ادامه اعتراضات بلاروس علیرغم تهدید پلیس به استفاده از سلاح | DW | 18.10.2020

18/10/2020 10:10:00 ب.ظ

علیرغم تهدید پلیس برای استفاده از سلاح گرم، بار دیگر ده‌ها هزار نفر از مخالفان در بلاروس علیه لوکاشنکو، رئيس جمهوری این کشور به خیابان‌ها رفتند. بر اساس گزارش‌ها بیش از به ۱۰۰ نفر بازداشت شده‌اند.

بلاروس, آلکساندر لوکاشنکو

پایتخت بلاروس روز یکشنبه ۲۹ مهر (۱۸ اکتبر) مجددا صحنه تظاهرات گسترده علیه آلکساندر لوکاشنکو ، رئیس جمهوری این کشور بود. با وجود تهدید پلیس به استفاده از سلاح گرم و حضور گسترده ماموران پلیس و سربازان ارتش، ده‌ها هزار نفر به خیابان‌ها رفتند.

علیرغم تهدید پلیس برای استفاده از سلاح گرم، بار دیگر ده‌ها هزار نفر از مخالفان در بلاروس علیه لوکاشنکو، رئيس جمهوری این کشور به خیابان‌ها رفتند. بر اساس گزارش‌ها بیش از به ۱۰۰ نفر بازداشت شده‌اند.

جمعیت با شعارها"زنده باد بلاروس" و"لوکاشنکو داخل کامیون زندان" دست به تظاهرات زدند. آنان برخلاف تظاهرات‌ یکشنبه‌های گذشته، این بار از مركز شهر عبور نكردند، بلكه در بزرگراه اصلی در جنوب شهر مینسك، كه كارخانه‌های زیادی در آن واقع شده است به حرکت در آمدند. بیش از ۱۰۰ نفر در این روز بازداشت شدند.

نیروهای امنیتی خیابان‌ها را با سیم خاردار و تجهیزات سنگین در مرکز شهر مسدود کردنداستفاده پلیس از ماشین آب پاشاز مینسک تصاویر بسیاری از خودروهای نظامی و حمل و نقل زندانیان در کانال خبری تلگرام منتشر شده است. نیروهای امنیتی خیابان‌ها را با سیم خاردار و تجهیزات سنگین در مرکز شهر مسدود و از ماشین‌های آب‌پاش برای متفرق کردن تظاهرکنندگان استفاده کردند. بر اساس گزارش‌ها تظاهرکنندگان به سوی پلیس سنگ پرتاب کردند و نیروهای امنیتی گلوله‌های پلاستیکی به هوا شلیک کردند.

ادامه مطلب:
DW فارسی »

خروش غیرت دینی مردم زنجان / پایتخت شور و شعور حسینی یکصدا لبیک یا خامنه‌ای را فریاد زدند + تصاویر- اخبار زنجان - اخبار استانها تسنیم | Tasnim

اخبار ایران و جهان را در خبرگزاری تسنیم بخوانید ادامه مطلب >>

زنان و دختران معترض بلاروس؛ ما را از پنجره ببینید نه از تلویزیونصدها زن و دختر دانشجو در مینسک پایتخت بلاروس در اعتراض به حکم بازداشت تیخانوفسکایا، رهبر در تبعید اپوزوسیون این کشور به خیابان‌ها آمدند.

تظاهرات بزرگ در بلاروس زیر سایه «تهدید به شلیک گلوله‌های واقعی»با وجود اینکه دستگاه‌های امنیتی مردم را تهدید کرده بودند در صورت حضور در خیابان با آنها برخورد خواهد شد، صدها هزار نفر از معترضان و مخالفان الکساندر لوکاشنکو به خیابان آمدند و خواهان کناره‌گیری او از قدرت شدند. خوش باورانه خواهد بود اما امیدوارم که به کودتای مخملی خود رژیم را ساقط و حکومت مردم را برپا کنند. خدا کنه موفق شن. 🙏🙏🙏 مرگ بر پوتین جنایتکار، و لوکاشنکوی تبهکار

بی‌خبری از وضع شش تن از فعالان مدنی بازداشت شده در ایران | DW | 18.10.2020خانواده شش فعال مدنی بازداشت شده در ایران از وضع آنها از زمان بازداشت بی‌خبرند. ۱۲ روز از زمان بازداشت این شش نفر می‌گذرد. نهادهای امنیتی حاضر به پاسخگویی به خانواده‌ها نیستند و این آنها را به شدت نگران کرده است.

گزارش از پیش بینی آی‌ام‌اف از کوچک شدن اقتصاد ایران و بیشتر: خبرنگاراندر برنامه این هفته خبرنگاران، گزارشهایی است که به پیش بینی صندوق بین‌المللی پول از اقتصاد جهان در سایه کرونا و کوچک شدن ۵ درصدی اقتصاد ایران و افغانستان، نتا... لعنت بر ملکه پیر و روباه صفت انگل_یس خبیث که در سایه بازی تحریم درحال ضربه زدن به مردم ایران است... به زودی جزای کارتان رو خواهید گرفت... از اینکه 5+1 به عهد و میثاق خود پایبند بودند تشکر !! حیات وحش نوین

احزاب مسیحی لبنان از بازگشت حریری به نخست وزیری حمایت نمی‌کنندجبران باسیل رهبر جنبش آزاد میهنی لبنان می‌گوید بازگشت سعد حریری به نخست وزیری با طرح اصلاحات اقتصادی امانوئل ماکرون همخوانی ندارد. حریری وهابی خود عامل فتنه در لبنان است و مسیحیان لبنان، خوب به آن واقف! وقتی هر کسی که در قدرت بوده نتوانسته غلطی بکند، دیگر چه معنا دارد که این مردک حریری را بیاورندواقعا تهوع اوره من هم از حریری هيچ حمايتی نميكنم چونکه وجودش در رأس دولت هميشه فاجعه بار بوده . . و اگر دوباره پُست نخست وزیری براش بدن دیگه واقعا فاجعه های مضاعفتری بر لبنان تحمیل خواهد کرد چونکه افرادی که در حزب ۱۴ آذار با حریری کار میکنند اکثر آنها از دزدهای بسیار بزرگ لبنان هستند

مهاجر افغانستانی در ایران: قاضی گفت برو گمشو به همان خرابه‌ای که از آن آمده‌ای

شهر مینسک، پایتخت بلاروس روز یکشنبه ۲۹ مهر (۱۸ اکتبر) مجددا صحنه تظاهرات گسترده علیه آلکساندر لوکاشنکو، رئیس جمهوری این کشور بود.Aa «زنده‌باد بلاروس از پنجره نگاه کنید نه از تلویزیون».Aa ده‌ها هزار نفراز مردم بلاروس روز یکشنبه ۱۸ اکتبر به خیابان‌های مینسک آمدند و خواستار استعفای الکساندر لوکاشنکو، رئيس جمهوری این کشور شدند.وب‌سایت خبرگزاری هرانا (ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران) از بی‌خبری خانواده شش تن از فعالان مدنی از قرزندان خود از زمان بازداشت تا کنون گزارش داده است.

با وجود تهدید پلیس به استفاده از سلاح گرم و حضور گسترده ماموران پلیس و سربازان ارتش، ده‌ها هزار نفر به خیابان‌ها رفتند. در شهرهای دیگر بلاروس نیز حرکت‌های اعتراضی علیه دولت الكساندر لوكاشنكو ادامه یافت. این تظاهرات از سوی زنان و دخنتران دانشجو و در حمایت از رهبر اپوزوسیون در تبعید خانم سوتلانا تیخانوفسکایا ترتیب داده شد. جمعیت با شعارها"زنده باد بلاروس" و"لوکاشنکو داخل کامیون زندان" دست به تظاهرات زدند. بعد از انتخابات مناقشه‌برانگیز ریاست جمهوری بلاورس در ماه اوت، اعتراضات به نتایج و همچنین عملکرد الکساندر لوکاشنکو، رهبر اقتدارگرای این کشور ادامه دارد. آنان برخلاف تظاهرات‌ یکشنبه‌های گذشته، این بار از مركز شهر عبور نكردند، بلكه در بزرگراه اصلی در جنوب شهر مینسك، كه كارخانه‌های زیادی در آن واقع شده است به حرکت در آمدند. این تظاهرات یک روز پس از انتشار حکم بازداشت سوتلانا تیخانوفسکایا، رهبر مخالفان دولتی برگزار شد. بیش از ۱۰۰ نفر در این روز بازداشت شدند. آنها به دادسرای اوین رفتند تا از سرنوشت بستگان خود خبری بگیرند اما از جانب مسئولین قضایی و امنیتی جواب مشخصی به آنها داده نشده است .

نیروهای امنیتی خیابان‌ها را با سیم خاردار و تجهیزات سنگین در مرکز شهر مسدود کردند استفاده پلیس از ماشین آب پاش از مینسک تصاویر بسیاری از خودروهای نظامی و حمل و نقل زندانیان در کانال خبری تلگرام منتشر شده است. حالا دولت بلاروس حکم بازداشت او را صادر کرده و مخالفان دولت لوکاشنکو در اعتراض به این تصمیم به خیابان‌ها آمده‌اند. گفتگوی ویژه با «سوتلانا تیخانوفسکایا» چهره جهانی جنبش اعتراضی بلاروس خبرگزاری اینترفاکس تعداد معترضین روز یکشنبه را بیش از ۳۰ هزار نفر تخمین زده‌ است. نیروهای امنیتی خیابان‌ها را با سیم خاردار و تجهیزات سنگین در مرکز شهر مسدود و از ماشین‌های آب‌پاش برای متفرق کردن تظاهرکنندگان استفاده کردند. بر اساس گزارش‌ها تظاهرکنندگان به سوی پلیس سنگ پرتاب کردند و نیروهای امنیتی گلوله‌های پلاستیکی به هوا شلیک کردند. این سیاستمدار اهل بلاروس پیروزی لوکاشنکو در انتخابات ریاست جمهوری ماه اوت را به رسمیت نشناخته و نتیجه آن‌را حاصل تقلب خوانده است. این دهمین یکشنبه از اعتراض‌های پیاپی است. گفته می‌شود صداهای بلندی از انفجار موادی شبیه نارنجک در نزدیکی تظاهر کنندگان به گوش رسیده است. اعتراض در روزهای یکشنبه با جمعیت زیادی همراه است.. اندیشه صدری، الوار قلی وند، ندا پیرخضرانیان و آرش جوهری، دیگر فعالین اجتماعی هستند که در حوزه مسائل و مطالبات کارگران فعالیت دارند .

نیروهای امنیتی اخیرا تهدید کردند که بر شدت عمل خود در برابر تظاهرکنندگان می‌افزایند. وزارت کشور آشکارا اعلام کرد که از سلاح گرم علیه شهروندان معترض استفاده خواهد کرد.. در مقابل مخالفان بار دیگر بر اعتراض مسالمت آمیز تاکید و بکارگیری هرگونه خشونتی را محکوم می‌کنند. قطع موقتی شبکه تلفن همراه دولت از هیچ اقدامی برای ممانعت از اعتراض‌ها کوتاهی نمی‌کند. ایستگاه‌های مترو بسته شده‌اند تا مخالفان نتوانند خود را به راحتی به محل تظاهرات برسانند. به گفته کانون نویسندگان رضا خندان (مهابادی) و آبتین هر یک به شش سال و کیوان باژن به سه‌سال و نیم زندان محکوم شده‌اند.

علاوه بر آن اینترنت و شبکه تلفن همراه در بعضی مواقع قطع می‌شود تا معترضان نتوانند از طریق تلگرام و دیگر شبکه‌های اجتماعی، جهان را از تظاهرات خود مطلع کنند. روز گذشته نیز صدها زن و دانشجو در سراسر بلاروس علیه لوکاشنکو به خیابان‌ها آمدند. طبق گفته وزارت کشور بلاروس ۶۰ نفر در روز شنبه دستگیر شدند. انجمن روزنامه نگاران بلاروس گفته است که گروهی از روزنامه نگاران نیز در بازداشت پلیس هستند. دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید از زمان انتخابات ریاست جمهوری در نهم ماه اوت در بلاروس، این کشور در یک بحران جدی سیاسی بسر می‌برد.

آلکساندر لوکاشنکو پس از ۲۶ سال زمامداری هم‌چنان بر قدرت تکیه زده و خود را با ۸۰ درصد آرا مجددا برنده انتخابات اعلام کرده است.  اما مخالفان او سوتلانا تیخانوفسکایا، دیگر نامزد انتخاباتی و فعال حقوق مدنی را برنده این رقابت می‌دانند که اکنون به لیتوانی پناهنده شده است. او در اوایل ماه اکتبر با آنگلا مرکل، صدراعظم دیدار کرد. در همین زمینه: .