که ایروان و آنکارا برای برقراری روابط دیپلماتیک آماده می‌شوند، ارمنستان پس از لغو ممنوعیت واردات کالا از ترکیه، قرار است مجوز پرواز مستقیم ایروان-استانبول را هم صادر کند.

قرار است نمایندگان دو کشور ماه آینده در مسکو با یکدیگر دیدار کنند. مقام‌های رسمی آنکارا و ایروان هم در هفته‌های اخیر از امکان پیشرفت برای برقراری مناسبات صحبت کرده اند.

مرز میان ارمنستان و ترکیه از سی‌ سال پیش و در پی فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی بسته شد.

وزیر اقتصاد ارمنستان با انتشار بیانیه‌ای در صفحه فیسبوک خود اعلام کرد ممنوعیت ورود کالاهای ترکیه به ارمنستان که سال گذشته و در پی جنگ ناگونو قره‌باغ وضع شده بود، به‌دلیل پیامدهای تورم‌زای آن، لغو شده است.

در همین بیانیه آمده است انتظار می‌رود ترکیه هم به زودی در اقدامی متقابل تحریم ورود کالا از ارمنستان را لغو کند. همزمان قرار است پرواز مستقیم خطوط هوایی ارزان‌قیمت فلیون ارمنستان و پگاسوس ترکیه میان ایروان و استانبول از سر گرفته شود.

نخستین مذاکره مستقیم میان نمایندگان ترکیه و ارمنستان از سال ۲۰۰۹

مولود چاووش اوغلو، وزیر امور خارجه دولت اردوغان روز پنجشنبه به شبکه ۲۴‌تی‌وی ترکیه گفت: «ما می‌فهمیم که روسیه مایل به میزبانی نخستین دور مذاکرات میان نمایندگان دو کشور است. ارمنستان هم خواسته بود تا نخستین دیدار در مسکو برگزار شود. اگر باید در کشور ثالث دیدار کرد، مهم نیست این کشور روسیه باشد یا جای دیگر. اما از آنجا که روسیهدر این منطقه تلاش‌های بسیاری [برای صلح] می‌کند، ما هم از برنامه دیدار در مسکو استقبال می‌کنیم.»

مذاکرات ماه آینده، نخستین دور گفت‌وگوهای رسمی میان دو کشور از سال ۲۰۰۹ است.

ترکیه یکی از اولین کشورهایی بود که ارمنستان را به‌عنوان یک کشور مستقل به رسمیت شناخت. با این حال حمایت تمام قد و همیشگی آنکارا از جمهوری آذربایجان، مانع از برقراری مناسبات دیپلماتیک میان دو طرف شد. ارمنستان و آذربایجان تا اکتبر سال ۲۰۲۰ بارها بر سر اعمال حاکمیت و مالکیت بر ناگورنو قره‌باغ با یکدیگر جنگیدند. دور پایانی این مخاصمه مسلحانه پاییز گذشته و با پیروزی نظامی آذربایجان و انحلال عملی جمهوری خودخوانده ارمنی‌تباران، پایان یافت.

نبرد ناگورنو-‌قره‌باغ؛ نیروهای ارمنی از شهر استراتژیک «قبادلی» عقب‌نشینی کردند

اما تیرگی رابطه میان ایروان و آنکارا، تاریخی بسیار طولانی‌تر دارد. مقام‌های ارمنستان در ۳۰ سال گذشته بارها از ترکیه خواسته‌اند تا کشتار سال ۱۹۱۵میلادی اقلیت ارمنی ساکن امپراتوری عثمانی در جریان جنگ جهانی اول را به‌عنوان نسل‌کشی به رسمیت بشناسد. خواسته‌ای که طبیعتا همواره از سوی ترکیه رد شده است.