اردوگاه سوخته؛ پناهجویان لسبوس آواره در خیابان‌ها - BBC News فارسی

20/06/1399 07:21:00 ب.ظ

اردوگاه سوخته؛ پناهجویان لسبوس آواره در خیابان‌ها

هزاران پناهجو در جزیره لسبوس یونان دیشب را بدون سرپناه در خیابان‌ها سپری کردند. پناهجویان به بی‌بی‌سی فارسی گفته‌اند تا این لحظه آب و غذا بین آنها توزیع نشده است.

کمپ موریا که بزرگترین اردوگاه پناهجویان در یونان بود پریشب در آتش سوخت. سیزده هزار پناهجو که ۷۰ درصد آنها اهل افغانستان هستند در این کمپ زندگی می کردند. این در حالی است که این کمپ تنها ظرفیت سه هزار پناهجو را داشت. امروز صبح، بیش از ۴۰۰ کودک به سرزمین اصلی یونان منتقل شدند. مقام های یونان و اتحادیه اروپا قول داده اند برای اسکان موقت پناهجویان چند کشتی را به منطقه اعزام خواهند کرد..نخست‌وزیر یونان در جزیره لسبوس این کشور به‌دلیل آتش‌سوزی در اردوگاه پناهجویان موریا از امروز به مدت ‌4 ماه وضعیت فوق‌العده اعلام کرد..در نخستین ساعات چهارشنبه ۱۹ شهریور (۹ سپتامبر) آتش از چند نقطه از کمپ پناهجویی موریا در جزیره لسبوس یونان شعله‌ کشید. وزش باد به آتش دامن زد و موجب گسترش آن به سراسر اردوگاه و اطراف آن شد. ۲۸ مأمور آتش‌نشانی با هشت خودروی اطفاء حریق تلاش کردند آتش را مهار کنند. در حال حاضر آتش‌سوزی تحت کنترل در آمده است..شب گذشته، هشتم سپتامبر ۲۰۲۰، «کمپ موریا»، بزرگ‌ترین کمپ پناه‌جویان اروپا که در میان پناه‌جویان به «جهنم» معروف است، در آتش سوخت و هزاران پناه‌جو آواره شدند. موریا زندانی است به وسعت جزیره‌ «لس‌بوس» از توابع شهر «میتیلینی» که سال‌ها است به کابوسی برای پناه‌جویان تبدیل شده است..

پرهام قبادی گزارش می‌دهد...آتن/ توفیق دورول/ خبرگزاری آناتولی.

ادامه مطلب:
BBC NEWS فارسی »

عقلانیت یک روش است نه یک فراورده | مصطفی ملکیان

مدت‌های زیادی بود که می‌خواستم با استاد ملکیان گفت‌وگو کنم و از او در مورد اخلاق، زندگی متدینانه و توقع دور از انتظار برخی شهروندان در مختصات اجتماعی امروز ایران بپرسم که به شکل عجیبی می‌خواهند سایر مردم در همسویی با آنان زیست اخلاقی را برای خود معنا کنند. ملکیان معتقد است روشنفکری اسلامی، از زمانِ بنیان‌گذارش سید‌جمال‌الدین اسدآبادی، تا الان، فواید و سودهایی برای جوامع اسلامی داشته، ولی اگر بخواهیم در باب ریشه روشنفکری اسلامی داوری کنیم و بگوییم آیا اصلا این پروژه روی هم رفته پروژه‌ای سودمند یا زیانمند بوده، به نظر من زیان‌مند بوده است. به اعتقاد من روشنفکری دینی پروژه‌ای ناموفق است. ادامه مطلب >>

Loading news...
Failed to load news.

اعلام وضعیت فوق‌العاده در جزیره لسبوس یونان

بزرگترین اردوگاه پناهجویان اروپا در آتش سوخت | DW | 09.09.2020شامگاه سه‌شنبه آتش در چند نقطه از کمپ موریا در جزیره لسبوس شعله کشید. موریا بزرگترین اردوگاه پناهجویان در اروپا است. پناهجویان به کمپ‌های دیگر منتقل شده‌اند. آیا آتش‌سوزی عمدی بوده است؟

«جهنم موریا» در آتش سوخت؛ رهایی پناه‌جویان یا آوارگی بیشتر؟

بزرگ‌ترین اردوگاه پناهجویان یونان در آتش سوخت - BBC News فارسیاردوگاه موریا در جزیره لسبوس که بزرگ‌ترین اردوگاه پناهجویان در یونان است در پی آتش‌سوزی کاملا تخریب شده و سیزده هزار ساکنش آواره شده‌اند.

حریق‌ تازه در اردوگاه پناهجویان؛ اروپا برای یاری بسیج می‌شود | DW | 10.09.2020در اردوگاه پناهجویی موریا در جزیره لسبوس یونان آتش‌سوزی‌های پراکنده رخ داده است و آنچه از زندگی پناهجویان باقی مانده را می‌سوزاند. هزاران ساکن اردوگاه آواره هستند؛ کرونا هم بیرحمانه بر زندگی آنها می‌تازد.

هزاران آلمانی خواستار پذیرش پناهجویان ساکن اردوگاه موریا در این کشور شدند