ارجاع پرونده جودوی ایران به کمیته انضباطی فدراسیون جهانی | DW | 01.03.2021

01/03/2021 09:58:00 ب.ظ

دادگاه حکمیت ورزش در لوزان پرونده محرومیت جودوی ایران را برای تعیین تکلیف به کمیته انضباطی فدراسیون جهانی داد. دادگاه می‌گوید فدراسیون جودوی ایران اساسنامه را نقض کرده اما نوع مجازات در قوانین فدراسیون جهانی وجود ندارد.

فدراسیون جودو, سعید مولایی

دادگاه حکمیت ورزش در لوزان پرونده محرومیت جودوی ایران را برای تعیین تکلیف به کمیته انضباطی فدراسیون جهانی داد. دادگاه می‌گوید فدراسیون جودو ی ایران اساسنامه را نقض کرده اما نوع مجازات در قوانین فدراسیون جهانی وجود ندارد.

دادگاه حکمیت ورزش در لوزان پرونده محرومیت جودوی ایران را برای تعیین تکلیف به کمیته انضباطی فدراسیون جهانی داد. دادگاه می‌گوید فدراسیون جودو ی ایران اساسنامه را نقض کرده اما نوع مجازات در قوانین فدراسیون جهانی وجود ندارد.

دادگاه عالی حکمیت ورزش (CAS) در واکنش به دومین درخواست تجدیدنظر فدراسیون جودوی ایران، تعیین تکلیف پرونده تعلیق را به کمیته انضباطی فدراسیون جهانی جودو محول کرد.در رای قضات این دادگاه در لوزان سوئیس آمده که جمهوری اسلامی اساسنامه  فدراسیون جهانی جودو را نقض کرده اما نوع مجازاتی که برایش در نظر گرفته شده، در مقررات فدراسیون منظور نشده و مبنای قانونی ندارد.

فدراسیون جودوی ایران در سال ۲۰۱۹ و بعد از شکایت و افشاگری سعید مولایی، قهرمان سابق جهان از شرکت در رقابت‌های بین‌المللی محروم شد. مولایی در آن سال فاش کرد که به دستور دست‌اندرکاران فدراسیون، عمدا یک بازی را واگذار کرد تا با ورزشکار اسرائیلی مسابقه ندهد. 

ادامه مطلب:
DW فارسی »

ویدیوها : ویدئو؛ راهپیمایی زنان افغان در اعتراض به حمله انتحاری به یک موسسه آموزشی

ویدیوها : اقلیت شیعه هزاره هدف این حمله انتحاری قرار داشت و در میان کشته‌شدگان پیکر دست‌کم ۴۶ دختر و زن جوان به چشم می‌‌خورد ادامه مطلب >>

فدراسیون جهانی جودو برای ۲۸ ماه دیگر جودوی ایران را از حضور دررقابت ها محروم کردفدراسیون جهانی جودو روز پنج شنبه اعلام کرد محرومیت های تیم ملی جودوی ایران از شرکت در رقابت های بین المللی ادامه خواهد یافت. خب من بجای رئیس فدراسیون جودو استعفا میدم... چه خوب ، ولی باید این‌محرومیت را منوط به پایان رژیم جمهوری اسلامی میکرد

محرومیت جودوی ایران تا سال ۱۴۰۲ از حضور در مسابقات جهانی | DW | 30.04.2021طبق تصمیم کمیته انضباطی فدراسیون جهانی جودو، ایران تا سال ۱۴۰۲ از حضور در کلیه مسابقات بین المللی محروم خواهد بود. دلیل امر، ممانعت جمهوری اسلامی از رویارویی جودوکاران ایران در مقابل حریفان اسرائیلی است. چه خبر خوبی عالیه حماقت، خریت، وطن فروشی سران این رژیم باور نکردنیست، جودو کار زحمت کش چیکار کره که باید پایمال اینجور سیاست ها بشه؟ من هم‌با اسراییلی ها رابطه کاری داشتم و هم با فلسطینی ها. اسراییلی ها حرفشون حرف ‌و قابل اعتماد ولی زرنگ. فلسطینی ها نامرد دروغ گو‌، دزد و مکار. ج. ا. طرفدار دیوساس.

مجوز حضور جودوی ایران در قهرمانی آسیا صادر شدمسئولان برگزاری رقابت‌های جودوی آسیا با ارسال ایمیل به فدراسیون جودو ، مجوز حضور ایران در این رقابت‌ها را صادر کردند. پیام وزارت دفاع اسرائیل به وزیر کسخل دفاع ایران بیا بخورش ..... پیام ارتشبد غیاث ابادی فرمانده کل ارتشهای منظومه شمسی به وزرای دفاع ایران و اسرائیل هردوتاتون خفه بشید و گوه نخورید فقط بیایید اینو بخورید کسخلا

CAS: ایران تضمین داد به قوانین فدراسیون جهانی احترام بگذارددادگاه عالی ورزش، پرونده جودوی ایران را به کمیته انضباطی فدراسیون جهانی ارجاع داد تا درباره آن تصمیم گیری شود سرانجام دادگاه عالی ورزش (CAS) رای خود را درباره پرونده تعلیق جودوی ایران اعلام کرد و آن را به فدراسیون جهانی جودو ارجاع داد

تصویر از آرشیو - سعید مولایی دادگاه عالی حکمیت ورزش (CAS) در واکنش به دومین درخواست تجدیدنظر فدراسیون جودوی ایران، تعیین تکلیف پرونده تعلیق را به کمیته انضباطی فدراسیون جهانی جودو محول کرد.جودو؛ سعید ملایی با شکست در نخستین مبارزه از گرند اسلم تاشکند حذف شد فدراسیون جهانی جودوی ایران را محروم و اعلام کرد در صورت ادامه چنین روندی محرومیت ها ادامه خواهد یافت.کمیته انضباطی فدراسیون جهانی جودو (IJF) از محرومیت تیم جودوی ایران از از حضور در میادین بین‌المللی خبر داد.به گزارش ایسنا، مسئولان برگزاری مسابقات جودو قهرمانی آسیا دقایقی پیش با ارسال ایمیلی به مسئولان فدراسیون جودو جمهوری اسلامی ایران، مجوز حضور تیم ملی کشورمان در مسابقات قهرمانی آسیا را صادر کردند.

در رای قضات این دادگاه در لوزان سوئیس آمده که جمهوری اسلامی اساسنامه  فدراسیون جهانی جودو را نقض کرده اما نوع مجازاتی که برایش در نظر گرفته شده، در مقررات فدراسیون منظور نشده و مبنای قانونی ندارد. فدراسیون جودوی ایران در سال ۲۰۱۹ و بعد از شکایت و افشاگری سعید مولایی، قهرمان سابق جهان از شرکت در رقابت‌های بین‌المللی محروم شد. کاس تایید کرد که ایران مرتکب «تخلفات شدید» شده است و فدراسیون جهانی جودو می تواند تحریم ها را اعمال کند. مولایی در آن سال فاش کرد که به دستور دست‌اندرکاران فدراسیون، عمدا یک بازی را واگذار کرد تا با ورزشکار اسرائیلی مسابقه ندهد. به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید  جودوی ایران پیش از این به صورت نامحدود از حضور در رویایی‌های بین‌المللی محروم شده بود اما دادگاه حکمیت ورزش (CAS) پس از یک سال و نیم رای به ابطال آن داد و پرونده را بار دیگر به کمیته انضباطی فدراسیون جهانی برگرداند.  ورزشکاران ایرانی برای رودر رو نشدن با حریفان اسرائیلی مجبور می‌شوند عمدا ببازند یا به بهانه‌هایی چون وزن، بیماری یا مصدومیت  متوسل شوند. در فاصله بین حکم دادگاه داوری ورزش و تصمیم فدراسیون جهانی جودو، ایران توانست در رقابت های آسیایی سال جاری میلادی شرکت کند. مقامات ورزشی اما رسما زیر بار چنین رویکردی نمی‌روند.

  ایران قبلا هم برای رفع محرومیت یاد شده، تقاضای فرجام داده بود اما دادگاه عالی داوری ورزش این درخواست را رد کرد. شرکت دوباره در مسابقات بین المللی باعث شد تا آرش میراسماعیلی، رئیس فدراسیون جودو و بقیه مقامات ایران در رسانه ها اعلام کنند که اختلافات با فدراسیون جهانی پایان یافته است. وبسایت"خبر ورزشی" به نقل از میراسماعیلی نوشت: «بعد صدور رای دادگاه CAS در رقابت های قهرمانی آسیا شرکت کردیم و در حالیکه یک سهمیه المپیک نیز توسط محمد بریمانلو به دست آورده بودیم و وی قرار بود طی هفته‌های آینده عازم مسابقات جهانی شود». در سپتامبر ۲۰۲۰ رئیس فدراسیون جودو به همراه سرمربی تیم، نماینده کمیته ملی المپیک و معاون وقت وزیر ورزش به لوزان اعزام شدند. هم‌زمان سعید مولایی، محمد منصوری، سرمربی سابق تیم ملی و وحید سرلک، ملی پوش سابق ایران علیه مقامات جمهوری اسلامی شهادت دادند. به این ترتیب اعضای تیم ملی جودو شانس حضور در رقابت های المپیک توکیو و احتمالا پاریس را از دست خواهند داد. خبرگزاری آسوشیتدپرس می‌نویسد، قضات دادگاه یاد شده، با بررسی پرونده ایران، تخلف و اعمال فشارهای سیاسی در فدراسیون جودی این کشور و نقض آشکار مقررات جهانی را تصدیق کرده‌اند. سعید مولایی قهرمان جودوی پیشین ایران سال ۲۰۱۹ ایران را ترک کرد و تصمیم گرفت زیرپرچم مغولستان بازی کند. آنها مجازات ایران برای این موارد را ضروری دانسته اما گفته‌اند که تصمیم فدراسیون جهانی جودو برای تعلیق و محرومیت بی حد و حصر"شدید" است و در قوانین و مقررات فدراسیون نیز منظور نشده است.» هم‌رسانی این مطلب:.

دادگاه عالی ورزش این پرونده را برای بررسی بیشتر و دقیق‌تر به کمیته انضباطی فدراسیون جهانی جودو ارجاع کرده است. این دادگاه درخواست تجدیدنظر ایران را بررسی کرده و ضمن تایید تخلفات عدیده ایران از اساسنامه فدراسیون جهانی و اعمال تبعیض علبو تصد  تصمیم فدراسیون جهانی جودو برای محرومیت بی‌حد و حصر این کشور را"شدید" ارزیابی کرده‌اند.  یکی از سرشناسترین آنها سعید مولایی قهرمان جودوی پیشین ایران است که سال ۲۰۱۹ ایران را ترک کرد و تصمیم گرفت زیرپرچم مغولستان بازی کند. کمیته انضباطی فدراسیون جهانی جودو پیش‌تر در بیانیه‌ای گفته بود: «دلایلی قوی دارد که فدراسیون ایران در آینده باز هم مرتکب چنین خلاف‌هایی خواهد شد.» رسانه‌های داخلی در ایران نوشته‌اند که فدراسیون جودوی این کشور، در دومین درخواست تجدیدنظر، تضمین داده که به قواعد و اساسنامه‌فدراسیون جهانی جودو احترام بگذارد. این رسانه‌ها ارجاع پرونده به کمیته انضباطی را نیز تحت عنوان  غیردقیق"رفع تعلیق جودوی ایران" پوشش داده‌اند. این گروه که تحت عنوان کارزار"اتحاد برای نوید" فعالیت می‌کنند، با ارسال نامه‌ای خطاب به رئیس کمیته بین‌المللی المپیک، از او درخواست کرده‌اند، نسبت به رویکرد غیرورزشی حکومت ایران در رقابت‌های ورزشی اقدام کند.

در همین زمینه: .