ادعای بی‌پایه رئیسی: واکسینه شدن ۷۰ درصد جامعه تا چند روز آینده | DW | 25.09.2021

03/07/1400 06:33:00 ب.ظ

ابراهیم رئیسی در سخنانی غیرکارشناسی و مغایر با آمار رسمی مدعی واکسینه شدن ۷۰ درصد جامعه ایران در چند روز آینده شد. واکسیناسیون در ایران شتاب گرفته اما در بیش از هفت ماه گذشته حدود ۱۷ درصد شهروندان واکسینه شده‌اند.

موج پنجم کرونا در ایران, واکسیناسیون

ابراهیم رئیسی در سخنانی غیرکارشناسی و مغایر با آمار رسمی مدعی واکسینه شدن ۷۰ درصد جامعه ایران در چند روز آینده شد. واکسیناسیون در ایران شتاب گرفته اما در بیش از هفت ماه گذشته حدود ۱۷ درصد شهروندان واکسینه شده‌اند.

ابراهیم رئیسی در سخنانی غیرکارشناسی و مغایر با آمار رسمی مدعی واکسینه شدن ۷۰ درصد جامعه ایران در چند روز آینده شد. واکسیناسیون در ایران شتاب گرفته اما در بیش از هفت ماه گذشته حدود ۱۷ درصد شهروندان واکسینه شده‌اند.

سایت خبری انتخاب هم از قول رئیسی در مراسم گشایش مدرسه‌ها نوشت: «تا چند روز آینده ۷۰ درصد جامعه واکسینه می‌شوند.»بر پایه آمار رسمی وزارت بهداشت از ۲۱ بهمن که واکسیناسیون در ایران آغاز شد تا سوم مهرماه در مجموع نزدیک به ۴۹ میلیون و ۷۹۰ هزار دوز واکسن به شهروندان تزریق شده است.

در هفته‌های اخیر آمار واکسیناسیون در ایران گاهی به یک و نیم میلیون دوز در روز هم نزدیک شد، اما به دلیل نوسان شدید، صحیح‌تر این است که میانگین واکسن‌های تزریق شده در یک هفته در نظر گرفته شود.افزون بر این در هفته‌ای که مطابق ادعای عین‌اللهی ایران رکورددار تزریق واکسن شده بود میانگین واکسن‌های تزریق شده در روز یک میلیون و ۱۲۸ هزار دوز بود. وزارت بهداشت شمار واکسن‌های تزریق شده در شبانه روز گذشته را نزدیک به ۶۸۹ هزار دوز اعلام کرده است.

ادامه مطلب:
DW فارسی »

تروما و جامعه‌ای که در اضطراب زندگی می‌کند

رئیس کمیته پیشگیری از خودکشی انجمن علمی روانپزشکان ایران در گفت‌وگویی به تشریح روحی و روانی جامعه در اعتراضات اخیر پرداخته است. ادامه مطلب >>

مفت گویی جزء واجبات اسلام لجن بوده و هست این حرفا نشونه سوزشتونه. البته از این سوزش ها بیشتر خواهید داشت. آستانه تحملتون رو ببیرید بالا پُرپَکانی کرده ببند بابا گاله رو خرچه داندقیمت نقل ونبات عمداً این حرف را زد 🤣🤣 ۵۰ میلیون واکسینه (دُز اول و دوم)که به نسبت جمعيت ٨٥ ميليوني ميشه تقريبا ٥٩٪ و اگر با همين روندِ روزي ٢ ميليون پيش بره تا ٥ روز ديگه از ٧٠٪ عبور ميكنه،البته شما احتمالا الان فقط دو دُزه ها رو محاسبه ميكنيد(اونموقع هم فقط تك دُزه ها رو عَلَم ميكرديد) حالا تا سم پاشي بعديتون😉👎🏼

با شش کلاس سواد چه انتظاری دارید؟ با سخنان غیرکارشناسی نخست وزیر و سیاستمداران کلان در سوئد بسیار خوب آشنا هستم و مطمئن هستم که در آلمان هم سیاستمداران هدفمند سخن غیرکارشناسی بسیار میگویند ولی اینرا به وضوح میبینم که تا به امروز raisi_com صحبتی بغیر از واقعیت ندارد. متأسفانه رسانه های ایران منفعل هستند.

رئیسی در اولین روز مدرسه: به زودی ۷۰ درصد جامعه واکسینه می‌شوند

نرخ تورم در ایران به 45.8 درصد افزایش یافتمرکز آمار ایران اعلام کرد که نرخ «تورم سالانه» شهریور 1400 برای خانوارهای کشور به 45.8 درصد رسیده که نسبت به ماه قبل 0.6 درصد افزایش نشان می‌دهد.خبرگزاری

هرانا: اعدام‌های گروهی در زندان‌های ایران در حال اجرا است

کرونا در ایران؛ رییس بخش عفونی بیمارستان لقمان: هم‌چنان سوار بر پیک پنجم هستیم

کمال جعفری یزدی، زندانی سیاسی در ایران، اعلام اعتصاب دارو کرد🔺کمال جعفری یزدی، زندانی سیاسی در ایران، اعلام اعتصاب دارو کرد کمال جعفری یزدی، زندانی سیاسی محبوس در زندان وکیل‌آباد مشهد، از روز پنجشنبه اول مهر ماه اعلام اعتصاب دارو کرد. ⬇️ بیشتر بخوانید: هموطن زندانیان سیاسی چشم امیدشون ماییم ! در هر لحظه زندان وحشت جمهوری کثیف اسلامی آخوند ۲ زاری تخم و ترکه عرب تازی به فکر مردم و کشور هستن ! فراموش نکنیم ! رستاخیز ملی با رضا شاه دوم برای ایرانی آزاد و آباد ❤️

هشدار درباره خطر ناآرامی و تنش آبی در 282 شهر ایراندر پی اعتراضات اخیر مردم خوزستان علیه بی‌آبی، خشکاندن رودخانه‌ها، که به رغم موج خشونت و سرکوب شدید ماموران امنیتی برای مدتی ادامه یافته و به دیگر استان‌ها

ابراهیم رئیسی درحال دریافت واکسن کرونا واکسیناسیون عمومی در ایران از اواخر مرداد و با ورود میلیون‌ها دوز واکسن به کشور شتاب گرفته اما اظهارات بسیاری از کارگزاران ارشد حکومت در این زمینه یا از سر ناآگاهی است یا ادعایی غیرکارشناسی که احتمالا به قصد فریب افکار عمومی بیان می‌شود.استان‌وایر -رئیس جمهوری ایران با بیان اینکه معلمان و اولیا و افراد مرتبط با دانش‌آموزان واکسینه شده‌اند، گفت که تا چند روز آینده ۷۰ درصد جامعه ایران در برابر کرونا واکسینه می‌شوند.24 سپتامبر ,2021: 01:28 شب GST آخرین به روزرسانی: 24 سپتامبر ,2021: 02:15 شب GST Share آدرس کپی شد مرکز آمار ایران اعلام کرد که نرخ «تورم سالانه» شهریور 1400 برای خانوارهای کشور به 45.استان‌وایر- وبسایت حقوق بشری هرانا اعلام کرده که گزارش‌های متعددی از اعدام گروهی زندانیان در شهرهای شمال‌شرق ایران دریافت کرده است.

یکی از نمونه‌ها سخنان ابراهیم رئیسی است که به نوشته برخی منابع خبری ایران روز شنبه، سوم مهرماه در نشست ستاد مدیریت کرونا و در مراسم گشایش مدرسه‌ها ایراد شده است. به گزارش خبرگزاری ایسنا، رئیس دولت سیزدهم در جلسه ستاد مدیریت کرونا با اشاره به"نزدیک شدن آمار واکسیناسیون به حدنصاب ۷۰ درصدی جمعیت هدف در جامعه" گفته است: «امروز به نقطه‌ای رسیده‌ایم که به جای اعمال محدودیت‌های جدید باید درباره رفع محدودیت‌ها برنامه‌ریزی و تصمیم‌گیری کنیم. طی هفته اخیر «علیرضا کاظمی»، سرپرست وزارت آموزش و پرورش، گفت که بازگشایی حضوری مدارس در سه مرحله ، بازگشایی همه مدارس روستایی و عشایری که جمعیت دانش‌آموزان آن‌ها کمتر از ۱۵ نفر است از نیمه اول مهر و بازگشایی مدارس روستایی و عشایری که جمعیت کلاس‌های درس آن‌ها ۳۰ نفره دارند از نیمه دوم مهر، بازگشایی مدارس شهری که کمتر از ۳۰۰ نفر دانش‌آموز دارند از ابتدای آبان و بازگشایی مدارس شهری که بالای ۳۰۰ دانش‌آموز از نیمه دوم آبان خبر داد.» سایت خبری انتخاب هم از قول رئیسی در مراسم گشایش مدرسه‌ها نوشت: «تا چند روز آینده ۷۰ درصد جامعه واکسینه می‌شوند. خبرگزاری «مهر»، پنج‌شنبه 1 مهر، با اعلام این خبر به نقل از مرکز آمار ایران گزارش داد که نرخ «تورم نقطه‌ای» نیز در شهریور 1400 به عدد 43.» جمعیت ایران ۸۵ میلیون نفر برآورد می‌شود که ۷۰ درصد آن حدود ۶۰ میلیون نفر خواهند بود. در جهان تنها دو کشور چین و امارات واکسیناسیون دانش آموزان را با سینوفارم انجام داده اند. اگر جمعیت هدف را افراد بالای ۱۸ ساله در نظر بگیریم این رقم کاهش می‌یابد اما با برنامه‌های اعلام شده برای واکسینه کردن دانش‌آموزان این جمعیت بیش از ۵۰ میلیون نفر خواهند بود.  هرانا نوشته است که اغلب این افراد که اتباع خارجی هستند در ارتباط با جرایم مربوط به مواد مخدر اعدام شده‌اند.

فرق دریافت یک دوز با واکسینه شدن کامل ظاهرا ابراهیم رئیسی به تفاوت دریافت یک دوز واکسن و واکسینه شدن ناآگاه است، زیرا تمام واکسن‌هایی که تاکنون در ایران استفاده می‌شوند برای ایجاد ایمنی در مقابل ابتلا به بیماری کووید۱۹ باید دو دوز تزریق شوند. ابراهیم رئیسی در مراسم بازگشایی مدارس درباره وضعیت معیشتی معلمان نیز گفت: «طرح رتبه‌بندی مربوط به همین مسایل است.7 درصد بیشتر از شهریور 1399 برای خرید یک «مجموعه کالاها و خدمات یکسان» هزینه کرده‌اند. بر پایه آمار رسمی وزارت بهداشت از ۲۱ بهمن که واکسیناسیون در ایران آغاز شد تا سوم مهرماه در مجموع نزدیک به ۴۹ میلیون و ۷۹۰ هزار دوز واکسن به شهروندان تزریق شده است. به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید به گفته مرکز اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت در بیش از هفت ماهی که واکسیناسیون در ایران ادامه دارد فقط نزدیک به ۱۵ میلیون و ۲۲۰ هزار نفر به طور کامل واکسینه شده‌اند که کمتر از ۱۸ درصد کل جمعیت هستند.» براساس گزارش‌ها، امروز سوم مهرماه، در برخی شهرهای ایران و در پی فراخوان قبلی معلمان سراسر کشور دست به اعتراض زدند. آمار افراد واکسینه شده در بین جمعیت هدف در برخی استان‌ها به ۳۰ درصد هم می‌رسد.7 درصد است که برای خانوارهای شهری 0. با این حساب این که چگونه می‌شود"تا چند روز آینده" ۷۰ درصد جامعه واکسینه شوند معمایی است که ابراهیم رئیسی باید حل کند یا درباره آن توضیح دهد. این معلمان خواهان اجرای طرح رتبه‌بندی به میزان ۸۰ درصد هیأت علمی و معلمان بازنشسته، خواستار اجرای همسان‌سازی حقوق و تحقق دیگر خواسته‌های خود شدند.

در هفته‌های اخیر آمار واکسیناسیون در ایران گاهی به یک و نیم میلیون دوز در روز هم نزدیک شد، اما به دلیل نوسان شدید، صحیح‌تر این است که میانگین واکسن‌های تزریق شده در یک هفته در نظر گرفته شود. ادعای رکورد جهانی تزریق واکسن وزیر بهداشت به تازگی مدعی شد که ایران در هفته منتهی به ۲۵ شهریور با تزریق هفت میلیون و ۹۰۰ هزار دوز واکسن رکورد جهانی را که متعلق به آلمان بود شکست. 📩اگر به اطلاعات تکمیلی درباره این خبر دسترسی دارید، لطفاً با این ایمیل با ما تماس بگیرید:. در این گزارش آمده: «مساله این نیست که مردم مصرف کالاهای اساسی را کاهش داده‌اند. این ادعای بهرام عین‌اللهی مبنای قابل اعتنایی ندارد؛ آلمان در آن زمان رکورددار تزریق واکسن در دنیا نبود و ایران نیز نه به طور نسبی نه به نسبت جمعیت در چنین جایگاهی قرار نگرفته است. در هفته مورد اشاره وزیر بهداشت، حدود ده کشور از جمله ویتنام، پاکستان و بنگلادش بیش از ایران واکسن به شهروندانشان تزریق کرده بودند. افزون بر این در هفته‌ای که مطابق ادعای عین‌اللهی ایران رکورددار تزریق واکسن شده بود میانگین واکسن‌های تزریق شده در روز یک میلیون و ۱۲۸ هزار دوز بود. اما چیزی جایگزین این مواد نشده است.

وزارت بهداشت شمار واکسن‌های تزریق شده در شبانه روز گذشته را نزدیک به ۶۸۹ هزار دوز اعلام کرده است. اگر واکسیناسیون در ایران با شتاب هفته"رکوردزنی جهانی" هم پیش برود وعده رئیسی درباره واکسینه شدن ۷۰ درصد جامعه نه"در چند روز آینده" که در خوش‌بینانه‌ترین حالت در چند هفته و بلکه چند ماه دیگر تحقق می‌یابد. ۲۰ تا ۳۰ درصد جمعیت بی‌میل به واکسینه شدن در این میان معضلی که برخی کشورهای پیشرفته نظیر آمریکا و آلمان با آن روبرو هستند ظاهرا دامنگیر جمهوری اسلامی نیز شده است؛ بخش قابل اعتنایی از شهروندان به دلایل گوناگون تمایلی به واکسینه شدن برای پیشگیری از ابتلا به بیماری کووید۱۹ ندارند. بر اساس گزارش‌های مرکز آمار ایران، در مرداد امسال نسبت به سال گذشته متوسط قیمت گوشت گاو یا گوساله حدود 58 درصد، گوشت گوسفندی 34 درصد و برنج ایرانی حدود 43 درصد افزایش داشته است. ایرج حریرچی، معاون کل وزارت بهداشت چندی پیش گفته بود ۲۰ تا ۳۰ درصد مردم مخالف تزریق واکسن هستند و با وجود ارسال پیامک و فراخوان به مراکز واکسیناسیون مراجعه نکرده‌اند. عبدالرسول همتی، معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز سوم مهرماه با تائید این مسئله به ایسنا گفت: «علی‌رغم وجود واکسن به میزان کافی اما متاسفانه حدود ۲۰ تا ۳۰ درصد افراد در کل گروه‌های واجد شرایط، برای دریافت واکسن مراجعه نکرده و واکسن کرونا دریافت نمی‌کنند.

» دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید موج پنجم کرونا در ایران که شدیدتر و طولانی‌تر از موج‌های قبلی بود و بارها رکوردهای جدیدی از موارد ابتلا و مرگ در پیوند با کرونا بر جا گذاشت، در اغلب مناطق ایران در حال فروکش کردن است اما در مورد شروع موج بعدی نگرانی‌های جدی وجود دارد. در همین رابطه تشکل صنفی فرهنگیان ایران پنج‌شنبه طی بیانیه‌ای اعلام کرد: «خانواده‌ها توانایی پرداخت شهریه مدارس، فراهم کردن وسایل و ابزار آموزش مجازی را ندارند و تدریس مجازی بسیار ناکارآمد بوده و تامین‌کننده اهداف آموزشی و پرورشی نیست. طی یک هفته گذشته تعداد شهرهای در وضعیت قرمز (بسیار پرخطر) تقریبا نصف شده و شمار شهرهای در وضعیت آبی (کم خطر) به حدود دو برابر افزایش یافته است. نگرانی از موج ششم پاندمی با وجود کاهش شدید موارد ابتلا مرکز اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت سوم مهر اعلام کرد، در شبانه‌روز گذشته ۱۰ هزار و ۸۴۳ مورد جدید ابتلا به کرونا شناسایی شده و ۲۸۰ نفر از مبتلایان به بیماری کووید۱۹ جان خود را از دست داده‌اند. این کمترین موارد ابتلای روزانه از ۱۲ تیرماه به این سو بوده است. پیشتر مرتضی بختیاری، رئیس «کمیته امداد» گفته بود که خط فقر در ایران 10 میلیون تومان است. در چهار روز گذشته نیز سه روز تعداد قربانیان کمتر از ۳۰۰ نفر بوده و این وضعیت در حدود دو ماه گذشته سابقه نداشت.

به گزارش ایسنا، محمد جمالیان، رئیس دانشگاه علوم پزشکی اراک در جلسه سوم مهرماه ستاد مدیریت بیماری کرونا استان مرکزی با توجه به افزایش سفرها در اواخر تابستان و در پیش بودن مراسم اربعین"نسبت به سوار شدن پیک ششم بر پیک پنجم که هنوز به پایان نرسیده" ابراز نگرانی کرد. انوش دهنادی مقدم، معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی گیلان هم دو روز پیش با توجه به این که واکسیناسیون کامل شهروندان هنوز به حد قابل توجهی نرسیده هشدار داد که"در صورت هرگونه سهل انگاری دچار خیز جدید بیماری خواهیم شد". گالری عکس؛ ویروسی که دروغ‌ها و ضعف‌ها را برملا می‌کند "دنیا حیرت کرد" سعید نمکی، وزیر بهداشت جمهوری اسلامی ایران در اسفند ۹۹ گفت:« دنیایی که برای فروپاشی جمهوری اسلامی ایران در این تلنگر سنگین کرونا، آماده بود امروز در حیرت است که چگونه توانستیم با لطف خدا، هم بیماری را مهار کنیم و هم دارو و تجهیزات مناسب تولید کنیم و هم توانستیم برای ساخت واکسن در پنج تا شش پلتفرم، گام‌های موثری برداریم.» گالری عکس؛ ویروسی که دروغ‌ها و ضعف‌ها را برملا می‌کند موج پنجم در ۲۴ ساعت منتهی به روز۲۱ مردادماه ۱۴۰۰ و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، ۳۹ هزار و ۴۹ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در ایران شناسایی که ۴ هزار و ۹۳۸ نفر از آنها بستری شدند. مجموع بیماران کووید۱۹ در ایران به ۴ میلیون و ۳۲۰ هزار و ۲۶۶ نفر رسید.

گالری عکس؛ ویروسی که دروغ‌ها و ضعف‌ها را برملا می‌کند تکمیل ظرفیت در سیرجان دکترغلامعباس محمدی، رییس دانشکده علوم پزشکی سیرجان تکمیل ظرفیت تخت‌های بیمارستانی و بستری شدن بیماران کرونایی در حیاط بیمارستان دکتر غرضی را تایید کرد. گالری عکس؛ ویروسی که دروغ‌ها و ضعف‌ها را برملا می‌کند مرکز بستری موقت در بابل افزایش روزانه مبتلایان به کووید۱۹ در شهرستان بابل و عبور تعداد مجموع بستری‌شدگان کرونایی این شهرستان از یکهزار و ۲۰۰ نفر سبب تکمیل ظرفیت تمام تخت‌های بیمارستانی این شهرستان و راه‌اندازی مرکز بستری موقت بیماران کرونایی بابل با ۸۰ تخت شد. گالری عکس؛ ویروسی که دروغ‌ها و ضعف‌ها را برملا می‌کند تخت خالی نیست علیرغم تلاش‌های شبانه‌روزی کادر پزشکی، هجوم بی‌وقفه بیماران سیستم درمانی در ایران با چالش روبرو کرده است. تقریبا در تمامی شهرهای ایران در بیمارستان‌ها تخت خالی برای پذیرش بیمار وجود ندارد . گالری عکس؛ ویروسی که دروغ‌ها و ضعف‌ها را برملا می‌کند درخواست تعطیلی و مخالفت وزارت کشور با اوج گرفتن شمار مبتلایان و بحرانی شدن وضعیت در سیستم درمانی، درخواست تعطیلی دو هفته‌ای توسط سعید نمکی، وزیر بهداشت در نامه‌ای خطاب به رهبر جمهوری اسلامی مطرح و نامه او برای بررسی به ستاد کرونا ارسال شد، ولی قرارگاه کرونا که زیر نظر وزارت کشور فعالیت می‌کند، با این درخواست مخالفت کرد.

گالری عکس؛ ویروسی که دروغ‌ها و ضعف‌ها را برملا می‌کند صف‌های طولانی در داروخانه‌ها در حالی که در داروخانه‌ها بسیاری از داروها یافت نمی‌شوند و مردم ساعت‌ها در انتظار می‌مانند، در بازار سیاه و با قیمت‌های گزاف همه‌چیز پیدا می‌شود. محمدعلی ملکی،‌ قائم‌مقام یک شرکت‌ تولید کننده داروی"رمدسویر" گفته‌ است: «چون تصور نمی‌کردیم موجی جدید ایجاد شود و نیاز به این دارو افزایش یابد،‌ تولید انجام نشد» و حال وضعیت بحرانی شده است. گالری عکس؛ ویروسی که دروغ‌ها و ضعف‌ها را برملا می‌کند کمبود سرم و اختلال در تامین اکسیژن علیرضا زالی فرمانده عملیات مدیریت کرونا در روزهای اخیر از کمبود سرم و اختلال در تامین اکسیژن خبر داد. کیانوش جهانپور تامین نشدن سرم مورد نیاز از سوی یکی از کارخانه‌های تولیدی و مشکل واردات آن از یکی از کشورها را دلیل کمبود سرم عنوان کرد. گالری عکس؛ ویروسی که دروغ‌ها و ضعف‌ها را برملا می‌کند واکسنیاسیون کند درحالی که در ماه‌های گذشته حداقل از شش نوع واکسن"تولید داخل" رونمایی شده، اما تاکنون ۱۴ میلیون و ۲۲۹ هزار و ۱۲۰ نفر دوز اول واکسن کرونا و سه میلیون و ۵۳۱ هزار و ۱۴۲ نفر نیز دوز دوم را تزریق کرده‌اند.

این درحالی است که برای بخش زیادی از افراد واکسینه شده از واکسن‌های روسی و چینی وارداتی استفاده شده است. گالری عکس؛ ویروسی که دروغ‌ها و ضعف‌ها را برملا می‌کند موجی که قابل پیشگیری بود رئیس ستاد مقابله با کرونای تهران اعلام کرده است که فقط برای ۵ روز ذخیره واکسن در کشور وجود دارد. همزمان رئیس اتاق بازرگانی تهران گفته است که وزارت بهداشت در فروردین‌ماه امسال از ورود شش میلیون دوز واکسن به کشور جلوگیری کرده است. گالری عکس؛ ویروسی که دروغ‌ها و ضعف‌ها را برملا می‌کند مرگ‌هایی ناشی از تصمیم رهبر منتقدین مسئولیت مرگ‌های ماه‌ها و هفته‌های اخیر را برعهده علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی می‌دانند، زیرا او در دی‌ماه ۹۹ ورود واکسن آمریکایی و بریتانیایی کرونا به ایران را"ممنوع" اعلام کرد. گالری عکس؛ ویروسی که دروغ‌ها و ضعف‌ها را برملا می‌کند قتلگاه کرونا طبق آمار رسمی در طول ۲۴ ساعت منتهی به روز پنجشنبه ۲۱ مرداد (۱۲ اوت) ۵۶۸ بیمار مبتلا به کووید۱۹ جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری در ایران به ۹۶ هزار و ۲۱۵ نفر رسیده است.

گالری عکس؛ ویروسی که دروغ‌ها و ضعف‌ها را برملا می‌کند تمدید مدت موج پنجم تردیدی نیست که هرگونه تجمعی باعث افزایش شمار مبتلایان به کرونا خواهد شد. ایران در حالی که در سخت‌ترین شرایط کرونایی خود بسر می‌برد اکنون وارد ماه محرم و عزاداری‌های آن نیز شده است. این‌گونه تجمعات و رفتارها که تصاویر آن از مشهد منتشر شد، باعث تمدید مدت موج پنجم و افزایش شمار مبتلایان و مرگ و میر خواهد شد. نویسنده: محمود صالحی .