تظاهرات در عراق, عادل عبدالمهدی, حشدالشعبی

تظاهرات در عراق, عادل عبدالمهدی

ادامه اعتراض‌ها در عراق؛ نقش ایران دراین میان چیست؟ گفت‌وگو با یک کارشناس | DW | 02.10.2019

تظاهرات اعتراضی در عراق ادامه دارد. برخی رسانه‌های ایران از 'دست‌های خبیثی' پشت این اعتراض‌ها نوشته‌اند. معترضان چه کسانی هستند؟ چه رابطه‌ای با این 'دست‌ها' دارند؟ ایران چه نقشی بازی می‌کند؟ گفت‌وگو با یک کارشناس.

02/10/2019 09:13:00 ب.ظ

تظاهرات اعتراضی در عراق ادامه دارد. برخی رسانه‌های ایران از 'دست‌های خبیثی' پشت این اعتراض‌ها نوشته‌اند. معترضان چه کسانی هستند؟ چه رابطه‌ای با این 'دست‌ها' دارند؟ ایران چه نقشی بازی می‌کند؟ گفت‌وگو با یک کارشناس.

تظاهرات اعتراضی در عراق ادامه دارد. برخی رسانه‌های ایران از 'دست‌های خبیثی' پشت این اعتراض‌ها نوشته‌اند. معترضان چه کسانی هستند؟ چه رابطه‌ای با این 'دست‌ها' دارند؟ ایران چه نقشی بازی می‌کند؟ گفت‌وگو با یک کارشناس.

ادامه اعتراض‌ها در عراق؛ نقش ایران دراین میان چیست؟ گفت‌وگو با یک کارشناستظاهرات اعتراضی در عراق ادامه دارد. برخی رسانه‌های ایران از"دست‌های خبیثی" پشت این اعتراض‌ها نوشته‌اند. معترضان چه کسانی هستند؟ چه رابطه‌ای با این"دست‌ها" دارند؟ ایران چه نقشی بازی می‌کند؟ گفت‌وگو با یک کارشناس.

آمریکا به دنبال حمله به نفتکش اسرائیلی: به ایران پاسخ جمعی می‌دهیم روحانی سرقت اسناد هسته‌ای از سوی اسرائیل را تأیید کرد | DW | 02.08.2021 المپیک توکیو؛ تیم ملی فوتبال زنان کانادا با پیروزی مقابل آمریکا به فینال رسید - BBC News فارسی

روز چهارشنبه ۱۰ مهر (۲ اکتبر) تظاهرات اعتراضی در نقاط مختلف بغداد نسبت به نابسامانی اقتصادی، فساد دستگاه دولتی و بیکاری ادامه پیدا کرد. به گزارش رسانه‌های آلمان شبکه تلویزیونی"الشرقیه" تصاویری از بغداد را نشان داده که معترضان خیابان را مسدود کرده‌اند و لاستیک‌ اتومبیل‌ها را به آتش می‌کشند. اعتراض‌ها در روز دوم نیز با خشونت نیروهای امنیتی روبرو شد. آنهم پس از آن که راهپیمایی اعتراضی گسترده در روز سه‌شنبه در چند شهر عراق، از جمله در بغداد و بصره سه کشته و ۲۰۰ زخمی برجای گذاشته است.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندیدصبح چهارشنبه عادل عبدالمهدی، نخست وزیر عراق در بیانیه‌ای به شهروندان وعده رسیدگی به خواست‌های آنان را داد. او از این که تظاهرکنندگان کشته داده‌اند،  ابراز تاسف کرد، دستور تحقیق درباره حوادث روز سه‌شنبه نهم مهر (اول اکتبر) را داد، خواستار"امدادرسانی سریع به افرادی شده که در جریان این تظاهرات‌ها زخمی شده‌اند را داد و به خانواده کشته‌شدگان تسلیت گفت. headtopics.com

علت واقعی تظاهرات چیست؟ مسئله انرژی، نابسامانی خدمات عمومی، بدی وضع معیشت و فساد در نهادهای قدرت شهروندان عراقی را سال گذشته نیز در شهرهای مختلف این کشور به خیابان کشاند. اعتراضاتی که با فراخوان مقتدی صدر آغاز شد. تفاوت تظاهرات دو روز گذشته با سال قبل این است که گفته شده حرکت‌های اعتراضی از طریق شبکه‌های اجتماعی سازماندهی شده‌اند. تا این لحظه نیز هیچ گروه یا سازمان سیاسی مهر خود را بر این تظاهرات نزده است.

علی صدرزاده، روزنامه‌نگار و تحلیلگر مسایل جهان عرباما"باشگاه خبرنگاران جوان" وابسته به صدا و سیمای جمهوری اسلامی به نقل از قیس خزعلی، دبیر کل گردان‌های اهل الحق عراق نوشته است: «آنچه در تظاهرات اخیر دیده شد دلیلی بر وجود دست‌های خبیثی است که می‌خواهند ثبات عراق را برهم زنند». این دست‌های خبیث چه دست‌هایی هستند؟ تظاهرکنندگان چه کسانی هستند؟ چه می‌خواهند و آیا رابطه‌ای با آن"دست‌ها" دارند؟

علی صدرزاده، روزنامه‌نگار و تحلیلگر مسایل جهان عرب به دویچه‌وله فارسی می‌گوید: «بیشتر تظاهرکنندگان از فارغ‌التحصیلان بیکار دانشگاه‌ها بودند که علیه بیکاری و علیه فساد به خیابان آمدند. این چیزی است که شاهدان عینی می‌گویند. ولی آنچه از اظهارنظرها و عکس‌العمل‌ها در رسانه‌های ایران می‌توان تشخیص داد این است که هم ایران و هم نیروهایی که طرفدار ایران هستند به ویژه حشدالشعبی، به شدت مخالف این تظاهرات هستند و به این دلیل گزارش داده‌اند که"دست‌های مشکوکی در کار هست" که می‌خواهد عراق را به ناآرامی بکشاند.»

او به موضع‌گیری مقتدی صدر اشاره می‌کند که از نخست وزیر، رئیس مجلس و رئيس جمهوری عراق خواسته است تحقیقاتی عادلانه درباره آنچه در تظاهرات روز سه‌شنبه رخ داد، انجام دهند.ایران چه می‌خواهد؟به باور علی صدر‌زاده ایران با این که از دولت عادل عبدالمهدی چندان خشنود نیست، اما مایل هم نیست که ثبات نسبی که در عراق به وجود آمده، برهم خورد و این دولت دچار مشکل شود: «چون دولت فعلی می‌تواند در عین حال میان ایران و آمریکا، و ایران و عربستان نقش میانجیگری را بر عهده بگیرد و تا حدودی به خواسته‌های ایران پاسخ دهد. اگر این دولت سقوط کند، این احتمال وجود دارد که تحولات سیاسی عراق چندان به نفع ایران تمام نشود.» headtopics.com

نامه بیش از ۶۰ زندانی سیاسی و عقیدتی سابق درباره بازداشت‌شدگان خوزستان بیانیه خبرنگاران بازمانده از واژگونی اتوبوس بررسی پیشنهاد وزارت بهداشت برای تعطیلی دو هفته ای کشور

دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنیدعلی صدرزاده به فساد گسترده در عراق اشاره می‌کند که از جمهوری اسلامی نیز گوی سبقت را ربوده است و به باور او در چنین وضعی نباید از نارضایتی شدید مردم حیرت کرد. او می‌گوید: «فساد در عراق در جهان ضرب‌المثل شده است. تا به حال حدود ۴۵۰ میلیارد دلار در عراق گم شده است. مردم به شدت نسبت به سیاستمداران عراقی بدبین هستند. زمینه عینی نارضایتی و تظاهرات هم همیشه وجود داشته، چون دولت عراق از تامین نیازمندی‌های مردم از جمله در زمینه انرژی ناتوان است».

تظاهرات روز نهم مهر در بغداد و دیگر شهرهای عراق با سرکوب خشن روبرو شدصدرزاده هم‌چنین معتقد است که مشکلات عراق پیچیده‌‌اند و بازسازی زیربناهای اقتصادی و فرصت‌های شغلی زمان می‌برد. او می‌گوید: «درست است که عراق نفت‌اش می‌فروشد و وضع نسبت به قبل کمی بهتر شده اما مردم هم صبر و حوصله‌ای را که برای رفرم لازم است، ندارند. این کشور از نظر سیاسی هم فاقد یکپارچگی لازم است که بتواند به صورت یک دولت منسجم برای حل مشکلات حرکت کند. علاوه بر این عراق به زمین مناقشه ایران و آمریکا تبدیل شده به زمین مناقشه ایران و عربستان سعودی که این هم به مشکل عمده‌ای برای آن تبدیل شده است.»

ایران یکی از علل اصلی مشکلات عراقپس از حمله آمریکا به عراق و سقوط صدام حسین، زمینه برای نفوذ ایران در این کشور که اکثریت جمعیت آن را شیعیان تشکیل می‌دهند به خوبی فراهم شد. شکل گیری داعش نیز زمینه را برای حضور و نفوذ سیاسی و نظامی جمهوری اسلامی در نقش"ناجی" در عراق بیش از پیش گسترش داد. این نفوذ چه تاثیری بر عراق گذاشته است؟

علی صدرزاده جمهوری اسلامی را «یکی از مسببین اصلی» مشکلات امروز عراق می‌داند و در توضیح آن می‌گوید: «ایران این تصور را دارد که جامعه عراق را باید مثل ایران توسط نیروهای بسیجی و پاسدار و گروه‌های شبه‌نظامی که در خارج از دولت عمل می‌کنند، اداره کند و سعی می‌کند مدل حکومت خود را در عراق پیاده کند.» headtopics.com

از نظر او ایران پس از سقوط صدام تلاش کرد این مدل را به عراق نیز صادر کند و این حالا به مشکلی جدی برای برای ایجاد یک دولت واحد و فراگیر در عراق تبدیل شده است. او درباره نقش ایران می‌گوید: «درست است که نیروهای پراکنده حشدالشعبی برای دفع داعش کمک کرد ولی همین‌ها مانعی هستند برای ایجاد یک دولت متمرکز که لازمه هرگونه رفرم اقتصادی است. ایران از این نظر هم باعث بی‌نظمی در عراق شده است. متاسفانه نیروهای مخالف ایران هم به همین وسیله متوسل شده‌اند. مسئله حشدالشعبی تنها به حشدالشعبی طرفدار ایران محدود نیست. حشدالشعبی‌هایی هم هستند که مخالف ایران هستند. حتی حشدالشعبی سنی هم درست شده برای حشدالشعبی شیعی طرفدار ایران.»

او اضافه می‌کند: «اگر از این منظر نگاه کنیم ایران یکی از مسببان اصلی است. نیروهای شیعی مانند حکیم و مقتدی صدر هم به همین دلیل مخالف نفوذ ایران‌اند. ولی ایران مقاومت می‌کند و امکانات و پول هم دارد. سفارت ایران در دست شخصی است که از اعضای بلندپایه سپاه پاسداران بوده است. ولی با همه این ها نفوذ ایران در حال نزول است چون به هرحال نیروهای اصلی سیاسی عراق تشخیص داده‌اند که با این وضعی که نیروهای شبه‌نظامی خارج دولت داشته باشیم نمی‌توانیم مملکت را اداره کنیم و خود حشدالشعبی هم کم کم به این نتیجه رسیده است که با ادغام در دولت می‌تواند نفوذ بیشتری داشته باشد.»

گسترش حریق‌های موسمی در جنوب اروپا؛ شمار قربانیان آتش‌سوزی در ترکیه به ۸ تن رسید المپیک توکیو؛ کشتی‌گیر کوبایی چهارمین طلای پیاپی را گرفت - BBC News فارسی بحران آتش‌سوزی‌های ترکیه و افزایش انتقادات از دولت اردوغان؛ اروپا هواپیماهای آب‌پاش فرستاد ادامه مطلب: DW فارسی »

چشم‌انداز: دوره مرگبار حسن روحانی، با ایران چه کرد؟

مردم ایران، حسن روحانی و دولت او را چگونه به یاد خواهند آورد؟ چهار ساله دوم ریاست‌جمهوری او، ایران و مردم ایران را به کدام سمت برد؟مهمانان برنامه: مهدی مهدوی...

شرایط مبهم تیم ملی قایقرانی آب‌های آزاد زنان ایران ادامه داردهدیه کاظمی و آرزو حکیمی در مردادماه سال جاری به مسابقات جهانی مجارستان اعزام شدند، اما موفق به کسب سهمیه نشدند. نوشین قلیچی‌پور معتقد است با شرایط فعلی تیم قایقرانی حتی با حضور این 2 پاروزن نیز کسب سهمیه دور از دسترس بود. فرصت بعدی تیم قایقرانی زنان مسابقات آسیایی خواهد بود که در فروردین‌ماه 99 برگزار می‌شود.

رهبر ایران: کاهش تعهدات برجامی را ادامه می‌دهیمرهبر ایران در دیدار با فرماندهان سپاه پاسداران این کشور اعلام کرد تهران کاهش تعهدات برجامی را با جدیت ادامه می‌دهد. - خبرگزاری آناتولی

مایک پمپئو: سیاست آمریکا در قبال ایران مشخص است و ادامه خواهد داشتمایک پمپئو : سیاست آمریکا در قبال ایران مشخص است و ادامه خواهد داشت مایک پمپئو، بار دیگر جمهوری اسلامی را بزرگترین حکومت حامی تروریسم و اصلی‌ترین عامل بی‌ثباتی در خاورمیانه خواند و بر ادامه راهبرد ایالات متحده در قبال رژیم حاکم بر ایران تاکید کرد.

تحکیم روابط با همسایگان از اصول سیاست خارجی ایران استروسای جمهور ایران و ارمنستان در دیداری دو جانبه با اشاره به اشتراکات تاریخی و فرهنگی دو ملت، تلاش روز افزون برای تحکیم و تعمیق روزافزون روابط و مناسبات تهران - ایروان را در حوزه های مختلف سیاسی، اقتصادی و فرهنگی مورد تاکید قرار دادند.

روحانی خواستار همکاری اتحادیه اقتصادی اورآسیا با ایران شد | DW | 01.10.2019روحانی در اجلاس سران اتحادیه اقتصادی اورآسیا خواستار فعال‌تر کردن مناسبات تجاری ایران با اعضای این اتحادیه شد. ایران بعد از تحریم‌های آمریکا و اعمال فشار حداکثری از طرف این کشور در جستجوی فرصت‌های اقتصادی جدیدی است.

شرایط عربستان سعودی برای مذاکره با ایران