ادامه تنش میان ترکیه و یونان؛ احضار سفیر یونان در آنکارا | DW | 04.06.2022

14/03/1401 07:40 ب.ظ

چند روز پس از توقف مذاکرات سطح بالا میان آنکارا و آتن وزارت خارجه ترکیه سفیر یونان در این کشور را احضار کرد. ترکیه یونان را به فراهم کردن امکان فعالیت برای گروه‌هایی که تروریستی می‌خواند متهم کرده است.

چند روز پس از توقف مذاکرات سطح بالا میان آنکارا و آتن وزارت خارجه ترکیه سفیر یونان در این کشور را احضار کرد. ترکیه یونان را به فراهم کردن امکان فعالیت برای گروه‌هایی که تروریستی می‌خواند متهم کرده است. خبرگزاری آناتولی، روز شنبه، چهارم ژوئن (۱۴ خرداد) گزارش داد، وزارت خارجه ترکیه به لازاریس اعتراض کرد که این گروه‌ها"به راحتی در یونان فعالیت‌های تبلیغاتی، تامین مالی و جذب نیرو" انجام می‌دهند.

ظاهرا انگیزه احضار سفیر یونان در آنکارا تظاهرات اخیر هواداران حزب کارگران کردستان (پ.ک.ک.) در نزدیک ساختمان سفارت ترکیه در آتن بوده است.

پناه دادن به شماری از اعضا و هواداران پ.ک.ک. و برخی دیگر از گروه‌های اپوزیسیون حکومت ترکیه در سوئد و فنلاند از مهم‌ترین علت‌های مخالفت آنکارا با پیوستن این دو کشور به پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) به شمار می‌رود.افزون بر این و سوای اختلاف‌های دیرپای ترکیه و یونان، این دو کشور عضو ناتو در مورد مالکیت برخی مناطق در دریاهای مدیترانه و اژه نیز مناقشه‌های شدیدی دارند.

آنکارا و آتن سال گذشته گفت‌وگوهای دوجانبه در سطح عالی را که به مدت پنج سال متوقف مانده بود به منظور تلاش برای یافتن راه‌های حل اختلاف از سر گرفتند.رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه روز چهارشنبه، اول ژوئن اعلام کرد مذاکرات دوجانبه در سطح عالی با یونان متوقف شده و ادامه نخواهد داشت. headtopics.com

ادامه مطلب:
dw_persian »

وزارت خارجه ترکیه سفیر یونان را احضار کردوزارت خارجه ترکیه سفیر یونان را احضار کرد

احضار سفیر یونان در آنکارا؛ ترکیه از فعالیت‌های «پ‌ک‌ک» ابراز نگرانی کردترکیه سفیر یونان در آنکارا را به دلیل نگرانی از فعالیت پ.ک.ک. احضار کرد. ترکیه و یونان بر سر تعیین حدود مرزی در مدیترانه و دریای اژه اختلاف دارند. ترکیه لکه ننگ اروپا حزب (پ ک ک) یکی از پروژه های تروریستی امریکا برضد کشوراسلامی ترکیه است.

در خواست یونان برای اقدام جهانی جهت آزادی دو نفتکش توقیف شده توسط سپاهرادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند. ج.ا به زودی ۲ پرونده در شورای امنیت خواهد داشت یکی اتمی و دیگری راهزنی دریایی جوابِ های هوی است .... ایران مقابله به مثل کرده اگه ایران پیش قدم شد اونوقت حرف مفت بزنید

یونان برای آزادسازی دو نفتکش توقیف‌‌شده خود در ایران خواستار کمک بین‌المللی شدمقامات دریانوردی یونان روز پنجشنبه ۲ ژوئن (۱۳ خرداد) خواستار کمک بین‌المللی برای آزادسازی خدمه دو نفتکشی شدند که هفته گذشته توسط نیروهای سپاه پاسداران ایران توقیف شدند. 😂😂 جاکشی آمریکا رو کرد ، آمریکا تف هم کف دستش ننداخت هیچ‌کمکی از دست هیچ‌ کس برنخواتد آمد. تنها راه آزادسازی این دو کشتی، پرداخت بهای نفت دزدیده شده است. زمانی که منار را می دزدی، باید به فکر حفر چاه آن، می بودی.

ششمین نمایشگاه معرفی دانشگاه های ترکیه برای دانشجویان ایرانیششمین نمایشگاه معرفی دانشگاه های ترکیه برای دانشجویان ایرانی ششمین نمایشگاه معرفی دانشگاه های ترکیه به ابتکار انجمن بین المللی خدمات دانشجویی ترکیه در محل موسسه یونس_امره تهران با استقبال کسترده دانشجویان برگزار شد

هواپیماهای بدون سرنشین مسلح ترکیه در سراسر جهانمعاون سازمان صنایع دفاعی ترکیه گفت که هواپیماهای بدون سرنشین مسلح ترکیه در سراسر جهان مورد توجه قرار گرفته است. - خبرگزاری آناتولی 🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣

در ادامه دور جدید تنش میان آنکارا و آتن، وزارت خارجه ترکیه با احضار کریستودولوس لازاریس، سفیر یونان در این کشور اعتراض خود به"تامین امکان برای گروه‌‌های تروریستی از جمله پ.ک.ک" را به او ابلاغ کرد.

خبرگزاری آناتولی، روز شنبه، چهارم ژوئن (۱۴ خرداد) گزارش داد، وزارت خارجه ترکیه به لازاریس اعتراض کرد که این گروه‌ها"به راحتی در یونان فعالیت‌های تبلیغاتی، تامین مالی و جذب نیرو" انجام می‌دهند.

ظاهرا انگیزه احضار سفیر یونان در آنکارا تظاهرات اخیر هواداران حزب کارگران کردستان (پ.ک.ک.) در نزدیک ساختمان سفارت ترکیه در آتن بوده است.

پناه دادن به شماری از اعضا و هواداران پ.ک.ک. و برخی دیگر از گروه‌های اپوزیسیون حکومت ترکیه در سوئد و فنلاند از مهم‌ترین علت‌های مخالفت آنکارا با پیوستن این دو کشور به پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) به شمار می‌رود.افزون بر این و سوای اختلاف‌های دیرپای ترکیه و یونان، این دو کشور عضو ناتو در مورد مالکیت برخی مناطق در دریاهای مدیترانه و اژه نیز مناقشه‌های شدیدی دارند.

آنکارا و آتن سال گذشته گفت‌وگوهای دوجانبه در سطح عالی را که به مدت پنج سال متوقف مانده بود به منظور تلاش برای یافتن راه‌های حل اختلاف از سر گرفتند.رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه روز چهارشنبه، اول ژوئن اعلام کرد مذاکرات دوجانبه در سطح عالی با یونان متوقف شده و ادامه نخواهد داشت.

دو کشور قرار بود در این مذاکرات به سلسله اختلاف‌های خود، به خصوص درباره مناطقی در شرق مدیترانه و حریم برخی جزیره‌های دریای اژه رسیدگی کنند و برای حل آنها راهی بیابند.

در سال‌های گذشته تلاش ترکیه برای اکتشاف نفت و گاز در آب‌هایی که قبرس و یونان آنها را در محدوده منطقه انحصاری تجاری خود تلقی می‌کنند به تنش میان این کشورها دامن زد.

اردوغان روز چهارشنبه در جمع نمایندگان پارلمانی حزب حاکم ترکیه، یونان را به تجاوز به حریم هوایی جزیره‌های مورد مناقشه در دریای اژه متهم کرد.

حدود دو سال پیش، پس از نزدیک شدن یک کشتی اکتشافی ترکیه به آب‌های یونان ارتش این کشور به حال آماده باش درآمد و نگرانی از بروز تنش نظامی میان دو عضو ناتو را افزایش داد.چندی پیش، کیریاکوس میتسوتاکیس، نخست‌وزیر یونان، ترکیه را به نقض حاکمیت کشورش و بی‌ثبات کردن شرق مدیترانه متهم کرد و از کنگره ایالات متحده خواست جلوی فروش جنگنده‌های اف ۱۶ به این کشور را بگیرد.

این اظهارات نیز بر آتش اختلاف میان دو کشور دمید و اردوغان در نشست هیئت دولت تاکید کرد، از این پس سیاستمداری به نام میتسوتاکیس برای او وجود خارجی ندارد و حاضر به ملاقات با او نخواهد بود.

رئیس جمهوری ترکیه نخست‌وزیر یونان را متهم کرده که توافق‌ها در مورد دخالت ندادن کشور ثالث در مناقشه‌های دو کشور را زیر پا گذاشته است.

ایالات متحده آمریکا سال ۲۰۱۹ و در واکنش به اقدام آنکارا برای خرید سامانه دفاع ضد موشکی اس ۴۰۰ از روسیه تحویل برنامه‌ریزی شده جنگنده‌های فوق پیشرفته اف ۳۵ به ترکیه را متوقف کرد و این کشور پس از آن درخواست خرید جنگنده‌های اف ۱۶ را مطرح کرد.