بانک مرکزی ترکیه, برکناری رئیس بانک مرکزی ترکیه, اقتصاد ترکیه, مراد اویسال, ناجی اقبال

بانک مرکزی ترکیه, برکناری رئیس بانک مرکزی ترکیه

اردوغان رئیس بانک مرکزی ترکیه را پس از افزایش نرخ بهره برکنار کرد | DW | 20.03.2021

رئیس جمهور ترکیه دو روز پس از افزایش دو درصدی نرخ بهره در این کشور رئیس بانک مرکزی را برکنار کرد. اردوغان مخالف بالا بردن نرخ بهره است و قصد دارد برای مهار تورم نرخ بهره را کاهش دهد.

20/03/2021 05:07:00 ب.ظ

رئیس جمهور ترکیه دو روز پس از افزایش دو درصدی نرخ بهره در این کشور رئیس بانک مرکزی را برکنار کرد. اردوغان مخالف بالا بردن نرخ بهره است و قصد دارد برای مهار تورم نرخ بهره را کاهش دهد.

رئیس جمهور ترکیه دو روز پس از افزایش دو درصدی نرخ بهره در این کشور رئیس بانک مرکزی را برکنار کرد. اردوغان مخالف بالا بردن نرخ بهره است و قصد دارد برای مهار تورم نرخ بهره را کاهش دهد.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندیدناجی اقبال برکنار شد زیرا بانک مرکزی ترکیه دو روز پیش نرخ بهره را در این کشور دو درصد افزایش داد.تصمیم افزایش نرخ بهره دو درصدی را کمیته سیاست پولی بانک مرکزی ترکیه به دلیل کنترل و کاهش تورم اتخاذ کرده بود. بانک مرکزی ترکیه در توجیه این اقدام عواملی چون"تاثیرات منفی پاندمی کرونا"و"افزایش قیمت موادغذایی" را عنوان کرده است.

سی‌ان‌ان: طالبان یک مترجم نیروهای آمریکایی را سر بریدند دروغ بگو تا رستگار شوی | DW | 23.07.2021 آرتین ایران‌نژاد در سردشت به خاک سپرده شد

رئیس جمهور ترکیه توضیحی در باره دلیل برکناری رئیس بانک مرکزی نداده اما این تغییر، درست دو روز پس از افزایش نرخ بهره توسط بانک مرکزی ترکیه از ۱۷ به ۱۹ درصد انجام گرفته است.. اردوغان گفته است که رئیس جدید بانک مرکزی، صاحب کاوچی‌اوغلو، نماینده سابق حزب حاکم عدالت و توسعه خواهد بود.

رئیس جمهور ترکیه از یک سیاست پولی نامتعارف حمایت می‌کند و اغلب بالا بودن نرخ بهره بانکی را"عامل اصلی بدبختی‌های ترکیه" می‌داند. او گفته است که ترکیه در حال جنگ اقتصادی علیه یک"مثلث شیطانی" متشکل از"نرخ بهره، نرخ ارز و تورم" است. headtopics.com

نرخ تورم سالانه در ترکیه، در فوریه ۲۰۲۱ بیش از ۱۵ درصد افزایش یافت. به ویژه مواد غذایی مانند تخم‌ مرغ، نان، روغن و پنیر در ترکیه گران شده و در فوریه بیش از ۱۸ درصد افزایش داشته است.اردوغان تحت فشار سیاسی داخلی است و نارضایتی فزاینده‌ای در بین مردم وجود دارد.

دخالت اردوغان در تصمیم‌گیری‌های بانک مرکزی و برکناری روسای آن می‌تواند تردیدهایی را در مورد استقلال این بانک به وجود آورد.دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنیدمراد اویسال، رئیس پیشین بانک مرکزی فقط  ۱۸ ماه دوام آورد. ناجی اقبال نیز توانست حدود شش ماه در ریاست بانک مرکزی ترکیه بماند. سال پیش هم برات آلبایراک داماد اردوغان از سمت وزیر دارایی ترکیه استعفا داد.

اردوغان هفته گذشته نیز اصلاحات اقتصادی اعلام کرد. او معافیت‌های مالیاتی و وام‌های ارزان برای مشاغل کوچک که تحت تأثیر پاندمی کرونا قرار دارند را وعده داده است.تجارت پرسود با"کودکان کار سوری" در ترکیهکاری خسته‌کنندهخلیل ۱۳ ساله و اهل دمشق است. او ۵ روز در هفته در این کارگاه خیاطی کوچک در زیرزمین یک ساختمان مسکونی در استانبول کار می‌کند. در این محله کارگری، کارگاه‌های خیاطی زیادی وجود دارد و در اکثر آن‌ها کودکانی هم‌چون خلیل مشغول به کار هستند.

تجارت پرسود با"کودکان کار سوری" در ترکیهماشین‌های خیاطی بدون وقفه لباس‌ می‌دو‌زند. ۴ نفر از ۱۵ کارگر این کارگاه خیاطی کودک هستند. همه آن‌ها اهل سوریه هستند. صنعت نساجی ترکیه یکی از بخش‌هایی است که کار غیرقانونی در آن گسترده است و کودکان زیر سن قانونی به عنوان نیروی کار ارزان و بدون بیمه در آن مشغول هستند. headtopics.com

یک شهروند کانادایی ایرانی‌تبار اتهامات خود مبنی بر نقض تحریم‌های آمریکا علیه ایران را پذیرفت گلایه رهبر انقلاب از رعایت‌نشدن توصیه‌های متعدد قبلی درباره آب خوزستان و فاضلاب اهواز ارتش دانمارک از مشاهده کشتی‌های نیروی دریایی ایران در دریای بالتیک «با مقصد احتمالی روسیه» خبر داد

تجارت پرسود با"کودکان کار سوری" در ترکیهخلیل ۱۳ ساله می‌گوید"من در مورد آینده فکر نمی‌کنم". او در سوریه تا کلاس سوم در مدرسه درس خوانده است و پس از جنگ و فرار به ترکیه، دیگر به مدرسه نرفته است.تجارت پرسود با"کودکان کار سوری" در ترکیه

استخدام کودکان زیر سن قانونی در ترکیه قانونا ممنوع است.تجارت پرسود با"کودکان کار سوری" در ترکیهموسی ۱۳ ساله اهل شمال سوریه است. او می‌گوید: «امیدوارم در سوریه به‌زودی صلح برقرار شود و ما بتوانیم به خانه بازگردیم. آن‌وقت من می‌توانم تحصیل کنم و دکتر شوم.»

تجارت پرسود با"کودکان کار سوری" در ترکیهدر این‌جا هر روزه هزاران لباس زیر زنانه در رنگ‌ها و اندازه‌های متفاوت بسته‌بندی می‌شود و در بازار به فروش می‌رسد. هدف ارزان‌تر تمام کردن محصول در رقابت با کالاهای چینی است. کودکان این‌جا ساعتی کمتر از ۵۰ سنت دستمزد می‌گیرند.

تجارت پرسود با"کودکان کار سوری" در ترکیهآراس ۱۱ ساله است و از ۴ ماه پیش این‌جا کار می‌کند. مادرش باردار است و پدرش در یک کارخانه نساجی مشغول به کار است. او هر روز از ساعت ۸ صبح تا ۸ شب کار می‌کند. در طول روز تنها مجاز است دوبار استراحت کند. به او در ماه معادل ۱۵۳ یورو حقوق می‌دهند. headtopics.com

تجارت پرسود با"کودکان کار سوری" در ترکیهاز آن‌جا که آراس از دوشنبه تا جمعه کار می‌کند نمی‌تواند به مدرسه دولتی برود. او آخر هفته‌ها به مدارسی که به چنین کودکانی آموزش می‌دهند می‌رود و ریاضی و زبان ترکی می‌آموزد.تجارت پرسود با"کودکان کار سوری" در ترکیه

هر روز بیش از ۷۰ کودک ۴ تا ۱۸ ساله به این مدرسه کوچک می‌آیند. گاهی معلمان می‌توانند والدین را متقاعد کنند که حداقل چند روز در هفته کودکانشان‌ را به این مدرسه بفرستند. ادامه مطلب: DW فارسی »

سیل کم‌سابقه در ژنگژو چین؛ در سه روز به اندازه یک سال باران بارید

وقوع سیل کم‌سابقه در شهر ژنگژو در استان هنان چین دستکم ۱۲ کشته برجا گذاشته است. ارتش برای کمک به ناحیه اعزام شده و نیروهای امدادرسان تا کنون ۲۰۰ هزار نفر را از شهر تخلیه کرده‌اند.

😄😄😄😄😄😄😄😄 اردوغان همەکارە ،هیچکارە Ecologic_Rojava's account has been withheld in Turkey in response to a legal demand. Learn more.