اردوغان: آمریکا پیشنهاد داده به جای جنگنده‌های اف-۳۵ به ما اف-۱۶ تحویل دهد

  • 📰 euronews_pe
  • ⏱ Reading Time:
  • 75 sec. here
  • 3 min. at publisher
  • 📊 Quality Score:
  • News: 33%
  • Publisher: 59%

ایران سرفصلها اخبار

ایران آخرین اخبار,ایران سرفصلها

ترکیه مبلغ ۱ میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار برای دریافت جنگنده‌های اف-۳۵ آمریکایی پول پرداخت کرده، اما پس از آنکه آنکارا سامانه دفاع هوایی اس-۴۰۰ روسی را خریداری کرد، آمریکا هم قرارداد تحویل اف-۳۵ را به ترکیه لغو کرد.

رجب طیب اردوغان، رئيس جمهوری ترکیه می‌گوید این کشور در حال مذاکره با آمریکا است تا به جای جنگنده‌های اف-۳۵، مدل اف- ۱۶ را تحویل بگیرد.

آقای اردوغان روز یکشنبه با بیان این مطلب تاکید کرد که به آمریکا گفته است که ترکیه برای ارتقای توان دفاعی خود هر کاری را که لازم باشد، انجام خواهد داد. او البته تاکید کرد که آمریکا پیشنهاد داده ترکیه برای ارتقای توان دفاع هوایی خود جنگنده‌های اف-۱۶ آمریکایی را خریداری کند. او در ادامه افزود که این مسئله با موضوع جنگنده‌های اف-۳۵ مرتبط است.

واشنگتن در سال ۲۰۱۹ و پس از آنکه ترکیه سامانه دفاع هوایی دفاعی اس-۴۰۰ روسی را خریداری کرد، این کشور را از برنامه جنگنده‌های مخفی اف ۳۵ خود خارج کرد. آمریکا پیشتر به آنکارا هشدار داده بود که در صورتی که این کشور تصمیم به خرید سامانه اس- ۴۰۰ روسی بگیرد، از تحویل جنگنده‌های اف-۳۵ محروم خواهد شد. با این همه ترکیه به هشدارهای آمریکا توجهی نکرد و در نهایت ایالات متحده برنامه تحویل جنگنده اف-۳۵ به ترکیه را مسدود ساخت. آنکارا در حال حال حاضر به دنبال جبران خسارت خود برای عدم تحویل این پروژه از سوی آمریکا است. ترکیه مبلغ ۱ میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار برای این پروژه و خرید ۱۰۰ جنگنده اف-۳۵ به آمریکا پرداخت کرده است.آقای اردوغان روز یکشنبه و پیش از ترک ترکیه به مقصد آفریقا در جمع خبرنگاران گفت: «ما ۱.۴ میلیارد دلار به آمریکا برای جنگنده‌های اف-۳۵ پول پرداخت کرده‌ایم.

رئيس جمهوری ترکیه می‌گوید که آمریکا پیشنهاد داده به جای دریافت پول به ترکیه جنگنده اف-۱۶ تحویل دهد. اردوغان پیشتر گفته بود که به خریدهای سامانه دفاع هوایی اس-۴۰۰ از روسیه ادامه خواهد داد. این در حالیست که واشنگتن به این کشور هشدار داده در صورتی که همچنان به خرید این سامانه روسی ادامه دهد، خطرات بیشتری روابط دوجانبه میان ترکیه و آمریکا را تهدید خواهد کرد.

 

از نظر شما متشکرم. نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.
این خبر را خلاصه کرده ایم تا بتوانید سریع آن را بخوانید. اگر به خبر علاقه مند هستید، می توانید متن کامل را اینجا بخوانید. ادامه مطلب:

 /  🏆 8. in İR

ایران آخرین اخبار, ایران سرفصلها

Similar News:همچنین می توانید اخبار مشابهی را که از منابع خبری دیگر جمع آوری کرده ایم، بخوانید.

پنتاگون به دنبال پرداخت غرامت به خانواده قربانیان حمله پهپادی کابل و انتقال آنها به آمریکاوزارت دفاع آمریکا به مبلغی که به عنوان غرامت درنظر گرفته شده اشاره نکرده است. در حمله پهپادی روز ۲۹ اوت ۱۰ نفر از جمله هفت کودک کشته شدند. مث این پولدارایی که بچه مردمو میکشن و بعدش یه پولی به طرف میدن و رضایت میگیرن. کاش این خانواده هیچوقت این پول رو قبول نکنن. نمایشی از اعتقاد به اصول اخلاقی و انسانی در جنگ 🖒
منبع: euronews_pe - 🏆 8. / 59 ادامه مطلب »

وزارت خارجه آمریکا حمله به مسجد شیعیان در افغانستان را محکوم کردوزارت امور خارجه آمریکا روز جمعه ۲۳ مهر حمله به یک مسجد شیعیان در جنوب افغانستان را محکوم و بر حق مردم این کشور برای نیایش در صلح و امنیت تاکید کرد. ند پرایس سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در توئیتی نوشت، «ما قویا حمله امروز به یک مسجد شیعه در قندهار، سومین حمله از این دست در ماه جاری، را محکوم... بعدش چی؟🤔 خودش خودش رو الکی محکوم میکنه. چه خوب که کشتن مردم را درست ندانستید،خودتون جانیان را آوردید.
منبع: VOA Farsi صدای آمریکا - 🏆 17. / 51 ادامه مطلب »

افراد واکسینه شده می‌توانند از هشتم نوامبر به آمریکا سفر کنند | DW | 16.10.2021خارجیانی که واکسینه شد‌ه‌اند و یا آزمایش منفی کرونا ارائه دهند، می‌توانند از هشتم نوامبر ۲۰۲۱ دوباره به آمریکا سفر کنند. این امر شامل مسافرانی می‌شود که از طریق هوایی یا زمینی خواهان ورود به آمریکا هستند. آمریکا هم شد جا اخه زنده باد ایران و ایرانی مرده باد هرچی وطن فروش
منبع: dw_persian - 🏆 7. / 63 ادامه مطلب »

آمریکا به خانواده قربانیان حمله پهپادی در کابل غرامت می‌پردازدوزارت دفاع آمریکا اعلام کرد که به خانواده قربانیان حمله پهپادی این کشور در اطراف میدان هوایی (فرودگاه) کابل، غرامت می‌پردازد.به گزارش خبرگزاری «رویترز»، افتخار میکنم که آمریکاییم.
منبع: AlArabiya_Fa - 🏆 12. / 51 ادامه مطلب »

استرداد بازرگان کلمبیایی متحد مادورو به آمریکا؛ دولت ونزوئلا مذاکرات با اپوزیسیون را متوقف کرد🔺 استرداد بازرگان کلمبیایی متحد مادورو به آمریکا؛ دولت ونزوئلا مذاکرات با اپوزیسیون را متوقف کرد ▪ الکس ساب خرداد ۱۳۹۹، زمانی که برای سوخت‌گیری هواپیمایش در راه رفتن به ایران در مجمع‌الجزایر «دماغه سبز» توقف کرده بود، دستگیر شد. ⬇ بیشتر بخوانید: مقایسه قدرت زوم دوربین آیفون و سامسونگ
منبع: VOA Farsi صدای آمریکا - 🏆 17. / 51 ادامه مطلب »

تجاوز به یک زن در برابر چشمان مسافران یک قطار در آمریکا | DW | 17.10.2021در قطاری در کلان‌شهر فیلادلفیا یک زن مورد تجاوز قرار می‌گیرد، اما مسافران واکنشی نشان نمی‌دهند. آنها حتی از فعال‌کردن آژیر خطر برای نگه‌داشتن قطار خودداری می‌کنند. این است حقوق زن.؟ خود را حامیان حقوق زن میدانند. به به چشم ما روشن. اومانیسم نجات بخش این بود؟ خاااک تا در ج.ا اخبار تجاوز پر رنگ میشه و مردم در بارش صحبت میکنن خبرگذاری های مزدور خارج نشین برای ب حاشیه کشیدن اون خبر اخبار مشابه در خارج رو پخش میکنن. تازیگی به یک خانم عکاس تو بوشهر تجاوز شد و قاضی هم که مانند همیشه یک الت تناسلی سیار هست دختر رو رنجوند و به زنگیش پایان داده
منبع: dw_persian - 🏆 7. / 63 ادامه مطلب »