ارائه طرح 'راه‌اندازی روضه‌های خانگی' در ایام محرم/ اگر مدیریت نکنیم، شاهد مراسم‌های غیررسمی خواهیم بود/ اعمال محدودیت‌ در مراسم خیمه‌سوزان

02/08/2020 09:18:00 ق.ظ

در گفت‌وگو با #ایلنا مطرح شد؛ ارائه طرح 'راه‌اندازی روضه‌های خانگی' در ایام محرم/ اگر مدیریت نکنیم، شاهد مراسم‌های غیررسمی خواهیم بود/ اعمال محدودیت‌ در مراسم خیمه‌سوزان

ایلنا, سازمان تبلیغات اسلامی

در گفت‌وگو با ایلنا مطرح شد؛ ارائه طرح ' راه‌اندازی روضه‌های خانگی ' در ایام محرم/ اگر مدیریت نکنیم، شاهد مراسم‌های غیررسمی خواهیم بود/ اعمال محدودیت‌ در مراسم خیمه‌سوزان

معاون امور فرهنگی و تبلیغ سازمان تبلیغات اسلامی با اشاره به اینکه ابلاغیه ستاد ملی مقابله با کرونا برای برگزاری مراسم محرم شامل 8 بند است، گفت: معتقدم اگر مراسم محرم را مدیریت نکنیم به برگزاری مراسم غیررسمی تبدیل می‌شود.

وی با اشاره به کارگروه امنیتی انتظامی اجتماعی در ستاد ملی مقابله با کرونا، ادامه داد: در ذیل این کارگروه کمیته برگزاری مراسم محرم و صفر نیز تشکیل می‌شود که ریاست آن با سازمان تبلیغات اسلامی است. جلسات این کمیته در حال برگزاری‌است و در این هفته براساس ابلاغیه ستاد ملی مقابله با کرونا دستورالعمل نهایی را ان‌شاءالله اعلام می‌کنیم و طبق فرمایش مقام معظم رهبری هیچ فاصله‌ای از ابلاغیه ستاد ملی مقابله با کرونا نخواهیم داشت.

معاون امور فرهنگی و تبلیغ سازمان تبلیغات اسلامی با بیان اینکه این ابلاغیه شامل 8 بند است، تاکید کرد: نظر ما این است که سخت‌گیری بیشتری نسبت به آن چیزی که از ستاد ملی مقابله با کرونا ابلاغ شده است، داشته باشیم. نظر وزیر بهداشت نیز بر سخت‌گیری بیشتر نسبت به مصوبه ستاد است، بنابراین ما نیز سخت‌گیری بیشتری خواهیم داشت، اما نظر وزیر بهداشت و ستاد مقابله با کرونا این است که مراسم محرم طی پروتکل‌هایی برگزار شود.

ادامه مطلب:
خبرگزاری كار ایران (ایلنا) ILNA »

هفته سوم اعتراضات در ایران؛ تظاهرات گسترده در سراسر کشور، همبستگی ایرانی‌ها در سراسر جهان

روز شنبه نهم مهر (اول اکتبر) تظاهرات گسترده در بسیاری از شهرهای ایران ادامه یافت. در سومین هفته از آغاز موج اعتراض به جمهوری اسلامی، ایرانیان در بیش از ۱۵۰ شهر جهان تجمع همبستگی برگزار کردند. ادامه مطلب >>

اگر در بیمارستان‌های ناایمن اهواز حادثه‌ای رخ دهد، چه می‌شود؟آتش‌نشانی اهواز: تمامی بیمارستان‌های اهواز بجز یک بیمارستان ناایمن هستند این بیمارستان‌ها اطفای حریق و سیستم اعلام حریق خود بارنده ندارند راه‌های دسترسی بیمارستان‌ها مشخص نیستند دستگاه‌های تنفسی بیمارستان‌ها در زیرزمین یا طبقه‌های فوقانی نگهداری می‌شوند

ده‌ها هزار نفر در تجمع مخالفان لوکاشنکو در بلاروس حضور یافتند - BBC News فارسیده‌ها هزار نفر در بلاروس در تظاهراتی به نفع رقیب اصلی آلکساندر لوکاشنکو، رئیس‌جمهوری این کشور شرکت کرده‌اند. بانی این تجمع، سوتلانا تیخانوسکایا، رقیب آقای لوکاشنکو بود. آقای لوکاشنکو بیش از ۲۵ سال است که قدرت را در این کشور در دست دارد.

اوج گرما با طعم کرونا در اروپا؛ آیا در صورت تعرق باید ماسک را عوض کرد؟در برخی از کشورهای اروپایی مانند اسپانیا و فرانسه استفاده از ماسک در برخی مکان‌ها اجباری است و اگر کسی از این قوانین سرپیچی کند با جریمه‌های تقریبا سنگینی روبرو می‌شود اما طبق گفته برخی متخصصان استفاده ماسک در هوای بسیار گرم ممکن است منجر به گرمازدگی شود.

وضعیت نگران‌کننده شیوع کرونا در تهران/نانواها و سوپرمارکت داران، ‌اصناف در معرض آسیبفرمانده ستاد مقابله با بیماری کرونا در تهران به ارائه گزارشی در خصوص وضعیت شیوع بیماری در پایتخت و اقدامات مدیریتی و اجرایی برای کنترل آن پرداخت.

ادامه اعتراضات در شبکه‌های اجتماعی به احتمال اجرای حکم اعدام پنج معترض در ایرانصدای آمریکا یک سازمان بین المللی خبری و رسانه ای است که از خاورمیانه تا شرق آسیا و اروپا را تحت پوشش قرار داده است.

کرونا در جهان - سرمایه‌گذاری جدید دولت آمریکا بر روی واکسن و توقف کاهش محدودیتها در بریتانیاکرونا در جهان - سرمایه‌گذاری جدید دولت آمریکا بر روی واکسن و توقف کاهش محدودیتها در بریتانیا همچنین کشورهای استرالیا، ژاپن و اسرائیل که در مهار ویروس موفق شده بودند بار دیگر شاهد افزایش شمار مبتلایان هستند.

حجت‌الاسلام «مصطفی جلالی» معاون امور فرهنگی و تبلیغ سازمان تبلیغات اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا درباره برنامه‌های پیشنهادی برای برگزاری مراسم هیات‌ها، تکایا و حسینه‌ها در ایام محرم گفت: ستاد ملی مقابله با کرونا در رابطه با برگزاری مراسم در محرم هفته گذشته ابلاغیه‌ای صادر کرده است که این ابلاغیه به ما هم ابلاغ شده و در آن خطوط اصلی برگزاری مراسم محرم را به ما اعلام کرده است.ابراهیم قنبری در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به ناایمن بودن بیمارستان‌های اهواز، اظهار کرد: تنها بیمارستان کودکان ابوذر برای مدت شش ماه تاییدیه ایمنی از سازمان آتش‌نشانی اهواز دارد تا نواقص موجود را رفع کند.صدها معترض 'مالیات انگل‌های اجتماعی' در بلاروس بازداشت شدند آقای لوکاشنکو برای ششمین بار متوالی کاندیدای انتخابات شده اما در هفته‌های اخیر با موجی از اعتراض‌ها در این کشور مواجه شده است.همیشه در زمان اوج گرفتن گرما توصیه می‌شود که از لباس‌های رنگ روشن استفاده شود، این مورد درباره استفاده از ماسک نیز صادق است.

وی با اشاره به کارگروه امنیتی انتظامی اجتماعی در ستاد ملی مقابله با کرونا، ادامه داد: در ذیل این کارگروه کمیته برگزاری مراسم محرم و صفر نیز تشکیل می‌شود که ریاست آن با سازمان تبلیغات اسلامی است. جلسات این کمیته در حال برگزاری‌است و در این هفته براساس ابلاغیه ستاد ملی مقابله با کرونا دستورالعمل نهایی را ان‌شاءالله اعلام می‌کنیم و طبق فرمایش مقام معظم رهبری هیچ فاصله‌ای از ابلاغیه ستاد ملی مقابله با کرونا نخواهیم داشت. رئیس سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری اهواز بیان کرد: همچنین مشخص نیست کپسول‌های اطفای حریق بیمارستان‌ها از کجا شارژ می‌شوند در حالی که کپسول‌های اطفای حریق باید توسط نیروهای آتش‌نشانی یا کارگاه‌های مورد تایید این سازمان شارژ شوند. معاون امور فرهنگی و تبلیغ سازمان تبلیغات اسلامی با بیان اینکه این ابلاغیه شامل 8 بند است، تاکید کرد: نظر ما این است که سخت‌گیری بیشتری نسبت به آن چیزی که از ستاد ملی مقابله با کرونا ابلاغ شده است، داشته باشیم. هواداران او در میدانی در مینسک تجمع کردند و خبرگزاری فرانسه می‌گوید این بزرگ‌ترین تجمع مخالفان در این کشور در یک دهه گذشته بوده است. نظر وزیر بهداشت نیز بر سخت‌گیری بیشتر نسبت به مصوبه ستاد است، بنابراین ما نیز سخت‌گیری بیشتری خواهیم داشت، اما نظر وزیر بهداشت و ستاد مقابله با کرونا این است که مراسم محرم طی پروتکل‌هایی برگزار شود. قنبری گفت: دستگاه‌های تنفسی بیمارستان‌ها در محل‌های زیرزمین یا طبقه‌های فوقانی ساختمان بیمارستان نگهداری می‌شوند؛ نگهداری این وسایل در این نقاط، می‌تواند موجب وقوع انفجار شود و حتی یک گازگرفتگی می‌تواند به حادثه کلینیک سینا تبدیل شود. حجت‌‌الاسلام جلالی تصریح کرد: نمونه خوبی از اجرای پروتکل‌ها را نیز در مراسم عرفه و در مناطقی که این پروتکل‌ها رعایت شده بود، شاهد بودیم البته متاسفانه در برخی موارد نیز شاهد عدم رعایت پروتکل‌ها بودیم. تنفس از طریق بینی، گرما و رطوبت کمتری را زمانیکه ماسک زده‌اید ایجاد می‌کند.

قطعا در محرم نیز با چنین مواردی نیز مواجه خواهیم بود که قطعا باید با آنها برخورد شود. وی با بیان اینکه وظیفه اصلی سازمان آتش‌نشانی پیشگیری است، عنوان کرد: امکانات ما با توجه به توسعه شهر به روز نشده است، بنابراین تنها ابزار ما این است که این وضعیت را اطلاع‌رسانی کنیم." او گفت "آنها مردم ما هستند، افرادی که خواهان تغییر مسالمت آمیز قدرت هستند. آنچه در عرفه اتفاق افتاد، قطعا می‌تواند مدل خوبی برای برگزاری مراسم محرم باشد. وی با اشاره به برگزاری مراسم مسلمیه تصریح کرد: مراسم مسلمیه یک نمونه خیلی خوب بود از اینکه اگر ما مدیریت نکنیم با چه مشکلاتی مواجه می‌شویم. روز قبل از مراسم مسلمیه در جلسه‌ای با حضور معاون کل وزارت بهداشت عرض کردم که اگر اجازه دهند، مراسم مسلمیه را با رعایت پروتکل‌ها برگزار کنیم و الگویی برای محرم قرار دهیم، اما این مراسم لغو شد و ما شاهد برگزاری مراسم‌های غیررسمی بودیم و معتقدم اگر مراسم محرم را مدیریت نکنیم به برگزاری مراسم غیررسمی تبدیل می‌شود. خانم تیخانوسکایا این اتهامات را رد کرده است. معاون امور فرهنگی و تبلیغ سازمان تبلیغات اسلامی در پاسخ به این سوال که در صورتی که پروتکل‌ها در محرم رعایت نشود، چه برخوردهایی انجام خواهد شد؟ خاطرنشان کرد: در ابلاغیه‌ای که از سوی ستاد ملی مقابله با کرونا برای برخورد با تخلفات آمده است، اشاره شده که در مرحله اول مجوز هیات را لغو کنیم، اما خیلی از تجمعات ذیل عنوان هیات صورت نمی‌گیرد که ما بتوانیم مجوز آن‌ها را لغو کنیم. بسیاری از متخصصان می‌گویند که این نوع استفاده از ماسک برای مقابله با انتقال ویروس تاثیری ندارد.

همچنین آمده است در مرحله دوم تذکر شفاهی دهید، در حالی که چنین برخوردی نیز امکان‌پذیر نیست و سپس با حضور نیروی انتظامی با افراد متخلف برخورد کنید. معتقدم اگر چنین اتفاقی بیفتد تصویر بسیار بدی به جامعه القا می‌شود، لذا پیشنهاد ما این است که وزارت کشور با یک رویکرد اجتماعی و نه امنیتی با این موضوع برخورد کند. همانطور که گفتم مراسم مسلمیه نمونه واضحی است که اگر مراسم محرم را مدیریت نکنیم با آن مواجه خواهیم شد. حجت‌‌الاسلام جلالی درباره دسته‌روی در ایام محرم گفت: ابلاغیه ستاد ملی کرونا به گونه‌ای است که ما می‌توانیم از آن استنباط کنیم که دسته‌روی هم باشد، اما از آنجایی که نظر وزیر بهداشت به عنوان فرمانده این صحنه این است که دسته‌روی نداشته باشیم، ما هم اصراری به برگزاری دسته‌جات نداشته باشیم و احتمالا با همین منطق قاعدتا برگزار نخواهیم کرد، اما ابلاغیه ستاد ملی مقابله با کرونا این مورد را مطرح نکرده است و در این خصوص ساکت است، اما همانطور که گفتم ما خودمان سختگیری بیشتری در این زمینه اعمال می‌کنیم و دسته‌روی در ایام محرم نخواهیم داشت. وی در پاسخ به این سوال که در برخی از شهرها مانند شهر زنجان در روز هشتم محرم تمام شهر تعطیل می‌شود و مراسم عزدارای برگزار می‌شود، برای این نوع از مراسم‌ها چه برنامه‌ریزی صورت گرفته است، تصریح کرد: ما در خصوص مدل برگزاری برخی از آیین‌ها مانند روز هشتم محرم در زنجان در حال فکر هستیم.

اما نظر مقام معظم رهبری برای هیات‌های مذهبی حجت است و حتما خودشان این نوع مراسم را که با حضور انبوهی از جمعیت برگزار می‌شود، تعطیل می‌کنند. معاون امور فرهنگی و تبلیغ سازمان تبلیغات اسلامی خاطرنشان کرد: تلاش ما این است که همه راه‌ها را در نظر بگیریم و تعطیل شدن مراسم را در آخرین مرحله و آخرین راه در نظر بگیریم. مراسم مذهبی محرم آنچنان با مردم پیوند خورده است که اگر حتی تعطیل هم بشود مطمئن نباشید که مردم حضور پیدا نمی‌کنند. معتقدم باید تجربه مراسم مسلمیه را سرلوحه کارمان قرار دهیم، در محرم تعطیل کردن و برخورد کردن اصولا کار درستی نیست و پاسخ درستی نمی‌توانیم بگیریم، اما به عنوان آخرین روش شاید بتوانیم از آن استفاده کنیم اما اگر از همان اول بگویند مراسم تعطیل شود، نمی‌توانیم نتیجه خوبی از آن بگیریم. حجت‌‌الاسلام جلالی درباره ظرفیت تکایا و هیات‌ها‌ گفت: در فضاهای سربسته براساس پروتکل وزارت بهداشت ما تنها 25 درصد یا یک چهارم ظرفیت فضا را می‌توانیم استفاده کنیم، البته به شرطی اینکه تهویه مناسب وجود داشته باشد این در بسیاری از تکایا قابل انجام است.

در فضای باز نیز باید با رعایت پروتکل‌های بهداشتی باشد. معتقدم باید از ظرفیت‌های مردم نیز در این خصوص استفاده کنیم و اگر در یک فضای صمیمی و پدرانه و درست و منطقی راه را به مردم نشان دهیم مردم نیز رعایت می‌کنند، اما همین که می‌گوییم تعطیل باعث می‌شود جریان‌هایی سوار بر این موج شده و احساسات مردم را تحریک کنند و اتفاقی که ما نمی‌خواهیم بیفتد یعنی برگزاری مراسم آن هم به شکلی که بیماری چندین برابر شود. وی همچنین درباره استفاده از ظرفیت هیات‌های خانگی گفت: طرحی در این خصوص در سازمان تبلیغات اسلامی داریم که ان‌شاءالله آن را در سراسر کشور اجرا خواهیم کرد در این طرح به این صورت است که خانواده با ابزارهایی که در فضای مجازی و صدا و سیما برای آنها طراحی می‌شود، روضه خانگی راه‌بیندازند غیر از این نیز ما با یک پروتکلی در مورد بحث روضه‌های خانگی مدلی را ایجاد خواهیم کرد تا روضه‌های خانگی نیز اتفاق بیفتد ما هر چقدر بتوانیم این جمعیت عظیم را به نقاط متکثر تبدیل کنیم قطعا می‌توانیم از شیوع بیماری جلوگیری کنیم. معاون امور فرهنگی و تبلیغ سازمان تبلیغات اسلامی در پایان درباره برگزاری مراسم خیمه‌سوزان در عصر عاشورا نیز تصریح کرد: مراسم خیمه‌سوزان به دلیل اجتماعاتی که شکل می‌گیرد قطعا با محدودیت‌هایی خیلی زیادی مواجه خواهد شد. لینک کوتاه .