اخراج، شکنجه و اعدام؛ چگونه ایران از خدمت پزشکان بهایی محروم شد

  • 📰 iranwire
  • ⏱ Reading Time:
  • 81 sec. here
  • 3 min. at publisher
  • 📊 Qulity Score:
  • News: 36%
  • Publisher: 63%

از اول انقلاب تاکنون و به خصوص در زمان شیوع کرونا مسئولان وزارت بهداشت بارها به کمبود جدی پزشک و پرستار در ایران اشاره کرده‌اند. درحالی‌ که تعدادی از پزشکان بهایی فقط به خاطر اعتقادشان اعدام و یا از کار بی کار شده‌اند. گزارش کیان ثابتی👇 اقلیتهای_مذهبی

ایران اخبار, ایران سرفصلها

مسولان وزارت بهداشت در چند سال گذشته بارها به کمبود جدی پزشک و پرستار در ایران اشاره کرده‌اند. این موضوع در روزهای شیوع کرونا با فراخوان‌ها و اطلاعیه‌های سازمان نظام پزشکی برای داوطلب شدن پزشکان و پرستاران در بخش‌های خدمت به بیماران کرونایی در شهرهای مختلف بیش از پیش مشخص شد اما این مسئله زمانی تلخ‌تر می‌شود که بدانیم ازاول انقلاب تا کنون تعدادی از پزشکان بهایی فقط به خاطر اعتقادشان اعدام شده‌اند. مابقی آن‌ها نیز از کار بی کار شده‌اند.

فرامرز سمندری که در ۲۲ تیر ماه ۱۳۵۹ در سن ۴۸ سالگی به همراه یک بهائی دیگر در تبریز اعدام شد. دکتر سمندری، پزشکی شهیر در جامعه پزشکی، استاد دانشکده پزشکی دانشگاه تبریز و مبتکر روشی نوین در جراحی گوش برای درمان ناشنوایان بود.در ۳۰ مرداد ۱۳۵۹، یک گروه مسلح به نام «گروه ضربت ویژه» با دستور بازداشت کتبی،نه عضو محفل ملی بهائیان و دو نفر بهائی دیگر را در جلسه‌ای مشورتی در یک منزل شخصی ربودند و هیچ وقت اثری از آنها پیدا نشد.

پزشک دیگر، دکتر مسیح فرهنگی است که در خانواده‌ای مسلمان با پدری معمم متولد شد. او در جوانی به آیین بهائی اعتقاد پیدا می‌کند. دکتر فرهنگی فارغ التحصیل دانشکده پزشکی دانشگاه تهران است. او در اسفند ۵۸، بازداشت و پس از یک سال و نیم حبس در سوم تیر ماه ۱۳۶۰ در سن ۶۹ سالگی در زندان اوین به اتهام پیروی از آیین بهائی به دار آویخته می‌شود.در ۷ مرداد ۱۳۶۰، ده شهروند بهائی به اتهام پیروی از آیین بهائی در زندان تبریز اعدام شدند.

- در ۲۲ آذر ۱۳۶۰، هشت عضو شورای مدیریتی جامعه بهائی ایران بازداشت شدند و پس از دو هفته، همگی بدون حق اختیار وکیل در ۶ دی ماه اعدام می شوند. اجساد آنها به خانواده‌های‌شان تحویل داده نشد و احتمالاً مأمورین دولتی آن‌ها را به خاک سپردند. دو پزشک بهائی به نام‌های دکتر سیروس روشنی (۵۶ ساله) و دکتر عزت الله فروهی (۴۷ ساله) در بین این هشت شهروند بهائی حضور داشتند.

- در ١٨ آذر۱۳۶۴ دکتر روح الله تعلیم،متخصص بیماری‌های زنان به همراه پنج بهائی دیگر در سن ۴۸ سالگی در زندان اوین به دار آویخته شد. خانواده‌های‌ آن‌ها تا ۸ روز از اعدام این افراد بی‌خبر بودند و از سرنوشت اجساد، هیچ گاه اطلاعی به دست نیامد. روح الله تعلیم در کرمانشاه، دستگیر و پس از چند روز از آنجا به تهران منتقل شد. دکتر تعلیم مؤسس بیمارستان آریا در کرمانشاه است.

این خبر را خلاصه کرده ایم تا بتوانید سریع آن را بخوانید. اگر به خبر علاقه مند هستید، می توانید متن کامل را اینجا بخوانید. ادامه مطلب:

 

از نظر شما متشکرم. نظر شما پس از بررسی منتشر خواهد شد.

عبدالرضاسودبخش پزشکی که معترضان بازداشتی اعتراضات 88 در کهریزک را معاینه کرده بود قبل از خروج از کشور، جلوی مطبش ترور شد!

هخ

👈دوشنبه ٢٢ دیماه ۱۳۵۹، پروفسور منوچهر حکیم در مطب خود با گلوله‌ای که به سرش شلیک شد به قتل رسید.این پزشک بهایی، مؤسس و رئیس کرسی آناتومی دانشگاه تهران، متخصص علم تشریح از کشور فرانسه و دارای نشان لژیون دونور، از مؤسسین بیمارستان میثاقیه و خانه سالمندان تهران بود. اقلیتهای_مذهبی

بهایی کشتند و اعدام کردند مردم ایران گفتند به ما ربطی نداره. کرد و سیاسی دگر اندیش کشتند باز مردم ایران ساکت بودند. حالا دیگه به حامیان حقوق زن وحقوق بشر حافظان محیط زیست و معلم وکارگر هم رحم نمی کنند .اینه سرنوشت ملت ایران از این بدتر هم میشه

حقیقتا، بکارگیری از بعضی کلمات مثل همین کلمه اقلیت، ناخودآگاه یه جامعه کوچیک رو به سمت انزوای بیشتر میبره. نمیدونم چه جایگزینی برای این دست کلمات میشه پیدا کرد!

Similar News:همچنین می توانید اخبار مشابهی را که از منابع خبری دیگر جمع آوری کرده ایم، بخوانید.

آلمان اخراج پناهجویان افغان را به علت شیوع ویروس کرونا متوقف کردمقام‌های دولت آلمان اعلام کردند به درخواست کابل تصمیم گرفته‌اند فعلا روند بازگرداندن پناهجویانی که درخواست پناهندگی آنها را شده است متوقف کنند.
منبع: euronews_pe - 🏆 8. / 59 ادامه مطلب »

دکتر هاشمیان به یورونیوز: وزارت بهداشت ایران از پزشکان عقب‌تر استمبارزه با ویروس جدید کرونا در ایران اخیرا با انتقادات فعالان حوزه پزشکی هم روبرو شده است. دکتر محمدرضا هاشمیان با انتشار ویدئویی کوتاه به آثار مثبت داروی فاویپراویر اشاره و از وزارت بهداشت انتقاد کرد که چرا با تجویز این دارو موافقت نمی‌کند. وی در گفتگو با یورونیوز در اینباره بیشتر توضیح داد من پزشک نیستم اما دوتا پزشک تو خونه داریم که میگند این یارو زر مفت میزند خانوم دکتر محمد پور متخصص سرطان،از روزی که این بیماری شروع شد داره تلاش میکنه و با تحقیقاتی که با گروه پزشکی داشته به این نتیجه رسیدن که درمان این بیماری با ویتامینc به نتیجه رسیده،حدود۶۰ بیمار بد حال رو درمان کردن،ولی مافیای دارو جلوی فعالیتش رو گرفتن. استعفای اجباری پرستار آمریکایی به علت استفاده از ماسک! ای غرب زدگان لیبرال آمریکا پرست ببینید امروز آمریکا عرضه تامین ماسک و لباس و دستمال توالت را ندارد.
منبع: euronews_pe - 🏆 8. / 59 ادامه مطلب »

احتمال پخش فینال سریال "پایتخت" در روز عید فطر- اخبار فرهنگی - اخبار تسنیم - Tasnimاحتمال پخش فینال سریال 'پایتخت' در روز عید فطر سیروس مقدم از قسمت‌های آخر سریال 'پایتخت'۶ گفت که بعد از کرونا تولید و پخش خواهد شد قسمت های آخر نه بلکه پایتخت_7 میخوان آشغالی رو که ساختن و یه جوری ماست مالی کنن
منبع: Tasnimnews_Fa - 🏆 14. / 51 ادامه مطلب »

قدردانی افغانستان از ایران به خاطر پذیرش رایگان اتباع خارجی مبتلا به کروناسفارت کابل در تهران از جمهوری اسلامی ایران به خاطر پذیرش رایگان اتباع خارجی مقیم از جمله اتباع افغانستان در صورت ابتلا به بیماری کرونا سپاسگزاری و قدردانی کرد.
منبع: isna_farsi - 🏆 2. / 63 ادامه مطلب »

قدردانی رئیس دفتر روحانی از کسانی که امروز در خانه می‌مانندرئیس دفتر رئیس‌جمهور گفت: از تمامی هموطنان عزیز که به هشدارهای جدی متخصصان و پزشکان توجه کرده و برای شکستن زنجیره شیوع بیماری کرونا امروز در خانه می‌مانند، از صمیم قلب تشکر می‌کنم. دوستان توئیت زیر ريتوييت_لطفا 👇
منبع: isna_farsi - 🏆 2. / 63 ادامه مطلب »

ترامپ: ایران در صورت اقدامی علیه آمریکا بهایی سنگین خواهد پرداخت
منبع: aa_persian - 🏆 11. / 53 ادامه مطلب »