ادامه مصائب بی‌شناسنامه‌ها در سیستان و بلوچستان و ناتوانی مسئولان در حل این کلاف سردرگم

  • 📰 ilnanews
  • ⏱ Reading Time:
  • 78 sec. here
  • 3 min. at publisher
  • 📊 Qulity Score:
  • News: 35%
  • Publisher: 53%

ایلنا بررسی می‌کند؛ ادامه مصائب بی‌شناسنامه‌ها در سیستان و بلوچستان و ناتوانی مسئولان در حل این کلاف سردرگم

ایران اخبار, ایران سرفصلها

برای ساماندهی حریم تئاترشهر بودجه ۳۰ میلیارد تومانی در نظر گرفتیم/ با حضور اصحاب تئاتر ساخت محوطه را آغاز می‌کنیمبه گزارش خبرنگار ایلنا، همانطور که می‌دانید موضوع فاقدین شناسنامه یکی از معضلاتی است که مردم سیستان و بلوچستان سال‌هاست با آن مواجهند و تاکنون به نتیجه رضایت بخشی دست نیافته‌اند.

چندین هزار دانش آموز به دلیل نداشتن شناسنامه، از تحصیل باز می‌مانند و به کلاس‌های حوزوی و نهضت‌های سواد آموزی خانگی می‌روند تا خواندن و نوشتن بیاموزند. مدیرعامل و رئیس هیات مدیره موسسه فرهنگی اجتماعی و مطالعاتی مکران، ادامه داد: متاسفانه در دولت رئیسی کمیسیونی که مسئولیت صدور شناسنامه و بررسی ایرانی الاصل بودن این افراد را داشت از معاونت سیاسی و اجتماعی استانداری سیستان و بلوچستان به معاونت امنیتی منتقل شد و رویکرد امنیتی پیدا کرد و این فرض اصل قرار گرفت که همه این افراد ایرانی نیستند مگر اینکه خلافش ثابت شود که خود این مسئله مهم‌ترین مانع استمرار آن رویکرد گذشته و صدور شناسنامه برای ایرانی الاصل‌هایی بود که در سیستان و بلوچستان زندگی می‌کردند...

وی گفت: مهمترین نگاهی که در حوزه سیاسی و اجتماعی می‌توانیم به این مسئله داشته باشیم‌ عدم هویتی است که ما نسل‌هاست که داریم در بی‌شناسنامه‌ها از فردی به فرد دیگر از پدری به فرزندی و از فرزندی به فرزندش منتقل می‌کنیم که آن کرامت انسانی، هویت ایرانی و احساس تعلق به مام میهن از این افراد گرفته می‌شود و لطمات جدی به آن‌ها وارد می‌شود و بحران‌هایی را هم در حوزه اجتماعی به وجود می‌آورد.

دهواری گفت: امروز تعداد افراد بی‌شناسنامه نسبت به ۱۰ سال پیش بیشتر شده چرا که این افراد زندگی‌شان متوقف نشده و ازدواج کرده و دارای فرزندانی هستند و فرزندان‌شان نیز ازدواج کرده‌اند و این تعداد افراد بی‌شناسنامه در حال افزایش هستند و ما هیچ سناریوی فعال و موثری در این حوزه نداریم که بتواند مشخص کند که ما نوع تعامل‌مان در ساختار اجتماعی با این افراد چه خواهد بود.نماینده مردم زاهدان در مجلس شورای اسلامی نیز در این زمینه به ایلنا گفت: موضوع بی‌شناسنامه‌ها مسئله‌ای نیست که به این راحتی به نتیجه برسد.

این خبر را خلاصه کرده ایم تا بتوانید سریع آن را بخوانید. اگر به خبر علاقه مند هستید، می توانید متن کامل را اینجا بخوانید. ادامه مطلب:

 

از نظر شما متشکرم. نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.

Similar News:همچنین می توانید اخبار مشابهی را که از منابع خبری دیگر جمع آوری کرده ایم، بخوانید.

باید سیستان و بلوچستان را یکپارچه ببینیممعاون سیاسی و اجتماعی استاندار سیستان و بلوچستان گفت: کارهای بزرگی در استان در حال انجام است که این پروژه‌ها و اقدامات مسئولان باید رضایتمندی مردم را به دنبال داشته باشد.
منبع: isna_farsi - 🏆 2. / 63 ادامه مطلب »

۵۰ درصد فضاهای آموزشی در سیستان و بلوچستان توسط خیرین احداث شده استمدیر کل آموزش و پرورش استان سیستان و بلوچستان نگاه بلند و اندیشه پرمهر خیرین را گامی در مسیر تحقق و توسعه عدالت آموزشی به ویژه در سیستان و بلوچستان دانست.
منبع: isna_farsi - 🏆 2. / 63 ادامه مطلب »

آخرین اخبار سیستان و بلوچستان | زاهدان | خبرگزاری تسنیماخبار سیستان و بلوچستان- آخرین و مهمترین خبرهای سیستان و بلوچستان را در صفحه سیستان و بلوچستان خبرگزاری تسنیم بخوانید
منبع: Tasnimnews_Fa - 🏆 14. / 51 ادامه مطلب »

امروز مقاومت یک حماسه شده است و جنایات رژیم صهیونیستی یک‌تراژدینماینده رهبر انقلاب در شورایعالی امنیت ملی، در آخرین برنامه سفر به سیستان و بلوچستان در نشست چندساعته دانشگاه سیستان و بلوچستان با موضوع «حماسه مقاومت» حضور یافت.
منبع: MashreghNews - 🏆 5. / 63 ادامه مطلب »

شعبه ویژه حل اختلاف اصحاب رسانه در سیستان و بلوچستان ایجاد خواهد شدرئیس کل دادگستری سیستان و بلوچستان گفت: در راستای احقاق حق اصحاب رسانه شعبه ویژه حل اختلاف اصحاب رسانه در این استان ایجاد خواهد شد.
منبع: isna_farsi - 🏆 2. / 63 ادامه مطلب »

گردشگری شهری در زاهدان رونق می گیردسرپرست اداره‌ کل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی سیستان و بلوچستان گفت: در قالب همکاری مشترک شهرداری و این اداره کل قرار است گردشگری شهری در کلانشهر زاهدان رونق بگیرد.
منبع: isna_farsi - 🏆 2. / 63 ادامه مطلب »