اراک؛ رکورددار آلودگی هوا در کشور/ ریزگردها پیشران آلودگی‌ها در سال جاری

  • 📰 ilnanews
  • ⏱ Reading Time:
  • 80 sec. here
  • 3 min. at publisher
  • 📊 Quality Score:
  • News: 35%
  • Publisher: 53%

ایران سرفصلها اخبار

ایران آخرین اخبار,ایران سرفصلها

تداوم خشکسالی، گرمای بیش از حد هوا و تغییرات اقلیمی و آب و هوایی، به مشکل پدیده گرد و غبار در اراک دامن زده و سلامت مردم را در معرض تهدید قرار داده است. این پدیده جوی آثار و پیامدهای زیست محیطی نامطلوب بر جای می گذارد و اثرات مضری بر سلامت، اقتصاد جامعه و اقلیم دارد لذا شناخت ماهیت، منشاء و اثرات گرد و غبار در تعیین روش‌های کنترل آن نقش بسزایی دارد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، روزهای آلوده سال جاری کلانشهر اراک بیشتر به واسطه خشکسالی و ریزگردهای منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای بوده است. منشاء روزهای ناسالم اخیر نیز ریزگردهای داخلی و به طور عمده از سوی کانون فرسایش بادی کویر مرکزی ایران و تالاب کویری میقان اراک بوده است.

سیاوش آقاخانی در گفت و گو با خبرنگار ایلنا، افزود: در حال حاضر 2 بحث جدی وجود دارد. یک بحث، رعایت دستورالعمل ها و اقدامات مدیریتی که در مواجهه با آلودگی هوا داریم و بحث دیگر اولویت قرار دادن سلامت مردم است. برای مثال پروتکل های کرونا اعلام می کند که باید پنجره ها باز باشد تا گردش هوا وجود داشته باشد. از سوی دیگر پروتکل‌های کمیته اضطرار در مقابله با شرایط آلودگی اعلام می کند که پنجره ها باید بسته باشد و فعالیت‌ها محدود شود تا گردش هوا اتفاق نیفتد.

آقاخانی تصریح کرد: در این راستا فعالیت‌ها باید مدیریت شود، بحث های ترافیک شهری، خروج راه آهن از محدوده داخل شهری، بازنگری بحث فضای سبز شهری و پایداری آن، مباحث خاک ورزی و مدیریت خاک در مناطق حاشیه شهری، تالاب میقان و کانون ریزگردهای آن، مباحث مربوط به صنایع و ... باید در قالب یک برنامه جامع و مدون، به صورت کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت به عنوان عوامل کاهنده ریزگردها مد نظر قرار بگیرد.

عضو کارگروه کاهش آلودگی هوای شهر اراک و فعال محیط زیست اظهار داشت: هنگامی که دستورالعمل اضطرار را انجام می دهیم، قاعدتاً اقرار می کنیم که شرایط بحرانی است. اما متأسفانه گویا مطلوب نظر برخی افراد این است تا شرایط اینگونه جلوه داده شود که در شهر اراک همه چیز آرام است و آرامش وجود دارد. در صورتی که هیچ شخصی این آرامش را باور نخواهد کرد. اما به دلیل آنکه تصمیم گیران، تمامی تصمیمات آنها با یکدیگر سنخیت پیدا کند، تصمیم گرفتند که دستورالعمل اضطرار انجام نشود.

وی ادامه داد: موضوعی که از ابتدای سال جاری شاهد آن بوده ایم و باعث تداوم آلودگی هوا در شهر اراک به صورت مستمر شده است و سازمان هواشناسی نیز با بررسی های خود بر آن صحه گذاشته، بروز آلودگی های ناشی از گرد و غبارهای فرامنطقه ای و با منشاء کشورهای همسایه است.

 

از نظر شما متشکرم. نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.
این خبر را خلاصه کرده ایم تا بتوانید سریع آن را بخوانید. اگر به خبر علاقه مند هستید، می توانید متن کامل را اینجا بخوانید. ادامه مطلب:

 /  🏆 10. in İR

ایران آخرین اخبار, ایران سرفصلها

Similar News:همچنین می توانید اخبار مشابهی را که از منابع خبری دیگر جمع آوری کرده ایم، بخوانید.

انفجار بمب در مسجدی در ولایت قندوز افغانستانانفجار بمب در مسجدی در ولایت قندوز افغانستان، شماری کشته و مجروح به جا گذاشت. - خبرگزاری آناتولی انفجار بمب در مسجدی در افغانستان: 33 کشته و 43 زخمی
منبع: aa_persian - 🏆 11. / 53 ادامه مطلب »

مرگ محافظ در حمله مسلحانه به خودروی یک فرمانده سپاه در سیستان و بلوچستاندر پی حمله مسلحانه به خودروی حامل یکی از فرماندهان سپاه در سیستان و بلوچستان، محافظ او کشته شد. خداوندا روح محمود آبسالان را قرين رحمت خودت قرار بده إلهي آمين 🤲 یه وقت اسم حمله تروریستی رو نبرین، ها! از نظر شما ریگی هم تروریست نبود!
منبع: RadioFarda_ - 🏆 13. / 51 ادامه مطلب »

دور جدید مذاکرات ایران و عربستان در بغداد برگزار شد؛ نشست وزرای خارجه «در آینده نزدیک»پایگاه خبری نور نیوز، نزدیک به شورای عالی امنیت ملی ایران، روز شنبه، سوم اردیبهشت‌ماه، از برگزاری دور پنجم گفت‌وگوها میان نمایندگان تهران و ریاض در بغداد خبر داد.
منبع: RadioFarda_ - 🏆 13. / 51 ادامه مطلب »

اقدام تروریستی در مزار شریف تکمیل پازل توطئه برای ایجاد تفرقه در میان امت اسلامی استمجمع جهانی بیداری اسلامی با محکومیت فجایع اخیر در افغانستان: اقدام تروریستی در مزار شریف تکمیل پازل توطئه برای ایجاد تفرقه در میان امت اسلامی است بیداری اسلامی😂😂😂😂 داداش جنست خوب بوده مثل اینکه، اون چیزی که توی افغانستان و ایران داره ویرانی به بار میاره همون اسلامِ. گوه به ریش خامنه ای و هوادارانش و روسیه
منبع: isna_farsi - 🏆 2. / 63 ادامه مطلب »

قطع اینترنت و بازداشت‌ در ادامه سرکوب تجمعات اعتراضی معلمان در ایرانتجمع‌های فرهنگیان سراسر ایران که از روز پنج‌شنبه یکم اردیبهشت در اعتراض به شرایط ناگوار اقتصادی و اوضاع وخیم معیشتی و حقوق‌های این قشر از جامعه‌ در مقابل
منبع: AlArabiya_Fa - 🏆 12. / 51 ادامه مطلب »

انفجار در یک پالایشگاه نفت در نیجریه 100 کشته به جا گذاشتبر اثر انفجار در یک پالایشگاه غیرقانونی نفت در نیجریه دست‌کم 100 نفر جان باختند. - خبرگزاری آناتولی
منبع: aa_persian - 🏆 11. / 53 ادامه مطلب »