اردن پس از ۲۵ سال «باقوره» و «غمر» را از اسرائیل پس گرفت

19/08/1398 06:35 ب.ظ

پادشاه اردن روز یکشنبه در پارلمان این کشور گفت: «پایان اعتبار متمم‌های توافق صلح درباره باقوره و غمر و حاکمیت کامل خودمان بر این سرزمین‌ها را اعلام می‌کنم.»

پادشاه اردن روز یکشنبه در پارلمان این کشور گفت: «پایان اعتبار متمم‌های توافق صلح درباره باقوره و غمر و حاکمیت کامل خودمان بر این سرزمین‌ها را اعلام می‌کنم.» بنا به معاهده صلحی که اسرائیل و اردن در سال ۱۹۹۴ میلادی امضاء کرده بودند دو منطقه باقوره و غمر به مدت ۲۵ سال در اختیار اسرائیل قرار گرفته بود.

پادشاه اردن روز یکشنبه در پارلمان این کشور گفت: «پایان اعتبار متمم‌های توافق صلح درباره باقوره و غمر و حاکمیت کامل خودمان بر این سرزمین‌ها را اعلام می کنم.»خبرگزاری فرانسه گزارش داده است که حصاری زرد رنگ در مقابل مسیر منتهی به باقوره و غمر روز یکشنبه نصب شده بود تا مانع از دسترسی اسرائیلی‌ها به این مناطق شود.

باقوره منطقه‌ای شش کیلومتر مربعی در نزدیکی رود اردن در بخش شمالی مرز اردن با اسرائیل است. غمر نیز حدودا چهار کیلومتر مربع وسعت دارد و در نزدیکی مرز دو کشور در بخش جنوبی قرار گرفته است. ملک عبدالله سال گذشته اسرائیل را از قصد خود برای بازپس گیری این مناطق مطلع کرده بود. کشاورزان اسرائیلی طی ۲۵ سال گذشته مشغول فعالیت در باقوره و غمر بودند.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل سال گذشته گفته بود که کشورش به دنبال حفظ شرایط موجود در باقوره و غمر است. اما دو طرف بر سر تمدید اجاره این مناطق به توافق نرسیدند. رسانه‌های اسرائیلی گزارش داده‌اند که مذاکراتی برای پرداخت خسارت به کشاورزانی که در این مناطق مشغول فعالیت بودند در جریان است. headtopics.com

ادامه مطلب:
euronews_pe »

سی سال پس از فروپاشی دیوار برلین، مرکل از اروپا خواست پای دفاع از آزادی بایستدامروز بسیاری از رهبران کشورهای اروپایی در آلمان گردهم آمدند تا سی امین سالگرد فروپاشی دیوار برلین را گرامی دارند. خخخخخخخ مرکل خودش 30 سال قدرت رو دستش گرفته از آزادی حرف نزنه سنگین تره

پدرهمسرم بی‌اجازه به بهانه بردن لباس مدارک مهمی را برده است، چه‌طور آن‌ها را پس بگیرم؟Hichi dahanet servise

اردوغان: ترکیه پس از خروج سایر کشورها از سوریه عقب‌نشینی نخواهد کردرجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه در اظهاراتی که شامگاه جمعه 8 نوامبر انتشار شد، تاکید کرد کشورش پس این خوی حیوان صفتی ترکهای مغول در منطقه است که اگر خطری بیشتر از تروریزم جمهوری اسلامی نداشته باشد به مراتب کمتر نیست و باید دولت رسمی سوریه چه خوب چه بد همراه با نیروهای خلق دمکراتیک SDF و گروه‌های کُرد در روژآوا با یک اتحاد این پلیدی را از خاک خود بیرون برانند طیب طیب الله احسنت بارک الله این سلطان عقب افتاده تا پایان استقرار سلطنت کبیر عثمانی از پای نخواهد افتاد!! گر کَنی ریشم،گر کنی دمبم بنده از جای خود نمیجنبم 😂😂😂😂😂😂

عراق..آرامش نسبی در میدان التحریر بغداد پس از یک روز خونینخبرنگار تلویزیون العربیه در بغداد در ساعات پایانی شب شنبه 9 اکتبر گزارش داد که تعداد معترضان در restartleader: One of the reasons Iran's terrorist regime asked the UN&US in the Security Council to hand me over to Iran was the programs I broadcast to Iranians in Persian so they realise why they shouldn't go to Syria&Iraq and fight the Americans!

زلزله روی زلزله؛ وضعیت مناطق زلزله‌زده آذربایجان پیش و پس از زمین‌لرزه

ماجرای لغو مجوز کتاب نویسنده ملت عشق، پس از چاپ چهارمطی روزهای گذشته اتحادیه ناشران و کتاب‌فروشان تهران در اطلاعیه‌ای خطاب به توزیع‌کنندگان و کتاب‌فروشان خبر داد: طبق اطلاع واصله، کتابِ «ناپاک‌زاده استانبول» نشر «آسیم» و نشر «فرهنگ نشرنو» و کتاب «شرم» نشر «نیماژ» و نشر «مروارید» لغو مجوز شده است

ملک عبدالله، پادشاه اردن روز یکشنبه به طور رسمی اعمال مجدد حق حاکمیت کشورش بر دو منطقه «باقوره» و «غمر» را که به مدت ۲۵ سال به اسرائیل اجاره داده شده بود اعلام کرد.

بنا به معاهده صلحی که اسرائیل و اردن در سال ۱۹۹۴ میلادی امضاء کرده بودند دو منطقه باقوره و غمر به مدت ۲۵ سال در اختیار اسرائیل قرار گرفته بود.

پادشاه اردن روز یکشنبه در پارلمان این کشور گفت: «پایان اعتبار متمم‌های توافق صلح درباره باقوره و غمر و حاکمیت کامل خودمان بر این سرزمین‌ها را اعلام می کنم.»خبرگزاری فرانسه گزارش داده است که حصاری زرد رنگ در مقابل مسیر منتهی به باقوره و غمر روز یکشنبه نصب شده بود تا مانع از دسترسی اسرائیلی‌ها به این مناطق شود.

باقوره منطقه‌ای شش کیلومتر مربعی در نزدیکی رود اردن در بخش شمالی مرز اردن با اسرائیل است. غمر نیز حدودا چهار کیلومتر مربع وسعت دارد و در نزدیکی مرز دو کشور در بخش جنوبی قرار گرفته است.

ملک عبدالله سال گذشته اسرائیل را از قصد خود برای بازپس گیری این مناطق مطلع کرده بود. کشاورزان اسرائیلی طی ۲۵ سال گذشته مشغول فعالیت در باقوره و غمر بودند.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل سال گذشته گفته بود که کشورش به دنبال حفظ شرایط موجود در باقوره و غمر است. اما دو طرف بر سر تمدید اجاره این مناطق به توافق نرسیدند.

رسانه‌های اسرائیلی گزارش داده‌اند که مذاکراتی برای پرداخت خسارت به کشاورزانی که در این مناطق مشغول فعالیت بودند در جریان است.

ایمن صفدی، وزیر خارجه اردن قرار است روز دوشنبه نشستی خبری در باقوره داشته باشد.