ادامه تظاهرات اعتراضی در بلاروس؛ مرگ یکی دیگر از معترضان - BBC News فارسی

23/05/1399 06:35 ب.ظ

ادامه تظاهرات اعتراضی در بلاروس؛ مرگ یکی دیگر از معترضان

تجمع‌های اعتراضی علیه نتیجه انتخابات ریاست جمهوری بلاروس وارد پنجمین روز خود شده است در حالیکه منابع دولتی از 'مرگ' یکی دیگر از تظاهرکنندگان خبر داده‌اند. واکنش جهانی میشل باشله، کمیسر حقوق بشر سازمان ملل متحد گفته است که پلیس در برابر تظاهرکنندگان "شدت عمل نامتناسب" به کار برده است.

خانم باشله با صدور اطلاعیه ای گفته است: "گزارش های رسیده حاکی از آن است که ماموران دولتی تنها طی سه روز اول تظاهرات نزدیک به شش هزار نفر را بازداشت کردند که بعضی از آنان فقط ناظر تظاهرات بودند و تعدادی نوجوان نیز در میان بازداشتیان هستند." او هشدار داده است که "رویکرد دولت بلاروس مصداق بازداشت جمعی و مغایر موازین حقوق بشر جهانی است."

کمیسر حقوق بشر سازمان ملل حمله پلیس به تظاهرکنندگان و زخمی شدن تعدادی از آنان را محکوم کرده و گفته است که ماموران امنیتی بازداشت شدگان را به صف می کردند و کسانی را که می گفتند که در نظر دارند به تظاهرات ادامه دهند به بازداشتگاه پلیس می بردند.

در آمریکا، مایک پومپئو، وزیر امور خارجه، گفته است که با نظر معترضان که "انتخابات را منصفانه و آزاد" نمی دانند موافق است و افزوده است که دولت بلاروس باید سرکوب معترضان را متوقف و بازداشت شدگان را آزاد کند و برای بررسی خواسته های آنان، شورایی متشکل از اعضای سازمان های مردم نهاد تاسیس شود.

ادامه مطلب:
bbcpersian »

کرونا در ایران؛ مرگ ۱۸۸ نفر در شبانه‌روز گذشته و نگرانی‌ها از برگزاری عزاداری‌های محرمایران در ۲۴ ساعت منتهی به چهارشنبه، چهارمین کشور با بالاترین آمار روزانه مرگ و میر در جهان بود

شمار بهبودیافتگان از کرونا در ترکیه به از مرز 226 هزار نفر عبور کرد

سود مردم از خرید نفت در طرح گشایش اقتصادی کمتر از سود بانکی نیسترئیس دفتر رئیس جمهور تاکید کرد: سود مردم از خرید نفت در طرح گشایش اقتصادی کمتر از سود بانکی نیست. مردم می توانند بسته به توان مالی خود از یک تا چند هزار بشکه نفت بخرند.

کرونا؛ از رکود اقتصادی در بریتانیا تا شیوع دوباره در لبنان - BBC News فارسیبا گذشت نزدیک به یک ماه از لغو بسیاری از محدودیت‌های مرتبط با کرونا در بریتانیا، این کشور رسما اعلام کرده که برای اولین بار بعد از یازده سال، دچار رکود اقتصادی شده‌است.

در بررسی اولیه نشانه‌ای از قتل در جسد «سها رضانژاد» پیدا نشدمدیرکل پزشکی قانونی گلستان از شناسایی جسد مجهول‌الهویه دختر جوانی که در ارتفاعات شهرستان کردکوی مفقود شده بود، خبرداد و گفت: در بررسی اولیه نشانه‌ای از قتل در جسد خانم «سها رضانژاد» پیدا نشد.

گارد ساحلی ترکیه 103 پناهجو را از خطر مرگ نجات دادگارد ساحلی ترکیه در آبهای اژه 103 پناهجو را که توسط نیروهای امنیتی یونان در دریا رها شده بودند از خطر مرگ نجات داد. - خبرگزاری آناتولی