ادامه درگیری‌های خونین در عراق با وجود استعفای رسمی عبدالمهدی

10/09/1398 11:34:00 ق.ظ

اعتراضات در همه جای عراق بویژه در شهرهای جنوبی با قدرت ادامه دارد و در برخی از شهرها از جمله بغداد و ناصریه، شماری از مراکز پلیس به محاصره معترضان درآمده‌اند.

عراق, حشد شعبی

با وجود استعفای رسمی عادل عبدالمهدی، نخست‌وزیر عراق با هدف پایان یافتن درگیری‌های خونین در این کشور، اعتراض ات ضددولتی فروکش نکرد و روز شنبه نیز یکی از پرتنش‌ترین روزهای یک هفته اخیر در عراق رقم خورد. بیشتر بخوانید 🔽

اعتراض ات در همه جای عراق بویژه در شهرهای جنوبی با قدرت ادامه دارد و در برخی از شهرها از جمله بغداد و ناصریه، شماری از مراکز پلیس به محاصره معترضان درآمده‌اند.

در جریان اعترضات روز شنبه دست‌کم ۳ معترض کشته و ۵۸ نفر نیز زخمی شدند. یک روز پیش از این شمار مجموع کشته شدگان درگیری‌های دو ماه اخیر عراق دست‌کم ۴۳۶ نفر اعلام شده بود.با استعفای عبدالمهدی اکنون سرنوشت دولت این کشور در هاله‌ای از ابهام فرو رفته است. او سرانجام استعفای خود را رسما تقدیم قانونگذاران پارلمان عراق کرد. پیش از آن نیز، شماری از اعضای کلیدی دولت عراق در جریان نشست اضطراری کابینه، استعفا دادند.

با این وجود به دلیل خلاء در قانون اساسی عراق، شیوه پذیرش این استعفا چندان روشن نیست.بر اساس آیین نامه کابینه، نخست‌وزیر می‌تواند استعفای خود را به رئیس جمهور تقدیم کند اما قانونی در این باره که در صورت تقدیم استعفا به پارلمان چه باید کرد، وجود ندارد.بنا بر اعلام دو نماینده، پارلمان در نشست اضطراری روز یکشنبه خود درباره چگونگی تایید استعفای آقای عبدالمهدی تصمیم خواهد گرفت که احتمالا یا از مسیر رای گیری خواهد بود و یا تایید مستقیم و بدون رای گیری.

ادامه مطلب:
euronews فارسی »

خبرگزاری آناتولی

خبرگزاری آناتولی ادامه مطلب >>

ادامه اعتراضات در عراق؛ بررسی کناره گیری نخست‌وزیر در دولتدر حالی که اعتراض ات ضد دولتی در عراق همچنان ادامه دارد، کابینه این کشور برای بررسی پیشنهاد عادل عبدالمهدی مبنی بر کناره گیری از مقام نخست وزیری تشکیل جلسه داد. آقای عبدالمهدی روز گذشته پس از وقوع مرگبارترین اعتراض ات از زمان شروع آن در دو ماه گذشته گفت که استعفا می‌دهد

ادامه ارسال گزارش‌های تکان‌دهنده از اعتراضات اخیر در ایرانبا گذشت حدود دو هفته از اعتراض ات سراسری در ایران که به علت گرانی ناگهانی بهای بنزین آغاز شده بود، ارسال و انتشار تصاویر جدید از ابعاد این اعتراض ات و سرکوب خشن آن از سوی ماموران امنیتی و انتظامی ادامه دارد. این در حالی است که بنابر گزارش‌ها هنوز اینترنت در مناطق وسیعی از این کشور چون استان‌های جنوبی خوزستان و سیستان و بلوچستان قطع است و تصاویر محدودی از این مناطق مخابره شده است. دهنتون آسفالت شد از اضافه کاری ولی بازم هیچ گوهی نتونستید بخورید 🍆 😂😂 سر کارید ملت الان خوابند چهار تا توییت مزخرف برداشته منبع یه خبر زده که اشتباهات املایی داره تیتر زده گذارشات رسیده. گذارشات از کجا رسیده!؟ از تویتر!؟

ادامه اعتراض‌ها در عراق علیرغم اعلام استعفای نخست وزیریبا وجود اعلام استعفای نخست وزیر عراق ، اعتراض ‌ها در بعضی شهرها از جمله ناصریه در جنوب کشور ادامه دارد.

ادامه اعتراضات در عراق با وجود انتشار خبر استعفای عبدالمهدیبا وجود اعلام خبر استعفای قریب‌الوقوع عادل عبدالمهدی، نخست‌وزیر عراق ، درگیری‌های خشونت‌آمیز در این کشور همچنان ادامه دارد و شمار کشته شده‌ها از ابتدای اعتراض ‌ها تاکنون به دست‌کم ۴۳۶ نفر رسیده است بیشتر بخوانید 🔽 عراق نبايد به سمت پيشرفت بره همونطور كه ايران نبايد بره. چون وقتي مردم فهم سياسيشون بالا بره ميخان بدونن پول نفتشون كجا خرج ميشه. و توي عراق امريكاييا اينو دوس ندارن. توي ايران اخوندها مشکل اینجاست که در هیچ یک از این کشورها از جمله ایران هیچ برنامه جایگزینی وجود نداره و مردم فقط ریختن تو خیابون و دارن خودشون رو به کشتن میدن درخواست کیهان از حشدالشعبی: 'آشوبگران عراقی را قلع و قمع کنید'

درگیری‌های خونین در عراق؛ عادل عبدالمهدی از استعفای خود خبر دادمعترضان عراق ی می‌گویند تا «سقوط رژیم» و تغییر کامل طبقۀ سیاسی حاکم که به فساد و سرکوب معترضان متهم است، دست از اعتراض برنمی‌دارند. اولین گام پیروزی مردم

آیت‌الله سیستانی از پارلمان عراق خواست تا در باره دولت فعلی تجدید نظر کندآیت‌الله علی سیستانی، مرجع شیعیان عراق روز جمعه 29 نوامبر از پارلمان این کشور خواست تا از دولت کنونی خود سیستانی سهم امام من را دارد می خورد یکی به نال میزنه یکی به میخ موضع اصلیش معلوم نیست

معترضان عراقی در این روز ورودی یکی از مکان‌های مذهبی شهر نجف را نیز آتش زدند که بنا بر گزارش ایسنا ورودی آرامگاه محمد باقر حکیم بوده است.این لینک‌ها خارج از بی‌بی‌سی است و در یک پنجره جدید باز می‌شود پنجره همرسانی را ببندید حق نشر عکس Getty Images در حالی که اعتراضات ضد دولتی در عراق همچنان ادامه دارد، کابینه این کشور برای بررسی پیشنهاد عادل عبدالمهدی مبنی بر کناره‌گیری از مقام نخست وزیری تشکیل جلسه داد.روز شنبه، نهم آذر - ۳۰ نوامبر، تصاویری از این اعتراضات در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد که مرتبط با لحظه مرگ و پیکر بی‌جان پویا بختیاری، یکی از کشته‌شدگان روزهای پایانی آبان ماه گذشته است.استعفای عادل عبدالمهدی در پی پیام آیت‌الله سیستانی اتفاق افتاد و قرار است فردا در پارلمان عراق بررسی شود.

در جریان اعترضات روز شنبه دست‌کم ۳ معترض کشته و ۵۸ نفر نیز زخمی شدند. یک روز پیش از این شمار مجموع کشته شدگان درگیری‌های دو ماه اخیر عراق دست‌کم ۴۳۶ نفر اعلام شده بود. در بیانیه دفتر نخست‌وزیر عراق آمده آقای عبدالمهدی استعفای خود را به پارلمان این کشور ارائه می‌کند تا آنها بتوانند دولتی تازه تشکیل دهند. با استعفای عبدالمهدی اکنون سرنوشت دولت این کشور در هاله‌ای از ابهام فرو رفته است. "حضور تانک‌ها در ماهشهر" در ویدیوهای دیگری که امروز (شنبه) در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده تصاویری از استقرار یک تانک در زیر طاقی که بروی یک خیابان بسته شده دیده می‌شود که بنابر ادعای منتشرکنندگان، مربوط به شهر بندری ماهشهر است. او سرانجام استعفای خود را رسما تقدیم قانونگذاران پارلمان عراق کرد. در جریان اعتراضات روز گذشته دهها معترض بدست نیروهای امنیتی در چندین شهر عراق از جمله بغداد و ناصریه کشته شدند، پس از آن آیت‌الله سیستانی رهبر شیعیان این کشور، استفاده از قوه قهریه را علیه معترضان محکوم کرده و خواستار برگزاری انتخاباتی سالم شد. پیش از آن نیز، شماری از اعضای کلیدی دولت عراق در جریان نشست اضطراری کابینه، استعفا دادند.

با این وجود به دلیل خلاء در قانون اساسی عراق، شیوه پذیرش این استعفا چندان روشن نیست. معترضان خواستار ایجاد فرصت‌های شغلی بیشتر، خدمات عمومی بهتر و پایان فساد در کشور هستند. در کنار این تصاویر، کاربران شبکه‌های اجتماعی ‌روایت‌های متعددی از گستردگی خشونت علیه معترضان در ماهشهر منتشر کرده‌اند که در برخی از آنها از"کشتن معترضان در نیزارها" سخن به میان آمده است. بر اساس آیین نامه کابینه، نخست‌وزیر می‌تواند استعفای خود را به رئیس جمهور تقدیم کند اما قانونی در این باره که در صورت تقدیم استعفا به پارلمان چه باید کرد، وجود ندارد. بنا بر اعلام دو نماینده، پارلمان در نشست اضطراری روز یکشنبه خود درباره چگونگی تایید استعفای آقای عبدالمهدی تصمیم خواهد گرفت که احتمالا یا از مسیر رای گیری خواهد بود و یا تایید مستقیم و بدون رای گیری.. در صورت رای عدم اعتماد پارلمان به عبدالمهدی، کابینۀ دولت برای مدت ۳۰ روز (بدون داشتن حق تایید قوانین جدید و بدون داشتن حق اتخاذ تصمیم‌های کلیدی) به کار خود ادامه خواهد داد و در این مدت بزرگترین گروه سیاسی حاضر در پارلمان باید نامزد جدیدی را برای جانشینی او در این پست معرفی کنند. چند روز پیش علی گل‌مرادی، نماینده ماهشهر در مجلس، حسن روحانی را"امنیتی‌ترین" رئیس جمهور ایران خواند و گفت:"شما چه کردید که شاه بی‌شرف نکرد؟ شما دوربین‌های اطلاعاتی را تخریب کردید و از بین بردید. در این مرحله نیز یک مشکل جدی وجود دارد زیرا پیش از این نامزدی عادل عبدالمهدی برای پست نخست‌وزیری، در پی اتحاد موقت دو جناح اصلی پارلمان یعنی «سائرون» به رهبری مقتدی صدر و «فتح» به رهبری هادی العامری فرمانده حشد الشعبی ممکن شده بود.

اما اکنون هر دو جناح بشدت محبوبیت خود را در سراسر عراق از دست داده‌اند. این پرسش نیز مطرح است که اساسا چرا عادل عبدالمهدی استعفانامه خود را به پارلمان داده است؛ برخی گمان می‌برند که با توجه به واقعیتهای سیاسی عراق، این کار تنها روشی برای خریدن زمان بیشتر بوده است. روز شنبه همچنین گزارش شد که با گذشت چند هفته از آغاز اعتراضات، هنوز اینترنت در دو استان خوزستان و سیستان و بلوچستان قطع است و مردم این مناطق هنوز از دسترسی به اینترنت موبایل محروم هستند. بیشتر بخوانید: .