اردوغان سفرای ده کشور در آنکارا را 'عناصر نامطلوب' خواند | DW | 23.10.2021

01/08/1400 10:34 ب.ظ

بسیاری از دیپلمات‌های خارجی به ادامه بازداشت عثمان کاوالا، چهره فرهنگی مطرح ترکیه اعتراض کرده،اند. اردوغان ابتدا فراخوان‌ها را تحریک‌آفرینی خواند و حال سفیران ده کشور از جمله آلمان و آمریکا را عناصر نامطلوب می‌نامد.

بسیاری از دیپلمات‌های خارجی به ادامه بازداشت عثمان کاوالا، چهره فرهنگی مطرح ترکیه اعتراض کرده،اند. اردوغان ابتدا فراخوان‌ها را تحریک‌آفرینی دانست و حال سفیران ده کشور از جمله آلمان و آمریکا را عناصر نامطلوب خوانده است. اردوغان مهلتی برای این امر تعیین نکرده اما با متهم کردن نمایندگان دیپلماسی ده کشور به"گستاخی" از آنها خواسته که اگر نمی‌خواهند جامعه ترکیه را درک کنند، هر چه زودتر ناپدید شوند.

او گفته است: «آنها باید ترکیه را بشناسند و یاد بگیرند که این جامعه را درست بفهمند.»

خشم اردوغان ناشی از حمایت سفرای خارجی از چهره فرهنگی و اجتماعی ترکیه، عثمان کاوالاست. این بازرگان و کنشگر حقوق بشری که پشتیبان آزادی رسانه‌ها، حقوق اقلیت‌ها، کردها و جدایی دین از دولت است، از چهار سال قبل زندانی است. او که از نزدیکی آنکارا و واشنگتن نیز حمایت می‌کند، ابتدا به اتهام تامین مالی و سازماندهی تظاهرات ضد دولتی در پارک گزی در استانبول در سال۲۰۱۳ دستگیر شد.

او در این ارتباط و از جمله"تبانی با کردها" دو سال و نیم حبس کشید. سپس در ارتباط با پرونده دیگری دستگیر شد؛ این بار در ارتباط با کودتای نافرجام ترکیه و اتهام"جاسوسی". بازداشت او در اکتبر ۲۰۱۷ و هنگام بازگشت از یک جلسه فرهنگی در انستیتو گوته صورت گرفت. headtopics.

ادامه مطلب:
dw_persian »

ترکیه هم‌باید مثل ایران و کره‌شمالی منزوی بشه. دیکتاتوری در جهان امروز جایی نداره.

اردوغان دستور اخراج سفرای ۱۰ کشور از جمله آمریکا و فرانسه را صادر کردرئیس‌جمهوری ترکیه گفت که سفرای خارجی اگر دیگر «شناختی» از ترکیه ندارند باید این کشور را ترک کنند. قدرت مغز را فاسد و تباه می کند مانند اردوغان 😂😂😂 منگُل رفتی تو لیست خاکستری FATF اگر این غلط رو هم بکنی میری میشینی ته کلاس پیش جمهوری آخوندی و سوریه و یمن،سقوط ارزش پول با کسی شوخی نداره‌هاااا نشاش به ترکیه ابله

کروبی را نمی‌توان از انقلاب جدا کرد/ اصلاح‌طلبان نیازمند اصلاح از درون هستندیک فعال سیاسی اصلاح طلب تاکید کرد: معتقدم تکلیف عده‌ای از اصلاح‌طلبان با اپوزسیون باید مشخص شود ولاغیر ، در غیر اینصورت ما هم چنان مشکل خواهیم داشت. خواهشاً این خبر رو کار کنید. وضعیت پناهجویان نامعلومه.

اردوغان: ما می‌خواهیم بحران جهانی را با یک سیاست اقتصادی به فرصت تاریخی تبدیل کنیماردوغان: ما می‌خواهیم بحران جهانی را با یک سیاست اقتصادی به فرصت تاریخی تبدیل کنیم

اردوغان شمار شهروندان ترک در ایران را مانع ادامه تنش با آذربایجان دانستچه عجب یه رسانه ی فارس زبان پیدا شد که سخنان اردوغان رو درست ترجمه کنه تشگیلات و حکومت جاهلیت شئونیزم فارسی فرقه فارسیسم اشغالگر ایران بایستی از علوم بی منطق جاهلیت و هویت دروغین من منیت مندراوردی جعلیاتش دست بردارد به هویت و مدنیت بزرگ مشترک علوم طبیعی خردمندانه ی ملتهای توکان و ملتهای ایرانیان گذار کند حکومت حقیقی ایرانیان در ایران بنیان شود.

ترکیه جان‌ باختن شماری از شهروندان روسیه در انفجار کارخانه‌ باروت‌سازی را تسلیت گفت

رژیم اسد بخشی از کمک‌های مالی و بشردوستانه به سوریه را ضبط کرده استبنا به اعلام یک سازمان آمریکایی رژیم اسد بخشی از کمک‌های مالی و بشردوستانه به سوریه را به نفع خود ضبط کرده است. - خبرگزاری آناتولی

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه گفته که حمایت دیپلمات‌های خارجی از عثمان کاوالا بدون پیامد نخواهد بود. او سفیران آمریکا و آلمان و شمار دیگری از دولت‌ها را"عناصر نامطلوب" نامیده و از وزارت خارجه کشورش خواسته که واکنش لازم در این زمینه را نشان دهد. در عرف دیپلماسی بین‌المللی‌ مرسوم است که چنین افرادی اخراج شوند.

اردوغان مهلتی برای این امر تعیین نکرده اما با متهم کردن نمایندگان دیپلماسی ده کشور به"گستاخی" از آنها خواسته که اگر نمی‌خواهند جامعه ترکیه را درک کنند، هر چه زودتر ناپدید شوند. او گفته است: «آنها باید ترکیه را بشناسند و یاد بگیرند که این جامعه را درست بفهمند.»

خشم اردوغان ناشی از حمایت سفرای خارجی از چهره فرهنگی و اجتماعی ترکیه، عثمان کاوالاست. این بازرگان و کنشگر حقوق بشری که پشتیبان آزادی رسانه‌ها، حقوق اقلیت‌ها، کردها و جدایی دین از دولت است، از چهار سال قبل زندانی است. او که از نزدیکی آنکارا و واشنگتن نیز حمایت می‌کند، ابتدا به اتهام تامین مالی و سازماندهی تظاهرات ضد دولتی در پارک گزی در استانبول در سال۲۰۱۳ دستگیر شد.

او در این ارتباط و از جمله"تبانی با کردها" دو سال و نیم حبس کشید. سپس در ارتباط با پرونده دیگری دستگیر شد؛ این بار در ارتباط با کودتای نافرجام ترکیه و اتهام"جاسوسی". بازداشت او در اکتبر ۲۰۱۷ و هنگام بازگشت از یک جلسه فرهنگی در انستیتو گوته صورت گرفت.

دادگاهی او را در فوریه ۲۰۲۰ از اتهامات مبرا دانست اما در ژانویه سال ۲۰۲۱ دادگاه تجدیدنظر با رد این حکم، تاریخ محاکمه بعدی را ۲۶ نوامبر تعیین کرد. چنانچه او به اتهام جاسوسی محاکمه شود، حبس ابد در انتظارش خواهد بود.

"آنادولو کولتور"، سازمان فرهنگی عثمان کاوالا، سازمانی است که برای تحقق رواداری میان گروه های اتنیک در ترکیه فعالیت می‌کند. این سازمان همکاری‌های وسیعی با سازمان‌های جهانی از جمله انستیتو گوته آلمان دارد.

عثمان کاوالا، فعال فرهنگی و ناشر

کاوالا به تازگی اعلام کرده که دیگر در جلسات محکمه شرکت نمی‌کند. او از طریق وکلای خود گفته است: «اظهارات تحقیرآمیز و تهمت‌های رئیس جمهور علیه فردی که دادگاهش هنوز در جریان است، حمله به کرامت انسانی است.»

اردوغان با اشاره به جورج سوروس، سرمایه‌گذار و نیکوکار آمریکایی، کاوالا را"ته مانده سوروس" خوانده است.

دولت ترکیه ادعا می‌کند که کاوالا با فعالیت‌هایش در صدد بی ثبات کردن جامعه بوده است.

عثمان کاوالا در رشته اقتصاد درس خوانده ولی دل مشغولی اصلی‌اش مسائل هنری و فرهنگی است. او در سال ۱۹۸۲ میلادی انتشاراتی معتبر (Iletisim) را راه‌اندازی کرده که آثار ادبی و سیاسی مطرح‌ترین چهره‌های ترکیه را منتشر می‌کند.

کارزار آزادی کاوالا به مناسبت هزارمین روز بازداشت او به جریان افتاد. آنکارا پیش‌تر سفرای ده کشور آلمان، فرانسه، دانمارک، هلند، نروژ، سوئد، فنلاند، آمریکا، نیوزلند و کانادا را که از این کارزار حمایت کرده بودند به وزارت خارجه ترکیه احضار کرده بود. این سفرا در یک بیانیه مشترک نوشته‌‌ بودند «تاخیر مداوم در روند قضایی کاوالا، قرار دادن پرونده‌های مختلف در کنار هم و ایراد اتهامات جدید پس از مبرا شدن از اتهامات قبلی بر توجه به دموکراسی، حاکمیت قانون و شفافیت در سیستم قضایی ترکیه سایه انداخته است.»

در همین زمینه: