ادامه اعتراض‌ها در عراق؛ نقش ایران دراین میان چیست؟ گفت‌وگو با یک کارشناس | DW | 02.10.2019

02/10/2019 09:13:00 ب.ظ

تظاهرات اعتراضی در عراق ادامه دارد. برخی رسانه‌های ایران از 'دست‌های خبیثی' پشت این اعتراض‌ها نوشته‌اند. معترضان چه کسانی هستند؟ چه رابطه‌ای با این 'دست‌ها' دارند؟ ایران چه نقشی بازی می‌کند؟ گفت‌وگو با یک کارشناس.

تظاهرات در عراق, عادل عبدالمهدی

تظاهرات اعتراضی در عراق ادامه دارد. برخی رسانه‌های ایران از 'دست‌های خبیثی' پشت این اعتراض‌ها نوشته‌اند. معترضان چه کسانی هستند؟ چه رابطه‌ای با این 'دست‌ها' دارند؟ ایران چه نقشی بازی می‌کند؟ گفت‌وگو با یک کارشناس.

تظاهرات اعتراضی در عراق ادامه دارد. برخی رسانه‌های ایران از 'دست‌های خبیثی' پشت این اعتراض‌ها نوشته‌اند. معترضان چه کسانی هستند؟ چه رابطه‌ای با این 'دست‌ها' دارند؟ ایران چه نقشی بازی می‌کند؟ گفت‌وگو با یک کارشناس.

ادامه اعتراض‌ها در عراق؛ نقش ایران دراین میان چیست؟ گفت‌وگو با یک کارشناستظاهرات اعتراضی در عراق ادامه دارد. برخی رسانه‌های ایران از"دست‌های خبیثی" پشت این اعتراض‌ها نوشته‌اند. معترضان چه کسانی هستند؟ چه رابطه‌ای با این"دست‌ها" دارند؟ ایران چه نقشی بازی می‌کند؟ گفت‌وگو با یک کارشناس.

روز چهارشنبه ۱۰ مهر (۲ اکتبر) تظاهرات اعتراضی در نقاط مختلف بغداد نسبت به نابسامانی اقتصادی، فساد دستگاه دولتی و بیکاری ادامه پیدا کرد. به گزارش رسانه‌های آلمان شبکه تلویزیونی"الشرقیه" تصاویری از بغداد را نشان داده که معترضان خیابان را مسدود کرده‌اند و لاستیک‌ اتومبیل‌ها را به آتش می‌کشند. اعتراض‌ها در روز دوم نیز با خشونت نیروهای امنیتی روبرو شد. آنهم پس از آن که راهپیمایی اعتراضی گسترده در روز سه‌شنبه در چند شهر عراق، از جمله در بغداد و بصره سه کشته و ۲۰۰ زخمی برجای گذاشته است.

ادامه مطلب:
DW فارسی »

هفته سوم اعتراضات در ایران؛ تظاهرات گسترده در سراسر کشور، همبستگی ایرانی‌ها در سراسر جهان

روز شنبه نهم مهر (اول اکتبر) تظاهرات گسترده در بسیاری از شهرهای ایران ادامه یافت. در سومین هفته از آغاز موج اعتراض به جمهوری اسلامی، ایرانیان در بیش از ۱۵۰ شهر جهان تجمع همبستگی برگزار کردند. ادامه مطلب >>

شرایط مبهم تیم ملی قایقرانی آب‌های آزاد زنان ایران ادامه داردهدیه کاظمی و آرزو حکیمی در مردادماه سال جاری به مسابقات جهانی مجارستان اعزام شدند، اما موفق به کسب سهمیه نشدند. نوشین قلیچی‌پور معتقد است با شرایط فعلی تیم قایقرانی حتی با حضور این 2 پاروزن نیز کسب سهمیه دور از دسترس بود. فرصت بعدی تیم قایقرانی زنان مسابقات آسیایی خواهد بود که در فروردین‌ماه 99 برگزار می‌شود.

رهبر ایران: کاهش تعهدات برجامی را ادامه می‌دهیمرهبر ایران در دیدار با فرماندهان سپاه پاسداران این کشور اعلام کرد تهران کاهش تعهدات برجامی را با جدیت ادامه می‌دهد. - خبرگزاری آناتولی

مایک پمپئو: سیاست آمریکا در قبال ایران مشخص است و ادامه خواهد داشتمایک پمپئو : سیاست آمریکا در قبال ایران مشخص است و ادامه خواهد داشت مایک پمپئو، بار دیگر جمهوری اسلامی را بزرگترین حکومت حامی تروریسم و اصلی‌ترین عامل بی‌ثباتی در خاورمیانه خواند و بر ادامه راهبرد ایالات متحده در قبال رژیم حاکم بر ایران تاکید کرد.

تحکیم روابط با همسایگان از اصول سیاست خارجی ایران استروسای جمهور ایران و ارمنستان در دیداری دو جانبه با اشاره به اشتراکات تاریخی و فرهنگی دو ملت، تلاش روز افزون برای تحکیم و تعمیق روزافزون روابط و مناسبات تهران - ایروان را در حوزه های مختلف سیاسی، اقتصادی و فرهنگی مورد تاکید قرار دادند.

روحانی خواستار همکاری اتحادیه اقتصادی اورآسیا با ایران شد | DW | 01.10.2019روحانی در اجلاس سران اتحادیه اقتصادی اورآسیا خواستار فعال‌تر کردن مناسبات تجاری ایران با اعضای این اتحادیه شد. ایران بعد از تحریم‌های آمریکا و اعمال فشار حداکثری از طرف این کشور در جستجوی فرصت‌های اقتصادی جدیدی است.

شرایط عربستان سعودی برای مذاکره با ایران

ایران ادامه اعتراض‌ها در عراق؛ نقش ایران دراین میان چیست؟ گفت‌وگو با یک کارشناس تظاهرات اعتراضی در عراق ادامه دارد.اعتمادآنلاین| منیژه موذن- تیم ملی قایقرانی آب‌های آرام زنان ایران 6 ماه مانده به مسابقات انتخابی المپیک 2020، با شرکت نکردن هدیه کاظمی در اردوی این تیم، در شرایط دشواری به سر می‌برد.رهبر ایران در دیدار با فرماندهان سپاه پاسداران این کشور اعلام کرد تهران کاهش تعهدات برجامی را با جدیت ادامه می‌دهد.مهم‌ترین خبرهای روز ایران و جهان مهر ۱۰, ۱۳۹۸ نامه نازنین زاغری از زندان: کشورم سنگ مادران یمنی و فلسطینی را به سینه می‌زند اما لذت داشتن فرزندم را از من دریغ می‌کند نازنین زاغری، شهروند ایرانی بریتانیایی تبار،در کنار دخترش گابریلا نازنین زاغری، شهروند بریتانیایی ایرانی‌تبار زندانی در ایران، نامه‌ای در توصیف احوال این روزهای خود به عنوان مادری زندانی نوشته، و این نامه به تازگی در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است.

برخی رسانه‌های ایران از"دست‌های خبیثی" پشت این اعتراض‌ها نوشته‌اند. معترضان چه کسانی هستند؟ چه رابطه‌ای با این"دست‌ها" دارند؟ ایران چه نقشی بازی می‌کند؟ گفت‌وگو با یک کارشناس.   مهسا مجللی، مربی تیم ملی قایقرانی ، در ارتباط با جدایی این 2 پاروزن گفته بود: «آرزو حکیمی به دلایل شخصی از ایران رفت و هدیه کاظمی هم به دلیل مسائل شغلی مرخصی گرفت و نمی‌توانست در اردو حاضر باشد. روز چهارشنبه ۱۰ مهر (۲ اکتبر) تظاهرات اعتراضی در نقاط مختلف بغداد نسبت به نابسامانی اقتصادی، فساد دستگاه دولتی و بیکاری ادامه پیدا کرد.2019 تهران/ خبرگزاری آناتولی آیت الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران امروز در دیدار با فرماندهان سپاه پاسداران این کشور در «حسینیه امام خمینی» در تهران اظهار داشت:"در مسئله‌ هسته‌ای، ما کاهش تعهدات را ادامه خواهیم داد و باید با جدیت کامل ادامه دهیم". به گزارش رسانه‌های آلمان شبکه تلویزیونی"الشرقیه" تصاویری از بغداد را نشان داده که معترضان خیابان را مسدود کرده‌اند و لاستیک‌ اتومبیل‌ها را به آتش می‌کشند. اینکه هر ورزشکاری رفت ناامید شویم جالب نیست. اعتراض‌ها در روز دوم نیز با خشونت نیروهای امنیتی روبرو شد. نازنین زاغری در این نامه نوشته است: «چه تلخ است روزی که بفهمی در نهایت بی عدالتی در وطنت حبس شده ای و راهی برای آزادی پیش پایت نیست.

آنهم پس از آن که راهپیمایی اعتراضی گسترده در روز سه‌شنبه در چند شهر عراق، از جمله در بغداد و بصره سه کشته و ۲۰۰ زخمی برجای گذاشته است.»   مشکل عدم سرمایه‌گذاری روی جوانان است   نوشین قلیچی‌پور، مربی سابق تیم قایقرانی جوانان، در گفت‌وگو با اعتمادآنلاین در ارتباط با شرایط فعلی تیم ملی قایقرانی زنان گفت: «مشکل تنها غیبت 2 بازیکن نیست. آنها رفقای اروپایی‌شان را واسطه قرار دادند؛ تا آخر هم موفق نشدند و این سیاست تا آخر هم شکست خواهد خورد". به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید صبح چهارشنبه عادل عبدالمهدی، نخست وزیر عراق در بیانیه‌ای به شهروندان وعده رسیدگی به خواست‌های آنان را داد. او از این که تظاهرکنندگان کشته داده‌اند،  ابراز تاسف کرد، دستور تحقیق درباره حوادث روز سه‌شنبه نهم مهر (اول اکتبر) را داد، خواستار"امدادرسانی سریع به افرادی شده که در جریان این تظاهرات‌ها زخمی شده‌اند را داد و به خانواده کشته‌شدگان تسلیت گفت. از زمان ورود علیرضا سهرابیان به فدراسیون قایقرانی تعداد اردوهای جوانان کم شد. علت واقعی تظاهرات چیست؟  مسئله انرژی، نابسامانی خدمات عمومی، بدی وضع معیشت و فساد در نهادهای قدرت شهروندان عراقی را سال گذشته نیز در شهرهای مختلف این کشور به خیابان کشاند. اعتراضاتی که با فراخوان مقتدی صدر آغاز شد.»   مهسا مجللی پیشتر در ارتباط با شرایط هدیه کاظمی گفته بود: «زیاد در جریان کارش نیستم. /**/ /**/ /**/ تائید ضمنی باج‌خواهی؛ ظریف گفت که اگر بریتانیا میلیون‌ها پوند پرداخت می‌کرد، او برای آزادی زاغری تلاش می‌کرد تحلیلگران غربی می‌گویند جمهوری اسلامی از افراد دو تابعیتی به عنوان گروگان استفاده می‌کند تا از دولت‌های غربی پول و امتیاز بگیرد.

تفاوت تظاهرات دو روز گذشته با سال قبل این است که گفته شده حرکت‌های اعتراضی از طریق شبکه‌های اجتماعی سازماندهی شده‌اند. تا این لحظه نیز هیچ گروه یا سازمان سیاسی مهر خود را بر این تظاهرات نزده است. من هم نمی‌توانم ورزشکار را تحت فشار بگذارم که حتماً به اردو بیاید. علی صدرزاده، روزنامه‌نگار و تحلیلگر مسایل جهان عرب اما"باشگاه خبرنگاران جوان" وابسته به صدا و سیمای جمهوری اسلامی به نقل از قیس خزعلی، دبیر کل گردان‌های اهل الحق عراق نوشته است: «آنچه در تظاهرات اخیر دیده شد دلیلی بر وجود دست‌های خبیثی است که می‌خواهند ثبات عراق را برهم زنند». این دست‌های خبیث چه دست‌هایی هستند؟ تظاهرکنندگان چه کسانی هستند؟ چه می‌خواهند و آیا رابطه‌ای با آن"دست‌ها" دارند؟ علی صدرزاده، روزنامه‌نگار و تحلیلگر مسایل جهان عرب به دویچه‌وله فارسی می‌گوید: «بیشتر تظاهرکنندگان از فارغ‌التحصیلان بیکار دانشگاه‌ها بودند که علیه بیکاری و علیه فساد به خیابان آمدند. فعلاً هدیه کاظمی برای یک اردو مرخصی گرفته است. این چیزی است که شاهدان عینی می‌گویند.

ولی آنچه از اظهارنظرها و عکس‌العمل‌ها در رسانه‌های ایران می‌توان تشخیص داد این است که هم ایران و هم نیروهایی که طرفدار ایران هستند به ویژه حشدالشعبی، به شدت مخالف این تظاهرات هستند و به این دلیل گزارش داده‌اند که"دست‌های مشکوکی در کار هست" که می‌خواهد عراق را به ناآرامی بکشاند.»   کاظمی به اردو برنگردد، تیم قایقرانی با بحران مواجه خواهد شد   با وجود شرایط مبهم کاظمی اما به عقیده قلیچی‌پور احتمال بازگشت او به تیم زیاد است: «با توجه به شرایط تمرینات و آمادگی هدیه کاظمی احتمال بازگشت او به اردوها وجود دارد.» او به موضع‌گیری مقتدی صدر اشاره می‌کند که از نخست وزیر، رئیس مجلس و رئيس جمهوری عراق خواسته است تحقیقاتی عادلانه درباره آنچه در تظاهرات روز سه‌شنبه رخ داد، انجام دهند. ایران چه می‌خواهد؟ به باور علی صدر‌زاده ایران با این که از دولت عادل عبدالمهدی چندان خشنود نیست، اما مایل هم نیست که ثبات نسبی که در عراق به وجود آمده، برهم خورد و این دولت دچار مشکل شود: «چون دولت فعلی می‌تواند در عین حال میان ایران و آمریکا، و ایران و عربستان نقش میانجیگری را بر عهده بگیرد و تا حدودی به خواسته‌های ایران پاسخ دهد. من تصور می‌کنم الناز شفیعیان بتواند جایگزین آرزو حکیمی شود، اما در صورت عدم بازگشت هدیه کاظمی تیم قایقرانی با بحران مواجه خواهد شد. اگر این دولت سقوط کند، این احتمال وجود دارد که تحولات سیاسی عراق چندان به نفع ایران تمام نشود.» دویچه وله فارسی را در اینستاگرام دنبال کنید علی صدرزاده به فساد گسترده در عراق اشاره می‌کند که از جمهوری اسلامی نیز گوی سبقت را ربوده است و به باور او در چنین وضعی نباید از نارضایتی شدید مردم حیرت کرد. اما در قایقرانی ما این شرایط را نداریم.

او می‌گوید: «فساد در عراق در جهان ضرب‌المثل شده است. تا به حال حدود ۴۵۰ میلیارد دلار در عراق گم شده است.»   نوشین قلیچی‌پور در پایان درباره شرایط کلی قایقرانی زنان گفت: «هرچند هنوز برای قضاوت بر عملکرد مدیریت جدید فدراسیون زود است، اما در زمان ریاست آقای امینی پیشرفت زیادی را شاهد بودیم و من فکر می‌کنم در دوره ریاست جدید فدراسیون پسرفت داشته‌ایم. مردم به شدت نسبت به سیاستمداران عراقی بدبین هستند. زمینه عینی نارضایتی و تظاهرات هم همیشه وجود داشته، چون دولت عراق از تامین نیازمندی‌های مردم از جمله در زمینه انرژی ناتوان است». تظاهرات روز نهم مهر در بغداد و دیگر شهرهای عراق با سرکوب خشن روبرو شد صدرزاده هم‌چنین معتقد است که مشکلات عراق پیچیده‌‌اند و بازسازی زیربناهای اقتصادی و فرصت‌های شغلی زمان می‌برد.

او می‌گوید: «درست است که عراق نفت‌اش می‌فروشد و وضع نسبت به قبل کمی بهتر شده اما مردم هم صبر و حوصله‌ای را که برای رفرم لازم است، ندارند. این کشور از نظر سیاسی هم فاقد یکپارچگی لازم است که بتواند به صورت یک دولت منسجم برای حل مشکلات حرکت کند. علاوه بر این عراق به زمین مناقشه ایران و آمریکا تبدیل شده به زمین مناقشه ایران و عربستان سعودی که این هم به مشکل عمده‌ای برای آن تبدیل شده است.» ایران یکی از علل اصلی مشکلات عراق پس از حمله آمریکا به عراق و سقوط صدام حسین، زمینه برای نفوذ ایران در این کشور که اکثریت جمعیت آن را شیعیان تشکیل می‌دهند به خوبی فراهم شد. شکل گیری داعش نیز زمینه را برای حضور و نفوذ سیاسی و نظامی جمهوری اسلامی در نقش"ناجی" در عراق بیش از پیش گسترش داد.

 این نفوذ چه تاثیری بر عراق گذاشته است؟ علی صدرزاده جمهوری اسلامی را «یکی از مسببین اصلی» مشکلات امروز عراق می‌داند و در توضیح آن می‌گوید: «ایران این تصور را دارد که جامعه عراق را باید مثل ایران توسط نیروهای بسیجی و پاسدار و گروه‌های شبه‌نظامی که در خارج از دولت عمل می‌کنند، اداره کند و سعی می‌کند مدل حکومت خود را در عراق پیاده کند.» از نظر او ایران پس از سقوط صدام تلاش کرد این مدل را به عراق نیز صادر کند و این حالا به مشکلی جدی برای برای ایجاد یک دولت واحد و فراگیر در عراق تبدیل شده است. او درباره نقش ایران می‌گوید: «درست است که نیروهای پراکنده حشدالشعبی برای دفع داعش کمک کرد ولی همین‌ها مانعی هستند برای ایجاد یک دولت متمرکز که لازمه هرگونه رفرم اقتصادی است. ایران از این نظر هم باعث بی‌نظمی در عراق شده است. متاسفانه نیروهای مخالف ایران هم به همین وسیله متوسل شده‌اند.

مسئله حشدالشعبی تنها به حشدالشعبی طرفدار ایران محدود نیست. حشدالشعبی‌هایی هم هستند که مخالف ایران هستند. حتی حشدالشعبی سنی هم درست شده برای حشدالشعبی شیعی طرفدار ایران.» او اضافه می‌کند: «اگر از این منظر نگاه کنیم ایران یکی از مسببان اصلی است. نیروهای شیعی مانند حکیم و مقتدی صدر هم به همین دلیل مخالف نفوذ ایران‌اند.

ولی ایران مقاومت می‌کند و امکانات و پول هم دارد. سفارت ایران در دست شخصی است که از اعضای بلندپایه سپاه پاسداران بوده است. ولی با همه این ها نفوذ ایران در حال نزول است چون به هرحال نیروهای اصلی سیاسی عراق تشخیص داده‌اند که با این وضعی که نیروهای شبه‌نظامی خارج دولت داشته باشیم نمی‌توانیم مملکت را اداره کنیم و خود حشدالشعبی هم کم کم به این نتیجه رسیده است که با ادغام در دولت می‌تواند نفوذ بیشتری داشته باشد.» در همین زمینه: .