بلاروس, آلکساندر لوکاشنکو, سوتلانا تیخانوفسکایا

بلاروس, آلکساندر لوکاشنکو

ادامه اعتراضات بلاروس علیرغم تهدید پلیس به استفاده از سلاح | DW | 18.10.2020

علیرغم تهدید پلیس برای استفاده از سلاح گرم، بار دیگر ده‌ها هزار نفر از مخالفان در بلاروس علیه لوکاشنکو، رئيس جمهوری این کشور به خیابان‌ها رفتند. بر اساس گزارش‌ها بیش از به ۱۰۰ نفر بازداشت شده‌اند.

18/10/2020 10:10:00 ب.ظ

پایتخت بلاروس روز یکشنبه ۲۹ مهر (۱۸ اکتبر) مجددا صحنه تظاهرات گسترده علیه آلکساندر لوکاشنکو ، رئیس جمهوری این کشور بود. با وجود تهدید پلیس به استفاده از سلاح گرم و حضور گسترده ماموران پلیس و سربازان ارتش، ده‌ها هزار نفر به خیابان‌ها رفتند.

علیرغم تهدید پلیس برای استفاده از سلاح گرم، بار دیگر ده‌ها هزار نفر از مخالفان در بلاروس علیه لوکاشنکو، رئيس جمهوری این کشور به خیابان‌ها رفتند. بر اساس گزارش‌ها بیش از به ۱۰۰ نفر بازداشت شده‌اند.

جمعیت با شعارها"زنده باد بلاروس" و"لوکاشنکو داخل کامیون زندان" دست به تظاهرات زدند. آنان برخلاف تظاهرات‌ یکشنبه‌های گذشته، این بار از مركز شهر عبور نكردند، بلكه در بزرگراه اصلی در جنوب شهر مینسك، كه كارخانه‌های زیادی در آن واقع شده است به حرکت در آمدند. بیش از ۱۰۰ نفر در این روز بازداشت شدند.

آمریکا به دنبال حمله به نفتکش اسرائیلی: به ایران پاسخ جمعی می‌دهیم برگزاری مراسم تنفیذ ابراهیم رئیسی؛ علی خامنه‌ای: حضور مردم در انتخابات خوب بود اسرائیل: اروپا با اعزام دیپلمات به مراسم تحلیف رئیسی به تجاوزگری مشروعیت می‌دهد

نیروهای امنیتی خیابان‌ها را با سیم خاردار و تجهیزات سنگین در مرکز شهر مسدود کردنداستفاده پلیس از ماشین آب پاشاز مینسک تصاویر بسیاری از خودروهای نظامی و حمل و نقل زندانیان در کانال خبری تلگرام منتشر شده است. نیروهای امنیتی خیابان‌ها را با سیم خاردار و تجهیزات سنگین در مرکز شهر مسدود و از ماشین‌های آب‌پاش برای متفرق کردن تظاهرکنندگان استفاده کردند. بر اساس گزارش‌ها تظاهرکنندگان به سوی پلیس سنگ پرتاب کردند و نیروهای امنیتی گلوله‌های پلاستیکی به هوا شلیک کردند.

این دهمین یکشنبه از اعتراض‌های پیاپی است. اعتراض در روزهای یکشنبه با جمعیت زیادی همراه است. نیروهای امنیتی اخیرا تهدید کردند که بر شدت عمل خود در برابر تظاهرکنندگان می‌افزایند. وزارت کشور آشکارا اعلام کرد که از سلاح گرم علیه شهروندان معترض استفاده خواهد کرد. در مقابل مخالفان بار دیگر بر اعتراض مسالمت آمیز تاکید و بکارگیری هرگونه خشونتی را محکوم می‌کنند. headtopics.com

قطع موقتی شبکه تلفن همراهدولت از هیچ اقدامی برای ممانعت از اعتراض‌ها کوتاهی نمی‌کند. ایستگاه‌های مترو بسته شده‌اند تا مخالفان نتوانند خود را به راحتی به محل تظاهرات برسانند. علاوه بر آن اینترنت و شبکه تلفن همراه در بعضی مواقع قطع می‌شود تا معترضان نتوانند از طریق تلگرام و دیگر شبکه‌های اجتماعی، جهان را از تظاهرات خود مطلع کنند.

روز گذشته نیز صدها زن و دانشجو در سراسر بلاروس علیه لوکاشنکو به خیابان‌ها آمدند. طبق گفته وزارت کشور بلاروس ۶۰ نفر در روز شنبه دستگیر شدند. انجمن روزنامه نگاران بلاروس گفته است که گروهی از روزنامه نگاران نیز در بازداشت پلیس هستند.دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید

از زمان انتخابات ریاست جمهوری در نهم ماه اوت در بلاروس، این کشور در یک بحران جدی سیاسی بسر می‌برد. آلکساندر لوکاشنکو پس از ۲۶ سال زمامداری هم‌چنان بر قدرت تکیه زده و خود را با ۸۰ درصد آرا مجددا برنده انتخابات اعلام کرده است.  اما مخالفان او سوتلانا تیخانوفسکایا، دیگر نامزد انتخاباتی و فعال حقوق مدنی را برنده این رقابت می‌دانند که اکنون به لیتوانی پناهنده شده است. او در اوایل ماه اکتبر با آنگلا مرکل، صدراعظم دیدار کرد.

ادامه مطلب: DW فارسی »

Telegram: Instant View

زنان و دختران معترض بلاروس؛ ما را از پنجره ببینید نه از تلویزیونصدها زن و دختر دانشجو در مینسک پایتخت بلاروس در اعتراض به حکم بازداشت تیخانوفسکایا، رهبر در تبعید اپوزوسیون این کشور به خیابان‌ها آمدند.

تظاهرات بزرگ در بلاروس زیر سایه «تهدید به شلیک گلوله‌های واقعی»با وجود اینکه دستگاه‌های امنیتی مردم را تهدید کرده بودند در صورت حضور در خیابان با آنها برخورد خواهد شد، صدها هزار نفر از معترضان و مخالفان الکساندر لوکاشنکو به خیابان آمدند و خواهان کناره‌گیری او از قدرت شدند. خوش باورانه خواهد بود اما امیدوارم که به کودتای مخملی خود رژیم را ساقط و حکومت مردم را برپا کنند. خدا کنه موفق شن. 🙏🙏🙏 مرگ بر پوتین جنایتکار، و لوکاشنکوی تبهکار

بی‌خبری از وضع شش تن از فعالان مدنی بازداشت شده در ایران | DW | 18.10.2020خانواده شش فعال مدنی بازداشت شده در ایران از وضع آنها از زمان بازداشت بی‌خبرند. ۱۲ روز از زمان بازداشت این شش نفر می‌گذرد. نهادهای امنیتی حاضر به پاسخگویی به خانواده‌ها نیستند و این آنها را به شدت نگران کرده است.

گزارش از پیش بینی آی‌ام‌اف از کوچک شدن اقتصاد ایران و بیشتر: خبرنگاراندر برنامه این هفته خبرنگاران، گزارشهایی است که به پیش بینی صندوق بین‌المللی پول از اقتصاد جهان در سایه کرونا و کوچک شدن ۵ درصدی اقتصاد ایران و افغانستان، نتا... لعنت بر ملکه پیر و روباه صفت انگل_یس خبیث که در سایه بازی تحریم درحال ضربه زدن به مردم ایران است... به زودی جزای کارتان رو خواهید گرفت... از اینکه 5+1 به عهد و میثاق خود پایبند بودند تشکر !! حیات وحش نوین

احزاب مسیحی لبنان از بازگشت حریری به نخست وزیری حمایت نمی‌کنندجبران باسیل رهبر جنبش آزاد میهنی لبنان می‌گوید بازگشت سعد حریری به نخست وزیری با طرح اصلاحات اقتصادی امانوئل ماکرون همخوانی ندارد. حریری وهابی خود عامل فتنه در لبنان است و مسیحیان لبنان، خوب به آن واقف! وقتی هر کسی که در قدرت بوده نتوانسته غلطی بکند، دیگر چه معنا دارد که این مردک حریری را بیاورندواقعا تهوع اوره من هم از حریری هيچ حمايتی نميكنم چونکه وجودش در رأس دولت هميشه فاجعه بار بوده . . و اگر دوباره پُست نخست وزیری براش بدن دیگه واقعا فاجعه های مضاعفتری بر لبنان تحمیل خواهد کرد چونکه افرادی که در حزب ۱۴ آذار با حریری کار میکنند اکثر آنها از دزدهای بسیار بزرگ لبنان هستند

مهاجر افغانستانی در ایران: قاضی گفت برو گمشو به همان خرابه‌ای که از آن آمده‌ای