ارتش اسرئیل از همکاری موشکی ایران و حزب‌الله خبر داد | DW | 04.09.2019

04/09/2019 10:24:00 ق.ظ

ارتش اسرئیل از همکاری موشکی ایران و حزب‌الله خبر داد

لبنان, حزب‌الله

ارتش اسرئیل از همکاری موشکی ایران و حزب‌الله خبر داد

موضوع بر سر ساخت‌ موشک‌های هدایت‌شونده در دره بقاع توسط حزب‌الله لبنان است. موشک‌هایی که گستره خطای آن‌ها در اصابت به هدف کمتر از ده متر است. ارتش اسرائیل مدعی است که ایران به حزب‌الله در این زمینه یاری می‌رساند.

مرکز تولید موشک در دره بقاع، واقع در نزدیکی شهر نبی‌شیت، چند سال پیش راه‌اندازی شده است. این موضوع توسط ارتش اسرائیل اعلام شده است. ارتش اسرائیل اعلام کرده است که حزب‌الله در این منطقه اقدام به تولید موشک می‌کند. گفته شده است که حزب‌الله با کمک ایران موفق به تولید موشک‌های هدایت‌شونده شده است.

خبرگزاری فرانسه غروب سه‌شنبه ۱۲ شهریور (سوم سپتامبر) به نقل از ارتش اسرائیل خبر مربوط به تولید موشک‌های دقیق و هدایت‌شونده توسط حزب‌الله لبنان را منتشر کرد.این خبر چند روز پس از درگیری و تنش در مرزهای بین دو کشور منتشر می‌شود. حسن نصرالله رهبر حزب‌الله لبنان پس از حملات پهپادی به مراکز و انبارهای نظامی این گروه در حومه بیروت، اعلام کرده بود که حزب‌الله در موقعیتی است که می‌تواند هر نقطه‌ای از خاک اسرائیل را هدف حملات موشکی خود قرار دهد.

ادامه مطلب:
DW فارسی »

دیدگاه: بمباران اقلیم کردستان توسط جمهوری اسلامی گفت‌وگو با عبدالله مهتدی

حمله نظامی جمهوری اسلامی به اقلیم کردستان و بمباران آن مناطق زمانی انجام شده است که ایرانیان فراگیرترین اعتراضات مردمی تاریخشان را رقم می‌زنند. این حملات تا بعدازظهر امروز دست کم ۱۷ کشته برجا گذاشته ا ادامه مطلب >>

رابرت فیسک: رئیس دیوانه در واشنگتن است؛ آنکه در تهران نشسته عاقل استرابرت فیسک، نویسنده و تحلیلگر سرشناس انگلیسی: *رئیس دیوانه در واشنگتن است؛ آنکه در تهران نشسته عاقل است *آمریکایی‌ها چه امیدی به رئیس جمهور خود دارند؟ *امیدواریم که آمریکایی‌ها از این دولت سرکش و دیوانه رهایی یابند

علت مرگ یک فرد در اداره آگاهی خرم‌بید در حال بررسی استشیراز - ایرنا- دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان فارس در مورد ادعای فوت یک فرد در اداره آگاهی شهرستان خرم بید با اشاره به تشکیل پرونده قضایی در این زمینه از صدور دستور لازم به پزشکی قانونی برای بررسی علت مرگ خبر داد.

احتمال خرابکاری در سایت هسته‌ای نطنز در دست بررسی استسخنگوی وزارت امور خارجه در واکنش به خبر منتشره در خصوص احتمال مشارکت سرویس امنیتی هلند در خرابکاری سایت هسته‌ای نطنز از طریق ویروس استاکس نت اظهار داشت: این خبر با دقت از سوی وزارت امور خارجه و سفارت کشورمان در هلند در دست بررسی قرار دارد.

انفجار در منطقه محل استقرار شرکت‌های خارجی در کابل ۱۶ کشته در پی داشتانفجار یک خودرو بمب‌گذاری شده در منطقه سبز کابل دست‌کم ۱۶ کشته بر جای گذاشت.\r\n به گزارش رویترز، حمله طالبان به یک ساختمان در کابل، پایتخت افغانستان که محل استقرار شرکت‌های خارجی بوده است منجر به کشته

طرح «مجازات فرق ضاله» در کمیسیون قضایی در حال بررسی است/ مجازات اعضای فرق ضاله بسته به میزان ایجاد انحراف در اعتقادات افراد متفاوت استمحمدعلی پورمختار، عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی، گفت: طرح مجازات فرق ضاله اخیراً در کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس در حال بررسی است و تا قانون شدن فاصله دارد، اما مجازات اعضای این فرق بسته به میزان تاثیری که در انحراف اشخاص از اعتقادات دینی و مذهبی و تشویق به گناه داشته، متفاوت است.

طالبان شش سرباز ارتش افغان را در ولایت غزنی کشتندمقام‌های ولایت غزنی در جنوب افغانستان دوشنبه 2 سپتامبر تایید کردند که شش سرباز ارتش در یک کمین

حسن نصرالله، رهبر حزب‌الله مرکز تولید موشک در دره بقاع، واقع در نزدیکی شهر نبی‌شیت، چند سال پیش راه‌اندازی شده است.به گزارش ایسنا، رابرت فیسک در مقاله‌ای که روزنامه ایندیپندنت آن را منتشر کرد نوشت: این مساله را انکار نمی کنم که ما غربی ها آشنایی کامل به تاریخ خاورمیانه نداریم اما زمانی که گمان می کردیم ما اهل خیر هستیم و ایرانی ها اهل شر، دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا روی کار آمد تا به این مساله پی ببریم که رهبر دیوانه ترامپ است و رئیس جمهور ایران آدم عاقلی است.حیدر آسیابی دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان فارس روز سه‌شنبه اعلام کرد: این موضوع در حال رسیدگی است و از ناحیه بازپرس به پزشکی قانونی دستور لازم صادر شده تا علت فوت مشخص شود.به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت،   سید عباس موسوی موسوی افزود: در همین ارتباط نیز صبح امروز - سه شنبه - رییس اداره اول غرب اروپای وزارت امورخارجه در ملاقات با معاون مدیر کل سیاسی وزارت خارجه هلند که در سفر از قبل تنظیم شده در تهران بسر می برد مراتب نگرانی و حساسیت جمهوری اسلامی را با هیات هلندی و سفیر این کشور در تهران مطرح و هیات هلندی در پاسخ اظهار داشته است که موضوع را به دولت متبوع خود منعکس خواهد کرد.

این موضوع توسط ارتش اسرائیل اعلام شده است. ارتش اسرائیل اعلام کرده است که حزب‌الله در این منطقه اقدام به تولید موشک می‌کند. این روزنامه نگار و تحلیلگر کهنه کار انگلیسی در بخش دیگری از مقاله خود آورده است: بعد از اینکه حسن روحانی اعلام کرد" به دنبال عکس گرفتن نیست"، روزنامه واشنگتن پست فورا نوشت که چرا روحانی امیدها برای دیدار احتمالی با همتای آمریکایی خود را از بین می برد؟ این یاوه گویی ها چیست! آمریکایی‌ها چه امیدی به رئیس جمهور خود دارند؛ رئیس جمهوری که دو سال و نیم است روی کار آمده و تنها حرف های تهدیدآمیز، دروغ و نژادپرستانه می زند. گفته شده است که حزب‌الله با کمک ایران موفق به تولید موشک‌های هدایت‌شونده شده است. شهرستان خرم بید به مرکزیت صفاشهر در شمال شیراز قرار دارد. خبرگزاری فرانسه غروب سه‌شنبه ۱۲ شهریور (سوم سپتامبر) به نقل از ارتش اسرائیل خبر مربوط به تولید موشک‌های دقیق و هدایت‌شونده توسط حزب‌الله لبنان را منتشر کرد. طبیعتا ایرانی ها وارد جنگ با آمریکا نخواهند شد و آمریکایی ها نیز علیه ایران اعلام جنگ نمی کنند، همه ما به استثنا برخی طرف ها در حاشیه خلیج فارس که سناریوی جنگ را مطرح می کنند از این مساله مطلع هستند. این خبر چند روز پس از درگیری و تنش در مرزهای بین دو کشور منتشر می‌شود.

حسن نصرالله رهبر حزب‌الله لبنان پس از حملات پهپادی به مراکز و انبارهای نظامی این گروه در حومه بیروت، اعلام کرده بود که حزب‌الله در موقعیتی است که می‌تواند هر نقطه‌ای از خاک اسرائیل را هدف حملات موشکی خود قرار دهد. اگر مطلبی که روزنامه لوموند آن را منتشر کرد درست باشد مکرون به دنبال این است که ترامپ را قانع کند تا به کشورهای واردکننده نفت از ایران اجازه دهد به خرید نفت خود از این کشور ادامه دهند؛ کشورهایی مانند ترکیه، ژاپن، هند و کره جنوبی و در مقابل ایران به تعهدات خود به برجام بازخواهد گشت. رهبر حزب‌الله اعلام کرده بود که این موشک‌های هدایت‌شونده در خارج از خاک لبنان تولید می‌شوند. گفته می‌شود که دقت این موشک‌های هدایت‌شونده به حدی است که گستره خطای آنها نسبت به هدف تعیین‌شده کمتر از ده متر است. این تحلیلگر می نویسد: کاری  که مکرون انجام می دهد حقیقتا همان کاری است که تقریبا تمام رهبران اروپایی آن را انجام می دهند یعنی تلاش برای حفظ صلح در خاورمیانه برای یک مدت مشخص تا اینکه آمریکایی ها بتوانند یک رهبر عاقل و صادق برای خود انتخاب کنند و جایگزین رهبر سیاسی کنونی آمریکا که از نظر ذهنی نامتوازن است، بشود. تولید در دره بقاع ارتش اسرائیل اعلام کرده است که کارخانه تولید این موشک‌ها در خاک لبنان و در دره بقاع قرار دارد. ارتش اسرائیل حتی تصویری ماهواره‌ای از این سایت نظامی منتشر کرده است. در رابطه با ایرانی ها نیز باید بگویم که آنها وضع کنونی آمریکا را بسیار بهتر از خود آمریکایی ها درک کرده‌اند.

ارتش اسرائیل در اطلاعیه خود تصریح کرده است که کارخانه ساخت موشک در نزدیکی شهر نبی‌شیت قرار دارد و چند سال پیش توسط حزب‌الله و با کمک ایران راه‌اندازی شده است. به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید در اطلاعیه ارتش اسرائیل آمده است که حزب‌الله تولید موشک در این سایت نظامی را تکمیل کرده و اکنون در این کارخانه موشک‌های هدایت‌شونده تولید می‌شود. گفته می‌شود که حزب‌الله از بیم حمله اسرائيل موشک‌های تولید شده در این کارخانه را به مناطق مسکونی در بیروت منتقل کرده است. چندی پیش گزارشی درباره تغییر سیاست ایران در قبال حمایت و پشتیبانی از توان نظامی حزب‌الله منتشر شده بود. جمهوری اسلامی ایران پس از شروع جنگ سوریه بر آن بود تا با بهره گرفتن از خاک سوریه، موشک‌های تولید شده خود را به دست نیروهای حزب‌الله برساند.

پس از حمله چند باره ارتش اسرائیل به انبار مهمات حزب‌الله در لبنان، ایران سیاست تولید این موشک‌ها در درون خاک لبنان را دنبال کرد. در همین زمینه: .