فدراسیون جودو, سعید مولایی

فدراسیون جودو, سعید مولایی

ارجاع پرونده جودوی ایران به کمیته انضباطی فدراسیون جهانی | DW | 01.03.2021

دادگاه حکمیت ورزش در لوزان پرونده محرومیت جودوی ایران را برای تعیین تکلیف به کمیته انضباطی فدراسیون جهانی داد. دادگاه می‌گوید فدراسیون جودوی ایران اساسنامه را نقض کرده اما نوع مجازات در قوانین فدراسیون جهانی وجود ندارد.

01/03/2021 09:58:00 ب.ظ

دادگاه حکمیت ورزش در لوزان پرونده محرومیت جودوی ایران را برای تعیین تکلیف به کمیته انضباطی فدراسیون جهانی داد. دادگاه می‌گوید فدراسیون جودو ی ایران اساسنامه را نقض کرده اما نوع مجازات در قوانین فدراسیون جهانی وجود ندارد.

دادگاه حکمیت ورزش در لوزان پرونده محرومیت جودوی ایران را برای تعیین تکلیف به کمیته انضباطی فدراسیون جهانی داد. دادگاه می‌گوید فدراسیون جودو ی ایران اساسنامه را نقض کرده اما نوع مجازات در قوانین فدراسیون جهانی وجود ندارد.

دادگاه عالی حکمیت ورزش (CAS) در واکنش به دومین درخواست تجدیدنظر فدراسیون جودوی ایران، تعیین تکلیف پرونده تعلیق را به کمیته انضباطی فدراسیون جهانی جودو محول کرد.در رای قضات این دادگاه در لوزان سوئیس آمده که جمهوری اسلامی اساسنامه  فدراسیون جهانی جودو را نقض کرده اما نوع مجازاتی که برایش در نظر گرفته شده، در مقررات فدراسیون منظور نشده و مبنای قانونی ندارد.

تظاهرات در کرمانشاه، کردکوی، کرج و اصفهان؛ بنر «خامنه‌ای» به آتش کشیده شد شناور پوتین در اختیار فرمانده نیروی دریایی ایران مقامات سوئد کیفرخواست حمید نوری، متهم به مشارکت در اعدام‌های ۶۷ را به دادگاهی در استکهلم ارائه کردند

فدراسیون جودوی ایران در سال ۲۰۱۹ و بعد از شکایت و افشاگری سعید مولایی، قهرمان سابق جهان از شرکت در رقابت‌های بین‌المللی محروم شد. مولایی در آن سال فاش کرد که به دستور دست‌اندرکاران فدراسیون، عمدا یک بازی را واگذار کرد تا با ورزشکار اسرائیلی مسابقه ندهد. 

ورزشکاران ایرانی برای رودر رو نشدن با حریفان اسرائیلی مجبور می‌شوند عمدا ببازند یا به بهانه‌هایی چون وزن، بیماری یا مصدومیت  متوسل شوند. مقامات ورزشی اما رسما زیر بار چنین رویکردی نمی‌روند. ایران قبلا هم برای رفع محرومیت یاد شده، تقاضای فرجام داده بود اما دادگاه عالی داوری ورزش این درخواست را رد کرد. در سپتامبر ۲۰۲۰ رئیس فدراسیون جودو به همراه سرمربی تیم، نماینده کمیته ملی المپیک و معاون وقت وزیر ورزش به لوزان اعزام شدند. هم‌زمان سعید مولایی، محمد منصوری، سرمربی سابق تیم ملی و وحید سرلک، ملی پوش سابق ایران علیه مقامات جمهوری اسلامی شهادت دادند. headtopics.com

خبرگزاری آسوشیتدپرس می‌نویسد، قضات دادگاه یاد شده، با بررسی پرونده ایران، تخلف و اعمال فشارهای سیاسی در فدراسیون جودی این کشور و نقض آشکار مقررات جهانی را تصدیق کرده‌اند. آنها مجازات ایران برای این موارد را ضروری دانسته اما گفته‌اند که تصمیم فدراسیون جهانی جودو برای تعلیق و محرومیت بی حد و حصر"شدید" است و در قوانین و مقررات فدراسیون نیز منظور نشده است.

دادگاه عالی ورزش این پرونده را برای بررسی بیشتر و دقیق‌تر به کمیته انضباطی فدراسیون جهانی جودو ارجاع کرده است. این دادگاه درخواست تجدیدنظر ایران را بررسی کرده و ضمن تایید تخلفات عدیده ایران از اساسنامه فدراسیون جهانی و اعمال تبعیض علبو تصد  تصمیم فدراسیون جهانی جودو برای محرومیت بی‌حد و حصر این کشور را"شدید" ارزیابی کرده‌اند.

کمیته انضباطی فدراسیون جهانی جودو پیش‌تر در بیانیه‌ای گفته بود: «دلایلی قوی دارد که فدراسیون ایران در آینده باز هم مرتکب چنین خلاف‌هایی خواهد شد.»رسانه‌های داخلی در ایران نوشته‌اند که فدراسیون جودوی این کشور، در دومین درخواست تجدیدنظر، تضمین داده که به قواعد و اساسنامه‌فدراسیون جهانی جودو احترام بگذارد. این رسانه‌ها ارجاع پرونده به کمیته انضباطی را نیز تحت عنوان  غیردقیق"رفع تعلیق جودوی ایران" پوشش داده‌اند.

ادامه مطلب: DW فارسی »

پایگاه اطلاع‌رسانی دولت ـ پاد

فدراسیون جهانی جودو برای ۲۸ ماه دیگر جودوی ایران را از حضور دررقابت ها محروم کردفدراسیون جهانی جودو روز پنج شنبه اعلام کرد محرومیت های تیم ملی جودوی ایران از شرکت در رقابت های بین المللی ادامه خواهد یافت. خب من بجای رئیس فدراسیون جودو استعفا میدم... چه خوب ، ولی باید این‌محرومیت را منوط به پایان رژیم جمهوری اسلامی میکرد

محرومیت جودوی ایران تا سال ۱۴۰۲ از حضور در مسابقات جهانی | DW | 30.04.2021طبق تصمیم کمیته انضباطی فدراسیون جهانی جودو، ایران تا سال ۱۴۰۲ از حضور در کلیه مسابقات بین المللی محروم خواهد بود. دلیل امر، ممانعت جمهوری اسلامی از رویارویی جودوکاران ایران در مقابل حریفان اسرائیلی است. چه خبر خوبی عالیه حماقت، خریت، وطن فروشی سران این رژیم باور نکردنیست، جودو کار زحمت کش چیکار کره که باید پایمال اینجور سیاست ها بشه؟ من هم‌با اسراییلی ها رابطه کاری داشتم و هم با فلسطینی ها. اسراییلی ها حرفشون حرف ‌و قابل اعتماد ولی زرنگ. فلسطینی ها نامرد دروغ گو‌، دزد و مکار. ج. ا. طرفدار دیوساس.

مجوز حضور جودوی ایران در قهرمانی آسیا صادر شدمسئولان برگزاری رقابت‌های جودوی آسیا با ارسال ایمیل به فدراسیون جودو ، مجوز حضور ایران در این رقابت‌ها را صادر کردند. پیام وزارت دفاع اسرائیل به وزیر کسخل دفاع ایران بیا بخورش ..... پیام ارتشبد غیاث ابادی فرمانده کل ارتشهای منظومه شمسی به وزرای دفاع ایران و اسرائیل هردوتاتون خفه بشید و گوه نخورید فقط بیایید اینو بخورید کسخلا

CAS: ایران تضمین داد به قوانین فدراسیون جهانی احترام بگذارددادگاه عالی ورزش، پرونده جودوی ایران را به کمیته انضباطی فدراسیون جهانی ارجاع داد تا درباره آن تصمیم گیری شود سرانجام دادگاه عالی ورزش (CAS) رای خود را درباره پرونده تعلیق جودوی ایران اعلام کرد و آن را به فدراسیون جهانی جودو ارجاع داد