اردوغان: آمریکا از پ‌ک‌ک حمایت می‌کند | DW | 15.02.2021

15/02/2021 11:23:00 ب.ظ

رئیس جمهوری ترکیه دولت آمریکا را به حمایت از حزب پ‌ک‌ک و «یگان‌های مدافع خلق» کرُد متهم کرد. هم‌زمان نیروهای امنیتی ترکیه بیش از ۷۰۰ نفر را به اتهام تماس با فعالان کرد دستگیر کردند.

آمریکا ترکیه, حزب کارگران کردستان (پ‌ک‌ک)

رجب طیب اردوغان در جمع هواداران حزب خود موضع‌گیری وزارت امور خارجه ایالات متحده در قبال کشته‌شدن ۱۳ سرباز و مامور پلیس ترکیه را «یک شوخی» خواند و گفت، این موضع‌گیری نشان می‌دهد که آمریکا از گروه‌های مسلح پ‌ک‌ک و «یگان‌های مدافع خلق» در سوریه حمایت می‌کند.

رئیس جمهوری ترکیه دولت آمریکا را به حمایت از حزب پ‌ک‌ک و «یگان‌های مدافع خلق» کرُد متهم کرد. هم‌زمان نیروهای امنیتی ترکیه بیش از ۷۰۰ نفر را به اتهام تماس با فعالان کرد دستگیر کردند.

روز یکشنبه حلوصی آکار، وزیر دفاع ترکیه اعلام کرده بود که «حزب کارگران کردستان» (پ‌ک‌ک) ۱۳ سرباز و مأمور پلیس این کشور را در شمال عراق اعدام کرده است.پ‌ک‌ک این خبر را تکذیب کرد و مدعی شد که ارتش ترکیه مواضع این حزب در شمال عراق را بمباران کرده و در جریان این حمله هوایی سربازان و ماموران پلیس ترک نیز کشته شده‌اند.

احضار سفیر آمریکاسخنگوی وزارت امور خارجه ایالات متحده گفت، اگر این خبر درست باشد واشنگتن آن را محکوم می‌کند. این موضع‌گیری دولت آمریکا خشم اردوغان را برانگیخته است. وزارت خارجه ترکیه روز دوشنبه سفیر ایالات متحده در آنکارا را احضار کرد و به واکنش واشنگتن «شدیدا» انتقاد کرد که چرا مشروط سخن گفته است.

ادامه مطلب:
DW فارسی »

اختصاصی| بازدید میدانی وزیر کشور از مناطق آسیب‌دیده حوادث تروریستی زاهدان+ فیلم- اخبار سیستان و بلوچستان - اخبار استانها تسنیم | Tasnim

اخبار ایران و جهان را در خبرگزاری تسنیم بخوانید ادامه مطلب >>

تو این دنیای کثیف سیاست بازها، این حرومزاده رو کجای دلم بذارم؟! این یارو خودش تروریسته اردوغان تروریست حروم لقمه. 🔥🔥🔥🔥🔥🔥🔥

تاکید مجدد آمریکا بر حمایت از امنیت اسرائیل و منع ایران از دستیابی به سلاح اتمیجک سالیوان، مشاور امنیت ملی ایالات متحده، شامگاه سه شنبه 13 آوریل با دیگر بر تعهد قاطع آمریکا به ترامپ خر رو شناخته بود که اجازهء داشتن شاخ رو بهش نمیداد. اروپا باید مکانیزم ماشه رو فعال کنه. نه_به_جمهوري_اسلامي نه_به_قرارداد_۲۵_ساله

بیش از ۴۰۰ شرکت بزرگ آمریکا از حقوق دگرباشان جنسی حمایت کردندبیش از ۴۰۰ شرکت جهان از جمله تسلا، فایزر، دلتاایرلاینز و آمازون از تصویب قوانین حقوق مدنی برای دگرباشان جنسی (ال.جی.بی.تی.کیو) توسط کنگره آمریکا حمایت کردند.

درخواست بیش از ۱۰۰ کنشگر داخل ایران از سازمان ملل برای حمایت از همه‌پرسی گذارسازمان ملل به ما که میرسه میشه سازمان دمل! نه_به_جمهوری_اسلامی

روایت متفاوت ترکیه و پ‌ک‌ک از کشته‌شدن ۱۳ گروگان؛ آمریکا محکوم کرد - BBC News فارسیارتش ترکیه نیروهای حزب کارگران کردستان، پ‌ک‌ک را متهم کرده که ۱۳ گروگان ترک را کشته‌اند. اما پ‌ک‌ک میگوید که ارتش ترکیه با بمباران اسارتگاه این گروگان‌ها، آنها را به قتل رسانده است. در تازه‌ترین تحولات وزارت خارجه آمریکا با انتشار بیانیه از کشته شدن شهروندان ترکیه در کردستان عراق ابراز تاسف کرده است و اعلام کرده در کنار متحد خود در ناتو می‌ایستد. تحریریه آشغال حرامزاده تروریست ، این چه وضع تیتر زدن و خبر گذاشتن هست؟ نام یک گروه تروریستی و یک کشور رو در کنار هم آوردی ، روایت دورغین تروریست ها رو پررنگ تر جلوه دادی ، شهروندان غیرنظامی گروگان گرفته شده رو اسیر خطاب کردی. برای بقیه تروریست ها هم اینگونه رفتار می کنید تحریریه BBC ؟ مثلا روایت تروریست های داعش رو هم از یک حادثه می گذارید؟ می دونم دردناک هست به هلاکت رسیدن عزیزانتان در قندیل ، ولی شما عوضی ها مثلا خبرنگارید ، دوست دارید حمایت کنید لباس خبرنگاری رو دربیارید و گم شوید بروید قندیل.. بی بی سی میدونم درست بشو نیستی ولی ترکیه جوری تلافی میکن که روی تو و حامیان تروریست ا کم میشه.حالا هرچی دلت میخواد بنویس روباه خانوم.کی اخه به نوشته ها واون گزارشای چرتت اهمیت میده اخه.

پرزیدنت بایدن اعلام کرد که آمریکا از برنامه جهانی واکسیناسیون کووید۱۹ حمایت مالی خواهد کردصدای آمریکا یک سازمان بین المللی خبری و رسانه ای است که از خاورمیانه تا شرق آسیا و اروپا را تحت پوشش قرار داده است. چین ویروسهای دیگه ای تولید کرده

روز دوشنبه، ۱۵ فوریه (۲۷ بهمن) رجب طیب اردوغان در جمع هواداران حزب خود موضع‌گیری وزارت أمور خارجه ایالات متحده در قبال کشته‌شدن ۱۳ سرباز و مامور پلیس ترکیه را «یک شوخی» خواند و گفت، این موضع‌گیری نشان می‌دهد که ایالات متحده از گروه‌های مسلح کرد پ‌ک‌ک و «یگان‌های مدافع خلق» در سوریه حمایت می‌کند.جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای و دفاع از امنیت اسرائیل تأکید کرد.Aa بیش از ۴۰۰ شرکت آمریکایی از جمله تسلا، فایزر، دلتاایرلاینز و آمازون از تصویب قوانین حقوق مدنی برای دگرباشان جنسی (ال.۱۰۲ فعال مدنی و کنشگر سیاسی داخل ایران در نامه‌ای به رئیس و اعضای شورای امنیت سازمان ملل خواهان پشتیبانی این نهاد از برگزاری یک همه‌پرسی برای گذار از حکومت جمهوری اسلامی شدند.

روز یکشنبه حلوصی آکار، وزیر دفاع ترکیه اعلام کرده بود که «حزب کارگران کردستان» (پ‌ک‌ک) ۱۳ سرباز و مأمور پلیس این کشور را در شمال عراق اعدام کرده است. پ‌ک‌ک این خبر را تکذیب کرد و مدعی شد که ارتش ترکیه مواضع این حزب در شمال عراق را بمباران کرده و در جریان این حمله هوایی سربازان و ماموران پلیس ترک نیز کشته شده‌اند. اظهارات جک سالیوان پس از آن بیان شد که عباس عراقچی معاون وزیر خارجه و عضو هیئت مذاکره کننده ایران در وین از آغاز غنی سازی 60 درصدی اورانیوم در این کشور خبر داد. احضار سفیر آمریکا سخنگوی وزارت امور خارجه ایالات متحده گفت، اگر این خبر درست باشد واشنگتن آن را محکوم می‌کند.تی. این موضع‌گیری دولت آمریکا خشم اردوغان را برانگیخته است. دستگاه غنی سازی اورانیوم در تاسیسات اتمی ایران عراقچی گفت که هم موضوع غنی‌سازی و هم نصب سانترفیوژهای پیشرفته را به اطلاع رافائل گروسی رئیس سازمان آژانس بین المللی انرژی اتمی رسانده است.  وزارت خارجه ترکیه روز دوشنبه سفیر ایالات متحده در آنکارا را احضار کرد و به واکنش واشنگتن «شدیدا» انتقاد کرد که چرا مشروط سخن گفته است.» شهلا انتصاری، اکبر امینی، عیسی‌خان حاتمی، یاسمین حنیفه طباطبایی، هاشم خواستار، زرتشت احمدی‌راغب، کوروش زعیم، حشمت الله طبرزدی،  بهفر لاله‌زاری، ‌فرنگیس مظلوم، عبدالحمید معصومی تهرانی، و محمد نیکبخت از جمله امضا کنندگان این نامه هستند.

ساعاتی پس از اظهارات اردوغان و فراخوانی سفیر آمریکا به وزارت خارجه ترکیه، خبرگزاری آناتولی ترکیه از گفت وگوی تلفنی مولود چاووش‌اوغلو وزیر امور خارجه این کشور با آنتونی بلینکن همتای آمریکاییاش خبر داد. از سوی دیگر کاخ سفید در واکنش به اعلام غنی‌سازی 60 درصدی اورانیوم ایران، اعلام کرد: «ایالات متحده اعلام ایران در مورد افزایش 60٪ غنی سازی اورانیوم را جدی می‌گیرد. نام‌های بزرگی مانند اپل، پپسی، جنرال موتورز، سی وی اس، فیسبوک، ماریوت، کاپیتال یک، استارباکس و هوم دپو به این لیست اعتبار بخشیده‌اند. طرفین در این گفت و گو"ابعاد روابط دو جانبه میان ترکیه و آمریکا، موضوعات مبارزه با تروریسم، گروه تروریستی پ‌ک‌ک، اس -۴۰۰ و تحولات سوریه و مدیترانه شرقی" را مورد بحث و تبادل نظر قرار دادند. بلینکن در این گفتگوی تلفنی، کشته شدن ۱۳ شهروند ترکیه را نیز همتای ترک خود تسلیت گفت. برچسب‌ها. ارتش ترکیه از روز دهم فوریه عملیات نظامی گسترده‌ای را علیه نیروهای پ‌ک‌ک در کوه‌های منطقه گارا در شمال عراق و ۳۵ کلیومتری مرز ترکیه آغاز کرده است. این حمایت‌ها شامل اشتغال، مسکن، برنامه‌های وام، آموزش و سایر زمینه‌ها می‌شود. به گفته وزیر دفاع ترکیه در جریان این حمله ۴۸ رزمنده این حزب کشته شده‌اند.

  دستگیری صدها نفر پلیس ترکیه روز دوشنبه ۷۱۸ نفر را در ۴۰ شهر این کشور به اتهام تماس با فعالان کرد دستگیر کرد. به گفته وزارت کشور، شماری از رهبران حزب دموکراتیک خلق‌های ترکیه، دومین حزب بزرگ اپوزیسیون این کشور هم در میان دستگیرشدگان هستند. از جمله مخالفان لایحه حمایت از دگرباشان جنسی، اسقف‌های کاتولیک آمریکا هستند که گفته‌اند این موضوع می‌تواند سالن‌ها و مراکز وابسته به کلیساها را مجبور به میزبانی عملکردهایی کند که اعتقادات آن‌ها را نقض می‌کند. به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید در روز دوشنبه همچنین دادگاهی در استانبول ارن کسکین، وکیل مدافع حقوق بشر را به شش سال و سه ماه زندان محکوم کرد. خانم کسکین به عضویت در یک سازمان تروریستی متهم شده است. سازمان عفو ​​بین‌الملل محکومیت کسکین را محکوم کرد.» هم‌رسانی این مطلب:.

مارکوس بیکو، سرپرست شعبه آلمان این سازمان حقوق بشری گفت: «این نشانه بارزی از وضعیت فاجعه‌بار حقوق بشر در ترکیه است.» به اعتقاد او، قوه قضائیه ترکیه بار دیگر به ابزاری سیاسی برای سرکوب جامعه مدنی تبدیل شده است.  در همین زمینه: .