اردوغان در جستجوی جایگزین برای شرط 50+1 برای باقی‌ماندن در قدرت است

13/10/1399 06:08 ب.ظ

اردوغان در جستجوی جایگزین برای شرط 50+1 برای باقی‌ماندن در قدرت است العربية

روزنامه «الشرق الأوسط» با استناد به منابع حزب حاکم «عدالت و توسعه» در ترکیه نوشت که رجب طیب اردوغان به گفته منابع مزبور، این تغییرات، ساختارها و سیاست‌های حزب را هدف قرار خواهد داد تا از شکست در انتخابات پارلمانی و ریاست‌جمهوری آینده جلوگیری شود.

این منابع افزودند که استعفای ناگهانی برات آلبیرق داماد اردوغان، آغاز روند تغییرات داخلی در حزب عدالت و توسعه است.

همزمان، روزنامه ترکیه‌ای «زمان» به نقل از احمد داود اوغلو رهبر حزب مخالف «آینده» نوشت: «اردوغان با متحدان ملی‌گرای افراطی خود به دنبال جایگزینی برای شرط (50+1) به هدف باقی ماندن در قدرت است.» او افزود: «اردوغان اکنون تنها یک هدف دارد که همان حفظ قدرت به هر طریق ممکن است او را به انتخاب هر نوع جایگزین سوق دهد.»

اوغلو تأکید کرد: «ساختاری عجیب در کنار سیستم ریاست‌جمهوری بوجود آمد که توسط یک نفر کنترل می‌شود که اصل تفکیک قوا را از بین برد.». داوود اوغلو افزود: «اردوغان با گذشت زمان متوجه خواهد شد که به اسارت شرط 50+1 درآمده است. من مطمئن هستم که پس از مدتی رئیس‌جمهوری باید به دنبال گزینه دیگری باشد.» headtopics.com

فونت نوشته هاتون تو موبایل خیلی درشته استاندارد نیست به نظرم

ادامه مطلب:
AlArabiya_Fa »

وزیر اقتصاد فرانسه: رژیم اردوغان در تلاش برای گسترش نفوذ خود در اروپا استدر حالی که روابط ترکیه و اروپا و به ویژه فرانسه، پس از تنش‌های پیشین هنوز هم در تلاطم است، پاریس جدید ترین برنامه سربی با مردم از تلویزیون مردم - آمریکا تماشا کنید - نظر بدهید - مهمان برنامه های آینده ما باشید شما هم میتوانید در تلویزیون مردم برنامه داشته باشید

در جستجوی آلودگی‌های فضایی؛ راهی تازه برای کشف حیات فرازمینی پیشرفتهدانشمندان ناسا به‌تازگی پیشنهاد کرده‌اند که برای یافتن اثری از تمدن‌های فضایی پیشرفته، بهتر است در جو برخی سیارات به‌دنبال نوعی آلودگی ناشی از صنایع و فناوری‌ گشت؛ چیزی که نشانگر وجود یک تمدن صنعتی باشد بیشتر بخوانید🔽 1hoseim چه احمق

در جستجوی اینترنت برای شاد - کرمانشاه- عکس استانها تسنیم - Tasnimدانش‌آموزان روستای بانریون برای استفاده از شبکه شاد باید هر روز مسیر چند کیلومتری را راهپیمایی کنند تا به ارتفاعات اطراف روستا برسند.به‌علت عدم ایمنی مناسب و خطرات احتمالی از جمله حمله حیوانات وحشی و سقوط از ارتفاع، چند نفر از والدین دانش‌آموزان آنها را همراهی می‌کنند.سرمای شدید ارتفاعات باعث شده بازدهی یادگیری کودکان افت کند و والدین مجبورند در ارتفاعات برای گرم نگه‌داشتن کودکان، از آتش استفاده کنند.روستای بانریون از توابع بخش فیروزآباد شهرستان کرمانشاه است. azarijahromi اینرا از وزیر جوان، برادر شهید، نابغه ی اطلاعاتی جناب آقای آذری جهرمی بپرسید. اگر دنبال این هستنید که پولهای مملکت کجا خرج می شود درباره پروژه لباس فضانوردی وزارت ارتباطات پروژه مستعان 110 سپاه پاسداران سوال کنید سد گتوند و شور شدن میلیاردها متر مکعب آب شیرین

نخست‌وزیر آلبانی: با رئیس‌جمهور اردوغان برای گشایش صفحه جدیدی در روابط دوجانبه تاکید کردیمنخست‌وزیر‌آلبانی: با رئیس‌جمهور اردوغان برای گشایش صفحه جدیدی در روابط‌دوجانبه تاکید کردیم اردوغان با رئیس جمهور تروریست های دیدار داشتنه رئیس جنمهوری که تروریست های منافقین خلق را سالهاست در خاک خود از آنها حمایت می کنند رجب هر جا که ترور و تروریست بلشد رجب در ان حضور دارد

دعوت بایدن از اردوغان برای شرکت در نشست تغییرات اقلیمیرئیس‌جمهور آمریکا از رهبران 40 کشور از جمله رئیس‌جمهور ترکیه برای شرکت در نشست تغییرات اقلیمی دعوت کرد. - خبرگزاری آناتولی

رئیس‌جمهوری در تلاش است تا پیش از انتخابات 2023، تغییراتی را در این حزب ایجاد کند.

به گفته منابع مزبور، این تغییرات، ساختارها و سیاست‌های حزب را هدف قرار خواهد داد تا از شکست در انتخابات پارلمانی و ریاست‌جمهوری آینده جلوگیری شود.

این منابع افزودند که استعفای ناگهانی برات آلبیرق داماد اردوغان، آغاز روند تغییرات داخلی در حزب عدالت و توسعه است.

همزمان، روزنامه ترکیه‌ای «زمان» به نقل از احمد داود اوغلو رهبر حزب مخالف «آینده» نوشت: «اردوغان با متحدان ملی‌گرای افراطی خود به دنبال جایگزینی برای شرط (50+1) به هدف باقی ماندن در قدرت است.»

او افزود: «اردوغان اکنون تنها یک هدف دارد که همان حفظ قدرت به هر طریق ممکن است او را به انتخاب هر نوع جایگزین سوق دهد.»

اوغلو تأکید کرد: «ساختاری عجیب در کنار سیستم ریاست‌جمهوری بوجود آمد که توسط یک نفر کنترل می‌شود که اصل تفکیک قوا را از بین برد.».

داوود اوغلو افزود: «اردوغان با گذشت زمان متوجه خواهد شد که به اسارت شرط 50+1 درآمده است. من مطمئن هستم که پس از مدتی رئیس‌جمهوری باید به دنبال گزینه دیگری باشد.»

رهبر حزب «آینده» بر اهمیت توجه به مشارکت 23 حزب در حیات سیاسی یک ساله تأکید کرد و خاطرنشان نمود اردوغان به هیچ وجه نخواهد توانست حد نصاب 50+1 را در دور اول انتخابات به دست آورد.

داوود اوغلو اظهار داشت که وقتی اردوغان با کم شدن طرفداران و یاران خود از ائتلاف احزاب «عدالت و توسعه» و «جنبش ملی» به میزان 35٪ مواجه شود، سیستم پارلمانی را به عنوان شرط پراگماتیسم سیاسی در دستور کار خود قرار خواهد داد.

نظرسنجی‌ها حاکی از آن است که اردوغان، نامزد «ائتلاف خلق»، نمی‌تواند بیش از 40٪ از آراء انتخابات ریاست‌جمهوری را بدست آورد، بنابراین وی به دنبال لغو شرط 50+1 برای پیروزی در انتخابات ریاست‌جمهوری است.

به همین دلیل ائتلاف حاکم، گزینه دیگری را برای این شرط پیشنهاد می‌کند که همان اتخاذ نامزدی است که در دور اول، بیشترین آرا را به دست آورد و همچنین پیروزی در انتخابات ریاست‌جمهوری و لغو دور دوم مطابق با اصلاح قانون احزاب است.